Grippostad C
Aktivne supstance: Paracetamol, Askorbinska kiselina (vitamin C), Kofein, Hlorfenamin
Grippostad® C, 200mg/150mg/25mg/2,5mg, kapsula, tvrda
Grippostad C je lek iz grupe analgetika i antipiretika. Sadrži paracetamol, askorbinska kiselina, kofein, hlorfenamin.
Paracetamol je lek protiv bola i povišene temperature.
Hlorfenamin-maleat je antihistaminik, smanjuje otok sluzokože nosa i stvaranje sekreta, što olakšava disanje na nos.
Askorbinska kiselina je uključena u normalnu aktivnost odbrambenih ćelija organizma. Kofein pojačava analgetičko dejstvo paracetamola.
Grippostad C namenjen je za lečenje simptoma gripoznih infekcija i prehlade, kao što su glavobolja i bolovi u udovima, zapušenost nos (nazalna kongestija) i suvi kašalj. Lek Grippostad C dovodi i do sniženja povišene telesne temperature.
Zbog fiksne kombinacije aktivnih supstanci u leku Grippostad C, doze se ne mogu individualno prilagođavati u odnosu na simptom koji je predominantan. U ovakvim slučajevima treba uzeti lek drugačijeg sastava.
Lek Grippostad C ne smete koristiti ako:
• znate da ste preosetljivi na bilo koju aktivnu ili pomoćnu supstancu u leku
• imate teško oštećenu funkciju bubrega
Osim toga, Grippostad C ne smeju uzimati
• deca mlađa od 12 godina
• trudnice
• dojilje
Lek Grippostad C smete koristiti isključivo pod lekarskom kontrolom ako imate neko od navedenih oboljenja.
• oštećenu funkciju jetre ili bubrega
• urođeno uvećane vrednosti bilirubina u krvi (Gilbert-ov sindrom)
• jedan oblik kamenca u mokraćnim putevima (oksalatna urolitijaza)
• neki poremećaj metabolizma gvožđa (talasemija, hemohromatoza, sideroblastna anemija)
• hronični alkoholizam
• stanja u kojima je otežan prolaz hrane iz želuca u crevo ili otežano pražnjenje bešike
• jedan oblik povećanog očnog pritiska (glaukom zatvorenog ugla)
• čir želuca ili dvanaestopalačnog creva
• preterano aktivnu štitastu žlezdu.
• poremećen srčani ritam
• anksiozni poremećaj (uznemirenost).
U slučaju da postoji visoka temperatura, znaci sekundarne infekcije (javlja se za vreme ili neposredno nakon lečenja druge infekcije), pogoršanje simptoma ili dalje komplikacije, konsultovati lekara.
Generalno, lekove koji sadrže paracetamol treba koristiti samo nekoliko dana i ne u većim dozama, bez saveta lekara.
U slučaju predoziranja, paracetamol može da izazove teško oštećenje jetre. U ovom slučaju je neophodno da se prekine primena leka. Poseban oprez je potreban ako imate neki drugi faktor rizika za razvoj oštećenja jetre (uključujući istovremenu primenu nekih drugih lekova koji mogu da oštete jetru, kao i lekova koji ubrzavaju metabolizam paracetamola).
Produžena primena velikih doza lekova protiv bolova, koja nije u skladu sa njihovom namenom, može prouzrokovati glavobolje koje se ne smeju lečiti povećanim dozama ovih lekova.
Neophodan je oprez kod pacijenata sa naslednim deficitom enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze, jer može doći do pojave teške anemije nakon primene velikih doza askorbinske kiseline, koja se nalazi u sastavu ovog leka. Stoga treba izbegavati prekoračivanje preporučene doze.
Postoji rizik od formiranja kalcijum-oksalatnih kamenja u bubregu nakon primene velikih doza askorbinske kiseline kod pacijenata sa predispozicijom za formiranje bubrežnih kalkulusa.
Važne informacije o nekim sastojcima leka Grippostad C
Zbog sadržaja laktoze, ovaj preparat nemojte koristiti ako imate retko nasledno oboljenje intolerancije na galaktozu, urođeni poremećaj resorpcije laktoze ili poremećaj resorpcije glukoze i galaktoze.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Drugi lekovi koje ste koristili ili koristite mogu da sadrže neke iste aktivne supstance kao lek Grippostad C.
Grippostad C ne treba da se primenjuje istovremeno sa lekovima koji su depresori centralnog nervnog sistema ili sa alkoholom, pošto se dejstva tih supstanci međusobno pojačavaju.
Istovremena primena lekova koji pojačavaju metabolizam paracetamola u jetri (npr. fenobarbital, fenitoin, karbamazepin, rifampicin), može izazvati ispoljavanje toksičnog potencijala paracetamola, koji primenjen i u netoksičnim dozama, može da ošteti jetru. To se odnosi i na istovremenu primenu alkohola, tj. i alkohol može doprineti da se ispolji ovo dejstvo paracetamola.
Istovremena primena lekova koji usporavaju pražnjenje želuca (npr. propantelin) može odložiti početak dejstva paracetamola usled njegove smanjene resorpcije. Istovremena primena lekova koji ubrzavaju pražnjenje želuca (npr. metoklopramid) ubrzava i početak dejstva preparata.
Pri istovremenoj primeni sa zidovudinom povećana je verovatnoća nastanka poremećaja krvi (neutropenija). Zbog toga zidovudin i Grippostad C treba istovremeno upotrebljavati samo nakon konsultacije sa lekarom.
Istovremena primena sa probenecidom ili salicilamidima može smanjiti izlučivanje paracetamola iz organizma.
Holestiramin smanjuje resorpciju paracetamola.
Pri istovremenoj primeni leka Grippostad C i antikoagulantnih lekova (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi) u trajanju od nekoliko nedelja, može se pojačati dejstvo antikoagulantnih lekova.
Oprez je potreban i pri istovremenoj primeni leka Grippostad C i sledećih lekova: benzodiazepina, simpatomimetika, tiroksina, teofilina, efedrina, oralnih kontraceptiva, cimetidina, disulfirama, nikotina, barbiturata, antihistaminika, inhibitora giraze (tipa hinolon karboksilne kiseline).
Tokom lečenja lekom Grippostad C ne treba konzumirati alkoholna pića, jer alkohol utiče na dejstvo leka Grippostad C.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Nemojte da koristite lek Grippostad C za vreme trudnoće i dojenja.
Čak i kada se primenjuje kako je preporučeno, preparat može smanjiti pažnju do tog stepena da onemogućuje aktivno učešće (vožnju) u saobraćaju i rad na mašinama. Ovo je naročito izraženo kada se istovremeno sa lekom koristi alkohol.
Lek Grippostad C uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Odrasle osobe uzimaju po 2 kapsule 3 puta na dan.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre i/ili bubrega
Kod pacijenata sa smanjenom funkcijom jetre ili bubrega i Gilbert-ovim sindromom, neophodno je smanjiti dozu ili produžiti interval između uzimanja pojedinačnih doza.
Lek Grippostad C se ne sme primenjivati kod pacijenata sa teškim stepenom oštećenja funkcije jetre ili bubrega (videti odeljak Lek Grippostad C ne smete koristiti ako).
Kapsule treba progutati cele sa dovoljnom količinom vode/tečnosti.
Lek Grippostad C ne treba da se koristi duže od 5 dana ili u većim dozama bez konsultacije sa lekarom.
Adolescenti stariji od 12 godina uzimaju po 2 kapsule 3 puta na dan.
Ako ste uzeli veću dozu leka nego što bi trebalo, odmah se obratite lekaru ili farmaceutu!
Predoziranje paracetamolom može se manifestovati u početku (prvi dan) mučninom, povraćanjem, znojenjem, pospanošću i osećanjem opšte slabosti.
Iako bolesnik drugog dana može subjektivno biti bolje, oštećenje jetre se može produbiti do nastanka hepatičke kome trećeg dana.
Predoziranje hlorfenamin–maleatom može izazvati crvenilo lica, poremećaj koordinacije, podrhtavanje mišića, proširene zenice, suva usta, zatvor, visoku temperaturu, halucinacije, komu, prestanak disanja, kardiovaskularni kolaps.
Predoziranje kofeinom (više od 1 g) može da izazove drhtanje, ubrzan rad srca, oštećenje srca. Predoziranje vitaminom C može da izazove pojavu bubrežnih kamenaca i proliv.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka uzmite je što pre. Međutim, ako je vreme da uzmete sledeću dozu, preskočite propuštenu dozu i nastavite kao i ranije.
Kod namenske primene leka Grippostad C nisu zabeležene nikakve posebne pojave.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Lek Grippostad C, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Suva usta.
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Alergijske reakcije na koži (crvenilo ili koprivnjača) koje mogu da budu praćene povišenom temperaturom i oštećenjem sluzokože.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Porast transaminaza (enzima jetre).
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Promene u krvnoj slici kao što je poremećen broj pojedinih krvnih ćelija (leukopenija, neutropenija, agranulocitoza, trombocitopenija, trombocitopenična purpura, pancitopenija, aplastična anemija i, pri višim dozama, blaga methemoglobinemija), diskinezija (poremećaj pokreta), povišen očni pritisak (glaukom uskog ugla), poremećaji vida, respiratorna preosetljivost, paracetamol može izazvati bronhospazam (otežano disanje zbog grča u bronhijama) kod predisponiranih osoba (analgetska astma), tegobe organa za varenje, poremećaji mokrenja, nakon produžene primene velikih doza može doći do oštećenja bubrega, porast apetita. Na paracetamol se mogu javiti teške reakcije preosetljivosti (otok lica, otežano disanje, znojenje, mučnina, pad krvnog pritiska koji napreduje do cirkulatornog kolapsa i anafilaktički šok), oštećenje jetre se može javiti nakon produžene primene velikih doza ili nakon predoziranja, psihotične reakcije.
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Uticaj na testove za određivanje mokraćne kiseline i šećera u krvi, kao i na određivanje šećera, mokraćne kiseline, kreatinina i neorganskog fosfata u urinu i testove za otkrivanje krvi u stolici, reakcije kožnih alergijskih testova mogu biti slabije, aritmije, npr. ubrzan rad srca, sedacija, pospanost, uznemirenost, nesanica, bulozne kožne reakcije, kao što su Stevens-Johnson sindrom i toksična epidermalna nekroliza/Lyell sindrom (vrste kožnih promena).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek