Limfomi, Hočkinov i Nehočkinov limfom
Ovi zloćudni tumori se razvijaju u limfnim organima: limfnim čvorovima, timusu, krajnicima, slezini ili koštanoj srži. Obuhvataju Hočkinov limfom, redak oblk limfoma limfnih čvorova, i nehočkinske limfome koji obuhvataju niz zloćudnih tumora limfnog sistema.
Hočkinov limfom
Nekada nazivan Hočkinova bolest, a sada Hočkinov limfom zapravo je rak limfnih čvorova. Karakteriše ga prisustvo Rid-Sternbergovih ćelija, abnormalno velikih ćelija koje imaju nekoliko jedara. Ovo retko oboljenje najčešće pogađa muškarce starosti između 15 i 30 godina i starije od 60 godina. Limfom nastaje u limfnom čvoru i dovodi do njegovog uvećanja, a kasnije se širi na okolne čvorove i ostale organe. Ukoliko se u ranim fazama bolesti primeni hemoterapija i radioterapija u kombinaciji sa autotransplantacijom koštane srži u slučaju recidiva, u većini slučajeva dolazi do ozdravljenja.
Nehočkinski limfoni
Svi kanceri limfnog sistema koji nisu Hočkinov limfom su Nehočkinski limfoni. Nastaju kao posledica nekontrolisanog umnožavanja limfocita u limfnom organu, i oni su tri do pet puta češći od Hočkinovog limfoma, a obično pogađaju muškarce starije od 60 godina. Njihovom razvoju doprinosi uzimanje imunosupresiva i izlaganje pesticidima ili određenim patogenim agensima (Epstajn-Barov virus, HIV, bakterija Helicobacter pylori).
U lečenju se koristi hemoterapija, a uspešnost zavisi od tipa i površine limfoma.
- uvećanje limfnih čvorova na vratu
- uvećanje limfnih čvorova pod pazuhom
- uvećanje limfnih čvorova na preponama
- uvećanje slezine
- svrab
- povišena temperatura
- mršavljenje
- opšta slabost
- bol u trbuhu