Edem pluća, voda u plućima
Isticanje krvne plazme u plućne alveole usled čega dolazi do smanjenja količine kiseonika u krvi stvara edem pluća. Nastaje kao posledica povećanja krvnog pritiska u plućnim kapilarima, obično usled srčane insuficijencije. Do curenja plazme može doći, ali retko, usled neke traume ili povećane propustljivosti zida između kapilara i plućnih alveola. Ovaj drugi tip ima različite uzroke (pneumonija, udisanje otrovnih gasova, visinska bolest i dr.) i često je povezan s akutnim respiratornim distres sindromom.
Simptomi edema pluća
Simptomi edema pluća mogu se pojaviti iznenada ili se razvijati postepeno. Otežano disanje, ubrzano i bučno disanje i osećaj gušenja pogotovu u ležećem položaju su prvi znaci. Oni su često praćeni kašljem i ružičastim, penušavim ispljuvkom. Ovi simptomi su manifestacija opstrukcije disajnih puteva curenjem plazme u plućne alveole. Ukoliko je edem veliki javlja se modra boja kože i sluzokože (cijanoza).
Visinska bolest
Nizak vazdušni pritisak i manjak kiseonika mogu izazvati visinsku bolest kod osoba koje borave na velikim visinama (preko 2500 metara) bez pripreme. Simptomi su mučnina, glavobolja i problemi sa spavanjem, a može doći i do edema pluća ili mozga. Visinska bolest se može sprečiti uz odmor od nekoliko dana radi aklimatizacije na veliku visinu i postepenim usponom prilikom penjanja.
- nedostatak vazduha
- kašalj
- ružičast penušav ispljuvak
- modra boja kože
- modra boja sluzokože
- nesvestica
- znojenje
- hladni prsti na rukama
- hladni prsti na nogama
- išarana koža
Prevencija kardiovaskularnih bolesti.
Visinska bolest: sporo penjanje.