Parkinsonova bolest
Parkinsonova bolest je bolest koja nastaje kao posledica degeneracije neurona moždanog stabla, odgovornih za lučenje dopamina, neurotransmitera koji ima ulogu u kontroli voljnih pokreta. Spada u degenerativne neurološke bolesti čiji najčešći entitet predstavlja sindrom parkinsonizma. Uglavnom se pojavljuje oko 55. godine života, nastaje progresivno obuhvata oko 1-2 posto starijih od 65 godina.
Parkinsonizam
Parkinsonizam je klinički sindrom koji karakterišu tremor u mirovanju, akinezija, bradikinezija i rigiditet. Mogu ga izazvati i pojedine druge bolesti, kao što su trovanje i moždani udar. Kod ovog sindroma se mogu javiti i problemi sa održavanjem položaja i ravnoteže. Ne postoji poseban medicinski test, pa se dijagnoza zasniva na prepoznavanju pomenutih simptoma. Sindrom može biti praćen amimijom (gubitak ili smanjenje mimike), umorom, depresijom. Ponekad se javljaju i problemi s pamćenjem i koncentracijom.
Tremor u mirovanju - podrhtavanje koje ograničava voljne pokrete. Javlja se u šaci, bradi ili stopalu pri mirovanju. Prvi je simptom kod mnogih obolelih.
Akinezija - nemogućnost izvođenja pojedinih voljnih pokreta, stvara efekat ukočenosti.
Bradikinezija - usporavanje voljnih pokreta
Rigiditet - abnormalno povećanje mišićnog tonusa koje se manifestuje kao izrazita ukočenost mišića. Dovodi do promene držanja.
- tremor u mirovanju
- akinezija
- bradikinezija
- rigiditet
- otežan hod
- promene u držanju
- opadanje intelektualnih sposobnosti