Caldeoss


Aktivne supstance: Kalcijum karbonat, Holekalciferol

Lek Caldeoss, tablete za žvakanje, sadrži dve aktivne supstance kalcijum-karbonat i holekalciferol (vitamin D3).
Lek Caldeoss, tablete za žvakanje, koristi se za:
- prevenciju i u terapiji nedostatka kalcijuma i vitamina D kod starijih osoba;
- suplementaciju vitamina D i kalcijuma kao dodatak specifičnoj terapiji osteoporoze (oboljenje u kome dolazi do progresivnog smanjenja gustine kostiju usled čega one postaju slabe i lomljive) kod pacijenata kod kojih postoji rizik od nedostatka vitamina D i kalcijuma



- Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance kalcijum-karbonat, vitamin D3, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka 
- Ukoliko imate visoku koncentraciju kalcijuma u krvi (hiperkalcemija)
- Ukoliko imate povećano izlučivanje kalcijuma putem urina (hiperkalciurija)
- Ukoliko imate povećanu aktivnost paratireoidnih žlezda (hiperparatireoidizam)
- Ukoliko bolujete od raka koštane srži (mijelom)
- Ukoliko bolujete od raka koji se proširio na kosti (metastaze u kostima)
- Ukoliko ste duži period nepokretni i imate hiperkalcemiju i/ili hiperkalciurija
- Ukoliko imate kamen u bubregu (nefrolitijaza)
- Ukoliko imete depozite kalcijuma u bubrezima (nefrokalcinoza)
- Ukoliko imate hiperviraminozu vitamina D
- Ukoliko imate teško oštećenje funkcije bubrega; umesto holekalciferola koristite druge oblike vitamina D.
Lek Caldeoss, tablete za žvakanje, ne sme se primenjivati kod dece i adolescenata. 

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Caldeoss:
- ukoliko imate predispozicije za pojavu kamena u bubregu. Tokom dugotrajne upotrebe preparata
koncentracija kalcijuma u krvi i urinu, kao i rad bubrega, moraju se redovno pratiti (ovo je naročito važno u slučaju predispozicije). U zavisnosti od koncentracije kalcijuma u krvi, Vaš lekar može da koriguje dozu ili
da prekine terapiju.
- ukoliko istovremeno koristite kardiotonične glikozide (lekovi u terapiji srčanih problema) ili tiazidne diuretike (lekovi za izbacivanje viška tečnosti), neophodno je pratiti koncentraciju kalcijuma u krvi i urinu,
kao i rad bubrega. U zavisnosti od koncentracije kalcijuma u krvi, Vaš lekar može da koriguje dozu ili da prekine terapiju.
- ukoliko imate oštećenu funkciju bubrega; koncentraciju kalcijuma u krvi i urinu treba pratiti.
- ukoliko uzimate dodatnu suplementaciju kalcijumom i vitaminom D, to treba da bude isključivo pod medicinskim nadzorom; Vaš lekar će zatražiti učestalije praćenje koncentracije kalcijuma u krvi i u urinu.
- ukoliko imate sarkoidozu (oboljenje praćeno pojavom lokalnih zapaljenskih procesa (granuloma) u tkivu pluća, jetre, kože ili limfnih žlezda). Postoji rizik da ovaj lek izazove preveliku koncentraciju kalcijuma u organizmu. Koncentraciju kalcijuma u krvi i u urinu treba pratiti.
- ukoliko ste nepokretni i bolujete od osteoporoze, lek Caldeoss treba uzimati sa posebnim oprezom, budući da može doći do povećanja koncentracije kalcijuma u krvi. 

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Naročito je važno da obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:
- kardiotonične glikozide, jer može doći do pojave aritmije (nepravilnog srčanog ritma). Neophodan je medicinski nadzor koji uključuje EKG i praćenje koncentracije kalcijuma u krvi.
- tiazidne diuretike, jer je neophodno pratiti koncentraciju kalcijuma u krvi s obzirom na to da tiazidni diuretici smanjuju izlučivanje kalcijuma urinom.
- određene antibiotike (iz grupe tetraciklina), jer njihovo dejstvo može biti smanjeno sa istovremenom upotrebom leka Caldeoss. Ove antibiotike treba uzeti najmanje 2 sata pre ili 4-6 sati nakon uzimanja leka Caldeoss.
- uzimanje leka Caldeoss takođe utiče na dejstvo lekova kao što su natrijum-fluorid (koristi se za jačanje zubne gleđi i u terapiji osteoporoze) i bisfosfonati (lekovi za lečenje osteoporoze). Ove lekove treba uzeti najmanje 3 sata pre uzimanja leka Caldeoss.
- holestiramin (lek koji utiče na snižavanje nivoa holesterola u krvi) ili laksative (kao što je tečni parafin), jer vremenski interval između uzimanja leka Caldeoss i ovih lekova treba da bude što duži.
U suprotnom, resorpcija vitamina D može biti nepotpuna.
- fenition (lek u terapiji epilepsije) ili barbiturate (lekovi iz grupe sedativa i hipnotika) jer istovremena primena ovih lekova može da dovede do smanjenog dejstva vitamina D.
- kortikosteroide (npr. kortizol), jer istovremena upotreba leka Caldeoss može da dovede do smanjenog dejstva vitamina D i snižene koncentracije kalcijuma u krvi.
- suplemente kalcijuma i vitamina D, jer uzimanje dodatnih doza kalcijuma i vitamina D treba da bude pod direktnim nadzorom lekara i zahteva učestalo praćenje koncentracije kalcijuma u krvi i urinu.
- levotiroksin (lek u terapiji smanjene funkcije štitaste žlezde), jer kalcijum može da smanji njegovo dejstvo; zbog toga levotiroksin treba uzeti 4 sata pre ili posle uzimanja leka Caldeoss.
- hinolonske antibiotike, jer dejstvo može biti smanjeno istovremenom primenom kalcijuma. Hinolonske antibiotike treba uzeti 2 sata pre ili 6 sati nakon uzimanja leka Caldeoss.
- preparate koji sadrže gvožđe, cink ili lekove koji sadrže stroncijum-ranelat, jer soli kalcijuma mogu da smanje resorpciju gvožđa, cinka i stroncijum-ranelata; zato ove lekove treba uzimanti najmanje
dva sata pre ili posle leka Caldeoss.

Lek Caldeoss možete uzeti sa hranom ili bez nje.
Međutim, oksalna kiselina (zastupljena je u spanaću i rabarbari) i fitinska kiselina (sadrže je integralne žitarice) mogu smanjiti resorpciju kalcijuma formiranjem nerastvornih kompleksa sa jonima kalcijuma.
Nemojte uzimati lek Caldeoss najmanje dva sata pre ili dva sata nakon konzumiranja hrane koja sadrži visoke količine oksalne ili fitinske kiseline. 

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Ukoliko ste trudni možete koristiti lek Caldeoss ukoliko imate deficit kalcijuma i vitamina D, o čemu će odluku doneti Vaš lekar.
Tokom trudnoće ukupna dnevna doza kalcijuma ne sme biti veća od 1500 mg, dok ukupna dnevna doza vitamina D3 ne sme biti veća od 600 i.j.
Stoga maksimalna dnevna doza leka Caldeoss ne sme biti veća od polovine tablete.
Prekomerne doze kalcijuma i vitamina D tokom trudnoće se moraju izbegavati, s obzirom na to da dugotrajna izloženost visokim dozama kalcijuma i vitamina D u krvi kod ploda može izazvati retardaciju u
fizičkom i mentalnom razvoju, poremećaj funkcije srca i oboljenje oka. 
Lek Caldeoss se može koristiti tokom perioda dojenja, o čemu će odluku doneti Vaš lekar.
Kalcijum i vitamin D se izlučuju u majčino mleko, te ovu činjenicu treba uzeti u obzir ukoliko se detetu već daju preparati sa vitaminom D. Proverite sa Vašim lekarom da li Vaše dete već dobija preparate koji sadrže vitamin D.

Lek Caldeoss ne utiče na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ukoliko Vam lekar nije drugačije savetovao uobičajeno doziranje je:
- odrasli i stariji pacijenti: uzeti po 1 tabletu za žvakanje dnevno (odgovara količini od 1000 mg kalcijuma i 880 i.j. vitamina D3).
- trudnice: uzeti polovinu tablete dnevno (odgovara količini od 500 mg kalcijuma i 440 i.j. vitamina D3).
Dnevna doza koja iznosi pola tablete se ne sme prekoračiti.
Način primene:
Tabletu treba sažvakati pre gutanja. Tabletu možete uzeti u bilo koje vreme, nezavisno od obroka.
Trajanje terapije:
Lek Caldeoss se koristi u terapiji tokom dužeg vremenskog perioda. Vaš lekar će Vam reći koliko dugo treba da koristite ovaj lek. 


Ako ste uzeli više leka Caldeoss nego što je trebalo može se javiti osećaj mučnine, povraćanje, žeđ ili preterana žeđ, pojačano mokrenje, zatvor, bol u abdomenu, slabost mišića, umor i u teškim slučajevima srčana aritmija. Kod osoba koje unose prekomerne količine kalcijuma može doći do razvoja mlečno-alkalnog sindroma (karakterišu ga učestali nagon za morenjem, dugotrajna glavobolja, dugotrajni gubitak apetita, mučnina ili povraćanje, neuobičajeni umor ili slabost, oštećenje funkcije bubrega).
Ukoliko se sumnja na predoziranje, odmah se javite lekaru ili farmaceutu. 

Ako ste zaboravili da uzmete lek Caldeoss, uzmite ga čim se setite. Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu leka.

Ne prekidajte sa uzimanjem leka pre nego što se konsultujete sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu. 

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Neželjena dejstva su navedna prema odgovarajućim kategorijama učestalosti. Prestanite sa uzimanjem leka Caldeoss i odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko se kod Vas jave neke od sledećih alergijskih reakcija (nepoznata učestalost - ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): - angioedem (alergijska reakcija praćena oticanjem očnih kapaka, usana, jezika, i grla koje uzrokuje teškoće pri disanju i gutanju); - otok grkljana (praćen otežanim disanjem i gutanjem) Ostala neželjena dejstva: Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): - povećana koncentracija kalcijuma u krvi (hiperkalcemija); - povećana koncentracija kalcijuma u urinu (hiperkalciurija) Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): - mučnina, proliv, bol u stomaku, zatvor, gasovi, nadimanje, poremećaj varenja; - osip, svrab, koprivnjača Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): - mlečno-alkalni sindrom (obično se javlja samo u slučaju predoziranja, videti odeljak Ako ste uzeli više leka Caldeoss nego što treba). Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega: Ukoliko imate oštećenje funkcije bubrega postoji povećan rizik od povećanja koncentracije fosfata u krvi (hiperfosfatemije), formiranja kamena u bubregu (nefrolitijaze) i stvaranja depozita kalcijuma u bubrezima (nefrokalcinoze). 

Potražite neki drugi lek