Alvodronic rastvor za injekciju


Aktivna supstanca: Ibandronska kiselina

Alvodronic®, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu, 3mg/3mL,
Pakovanje: ukupno 1 kom, napunjen injekcioni špric, 1 x 3 mL

Lek Alvodronic pripada grupi lekova nazvanih bifosfonati. Ovaj lek sadrži ibandronsku kiselinu.
Ne sadrži hormone.

Lek Alvodronic može uticati na smanjenje gubitka koštane mase, zaustavljajući dalji gubitak koštane mase i povećavajući koštanu masu kod većine žena koje je uzimaju, iako one neće moći da vide ili osete razliku. Lek Alvodronic može smanjiti rizik od preloma kostiju (fraktura). Ovo smanjenje broja preloma je pokazano na kičmi, ali ne i na kuku.

Lek Alvodronic 3 mg rastvor za injekcije u napunjenom injekcionom špricu jeste rastvor za intravensku upotrebu koji Vam primenjuje zdravstveni radnik. Ne smete sami ubrizgavati lek Alvodronic.

Lek Alvodronic Vam je propisan za lečenje postmenopauzalne osteoporoze, jer ste izloženi povećanom riziku od preloma kostiju. Osteoporoza predstavlja stanjivanje i slabljenje kostiju koje je uobičajeno kod žena posle menopauze. U menopauzi, jajnici žene prestaju da luče ženski hormon estrogen koji pomaže da kosti ostanu zdrave. Što žena ranije uđe u menopauzu, veći je rizik od nastanka osteoporoze.

U ostale faktore koji mogu da povećaju rizik od preloma kostiju spadaju:

- nedovoljan unos kalcijuma i vitamina D ishranom,
- pušenje cigareta ili preterano konzumiranje alkohola,
- nedovoljno hodanje ili druge vrste fizičkih aktivnosti sa nošenjem tereta,
- osteoporoza u porodičnoj anamnezi.

I zdrav način života će Vam pomoći da terapija bude najkorisnija. Ovde spada uravnotežena ishrana bogata kalcijumom i vitaminom D, šetnje i druge vežbe, prestanak pušenja i uzdržavanje od veće količine alkohola.



- ako imate, ili ako ste imali nizak nivo kalcijuma u krvi. Molimo da se posavetujete sa svojim lekarom.
- ako ste alergični (preosetljivi) na ibandronsku kiselinu ili na bilo koji drugi sastojak leka Alvodronic (videti deo DODATNE INFORMACIJE). 

Neki ljudi moraju biti posebno oprezni dok uzimaju lek Alvodronic. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego primite lek Alvodronic:
- ako ste imali ili imate problema sa bubrezima, prestanak rada bubrega ili Vam je potrebna dijaliza, ili ako imate ma koje drugo oboljenje koje može da utiče na Vaše bubrege,
- ukoliko imate bilo kakve poremećaje metabolizma minerala (kao što je nedostatak vitamina D).
- dok primate lek Alvodronic treba da uzimate dopunski kalcijum i vitamin D. Ako to ne možete, o tome morate obavestiti svog lekara.
- ako ste na stomatološkoj terapiji ili ćete biti podvrgnuti stomatološkoj operaciji, svakako svog stomatologa obavestite da primate lek Alvodronic
- ako imate problema sa srcem i lekar Vam savetuje ograničen dnevni unos tečnosti.

Kod pacijenata na terapiji ibandronskom kiselinom, intravenski, zabeleženi su slučajevi ozbiljnih alergijskih reakcija, ponekad sa smrtnim ishodom. U slučaju pojave jednog od navedenih simptoma, kao što su kratak dah/otežano disanje, osećaj stezanja u grlu, oticanje jezika, crvenilo i otok lica, vrtoglavica, osećaj gubitka svesti, osip po koži, mučnina i povraćanje, treba odmah pozvati lekara ili medicinsku sestru (videti deo 4).

Važne informacije o nekim sastojcima leka Alvodronic
Lek Alvodronic sadrži natrijum. Ovaj medicinski proizvod sadrži manje od 1 mmoL natrijuma (23 mg) po dozi leka (3mL), i u suštini je neopterećen natrijumom (“sodium free”)

Obavestite svog lekara, medicinsku sestru ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzimali, ili je moguće da uzimate bilo koje druge lekove.

Nije relevantno.

Ne smete uzimati lek Alvodronic ako ste trudni ili ukoliko postoji mogućnost da zatrudnite. Ako dojite, moraćete da prestanete, da biste primili lek Alvodronic.
Pre upotrebe bilo kog leka, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Možete voziti i upravljati mašinama jer se ne očekuje da će lek Alvodronic uticati na Vašu sposobnost da upravljate vozilom i rukujete mašinama.

Preporučena doza leka Alvodronic za intravensku injekciju jeste 3 mg leka (jedan već napunjeni špric) jednom na svaka tri meseca.

Injekciju treba da Vam da u venu lekar ili drugi kvalifikovani zdravstveni radnik. Nikada ove injekcije ne smete davati sami sebi.

Rastvor za injekcije se sme davati isključivo u venu, i nigde drugde na telu.

Nastavak primanja leka Alvodronic
Da biste imali najviše koristi od ove terapije, važno je da nastavite da primate injekcije na svaka tri meseca, sve dotle dok Vam to lekar propisuje. Lek Alvodronic leči osteoporozu samo ako nastavljate da primate terapiju, čak iako Vi niste u stanju da osetite ili primetite razliku.

Takođe, treba da uzimate dodatni kalcijum i vitamin D, kako vam to preporuči Vaš lekar.

Lek Alvodronic se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Može Vam opasti nivo kalcijuma, fosfora ili magnezijuma u krvi. Vaš lekar može da preduzme korake da ispravi takve promene i može Vam dati injekciju sa sadržajem ovih minerala.

Treba da zakažete kod svog lekara da bi dobili narednu injekciju što pre. Posle toga, odlazite redovno na svaka tri meseca od datuma poslednje injekcije.

Nije relevantno.

Kao i svi drugi lekovi, i lek Alvodronic može da izazove neželjena dejstva iako se ona ne pojavljuju kod svih.

Odmah se obratite medicinskoj sestri ili lekaru ukoliko primetite bilo koju od navedenih ozbiljnih neželjenih reakcija – možda Vam je neophodno hitno medicinsko zbrinjavanje:

Česta (javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Simptomi slični gripu (uključujući groznicu, drhtavicu, osećaj nelagodnosti, umor, bol u kostima, mišićima i zglobovima). Razgovarajte sa medicinskom sestrom ili lekarom ako bilo koji od simptoma postane problematičan ili ako tegobe potraju više od nekoliko dana)
  • Osip. Možda imate alergijsku reakciju na lek

Retka (javlaju se kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek):
- Svrab, otok lica, usana, jezika i grla, sa otežanim disanjem
- Bol u oku koji dugo traje i zapaljenje
- Novi bol, slabost ili nelagodnost u predelu butine, kuka ili prepona. Ovo mogu biti rani pokazatelji neuobičajenih preloma butne kosti

Veoma retka (javljaju se kod manje od 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek i):
- Bol ili rana u Vašim ustima i vilici. Ovo mogu biti rani pokazatelji ozbiljnih problema sa vilicom (nekroza (mrtvo koštano tkivo) u kosti vilice)
- Ozbiljna, potencijalno životno-ugrožavajuća alergijska reakcija (videti deo 2).

Ostala moguća neželjena dejstva

Česta (javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Glavobolja
  • Bol u želucu (kao što je gastritis) ili bol u stomaku, poremećaj varenja, mučnina, proliv ili konstipacije (zatvor).
  • Bol mišića, zglobova ili leđa
  • Osećaj umora i iscrpljenosti
Povremena (javljaju se kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Bolovi u kostima
  • Osećaj slabosti
  • Zapaljenje vene, odnosno
  • Bol ili povreda na mestu aplikacije injekcije
Retka (javljaju se kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Koprivnjača

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili ako primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas recite Vašem lekaru ili farmaceutu.

Potražite neki drugi lek