Infektivna mononukleoza
Uzročnik ove bezopasne infektivne bolesti je Epstajn-Barov virus. Bolest je zarazna i prenosi se pljuvačkom, naročito poljupcem, a najčešče se javlja u detinjstvu i adolescenciji i obično protiče bez simptoma. Ukoliko dođe do pojave simptoma, oni najčešće pogađaju limfne organe (limfne čvorove, krajnike, slezinu). Terapija ublažava simptome, ali ne uništava virus koji u latentnom stanju ostaje u limfnim čvorovima do kraja života bez uzorkovanja recidiva. Oko 80% odraslih je nosilac virusa, a među njima 20-30% izlučuje virus u pljuvačku i može zaraziti druge.
Simptomi mononukleoze
Mononukleoza se može ispoljiti u vidu različitih simptoma koji se pojavljuju nakon perioda inkubacije koji traje od dve do osam nedelja uz povišenu temperaturu, a zatim i glavobolju i bolovima u mišićima. Ovi simptomi su praćeni anginom i opštom slabošću zbog čega pacijent može osećati bolove pri gutanju i imati probleme sa disanjem. Na krajnicima se nalaze sive naslage, a tipično je i uvećanje slezine i pojedinih limfnih čvorova (na vratu, ispod pazuha, na preponama). Koža i sluzokoža nekada požute, a na trupu i gornjem delu ekstremiteta izbije osip. Iako je najčešće asimptomatska, kada se jave simptomi, oni se povlače uglavnom spontano u roku od nedelju- dve, ali slabost može trajati mesecima.
Limfocitoza
Povećanje broja limfocita u krvi se naziva limfocitoza i ona je česta kod dece, a najčešće je znak virusne (mononukleoza, ovčije boginje, zauške, male boginje, hepatitis) ili ređe bakterijske infekcije (veliki kašalj).
- povišena temperatura
- glavobolja
- bol u mišićima
- opšta slabost
- angina
- sive naslage na krajnicima
- uvećanje slezine
- uvećanje limfnih čvorova
- osip
- žućkasta boje kože
- žućkasta boja sluzokože
- bol u grlu