Lajmska bolest
Lajmska bolest ili lajmska borelioza je infektivna bakterijska bolest koju sa zaražene životinje na čoveka prenosi zaraženi krpelj. Rasprostranjena je u područjima sa umerenom i hladnom klimom na severnoj hemisferi, a razvija se mesecima pa i godinama i može izazvati ozbiljne neurološke komplikacije i probleme sa zglobovima.
Razvoj lajmske bolesti
Ova bolest se ravija u dve faze.
U prvoj fazi, nakon nekoliko dana inkubacije se pojavljuje karakteristično crvenilo oko mesta ujeda, a ponekad i povišena temperatura. Osip se postepeno širi i poprima oblik prstena (hronični migrirajući eritem), a na kraju nestaje.
U drugoj fazi, koja nastupa nakon nekoliko nedelja ili meseci kasnije karakteristične su brojne neurološke (glavobolje, neuralgija, paraliza lica), upalne (artritis, meningitis, perikarditis, konjuktivitis) ili srčane (aritmija, srčana insuficijencija) manifestacije.
Ako vas ujede krpelj
Što pre odstranite krpelja: uhvatite glavu krpelja tankom ravnom pincetom, što bliže koži i povucite, ali pazite da ga ne zgnječite. Ne koristite eter ili alkohol da biste ga uspavali jer oni izazivaju povraćanje pljuvačke što povećava rizik od infekcije. Nakon vađenja krpelja, rana se dezinfikuje antiseptikom. Proveravajte mesto ujeda naredne tri nedelje i ukoliko se pojavi kružni osip, obratite se lekaru.
- kružni osip na mestu ujeda
- crveni osip na mestu ujeda
- glavobolja
- malaksalost
- povišena telesna temperatura
- oticanje i bol u zglobovima
- nesvestica
- bol u grudima
- ukočenost vrata
- privremena paraliza mišića lica
- bol i slabost ekstremiteta
- oslabljen očni živac
- palpitacije
- srčani zastoj
Koristite repelente, nosite odeću koja prekriva čitavu površinu kože, hodajte po sredini šumske staze i izbegavajte visoku travu. Proverite da li na vašoj koži ili koži domaćih životinja ima krpelja, odstranite ih pincetom, ali tako da ih ne zgnječite.