Dijabetes melitus tip 2, starački dijabetes, šećerna bolest
Normalna regulacija glikemije
Glikemija je nivo glukoze u krvi. Regulišu je dva hormona pankreasa, insulin i glukagon. Ova dva hormona deluju antagonistički: insulin snižava glikemiju tako što podstiče korišćenje i skladištenje glukoze, dok glukagon stimuliše oslobađanje glukoze iz jetre u krv. Koncentracija glukoze u krvi, normalna je oko 5 milimola po litru ( ili 1 gram po litru) i može se izmeriti analizom krvi.
Hipoglikemija i Hiperglikemija
Hiperglikemija je povećanje nivoa glukoze u krvi koje se smatra patološkim ukoliko je koncentracija veća od 7,8 mmol/l ili 1,2g/l. Produžena hiperglikemija uzrokuje umor, povećan apetit i jaku žeđ. Leči se ishranom, lekovima ili injekcijama insulina.
Hipoglikemija je sniženje nivoa glukoze u krvi ( manje od 3,5 mmol/l ili 0,6 g/l) i može dovesti do gubitka svesti. Kod dijabetičara, do hipoglikemije može doći nakon uzimanja prevelike doze insulina u okviru lečenja hiperglikemije, kao i nakon fizičke aktivnosti ili slabog otoka. Takve situacije se rešavaju unosom šećera.
Dijabetes tip 2
Dijabetes tip 2 je hronična bolest koju karakteriše rezistentnost telesnih ćelija na delovanje insulina koji luči pankreas. Ćelije slabo apsorbuju glukozu, pa se ona nagomilava u krvi (hiperglikemija). Da bi se snizila glikemija, pankreas luči sve više insulina, ali bezuspešno. Na taj način, pankreas se iscrpljuje, što rezultira smanjenom proizvodnjom insulina koji se nadoknađuje injekcijama. Dijabetes tip 2 je povezan sa starenjem, gojaznošću, sedentarnim načinom života, kao i genetskim faktorima i može godinama biti asimptomatski pre nego što se ispolji kroz komplikacije.
- umor
- ekstremna žeđ
- pojačan apetit
- gubitak na težini
- oslabljen vid
- potamnela koža vrata
- ošamućenost
- učestalo mokrenje