Singulair film tablete


Aktivna supstanca: Montelukast

Singulair®, 10 mg, film tableta

Singulair je antagonista leukotrijenskih receptora koji blokira supstance koje se zovu leukotrijeni. Leukotrijeni izazivaju sužavanje i otok disajnih puteva u plućima, a takođe mogu izazvati alergijske simptome. Putem blokiranja leukotrijena Singulair poboljšava simptome astme, pomaže u kontroli astme i poboljšava simptome sezonske alergije (takođe poznate kao polenska kijavicaili sezonski alergijski rinitis). 

Vaš lekar je propisao Singulair da bi lečio astmu koju imate, sprečavajući pojavu simptoma astme tokom dana ili noći.

  • Singulair se koristi za lečenje pacijenata kod kojih se adekvatna kontrola astme ne može postići lekovima koje već uzimaju, tako da im je potrebna dodatna terapija.
  • Singulair takođe pomaže u sprečavanju sužavanja disajnih puteva do koga dolazi usled fizičkih napora.
  • Kod onih pacijenata kod kojih je Singulair indikovan u lečenju astme, Singulair može takođe omogućiti simptomatsko poboljšanje sezonskog alergijskog rinitisa.

Vaš lekar će utvrditi kako treba koristiti Singulair, u zavisnosti od simptoma i težine Vaše astme.



Obavestite Vašeg lekara o svim medicinskim problemima ili alergijama koje trenutno imate ili ste imali ranije.

Lek Singulair ne smete koristiti:

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na montelukast ili bilo koji drugi sastojak leka Singulair 

Kada uzimate lek Singulair, posebno vodite računa:

  • Ukoliko se simptomi astme ili Vaše disanje pogoršaju, odmah o tome obavestite Vašeg lekara.
  • Singulair nije namenjen za lečenje akutnih napada astme. Ukoliko dođe do akutnog napada, pratite uputstva koja Vam je lekar dao. Uvek morate pri ruci da imate inhalacione beta-agonisteza brzo otklanjanje simptoma astme.
  • Izuzetno je važno da Vi ili Vaše dete uzimate sve lekove za lečenje astme koje je propisao Vaš lekar. Singulair se ne sme koristiti umesto lekova za lečenje astme koje Vam je Vaš lekar propisao.
  • Svaki pacijent koji uzima lekove za lečenje astme mora da zna da se odmah treba obratiti lekaru, ukoliko se pojave simptomi slični gripu, bockanje ili utrnulost u rukama ili nogama, pogoršanje plućnih simptoma, i/ili osip na koži.
  • Ne smete uzimati acetilsalicilnu kiselinu (aspirin) i lekove protiv zapaljenja (antiinflamatorne lekove, takođe poznate kao nesteroidne antiinflamatorne lekove ili NSAIL), ukoliko ti lekovi dovode do pogoršanja Vaše astme.

Singulair film tablete od 10 mg sadrže laktozu. Ukoliko Vam je Vaš lekar rekao da ne podnosite neke šećere, kontaktirajte Vašeg lekara pre uzimanja ovog leka.

Neki lekovi mogu uticati na dejstvo leka Singulair i obrnuto, Singulair može uticati na efekat drugih lekova. 

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. 

Pre nego što uzmete Singulair, kažite Vašem lekaru da li uzimate neki od sledećih lekova:

  • fenobarbital (koji se koristi za lečenje epilepsije)
  • fenitoin (koji se koristi za lečenje epilepsije)
  • rifampicin (koji se koristi za lečenje tuberkuloze i nekih drugih infekcija)
  • gemfibrozil (koristi se za lečenje povišenih nivoa masti u plazmi).

Singulair od 10 mg se može uzimati sa ili bez hrane. 

Upotreba u trudnoći

Žene koje su trudne ili koje nameravaju da zatrudne, pre početka uzimanja leka Singulair bi trebalo da razgovaraju o tome sa svojim lekarom.Singulair se može koristiti u toku trudnoće samo ako lekar proceni da je to neophodno. 

Upotreba tokom perioda dojenja Nije poznato da li Singulair prelazi u majčino mleko. Ukoliko dojite ili nameravate da dojite treba da se posavetujete sa svojim lekarom pre nego što uzmete Singulair

Ne očekuje se da Singulair utiče na Vašu sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanjem drugim mašinama. Međutim, moguće su individualne reakcije na lek. Određena neželjena dejstva (poput vrtoglavice i pospanosti), koja su veoma retko zabeležena prilikom primene leka Singulair, mogu uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili drugim mašinama, kod nekih pacijenata.

  • Uzimajte jednu tabletu leka Singulair jednom dnevno, na način kako je to propisao Vaš lekar.
  • Lek treba uzimati i onda kada nemate nikakvih simptoma ili imate akutni napad astme.
  • Uvek uzimajte lek Singulair tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni u to kako se uzima lek, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
  • Lek se uzima oralno.

Za odrasle pacijente i adolescente uzrasta 15 godina i starije:

Svako veče se uzima jedna Singulair tableta od 10 mg. Singulair tablete od 10 mg se mogu uzimati sa ili bez hrane. Ukoliko uzimate Singulair, nemojte uzimati druge proizvode koji sadrže isti aktivni sastojak, montelukast

Za decu starosti od 2 do 5 godina (sve do punih 6 godina) dostupne su tablete za žvakanje Singulair od 4 mg i granule od 4 mg.

Za decu starosti od 6 do14 godina(sve do punih 15 godina) dostupne su tablete za žvakanje Singulairod 5 mg.

Ako ste uzeli više leka Singulair nego što je trebalo, odmah se obratite Vašem lekaru.

U većini izveštaja o predoziranju nisu prijavljeni neželjeni efekti. Najčešće zabeleženi simptomi navedeni prilikom predoziranja kod odraslih i dece su bol u stomaku, pospanost, žeđ, glavobolja, povraćanje i hiperaktivnost.

Pokušajte da uzimate lek Singulair na način kako Vam je propisan. Ukoliko propustite da uzmete dozu, nastavite da se pridržavate uobičajenog protokola od jedne tablete dnevno. Nemojte uzimati duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu

Singulair može da leči astmu samo ukoliko ovaj lek budete uzimali u kontinuitetu.

Važno je da nastavite sa uzimanjem leka Singulair onoliko dugo koliko je to propisao Vaš lekar. 

To će pomoći da astma bude pod kontrolom.

Ukoliko imate bilo kakva dodatna pitanja u vezi upotrebe ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Lek Singulair, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih U kliničkim ispitivanjima sa lekom Singulairu obliku film tableta od 10 mg, najčešće (kod više od 1 na 100 ili manje od 1 na 10 lečenih pacijenata) zabeležena neželjena dejstva izazvani lekom Singulair bila su:

  • bol u stomaku
  • glavobolja

 Ova neželjena dejstva obično su bila blaga i dešavala su se sa većom učestalošću kod pacijenata koji su lečeni lekom Singulair nego kod onih koji su primali placebo (pilula koja ne sadrži aktivni sastojak).

Učestalost mogućih dole navedenih neželjenih efekata je definisana primenom sledeće konvencije:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)

Pored toga, sledeći neželjeni efekti su prijavljeni od kada se lek nalazi na tržištu:

-  infekcije gornjeg dela respiratornog trakta (veoma često);
- sklonost ka pojačanom krvarenju (retko);
-  alergijske reakcije uključujući oticanje lica, usana, jezika i/ili grla koje mogu izazvati teškoće pri disanju ili gutanju (povremeno);
- promene u ponašanju i raspoloženju [poremećaj snova uključujući noćne more, teškoće pri uspavljivanju,hodanje u snu,razdražljivost, nespokojstvo, nemir, uznemirenost uključujući agresivno ili neprijateljsko ponašanje, depresija(povremeno), drhtanje, poremećaj pažnje, slabljenje memorije
(retko), halucinacije, dezorjentacija (gubitak osećaja za vreme i prostor), samoubilačke misli i radnje (veoma retko)];
- vrtoglavica, pospanost, peckanje i bockanje/utrnulost, grčevi (povremeno);
-  palpitacije (osećaj lupanja srca) (retko)
- krvarenje iz nosa (povremeno) , zapaljenje pluća (veoma retko);
- dijareja, mučnina, povraćanje (često), suvoća usta, problemi sa varenjem(povremeno);
- hepatitis (zapaljenje jetre) (veoma retko);
- osip na koži (često), pojavljivanje modrica,svrab, koprivnjača (povremeno), mekanicrvenkasti otoci ispod kože, najčešće na potkolenicama (nodoznieritem), teške reakcije na koži (multiformnieritem) koje se mogu javiti bez ikakvog nagoveštaja (veoma retko);
- bol u zglobovima ili mišićima, grčevi u mišićima (povremeno);
 groznica(često), slabost/umor, osećaj opšteg lošeg stanja, oticanje (povremeno).

Kod astmatičnih pacijenata koji se leče montelukastom zabeleženi su veoma retki slučajevi kombinovanih simptoma poput simptoma sličnih gripu, peckanje i bockanje ili utrnulost ruku inogu, pogoršanje plućnih simptoma i/ili osip na koži (Čurg-Štrausov sindrom). Ukoliko Vam se javi jedan ili više ovih simptoma, odmah se obratite lekaru.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek