CellCept


Aktivna supstanca: Mikofenolna kiselina

Cellcept ®, 500 mg, film tablete.

Cellcept je imunosupresivni agens.

Cellcept tablete se koriste da se spreči da Vaš organizam odbaci transplantirani bubreg, srce ili jetru. Cellcept se koristi u kombinaciji sa lekovima kao što su ciklosporin i kortikosteroidi.

 



  • Ako ste alergični (preosetljivi) na mikofenolat mofetil, mikofenolnu kiselinu ili na bilo koji drugi sastojak leka Cellcept.
  • Ako dojite.

Odmah morate obavestiti svog lekara:

  • ako primetite znakove infekcije (npr. povišena temperatura, bol u grlu); neočekivanu pojavu modrica /ili krvarenja,
  • ako imate ili ste ikada imali problema sa digestivnim sistemom, na pr. čir na želucu.
  • Ako planirate da zatrudnite ili zatrudnite tokom uzimanja leka Cellcept.

Cellcept smanjuje odbrambene mehanizme Vašeg organizma. Zbog toga, postoji povećani rizik da se razvije rak kože. Prema tome, morate ograničiti izlaganje sunčevoj svetlosti i UV zracima tako što ćete nositi odgovarajuću zaštitnu odeću i koristiti sredstva za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzimali druge lekove, čak i ako uzimate neke lekove koji se izdaju bez recepta. 

Ako potvrdno odgovorite na ma koje od sledećih pitanja, razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što počnete da uzimate Cellcept:

  • Da li uzimate neki od lekova koji sadrže: azatioprin ili druge imunosupresivne agense (koji se ponekad daju pacijentima posle operacije transplantacije), holestiramin (koji se koristi za lečenje bolesnika sa visokim holesterolom u krvi), rifampicin (antibiotik), antacide, vezivače fosfata (koji se upotrebljavaju kod pacijenata sa hroničnom slabošću bubrega u cilju smanjenje apsorpcije fosfata) ili bilo koji drugi lek (uključujući i one koji se izdaju bez recepta) za koje Vaš lekar ne zna?
  • Da li je potrebno da primite neku vakcinu (žive vakcine)? Vaš lekar će Vas posavetovati šta je primereno Vama.

Uzimanje hrane ili pića nema uticaja na Vašu terapiju Cellceptom.

Upotreba leka Cellcept tokom trudnoće može da dovede do spontanog pobačaja ili da naškodi Vašem nerođenom detetu (npr. problemi sa razvojem ušiju).

Ako planirate da zatrudnite, razgovarajte sa svojim lekarom o alternativnim lekovima koje možete da uzimate da biste najbolje sprečili odbacivanje svog transplantiranog organa. U određenim situacijama, Vi i vaš lekar možete odlučiti da je korist od uzimanja leka Cellcept po Vaše zdravlje važnija nego mogući rizik po Vaše nerođeno dete. 

Ako zatrudnite dok uzimate Cellcept, nemojte prestati da ga uzimate već obavestite svog lekara o trudnoći što je pre moguće.

Ne smete uzimati Cellcept ako:

  • Dojite bebu
  • ste trudni (osim ukoliko Vam to Vaš lekar jasno ne kaže)

Recite svom lekaru odmah ako:

  • mislite da ste možda trudni
  • dojite bebu
  • planirate zasnivanje porodice u bliskoj budućnosti

Uvek morate koristiti efikasan metod kontracepcije:

  • pre nego što počnete da uzimate Cellcept
  • tokom celog trajanja terapije lekom Cellcept
  • tokom 6 nedelja pošto se terapija lekom Cellcept završi

Treba da razgovarate sa svojim lekarom o najpogodnijoj metodi kontracepcije za Vas na osnovu Vaše individualne situacije.

Žene koje mogu da zatrudne moraju imati negativan test na trudnoću pre započinjanja terapije lekom Cellcept. 

Spadate među žene koje ne mogu da zatrudne ako se bilo šta od navedenog odnosi na Vas:

  • Vi ste u postmenopauzi, tj. imate najmanje 50 godina i poslednju menstruaciju ste imali pre više od godinu dana (ukoliko su Vam menstruacije prestale zbog terapije karcinoma, još uvek postoji šansa da možete da zatrudnite).
  • Jajovodi i oba jajnika su Vam odstranjeni (bilateralna salpingo-ooforektomija).
  • Imate prevremenu disfunkciju jajnika, potvrđenu od strane specijaliste ginekologa
  • Dijagnostikovano Vam je jedno od sledećih retkih stanja, sa kojim se neki pacijenti rađaju a koje onemogućava začeće: genopit XY, Tarnerov sindrom ili ageneza materice.
  • Vi ste dete/adolescent, još niste počeli da dobijate menstruaciju i ne možete da zatrudnite.
  • Materica Vam je hirurški odstranjena (histerektomija).


Nije pokazano da Cellcept umanjuje Vašu sposobnost da upravljate vozilima i mašinama.

Uvek uzimajete Cellcept tačno onako kako je to prepisao Vaš lekar. Ako niste sigurni, provrite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Cellcept se uobičajeno koristi na sledeći način: 

Transplantirani bubreg 

Prvu dozu treba dati u roku od 72 časa po operaciji presađivanja. Preporučena dnevna doza je 4 tablete (2 g aktivnog sastojka) koja se uzima podeljeno u dve doze. To znači da uzimate 2 tablete ujutru, i 2 uveče. 

Transplantirano srce 

Prvu dozu treba dati u roku od 5 dana po operaciji presađivanja. Preporučena dnevna doza je 6 tableta (3 g aktivnog sastojka) koja se uzima podeljeno u dve doze. To znači da uzimate 3 tablete ujutru, i 3 uveče. 

Transplantirana jetra 

Prvu dozu treba dati u roku od najmanje 4 dana po operaciji presađivanja, čim budete sposobni da gutate oralne lekove. Preporučena dnevna doza je 6 tableta (3 g aktivnog sastojka) koja se uzima podeljeno u dve doze. To znači da uzimate 3 tablete ujutru, i 3 uveče. 

Metoda i način davanja

Progutajte tablete cele sa čašom vode. Ne smete ih lomiti, niti gnječiti.

Terapija će se nastaviti sve dok su Vam potrebni imunosupresivni agensi da se spreči odbacivanje presađenog organa.

Uvek uzimajete Cellcept tačno onako kako je to prepisao Vaš lekar. Ako niste sigurni, provrite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Cellcept se uobičajeno koristi na sledeći način: 

Transplantirani bubreg 

Deca (uzrasta 2 do 18 godina):

Ovde će doza zavisiti od veličine deteta. Vaš lekar će odrediti najprimereniju dozu zavisno od površine tela (visine i težine). Preporučena doza je 600 mg/m2 i uzima se dva puta na dan. 

Transplantirano srce 

Deca (uzrasta 2 do 18 godina):

Nema dovoljno podataka o primen leka Cellcept kod dece kojima je presađeno srce. 

Transplantirana jetra 

Deca (uzrasta 2 do 18 godina):

Nema podataka na raspolaganju da bu se upotreba Cellcept mogla preporučiti kod dece kojima je presađeno srce. 

Metoda i način davanja

Progutajte tablete cele sa čašom vode. Ne smete ih lomiti, niti gnječiti.

Terapija će se nastaviti sve dok su Vam potrebni imunosupresivni agensi da se spreči odbacivanje presađenog organa.

Ako uzmete više tableta nego što Vam je rečeno, ili ako neko drugi slučajno proguta Vaš lek, odmah potražite medicinski savet ili smesta otiđite u bolnicu.

Ako ikada zaboravite da uzmete svoj lek, uzmite ga čim se setite, a onda nastavite da ga uzimate u uobičajeno vreme

Kada se prekine terapija Cellceptom može se povećati verovatnoća od odbacivanja Vašeg transplantiranog organa. Ne smete prekidati sa ovom terapijom dok Vam to ne naloži Vaš lekar.

Kao i svi drugi lekovi, i Cellcept može da izazove sporedna dejstva iako se ona ne pojavljuju kod svih.U neke od uobičajenijih problema spadaju proliv, manji broj belih krvnih zrnaca i/ili crvenih krvnih zrnaca, infekcije i povraćanje. Vaš lekar će Vam redovno kontrolisati krvnu sliku da prati broj krvnih ćelija ili promene u nivoima supstanci koje nosite u krvi, na pr. šećer, mast, holesterol. Pojava neželjenih dejstava kao što su dijareja, infekcije, smanjenje broja belih i crvenih krvnih zrnaca veća je kod dece nego kod odraslih. 

Cellcept smanjuje odbrambene mehanizme Vašeg organizma da bi sprečio da odbacite bubreg ili jetru koji su Vam presađeni. Zbog toga Vaš organizam neće moći tako uspešno da se brani od infekcija, pa zbog toga ljudi koji primaju Cellcept mogu češće da pate od infekcija nego što je to uobičajeno, i to su infekcije mozga, kože, usta, želuca i creva, pluća i urinarnog trakta. Kao što se može desiti kod pacijenata koji uzimaju ovu vrstu lekova, veoma mali broj bolesnika koji uzimaju Cellcept može da razvije rak limfoidnog tkiva i kože. 

U uobičajena dejstva koja pogađaju Vaš organizam u celini mogu spadati preosetljvost (kao što su anafilaksa, angioedem), povišena telesna temperatura, pospanost, problemi sa spavanjem, bolovi (kao što su bolovi u stomaku, grudima, zglobovima/mišićima ili bolno mokrenje), glavobolja, simptomi slični gripu i otoci.

 U ostala neželjena dejstva mogu spadati:

 Poremećaji kože kao što su akne, groznice (herpes simplex), pojasasti osip (herpes zoster), rast kože, opadanje kose, ospa, svrab.

Urinarni poremećaji kao što su problemi sa bubrezima ili neodložna potreba za mokrenjem.

Poremećaji digestivnog sistema i usta kao što su zatvor, mučnina, loše varenje, upala pankreasa, crevni poremećaji uključujući krvarenje, upala želuca, problemi sa jetrom, upala debelog creva, gubitak apetita, gasovi,otok desni i čirevi u ustima.

Poremećaji nerava i čula kao što su grčenje mišića, podrhtavanje tela, omaglice, depresija, pospanost, utrnulost, mišićni spazmi, zabrinutost, promene mišljenja i raspoloženja.

Metabolički, krvni i Vaskularni poremećaji kao što su gubitak telesne težine, giht, visoki nivo šećera u krvi, krvarenje, modrice, promene krvnog pritiska i abnormalni srčani otkucaji i širenje krvnih sudova.

Poremećaji pluća kao što su zapaljenje pluća (pneumonija), bronhitis, kratak dah, kašalj, tečnost u plućima/grudnom košu, problemi sa sinusima. 

Ako bilo koje od ovih neželjenih dejstava postane ozbiljno, ili primetite bilo koje od dejstava koje nije pomenuto u ovom uputstvu, molimo da o tome obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek