Atenativ
Aktivna supstanca: Antitrombin III
Atenativ® 500; prašak i rastvarač za rastvor za infuziju; 50i.j./mL
Lek Atenativ 500 sadrži antitrombin III koji je izolovan iz ljudske plazme, i pripada grupi antitrombotičkih lekova (za razređivanje krvi). Antitrombin III je normalni sastojak ljudske plazme i jedan važan ihibitor zgrušavanja krvi.
Atenativ 500 se koristi za lečenje pacijenata sa kongenitalnim (urođenim) nedostatkom antitrombina III posebno da bi se sprečio nastanak i razvoj krvnih ugrušaka u dubokim venama i embolije u klinički rizičnim situacijama (npr. tokom operacije ili porođaja).
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremečaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergiske reakcije na neke od njih.
Lek Atenativ 500 ne smete koristiti:
Lek Atenativ 500 ne smete koristiti ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani antitrombin III ili na bilo koju pomoćnu supstancu koja ulazi u sastav ovog leka.
Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koji od prvih znakova alergijske reakcije (na primer osip, generalizovana urtikarija, stezanje u grudima, šištanje, nizak krvni pritisak i anafilaksa) Ozbiljni simptomi zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.
Bezbednost od virusa
Kada se lekovi prave iz ljudske krvi ili plazme, primenjuju se određene mere kako bi se sprečilo prenošenje infekcije na pacijenete. Tu spada pažljiva selekcija davalaca krvi i plazme kako bi se osiguralo da osobe kod kojih postoji rizik od prenošenja infekcije budu isključene kao i testiranje svake donacije i pulova plazme radi znakova virusa/infekcija. Proizvođači ovih lekova takođe uključuju i određene korake u procesu prerade krvi ili plazme koji inaktiviraju ili eliminišu viruse. Uprkos ovim merama, pri upotrebi lekova pripremljenih iz ljudske krvi i pazme, mogućnost prenošenja infekcije se ne može potpuno isključiti. Ovo se posebno odnosi na nepoznate viruse ili viruse koji se tek javljaju kao i na duge vrste infekcija.
Mere koje se preduzimaju smatraju se efikasnim za viruse sa omotačem, kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), virus hepatitisa B i virus hepatitisa C.
Preduzete mere mogu imati ograničenu vrednost protiv nekih virusa bez omotača kao što su virus hepatitisa A i parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu biti ozbiljne za trudnice (fetalne infekcije) i za osobe koje imaju oslabljeni imuni sistem ili imaju povećanu eritropoezu (npr. hemolitička anemija).
Preporučuje se da se svaki put kada primite dozu leka Atenativ 500 zabeleži ime i broj serije leka kako bi se vodila evidencija o primljenim serijama.
Vaš lekar može predložiti da razmotrite mogućnost vakcinacije protiv hepatitisa A i B ukoliko redovno/ponovo primate lekove koji sadrže antitrombin dobijen iz ljudske plazme.
Potrebno je vršiti klinički i biološki nadzor kada se Atenativ 500 daje zajedno sa heparinom.
Važne informacije o nekim sastojcima leka Atenativ 500
Ovaj lek sadrži 6.3-10.5 mmol (ili 144.9-241.5 mg) natrijuma po dozi (30-50 i.j./kg) što treba da uzmu u obzir pacijenti koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez recepta.
Antikoagulaciono dejstvo heparina se pojačava pri primeni leka Atenativ 500 pa se rizik od krvarenja može pojačati. Ukoliko kod vas postoji rizik od krvarenja, mora se pažljivo razmotriti istovremena primena heparina. Ukoliko lekar odluči da treba istovremeno da primate Atenativ 500 i heparin, bićete pažljivo medicinski praćeni.
Nema uticaja.
Iskustvo je ograničeno. Obratite se svom lekaru za savet.
Nije zabeležen nikakav uticaj leka Atenativ 500 na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.
Vaš lekar će odlučiti o tome da li Vam je potreban lek Atenativ 500 i u kojoj dozi. Davanje ovog leka obavlja zdravstveno osoblje u vidu infuzije (u venu). Tokom lečenja lekar će Vam redovno vršiti laboratorijske analize.
Nisu zabeleženi nikakvi simptomi predoziranja kod primene leka Atenativ 500.
Vaš lekar je odgovoran za nadgledanje primene ovog leka kod Vas, kao i za održavanje vrednosti Vaših laboratorijskih analiza u određenim granicama.
Na osnovu laboratoriskih vrednosti Vaš lekar će odlučiti kada treba da prekinete sa primenom ovog leka i proceniće moguće rizike.
Kao i svi lekovi, Atenativ 500 može da izazove neželjena dejstva mada se ona ne moraju javljati kod svih. Upotreba derivata plazme može, ali do toga retko dolazi, da dovede do reakcija preosetljivosti (npr. povišene temperature, koprivnjače, mučnine, povraćanja, teškog disanja, smanjenog krvnog pritiska ili šoka).
Ukoliko se sumnja da je došlo do reakcije preosetljivosti (alergijska reakcija) sa simptomima kao što su povišena temperatura, mučnina, povraćanje, vrtaoglavica, lupanje srca, nedostatak daha, svrab, osip, pad krvnog pritiska i šok, primenu leka Atenativ 500 treba odmah prekinuti. Vaš lekar treba da se pridržava smernica koje se primenjuju za lečenje šoka. Ukoliko bilo koje od gore navedenih neželjenih dejstava postane ozbiljno ili ukoliko primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara.
Potražite neki drugi lek