Bol u leđima
Bol u leđima najčešće nastaje prilikom nezgodnog pokreta, neodgovarajućeg rukovanja teškim predmetima, a izazivaju ga i loše držanje, repetitivan posao, umor, stres, slabi mišići leđa ili abdomena, gojaznost, trudnoća, starenje.
- bol u leđima
- Vežbajte
Redovno se bavite umerenom fizičkom aktivnošću. Naročito treba da ojačate leđne i trbušne mišiće, a to ćete učiniti zagrevanjem, istezanjem i vežbama za jačanje mišića.
- Dišite
Opustite se i pravilno dišite - polako i iz stomaka. Stres i napetost mogu izazvati bol u leđima.
- Oprezno podižite predmete
Izbegavajte da nosite teret, a stvari podižite tako što ćete čučnuti pravih leđa i držati predmet što bliže sebi. Ne pravite nagle ili nezgodne pokrete leđima u stranu. Koristite mišiće nogu umesto mišića leđa.
- Izbegavajte spavanje na stomaku ili previše mekom dušeku
- Krećite se
Redovno šetajte i istežite se. Izbegavajte da predugo u kontinuitetu stojite ili sedite.
- Nosite udobnu obuću
- Obratite pažnju na držanje
Bitno je da imate pravilno držanje, naročito na poslu i dok vozite: leđa i glava treba da budu uspravni, a laktovi prirodno savijeni. Radna stolica i sedište u automobilu treba da pružaju potporu donjem delu leđa (dodajte ortopedsku potporu ako je neophodno).
Bol u leđima se može ublažiti na nekoliko načina:
- Prekinite aktivnost koja je izazvala bol
- Ublažite bol antiinflamatornim lekovima ili analgeticima
- U prvih 48 sati, da biste smanjili upalu, hladite bolno mesto tako što ćete na smenu 15 minuta držati led, pa 15 minuta pravite pauzu. Kada prođe 48 sati, zagrevajte bolno područje, da biste opustili mišiće i ubrzali oporavak.
- Ležite na tvrdom
- Nemojte ostati u krevetu, hodajte, vozite bicikl, plivajte