Eucreas


Aktivne supstance: Metformin, Vildagliptin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 850mg + 50mg; 1000mg + 50mg

Aktivne supstance leka Eucreas, metformin i vildagliptinpripadaju grupilekova koji se nazivaju „oralni antidijabetici”.

Lek Eucreas se primenjuje za lečenje pacijenata sa šećernom bolešću tipa 2. Ovaj tip šećerne bolesti je takođe poznat kao insulin nezavisni dijabetes melitus .

Šećerna bolest tipa 2 razvija se ako telo nestvara dovoljno insulina ili ako insulin koji organizam stvara ne radi onako kako bi trebalo. Bolest se takođe može razviti ako telo stvara previše glukagona.I insulin i glukagon stvara gušterača.

Insulin je supstanca koja pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi, naročitoposle obroka. Glukagon podstiče stvaranje šećera u jetri, što uzrokuje porast nivoa šećera u krvi.

Obe aktivne supstance, metformin i vildagliptin, pomažu u kontrolisanju nivoa šećera u krvi. Aktivna supstanca vildagliptin deluje tako da gušterača stvara više insulina, a manje glukagona. Aktivna supstanca metformin deluje pomažući telu da bolje iskoristi insulin. Ovaj lek dokazano snižava nivo šećera u krvi, što može pomoći u sprečavanjukomplikacije povezane sa Vašom šećernom bolešću.



-ako ste alergični navildagliptin, metformin ili neki drugi sastojak ovog leka (naveden u delu 6). Ako mislite da biste mogli biti alergični na bilo šta od navedenog, razgovarajte sa svojim lekarompre uzimanja leka Eucreas.

-ako imate ili ste imali ozbiljne komplikacije šećerne bolesti, kao što je dijabetička ketoacidoza (komplikacija dijabetesa sa naglim gubitkom telesne mase, mučninom i/ilipovraćanjem) ili dijabetička koma.

-ako ste nedavno imali srčani udar ili imate srčanu slabostili ozbiljne probleme sa cirkulacijom krvi ili poteškoće pri disanju koje mogu biti znak srčanih problema.

-ako imate problema sa bubrezima.

-ako imate tešku infekciju ili ste ozbiljno dehidrirali (izgubili ste mnogo tečnosti iz Vašeg organizma).

-ako treba da napravite kontrastno rendgensko snimanje (poseban rendgenski pregled koji uključuje injekciju kontrastnog sredstva). Takođe Vas molimo da pogledate informacije o tome u odeljku„Kada uzimate lek Eucreas, posebno vodite računa”.

-ako imate problema sa jetrom.

-ako pijete velike količi ne alkohola (bilo svaki dan ili samo sa vremena na vreme).

-ako dojite (pogledajte takođe odeljak „Trudnoća i dojenje”).Kadauzimate lek Eucreas, posebnovoditeračuna: 


Prestanite sa uzimanjem ovog leka i porazgovarajte sa Vašim lekarom ako imate jedan ili više od sledećih simptoma koji mogu biti povezani sa stanjem nazvanim „laktatna acidoza”:

-osećaj hladnoće ili nelagodnosti

-bolu mišićima

-jaka mučnina ili povraćanje

-bol u ili oko želuca (bol u trbuhu)

-pospanost ili vrtoglavica

-ubrzano disanje

Lek Eucreas nije zamena za insulin. Stoga ne smete uzimati lek Eucreas za lečenje šećerne bolesti tipa 1.

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre uzimanja leka Eucreas ako imate ili ste imali oboljenje gušterače.

Obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestripre nego uzmete lek Eucreas ako uzimate antidijabetički lek iz grupesulfonilurea. Da bi izbegao nisku koncentraciju glukoze u krvi (hipoglikemija), Vaš lekar će možda hteti da smanji Vašu dozu sulfoniluree kad je uzimate zajedno sa lekom Eucreas.

Ako ste prethodno uzimali vildagliptin, ali ste morali da prestanete da ga uzimate zbog oboljenja jetre, ne smete uzimati ovaj lek.

