Fungisol


Aktivna supstanca: Naftifin

Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu 

Lek Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu se primenjuje kod odraslih u lokalnoj terapiji gljivičnih oboljenja stopala (Tinea pedis). 

Tokom upotrebe, potrebno je uzeti u obzir zvanične smernice i nacionalne preporuke o odgovarajućoj upotrebi i propisivanju antigljivičnih preparata.



Preosetljivost na naftifin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka.

Lek Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu sadrži alkohol i zbog toga ne sme doći u kontakt sa očima i ne sme se nanositi na otvorene rane na koži. 

Ovaj lek sadrži propilenglikol koji može izazvati iritaciju kože.

 

Nisu sprovedena ispitivanja interakcija.

Trudnoća i dojenje

Podaci o upotrebi naftifina kod trudnica ne postoje ili su ti podaci ograničeni. Studije na životinjama ne ukazuju na direktne ili indirektne štetne efekte koji se odnose na reproduktivnu toksičnost.

Kao mera opreza, savetuje se izbegavanje primene ovog leka tokom trudnoće ili dojenja. 

Plodnost

Nisu sprovedene studije koje bi ispitale efekte ovog leka na fertilitet.

Lek Fungisol nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Doziranje

Lek Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu treba nanositi jednom dnevno na čistu i dobro osušenu kožu zahvaćenu promenama. 

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre ili bubrega Nije potrebno prilagođavanje doze leka. 

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavanje doze leka. 

Dužina terapije

Radi sprečavanja relapsa, terapiju lekom Fungisol treba nastaviti i tokom najmanje dve nedelje nakon kliničke remisije bolesti, u istom režimu doziranja.

Ako se ne vidi kliničko poboljšanje u roku od 4 nedelje od početka primene rastvora, potrebno je kontaktirati ordinirajućeg lekara i ponovo proceniti terapijski pristup 

Način primene

Lek Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu je namenjen isključivo za spoljašnju primenu. Dovoljnu količinu rastvora treba naneti tako da se zahvaćeno mesto, kao i deo oko obolele kože, dobro navlaži rastvorom. 

Fungisol, 10 mg/mL, rastvor za kožu ne sme doći u kontakt sa očima i ne sme se nanositi na mukozne membrane. 

Da bi se izbegla infekcija ili ponovna infekcija, pacijente treba informisati o uobičajenim merama održavanja higijene.

Bezbednost i efikasnost naftifina kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina nije još uvek utvrđena. Nema dostupnih podataka. 

Akutno predoziranje usled lokalne primene naftifina nije verovatno i malo je verovatno da se mogu javiti životno-ugrožavajuće situacije. Usled nemerljivo male resorpcije aktivne supstance preko kože, sistemska intoksikacija sa rastvorom leka Fungisol se ne očekuje prilikom kutane primene. U slučaju slučajne ingestije preporučuje se primena odgovarajuće simptomatske terapije.

Procena neželjenih dejstava je zasnovana na sledećim podacima o učestalosti: Veoma često (≥1/10) Često (≥1/100 do <1/10) Povremeno (≥1/1000 do < 1/100) Retko (≥1/10000 do <1/1000) Veoma retko (<1/10000),Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Nepoznata učestalost: osećaj suvoće, crvenilo i peckanje.

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

 

Potražite neki drugi lek