Enterol tvrda kapsula
Aktivna supstanca: Saccharomyces boulardi
- Simptomatska terapija akutne dijareje različite etiologije uz odgovarajuće mere rehidratacije i kauzalnu terapiju po potrebi.
- Profilaksa recidiva dijareje izazvane sa Clostridium difficille, u toku i posle terapije vankomicinom ili metronidazolom.
- Profilaksa dijareje izazvane upotrebom antibiotika.
Primena oralnih ili intravenskih rastvora za rehidrataciju, zavisi od intenziteta dijareje, starosti pacijenta, i njegovog opšteg stanja (postojeće bolesti).
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju drugu pomoćnu supstancu navedenu u odeljku 6.1.
- Pacijenti sa centralnim venskim kateterom (videti odeljak 4.4).
Kod oboljenja kod kojih je prisutna dijareja, naročito kod dece, mora da se obezbedi dodavanje tečnosti i elektrolita kao najznačajnija terapijska mera. Sa rehidratacijom treba započeti odmah po pojavi dijareje . Kod odraslih i dece starije od 6 godina ako dijareja traje duže od 2 dana ili ako se pojavi krv u stolici ili ako se javi visoka telesna temperatura, odmah se javiti lekaru. Kod dece mlađe od 6 godina dijareju ne treba lečiti bez konsultacije sa pedijatrom.
Saccharomyces boulardii je živi mikroorganizam koji pod nepoželjnim okolnostima, na primer kod pacijenata sa oslabljenim imunim sistemom, može da izazove generalizovanu gljivičnu infekciju prelazeći iz
gastrointestinalnog trakta u krvnu cirkulaciju ili zbog spoljašnje kontaminacije centralnog venskog katetera.
Pojedinačni slučajevi takvih gljivičnih infekcija zabeleženi su kod bolničkih pacijenata sa centralnim venskim kateterom i oboljenjima opasnim po život ili teškim oboljenjima (obično oboljenjima gastrointestinalnog trakta)
ili jako oslabljenim imunim sistemom.
Budući da rizik od generalizovane kolonizacije sa Saccharomyces boulardii još uvek ne može da se proceni, pacijenti sa oboljenjima opasnim po život (npr. komplikovane kliničke terapije na intenzivnoj nezi), ili
imunokompromitovani pacijenti (npr. HIV infekcije, transplantacija organa, leukemija, maligni tumori, radioterapija, hemioterapija, dugoročna terapija visokim dozama kortizona), i pacijenti sa centralnim venskim
kateterom ne smeju koristiti ovaj lek.
Ovaj lek sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ne smeju koristiti ovaj lek.
Zbog svoje prirode, ovaj lek se ne sme primenjivati istovremeno sa oralnim ili parenteralnim antigljivičnim lekovima.
Lek Enterol sadrži žive ćelije koje se razmnožavaju na 37 °C. Ovaj lek stoga ne treba mešati sa vrelim (temperatura preko 50 °C), ledenim ili alkoholnim pićima ili hranom.
Široka upotreba kvasca kao dodatka ishrani do sada nije dala povoda za bilo kakve izveštaje o rizicima upotrebe tokom trudnoće i dojenja. Nema dostupnih rezultata eksperimentalnih ispitivanja za Saccharomyces boulardii.
Stoga, ovaj lek ne treba koristiti tokom trudnoće i dojenja.
Nije primenljivo
Doziranje
Preporučena dnevna doza je obično:
Odrasli: 1-2 kapsule, jednom do dva puta dnevno.
Deca starija od 3 godine: 1 kapsula dva puta dnevno.
Deca uzrasta od 2 do 3 godine: 1 kapsula dnevno.
Kod dece mlađe od 6 godina dijareju ne treba lečiti bez konsultacije sa pedijatrom.
Kod odraslih i dece starije od 6 godina ako dijareja traje duže od 2 dana ili ako se pojavi krv u stolici ili ako se javi visoka telesna temperatura, odmah se javiti lekaru.
Način primene
Kapsule treba progutati cele sa dovoljno tečnosti.
Za primenu kod dece mlađe od 3 godine i kod osoba koje imaju teškoće sa gutanjem kapsula, kapsula se može otvoriti i njen sadržaj pomešati sa vodom, napicima ili hranom. Osim toga, kod dece mlađe od 3 godine i kod
osoba koje imaju teškoće sa gutanjem kapsula, može se koristiti Enterol, prašak za oralnu suspenziju.
Preparat se ne sme mešati sa veoma hladnim ili veoma toplim napicima ili hranom. Ne sme se mešati ni saalkoholom.
Nema prijavljenih slučajeva predoziranja. Upotreba preterano velikih količina može da poveća rizik od pojave bilo kog od neželjenih dejstava
U slučaju pojave reakcija preosetljivosti treba prekinuti upotrebu leka Enterol. U većini slučajeva simptomi se potpuno povuku bez dodatnih mera. Ipak, u pojedinačnim slučajevima može biti neophodna odgovarajuća terapija lekovima.
U slučaju pojave anafilaktičkih reakcija (uključujući i šok) treba sprovesti uobičajenu hitnu intervenciju u zavisnosti od ozbiljnosti simptoma.
Nema dostupnih podataka o učestalosti mogućih neželjenih dejstava.
Gastrointestinalni poremećaji
Upotreba ovog leka može da izazove flatulenciju.
Imunološki poremećaji
Reakcije preosetljivosti mogu da se jave u vidu pruritusa, urtikarije, lokalnog ili generalizovanog osipa kao i angioedema, dispnee i anafilaktičkog šoka.
Infekcije i infestacije
Zabeleženi su slučajevi fungemije sa Saccharomyces boulardii kod pacijenata sa centralnim venskim kateterom, oboljenjima opasnim po život, teškim osnovnim bolestima ili jako oslabljenim imunim sistemom.
Potražite neki drugi lek