Česta komplikacija šećerne bolesti su dijabetičke kožne lezije. Savetuje Vam se da se pridržavate preporuka za negu kože i stopala koje Vam je dao lekar ili medicinska sestra. Takođe Vam se savetuje da posvetite posebnu pažnjunovoj pojavi plikovaili ranadok uzimate lek Eucreas. Ako se oni pojave, potrebno je da seodmahobratite lekaru.

Ako ste prestali da uzimate lek Eucreas zbog hirurškog zahvata (morate prestati najmanje 48sati pre planiranog hirurškog zahvata u opštoj anesteziji i ne smete ponovno započeti uzimanje dok ne prođe najmanje 48sati od zahvata) ili zbog rendgenskog pregleda koji uključuje injekciju kontrastnog sredstva, razgovarajte sa svojim lekarompre nego što ponovo uzmetelek Eucreas.

Testovi funkcije jetre se radepre početka lečenja lekom Eucreas, zatim tokom prve godine u razmacima od tri meseca iposle toga periodično. Razlog tome je nastojanje da se znakovi povišenih vrednosti enzima jetre uoče što je moguće ranije.

Najmanje jednom godišnje lekar će proveriti dali Vaši bubrezi funkcionišu normalno. Vaš lekar će redovno proveravati nivo šećera u krvi i urinu.

Kod starijih pacijenata koji uzimaju lek Eucreas potrebno jeredovno pratiti funkciju bubrega. To treba raditi češće ako pacijenti imaju problema sa bubrezima.

 

Obavestite svog lekara i farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lekove. To je naročito važno ako već uzimate neki lek za lečenje srca ili problema sa šećerom u krvi, bubrezima ili krvnim pritiskom, kao što su lekovi koji sadrže

-glukokortikoide koji se obično koriste za lečenje upala,

-beta-2 agoniste koji se obično koriste za lečenje poremećaja disanja,

-druge lekove koji se koriste za lečenje šećerne bolesti,

-diuretike (takođe se nazivaju tablete za mokrenje),

-ACE inhibitore koji se obično koriste za lečenje povišenog krvnog pritiska,

-neke lekove koji utičuna štitastu žlezduili

-neke lekove koji utiču na nervni sistem.

 

Izbegavajte alkohol dok uzimate lek Eucreas, jer alkohol može povećati rizik od nastankalaktatne acidoze(molimo Vas da pogledate odeljak„Moguća neželjena dejstva”).

-Obavestite svog lekara ako ste trudni, ili mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću. Vaš lekar će sa Vama razgovarati o mogućim rizici ma uzimanja leka Eucreas tokom trudnoće.

-Nemojte uzimati lek Eucreas ako ste trudni ili ako dojite (takođepogledajteodeljak„Lek Eucreasne smete koristiti“).

Obratite se svom lekaru ili farmaceutuza savet pre negošto uzmete bilo koji lek.

Ako osećate vrtoglavicu dok uzimate lek Eucreas, nemojte upravljati vozilima niti rukovati mašinama.

Količina leka Eucreas koju ljudi moraju uzimatizavisi od njihovog stanja. Lekar će Vam reći tačno koliko tableta leka Eucreas treba da uzimate.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

Preporučena doza je jedna film tableta od 850mg/50mg ili 1000 mg/50 mg koja se uzima dvaputa na dan.

Ako imate problemesa bubrezima, lekar Vam može propisati nižu dozu. Isto tako, ako uzimate lek za terapiju šećerne bolesti koji se zove sulfonilurea, lekar Vam može propisati nižu dozu.

Lekar

Vam može propisati ovaj lek sam ili zajedno sa određenim drugim lekovima koji snižavaju nivo šećera u krvi.

Kada i kako uzimati lek Eucreas

-Tablete progutajte cele sa dovoljnom količinom vode.

-Uzmite jednu tabletu ujutro i drugu uveče uzobrokom iliodmah nakon obroka. Uzimanje tablete odmah posle obroka smanjuje rizik od želudačanih tegoba.

Nastavite da pratite svaki savet o ishrani koji ste dobili od svog lekara. Ako treba da se pridržavate dijabetičke dijete za kontrolu telesne mase, onda svakako nastavite sa njom i za vreme uzimanja leka Eucreas.

Lek Eucreas se ne preporučuje za primenu kod dece i adolescenata ispod 18godina

Ako uzmete previše tableta leka Eucreas, ili ako je neko drugi uzeo Vaše tablete, odmah se obratite lekaru ili farmaceutu. Možda će biti potrebna medicinska pomoć. Ako treba da odete ili u bolnicu, ili kod lekara ponesite pakovanje leka i ovo uputstvo sa sobom

Ako ste zaboravili da uzmetetabletu, uzmite jeuz sledeći obrok, osim ako već nije vreme zauzimanje nove tablete. Nemojte da uzimate dvostruku dozu (dve tablete odjednom) kako biste nadoknadili propuštenu dozu.

Nastavite da uzimateovaj lek dok god Vam ga lekar propisuje tako da može nastaviti da kontroliše Vaš šećer u krvi. Nemojte prestati da uzimate lek Eucreas ako Vam to nije rekao Vaš lekar. Ako imate pitanja o tome koliko dugo da uzimate lek, obratite se svom lekaru.

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestriza dijabetes.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može uzrokovati neželjena dejstva,iako se ona ne javljaju kod svih ljudi.

Neki simptomi zahtevaju hitnu medicinsku pomoć

Prestanite da uzimate lek Eucreas i odmah se obratite Vašem lekaru, ako Vam se jave sledeća neželjena dejstva:

•Angioedem (retko:mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): simptomi uključuju otečeno lice, jezik ili grlo, otežano gutanje, otežanodisanje, iznenadna pojavaosipa ili koprivnjače, što može upućivati na reakciju zvanu „angioedem”.

•Bolest jetre (hepatitis) (retko): simptomi uključuju žutu boju kože i očiju, mučninu, gubitak apetita ili tamno obojenu mokraću, što može upućivati na bolest jetre (hepatitis).

•Zapaljenje gušterače (pankreasa) (učestalost nepoznata): simptomi uključuju jak i uporan bol u trbuhu (predeo želuca), koji se može proširiti na leđa, kao i mučninu i povraćanje.

Ostala neželjena dejstva

Neki pacijenti su imali sledeća neželjena dejstva kada su uzimali lek Eucreas:

•veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): mučnina, povraćanje, proliv, bol u i oko želuca (bol u trbuhu), gubitak apetita.

• česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): vrtoglavica, glavobolja, nekontrolisano drhtanje, metalni ukus, nizak nivo glukoze u krvi.

•povremena(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): bol u zglobovima, umor, zatvor, otečene šake, članci ili stopala (edem).

•veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): bol u grlu, curenje iz nosa, groznica; znaci visokog nivoa mlečne kiseline u krvi (poznato kao laktatna acidoza), kao što su ošamućenostili vrtoglavica, jaka mučnina ili povraćanje, bol u trbuhu, nepravilni otkucaji srca ili duboko, ubrzano disanje; crvenilo kože, svrab; snižen nivo vitamina B12 (bledilo, umor, psihički simptomi kao što su zbunjenostili poremećaji pamćenja).

Neki pacijenti su imali sledeća neželjena dejstva kada su uzimali lek Eucreas i sulfonilureu:

• česta: vrtoglavica, nevoljno drhtanje (tremor), slabost, nizak nivo glukoze u krvi, pojačano znojenje.Neki pacijenti su imali sledeća neželjena dejstva kada su uzimali lek Eucreas i insulin:

•česta: glavobolja, groznica, mučnina, nizak nivo glukoze u krvi, gorušica.

•povremena: proliv, nadutost.

Nakon što je lek stavljen u promet, prijavljenasu i sledeća neželjena dejstva:

•učestalost nepoznata(učestalost se ne može proceniti iz dostupnih podataka): osip koji svrbi, upala gušterače, lokalizovano ljuštenje kože ili plikovi.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: [email protected]

 

Potražite neki drugi lek