Skopryl plus
Aktivne supstance: Lizinopril, Hidrohlorotiazid
Skopryl plus tablete je kombinovani antihipertenzivni preparat koji sadrži dve aktivne supstance, lizinopril i hidrohlorotiazid.
Lizinopril pripada grupi lekova inhibitora angiotenzin-konvertujućeg enzima (ACE-inhibitori). Ovi lekovi deluju tako što pomažu da se prošire Vaši krvni sudovi da bi lakše Vaše srce pumpalo krv kroz njih do svih delova tela.
Hidrohlortiazid pripada grupi diuretika (tablete za izmokravanje). Ovi lekovi povećavaju količinu vode koju možete izgubiti urinom i prema tome smanjiti količinu tečnosti u vašim krvnim sudovima.
Oba sastojka leka Skopryl plus se koriste u terapiji visokog krvnog pritiska, koji ako se ne kontroliše može povećati rizik od pojave srčane bolesti ili moždanog udara. Skopryl plus deluje tako što snižava krvni pritisak koji redukuje ove rizike.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
- Ako ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance ili bilo koji drugi sastojak leka, kao i na sulfonamide ili ACE inhibitore (pitajte Vašeg lekara ako niste sigurni koji lekovi su sulfonamidi i ACE inhibitori).
- Ako ste ranije bili na terapiji lekom iz grupe ACE-inhibitora i imali alergijsku reakciju kao što je oticanje lica, usana, jezika i/ili grla sa poteškoćama prilikom gutanja ili disanja ili ako Vam je dijagnostifikovan nasledni ili idiopatski angioedem (stanje koje Vas čini sklonijim gore opisanom oticanju). To znači da ste ili rođeni sa ovom bolešću ili Vaš lekar ne zna šta izaziva idiopatski angioedem.
- Ako ste trudni duže od 3 meseca (takođe, treba izbegavati primenu ovog leka i na početku trudnoće).
- Ako imate ozbiljne poteškoće sa jetrom.
- Ako imate problema sa mokrenjem i ne možete da mokrite (anurija).
- Ako imate određenu vrstu bolesti srca koja se zove aortna stenoza.
- Ako imate visok nivo kalijuma u krvi.
- Ako imate dijabetes ili uzimate lek pod nazivom aliskiren za sniženje krvnog pritiska.
Ne koristite ovaj lek ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Skopryl plus.
- Ako imate ili ste imali neke zdravstvene probleme ili neku alergiju.
- Ako patite od bolesti jetre, bubrega ili srca.
- Ako ste na dijalizi.
- Ako ste imali transplataciju bubrega.
- Ako ste nedavno patili od prekomernog povraćanja ili dijareje.
- Ako Vam je rečeno da imate poremećene nivoe kalijuma, kalcijuma, uree, kreatinina, mokraćne kiseline, holesterola ili triglicerida u krvi.
- Ako imate giht.
- Ako imate stanje koje izaziva bolove u zglobovima, osip i groznicu (koje se zove sistemski lupus eritematodes).
- Ako imate žuticu (žutu boju kože ili beonjača).
- Ako ste dijabetičar (Vaš lekar će možda želeti da Vas prati prvog meseca lečenja).
- Morate obavestiti Vašeg lekara ako mislite da ste trudni (ili planirate trudnoću). Skopryl plus se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se uzimati ako ste trudni više od tri meseca, jer može izazvati teško oštećenje ploda ako se primeni u tom periodu.
Ako ste na tretmanu desenzibilizacije, što se radi u cilju smanjivanja alergijske reakcije nakon uboda ose i pčele, treba da kažete lekaru koji Vas leči da ste na terapiji lekom Skopryl plus.
Ako se spremate za tretman uklanjanja holesterola iz krvi metodom koja podrazumeva upotrebu aparata, (pod nazivom LDL afereze), trebalo bi da kažete lekaru koji Vas leči da uzimate lek Skopryl plus.
Ako ćete imati operaciju
Pre operacije i anestezije (čak i kod stomatologa) treba da kažete lekaru ili stomatologu da uzimate Skopryl plus jer može doći do naglog pada krvnog pritiska.
Deca i adolescenti
Skopryl plus se ne koristi kod dece.
Ako niste sigurni odnosi li se nešto od gore navedenog na Vas, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete Skopryl plus.
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.
Uvek obavestite svog lekara o drugim lekovima koje možda uzimate ili ste do nedavno uzimali uključujući i one koji se dobijaju bez recepta. Neki lekovi mogu uticati na delovanje drugih lekova.
Posebno je važno da kažete Vašem lekaru ako uzimate:
- lekove u terapiji dijabetesa kao što je insulin ili tablete za snižavanje šećera u krvi,
- druge lekove za lečenje povišenog krvnog pritiska (antihipertenzive) uključujući i aliskiren,
- lekove koji se koriste kod mentalnih poremećaja kao što su litijum ili antipsihotici,
- alopurinol koji se koristi u terapiji gihta,
- lekove u terapiji kancera,
- prokainamid ili sotalol koji se koriste za regulisanje nepravilnog srčanog ritma,
- antacide koji se koriste za bolje varenje,
- lekove kao što su efedrin, noradrenalin ili adrenalin koji se koriste u terapiji hipertenzije, šoka, srčane slabosti, astme ili alergije,
- sedative koji Vam pomažu da spavate ili smanjite anksioznost,
- lekove pod nazivom holestiramin ili holestipol za lečenje visokog nivoa holesterola u krvi.
Ili ako uzimate:
- diuretike - ako uzimate diuretike, lekar Vam može reći da smanjite dozu diuretika, ili čak da prestanete da uzimate, pre nego što počnete terapiju lekom Skopryl plus,
- steroide u tretiranju različitih stanja kao što su reumatizam, artritis, alergijske reakcije, određena kožna bolest, astma ili krvni poremećaji,
- nesteroidne antiinflamatorne lekove (grupa lekova protiv bolova, posebno reumatskih, npr. indometacin, acetilsalicilna kiselina),
- narkotične analgetike (npr. kodein, dekstropropoksifen, diamorfin, morfin, pentazocin, petidin),
- imunosupresivne agense kao što je ciklosporin koji se koristi nakon transplantacije ili u terapiji autoimunih oboljenja kao što je reumatoidni artritis,
- ACTH (za testiranje rada nadbubrežne žlezde),
- dodatak kalijuma, lekove koji štede kalijum ili različite soli koje sadrže kalijum ili ako ste na dijeti sa smanjenim unosom soli,
- antipsihotike i/ili antidepresive,
- lekove koji sadrže zlato, kao što je natrijum aurotiomalat, a primenjuje se u obliku injekcija u terapiji artritisa,
- mišićne relaksanse kao što je tubokurarin (opušta mišiće) koji se koristi tokom operacija,
- trimetoprim (antibiotik) za lečenje urinarnih infekcija.
Imajte na umu da kada uzimate lek Skopryl plus to može uticati na rezultate bilo kog testa iz krvi ili urina koje Vaš lekar traži da uradite. Podsetite svog lekara da uzimate Skopryl plus, ako traži da uradite takve analize.
Možete da pijete alkohol dok uzimate ovaj lek, međutim, lekovi koji se koriste da smanje krvni pritisak uzeti zajedno sa alkoholom mogu izazvati ošamućenost ili nesvesticu. Ukoliko Vas brine koliko alkohola možete popiti dok uzimate Skopryl plus, trebalo bi da o tome razgovarate sa svojim lekarom.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Trudnoća
Obavestite Vašeg lekara ukoliko ste trudni. Vaš lekar će Vam savetovati da prestanete sa primenom leka Skopryl plus pre nego ostanete trudni ili čim saznate da ste trudni i da umesto leka Skopryl plus uzmete drugi lek.
Skopryl plus se ne preporučuje u ranoj trudnoći i ne sme se uzimati ako ste trudni više od tri meseca, jer može izazvati teško oštećenje ploda ako se primeni nakon trećeg meseca trudnoće.
Dojenje
Obavestite svog lekara ako dojite. Skopryl plus se ne preporučuje za majke koje doje. Vaš lekar može da izabere drugi lek ako želite da dojite, naročito ako je Vaša beba novorođenče ili je prevremeno rođena.
Skopryl plus može imati blagi efekat na vašu sposobnost da vozite ili rukujete mašinama, posebno na početku lečenja ili kada se menja doza i ako se koristi sa alkoholom. Kada vozite ili radite na mašinama treba uzeti u obzir da povremeno može doći do pojave vrtoglavice ili umora.
Ukoliko mislite da lek Skopryl plus suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.
Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek Skopryl plus.
Uvek uzimajte Skopryl plus kako Vam je Vaš lekar propisao. Ako niste sigurni kako se upotrebljava lek trebalo bi da proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Uobičajena doza je jedna tableta jednom dnevno, uzeti svakog dana u isto vreme.
Ako je neophodno, može se doza povećati na 2 tablete, uzete jednom dnevno.
Budite posebno pažljivi kada uzimate Vašu prvu dozu ili ako Vam je doza povećana. Odmah obavestite Vašeg lekara ako osetite ošamućenost ili nesvesticu.
Ako već koristite diuretike, Vaš lekar Vam može smanjiti dozu diuretika, ili čak da Vam kaže da prekinete sa uzimanjem, pre nego što počnete da uzimate Skopryl plus. Efekat tableta Skopryl plus traje 24 sata tako da je potrebno da uzimate tabletu jednom dnevno.
Skopryl plus se može uzimati u bilo koje vreme u toku dana, pre, za vreme, ili posle jela. Izaberite vreme koje Vam najviše odgovara i uzimajte tablete svaki dan u to vreme. To će Vam pomoći da se setite da li ste uzeli tabletu tog dana.
Uzimajte tablete dok Vam lekar ne odredi drugačije.
/
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Skopryl plus nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!
Najčešći simptomi predoziranja su nesvestica ili ošamućenost zbog pada krvnog pritiska.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Ako propustite da uzmete lek, ne uzimajte propuštenu dozu naknadno. Samo nastavite da uzimate lek prema uobičajenom rasporedu.
/
Kao i drugi lekovi, i Skopryl plus može izazvati neželjena dejstva, koja se ne moraju javiti kod svih osoba koje uzimaju lek.
Neželjena dejstva lizinoprila su navedena prema učestalosti:
- veoma česta (javljaju se kod više od 1/10 pacijenata)
- česta (javljaju se kod manje od 1/10 pacijenata, ali više od 1/100)
- povremena (javljaju se kod manje od 1/100 pacijenata, ali više od 1/1000 pacijenata)
- retka (javljaju se kod manje od 1/1000 pacijenata, ali više od 1/10000 pacijenata)
- veoma retka (javljaju se kod manje od 1/10000 pacijenata, ali više od 1/100000 pacijenata)
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah prekinite sa terapijom i obratite se Vašem lekaru:
- oticanje lica, usana, jezika i/ili grla sa poteškoćama prilikom gutanja i disanja, koji mogu da budu znak alergijske reakcije.
Sledeći neželjeni efekti su prijavljeni:
Česti:
- vrtoglavica, glavobolja, nesvestica posebno ako naglo ustanete, zbog pada krvnog pritiska (ortostatska hipotenzija), proliv, povraćanje, kašalj, problem s bubrezima (vidi se po nalazima krvi).
Povremeni:
- neuobičajan osećaj trnjenja i bockanja, poremećaji čula ukusa, promene raspoloženja, poteškoće sa spavanjem, srčani ili moždani udar, (koji mogu biti posledica pada krvnog pritiska), ubrzan ili nepravilan rad srca, Raynaudov sindrom (hladni prsti), kijanje, mučnina, bol u stomaku, loše varenje, osip, svrab, impotencija, osećaj slabosti i zamora, promene u laboratorijskim testovima krvi.
Retki:
- zbunjenost, suva usta, koprivnjača i svrab, gubitak kose, crvenilo kože, povećanje uree u krvi, problemi sa bubrezima ili naglo oslabljen rad bubrega, povećanje dojki kod muškaraca, nizak nivo natrijuma u krvi što može izazvati slabost, umor, glavobolja, muka, osećaj kao da ste bolesni (povraćanje) i grčevi.
Veoma retki:
- bilo je vrlo retkih prijava poremećaja broja krvnih ćelija usled čega može doći do pojave groznice ili drhtavice, upale grla, pojave upalnih procesa u ustima ili grlu, sklonosti ka krvarenju ili pojave modrica. Otečeni limfni čvorovi (žlezde), nizak nivo šećera u krvi, bronhitis, upala sinusa, otežano disanje, zapaljenje pankreasa, hepatitis (izaziva mučninu, groznicu i tamnu mokraću), žutica (žuta kože i/ili belih očiju), insuficijencija jetre (slabljenje funkcije jetre), povećano znojenje, plikovi, problemi kože, uključujući crvenilo kože i bolna mesta, promene u zapremini urina.
Vrlo retko:
- kod nekih pacijenata dolazi do pojave hepatitisa koji napreduje do insuficijencije (slabosti funkcije) jetre. Ako se razvije žutica, trebalo bi da odmah obavestite svog lekara;
- stanje sa grupom simptoma, uključujući groznicu, bolove u mišićima i zglobovima i upalu krvnih sudova je prijavljeno. Koža može biti osetljiva na svetlost i može se pojaviti osip.
Ostali neželjeni efekti (nepoznata učestalost):
- depresija, bol i oticanje pljuvačnih žlezda, gubitak apetita (anorexia), pojava šećera u mokraći, povećanje holesterola u krvi, giht, nemir, prolazno zamagljen vid, vrtoglavica (osećaj da Vam se vrti), pojava tečnosti u plućima, zatvor, osetljivost na svetlost, neuobičajeno krvarenje ili pojava modrica ispod kože.
Potražite neki drugi lek