Febricet C
Aktivne supstance: Paracetamol, Askorbinska kiselina (vitamin C)
Lek Febricet C sadrži aktivnu supstancu paracetamol i askorbinsku kiselinu (vitamin C). Paracetamol je lek koji pripada grupi analgetika i antipiretika. Analgetici su lekovi koji otklanjaju bolove, a antipiretici su lekovi koji snižavaju povišenu temperaturu. Vitamin C dopunjuje prirodni vitamin C u Vašem organizmu, jer njegove vrednosti mogu da se smanje u slučaju influence i nazeba.
Lek Febricet C ublažava simptome influence i nazeba (povišena telesna temperatura, groznica i drhtavica), i ublažava blage do umereno jake bolove kao što je glavobolja. Nadoknadjuje se i gubitak vitamina C kod
influence i nazeba praćenih groznicom, drhtavicom i povišenom telesnom temperaturom.
ste alergični (preosetljivi) na paracetamol, askorbinsku kiselinu ili neki od sastojaka leka
- imate teško oboljenje bubrega
- imate teško oboljenje jetre
- kod dece mladje od 12 godina
- koristite druge lekove koji sadrže paracetamol.
dugoročno uzimanje leka Febricet C bez saveta lekara može biti štetno
ovaj lek koristite samo kod povišene telesne temperature, groznice i drhtavice i ublažava blage do umereno jake bolove kao što je glavobolja imate retko nasledno oboljenje netolerancije na galaktozu, deficijencije Lapp laktaze ili malapsorpcije glukoze i galaktoze, jer u tom slučaju ne treba da koristite ovaj lek.
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:
- hloramfenikol,
- derivate kumarina i druge hepatotoksične lekove (uvek pročitajte Uputsvo za lek koje se nalazi priloženo u kutiji leka koji uzimaze zajedno sa lekom Febricet C),
- druge lekove za ublažavanje simptoma influence i nazeba, ublažavanje blagih do umereno jakih bolova kao što je glavobolja, jer većina takvih lekova sadrži paracetamol.
Uzimanje leka Febricet C šumeće tablete sa hranom ili bezalkoholnim pićima ne utiče na dejstvo leka.
Hronična upotreba alkohola povećava rizik od oštećenja jetre kod pacijenata koji uzimaju paracetamol.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ukoliko ste trudni, ili mislite da ste trudni, obavestite odmah Vašeg lekara. Ne treba da uzimate lek Febricet C ukoliko ste trudni dok Vaš lekar ne proceni odnos koristi i rizika i odluči da li smete da ga uzimate.
U toku dojenja ne treba da koristite lek Febricet C pošto male količine leka prolaze u majčino mleko.
Ukoliko imate neka pitanja, obratite se Vašem lekaru
Febricet C ne utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanjem mašinama.
Lek Febricet C uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Posle rastvaranja u odgovarajućoj količini tečnosti šumeće tablete Febricet C se primenjuju peroralno.
Tablete ne treba gutati, žvakati ili topiti u ustima.
Odrasli i deca preko 12 godina
Šumeću tabletu rastvoriti u toploj vodi i popiti i ukoliko je potrebno ponoviti za 4 sata do maksimalnih 4 doze dnevno. Ne prekoračiti propisanu dozu. Interval između doza treba da bude najmanje 4 sata.
Deca mlađa od 12 godina
Ne davati deci ispod 12 godina bez lekarskog saveta.
Deca mlađa od 12 godina
Ne davati deci ispod 12 godina bez lekarskog saveta.
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka od onoga što Vam je preporučeno ili je neko drugi slučajno uzeo Vaš lek, odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.
Neophodno je momentalno medicinsko zbrinjavanje (intrahospitalno po mogućstvu) u slučaju predoziranja, čak i ukoliko se ne jave rani simptomi. Rani simptomi se čak i ne moraju javiti kod predoziranosti koja
ugrožava život. Kod ingestije više od 12g paracetamola ili više od 150 mg/kg (9g/60kg), čak i manja doza može izazvati teško oštećenje jetre. Oštećenje jetre (koje se manifestuje kao porast transaminaza) se javlja 8
– 36 sati nakon predoziranja. Simptomi predoziranja u prvih 24 sata obuhvataju bledilo, mučninu, povraćanje, anoreksiju i abdominalni bol. Mogu se javiti poremećaj metabolizma glukoze i metabolička
acidoza. Kod teških trovanja, hepatična insuficijencija može dovesti do encefalopatije, kome i smrti. Do oštećenja jetre dolazi usled ireverzibilnog vezivanja toksičnih metabolita paracetamola za tkivo jetre. Akutna
bubrežna insuficijencija sa akutnom tubularnom nekrozom se može javiti bez teškog oštećenja jetre.
Prijavljeni su i slučajevi srčanih aritmija i pankreatitisa. Biohemijski parametri koji ukazuju na oštećenje ne moraju biti pozitivni 72 do 96 sati nakon predoziranja.
Terapija
Intravenozni N-acetilcistein (NAC) je efikasan do 8 sati nakon predoziranja. Dejstvo NAC-a se menja vremenom, ali može biti korisno u periodu do 24 sata. Oralno dat metionin je takođe koristan u slučaju ako se uzima u periodu 10 do 12 sati nakon predoziranja. Ukoliko je došlo do ingestije 12g ili 150mg/kg treba primeniti aktivni ugalj najviše do 1 sata nakon predoziranja. Postoji malo dokaza da će ispiranje želuca biti
od koristi pacijentima za koje se zna da su se predozirali samo paracetamolom.
Askorbinska kiselina
Visoke doze askorbinske kiseline (> 3000mg) mogu izazvati prolaznu osmotsku dijareju, nauzeju i abdominalnu nelagodnost.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Ukoliko ste preskočili da uzmete dozu leka, uzmite je čim se setite. Medjutim, ukoliko se približilo vreme za uzimanje sledeće doze, nastavite sa uzimanjem leka po preporučenom režimu.
Ukoliko osetite poboljšanje, ne prekidajte lečenje lekom Febricet C bez saveta Vašeg lekara.
Vaš lekar će Vas savetovati kada da prestanete sa terapijom.
Lek Febricet C, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Ukoliko se javi neko od sledećih neželjenih dejstava odmah se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i ostali lekovi i lek FEBRICET može izazvati neželjena dejstva, ali se ona ne javljaju kod svih.
Navedena dejstva se obično povlače nakon prestanka upotrebe leka.
Prestanite da uzimate lek i obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu ukoliko ste doživeli neka od navedenih i/ili neka druga neželjena dejstva:
- reakcije preosetljivosti uključujući osip po koži, probleme sa disanjem ili oticanje usana, jezika, grla ili lica,
- angioedem i Stevens-Johnson sindrom,
- otežano disanje usled bronhospazma kod pacijenata osetljivih na aspirin ili nesteroidne antiinflamatorne lekove, ili druge lekove protiv bolova kao i poremećaj funkcije jetre.
Retko su zabeležena sledeća neželjena dejstva:
- teško smanjene broja belih krvnih zrnaca, i samim tim je veća verovatnoća infekcije,
- smanjenje krvnih pločica, što dovodi do povećanja rizika od krvarenja i stvaranja modrica.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek