Amigren


Aktivne supstance: Propifenazon, Kofein, Kamilofin hlorid, Mekloksamin citrat, Ergotamin tartarat

Lek Amigren se može koristiti u terapiji akutnih napada migrene bez aure, nakon što standardna terapija nije dovela do poboljšanja stanja.



  • Preosetljivost na aktivne supstance (propifenazon, kofein, kamilofin, mekloksamin, ergotamin) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci
  • Leukopenija
  • Glaukom uskog ugla
  • Adenom prostate
  • Mehaničke stenoze u gastrointestinalnom traktu, čir na želucu, malnutricija
  • Megakolon
  • Tahiaritmija
  • Teška cerebralna skleroza, moždani udar
  • Vaskularna stenoza
  • Bolesti jetre i bubrega
  • Angina pektoris
  • Nekontrolisana hipertenzija
  • Akutna intermitentna porfirija
  • Genetski uslovljeno oštećenje glukozo-6-fosfat dehidrogenaze (manifestuje se kao hemolitička anemija)
  • Sepsa
  • Hipertireoidizam
  • Trudnoća i dojenje
  • Deca i adolescenti

Lek Amigren se ne sme primenjivati za profilaksu migrene.

Pre početka primene leka potrebno je ispitati da li je pacijent preosetljiv na analgetike ili antireumatike.

Pacijenti koji boluju od astme, hroničnih respiratornih bolesti ili sezonskog alergijskog rinitisa, kao i pacijenti kod kojih postoje druge reakcije preosetljivosti na analgetike ili antireumatike, treba da se posavetuju sa lekarom pre primene leka.

Ovaj lek se primenjuje po potrebi i može da utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rada na mašinama, naročito ako se uz ovaj lek konzumira alkohol.

Ukoliko se primete prvi znaci nuspojava ili se sumnja na trudnoću, odmah treba obavestiti lekara.

U toku dugotrajne primene kombinovanog leka koji sadrži ergotamin-tartarat i kofein može se javiti zavisnost koja je posledica razvijanja tolerancije na ove supstance. Neophodno je upozoriti pacijenta da bez konsultacije sa lekarom ne sme povećavati dozu i učestalost primene leka. Trnci i bolovi u mišićima ruku i nogu, slabost u nogama, bol u grudima ili povremeno ubrzanje ili usporavanje rada

srca, znaci su zbog kojih se odmah treba javiti lekaru. Neophodno je češće kontrolisati krvnu sliku zbog mogućnosti smanjenja broja leukocita i eventualne pojave hemolitičke anemije (dejstvo propifenazona).

Starije osobe su osetljivije na neželjene efekte leka Amigren. Zbog toga, kod starijih osoba treba sa posebnim oprezom primenjivati ovaj lek.

Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Amantadin, kinidin i triciklični antidepresivi pojačavaju delovanje leka. Istovremena primena ovog leka sa depresorima centralnog nervnog sistema i sa alkoholom ima za posledicu pojačanu sedaciju.

Rizik od vazospazama se povećava ako se lek Amigren primeni istovremeno sa sledećim lekovima: almotriptan, blokatori beta adrenergičkih receptora, eletriptan, rizatriptan, sumatriptan i zolmitriptan.

Rizik od ergotizma (akutno trovanje ergotaminom) povećava se i zbog toga ne treba primenjivati lek Amigren istovremeno sa sledećim lekovima: amprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir, simpatomimetici, makrolidni antibiotici, telitromicin, kvinupristin/dalfopristin i tetraciklini.

Istovremena primena leka Amigren i vazokonstriktornih supstanci može dovesti do izrazite, čak i fatalne hipertenzije.

Trudnoća

FDA kategorija primene leka u trudnoći za kofein je B/C, a za ergotamin X. Postoje dokazi o fetalnom riziku zasnovani na iskustvima u humanoj medicini, tako da rizik primene leka kod trudnica jasno premašuje bilo koju moguću korist.

Lek je kontraindikovan kod trudnica i potencijalnih trudnica.

Dojenje

Primena leka kod dojilja je kontraindikovana. Ergotamin i kofein se izlučuju u majčino mleko.

Lek može imati uticaj na psihofizičke sposobnosti.

Ako u toku primene leka imate vrtoglavicu ili osećate pospanost, nemojte rukovati mašinama niti upravljati vozilima.

Ako se u toku primene leka pojavi vrtoglavica ili pospanost savetuje se prekid upravljanja motornim vozilima i/ili rukovanje mašinama.

Doziranje

Lek je najbolje primeniti u ranom stadijumu glavobolje.

Početna doza leka Amigren je 1 film tableta na početku napada. Ukoliko je potrebno, može se primeniti još jedna film tableta dva sata nakon primene prve film tablete. Ukoliko nakon primene dve film tablete ne dođe do poboljšanja stanja, lek ne treba dalje primenjivati tokom istog napada.

Razmak između dva terapijska tretmana ne sme da bude manji od četiri dana. Ne preporučuje se primena više od dva terapijska tretmana mesečno. Ukoliko se ni posle dva terapijska tretmana primena leka ne pokaže uspešnom, lek ne treba dalje primenjivati.


Lek Amigren ne sme se davati deci.

Znaci predoziranja: mučnina, povraćanje, slabost, mišićna ukočenost, tinitus, bol i cijanoza ekstremiteta (uz smanjenje ili potpuno odsustvo perifernog pulsa), hipertenzija ili hipotenzija, tahikardija, pospanost, konfuzija, vrtoglavica, stupor, konvulzije, šok. Toksični efekti se javljaju kada doza ergotamina prelazi 15 mg za 24 sata ili 40 mg u nekoliko dana.

Tretman predoziranja: direktna eliminacija aspiracijom i gastričnom lavažom, ukoliko nije prošlo više od 4 sata nakon ingestije leka. Ako je prisutna vazokonstrikcija primenjuju se vazodilatatori ali se mora paziti da se ne pospeši već postojeća hipotenzija. Da bi se rizik od nastanka tromboze sveo na minumum može se primeniti heparin i dekstran intravenski. Pacijenta treba utopliti ali ne pregrejavati. Održavati plućnu ventilaciju, korigovati hipotenziju i kontrolisati konvulzije.

Reakcije preosetljivosti kao što su šok ili agranulocitoza, javljaju se retko nakon primene film tableta. Ostale reakcije preosetljivosti javljaju se na koži i sluznici oka i nazofarinksa kao i u obliku koprivnjače. U slučaju ovih neželjenih dejstava potrebno je odmah prekinuti primenu leka i javiti se lekaru.

  • Šok se manifestuje sledećim upozoravajućim znacima: hladan znoj, vrtoglavica, mučnina, bledilo, otežano disanje. Mogu se još javiti oticanje lica, svrab, prestanak rada srca, slab puls, osećaj hladnoće. Ova neželjena dejstva mogu nastati odmah ili jedan sat nakon primene leka. Ako se primeti bilo koji od ovih simptoma treba preduzeti sledeće mere: pružiti prvu pomoć, obavestiti lekara, duboko disati, položiti glavu i gornji deo tela, osloboditi disajne puteve.
  • Agranulocitoza se manifestuje pojavom groznice, osećaja hladnoće, upalom grla, otežanim gutanjem, upalom sluznice usta, nosa i ždrela kao i genitalnog ili analnog predela. Sedimentacija je jako ubrzana, granulociti znatno smanjeni ili nedostaju, povećane su vrednosti hemoglobina, crvenih krvnih zrnaca i trombocita. Ako se sumnja na agranulocitozu treba prekontrolisati krvnu sliku. Neophodno je prekinuti primenu leka.

Sledeća neželjenja dejstva su zabeležena nakon upotrebe leka Amigren:

Poremećaji nervnog sistema: parestezije, ukočenost, slabost, vrtoglavica, mentalna depresija, nesanica, motorni nemir, glavobolja, umor, pospanost.

Poremećaji oka: zamagljen vid kao posledica poremećaja akomodacije, pojava “zvezdica” zelene boje u vidnom polju što može ukazivati na početak razvoja glaukoma.

Kardiološki poremećaji: ishemija miokarda, cijanoza, teško opipljiv puls, hladni ekstremiteti, poremećaj cirkulacije, gangrena, prekordijalni bol, EKG promene, prolazna tahikardija ili bradikardija, hipertenzija, u retkim slučajevima infarkt.

Gastrointestinalni poremećaji: mučnina i povraćanje, bolovi u stomaku, suvoća usta. Poremećaji kože i potkožnog tkiva: crvenilo kože.

Takođe, prilikom primene ovog leka mogu se javiti: lokalizovani edemi, svrab, bolovi u mišićima leđa i ekstremiteta, smanjeno znojenje, poremećaj mokrenja. Registrovani su slučajevi retroperitoneumske i/ili pleuropulmonalne fibroze i intestinalne ishemije.

Potražite neki drugi lek