Idika


Aktivna supstanca: Ibandronska kiselina

Idika®, 150 mg, film tablete
INN: ibandronska kiselina

Aktivna supstanca leka Idika je ibandronska kiselina, koja pripada grupi lekova pod nazivom bisfosfonati.
Lek Idika:
  • Lek Idika može da utiče na smanjenje gubitka koštane mase, tako što zaustavlja dalji gubitak koštane mase i povećava koštanu masu kod većine žena koje ga uzimaju, iako one same neće moći da vide ili da osete to dejstvo.
  • Lek može da pomogne kod smanjenja verovatnoće preloma (fraktura) kostiju. Ovo smanjenje broja preloma pokazano je kod kosti kičme, ali ne i kuka.

Lek Idika Vam je propisan za lečenje osteoporoze u postmenopauzi jer imate povećan rizik od preloma kostiju. Osteoporoza je bolest gubitka i slabljenja kostiju, koja je česta kod žena nakon menopauze.
U menopauzi, jajnici žena prestaju da proizvode ženski hormon estrogen, koji pomaže da skelet ostane zdrav.

Što ranije žena uđe u menopauzu, veći je rizik od preloma zbog osteoporoze.

Drugi faktori koji mogu da povećaju rizik od preloma obuhvataju:
  • nedovoljne količine kalcijuma i vitamina D u ishrani,
  • pušenje ili konzumiranje velikih količina alkohola,
  • nedovoljna fizička aktivnost u vidu šetnji ili vežbi opterećenja,
  • osteoporoza u porodičnoj istoriji.
Zdrav način života će Vam takođe pomoći da imate najviše koristi od uzimanja ovog leka. Ovo uključuje:
  • uravnoteženu ishranu bogatu kalcijumom i vitaminom D,
  • šetnje ili neku drugu fizičku aktivnost u vidu vežbi opterećenja,
  • prestanak pušenja i prestanak konzumiranja velikih količina alkohola.


  • ako ste alergični (preosetljivi) na ibandronsku kiselinu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka Idika (videti odeljak  Sadržaj pakovanja i ostale informacije),
  • ako imate određenih problema sa Vašim jednjakom (cevasti organ koji povezuje usta sa želucem), u smislu postojanja suženja ili otežanog gutanja,
  • ako ne možete da stojite ili sedite uspravno, neprekidno, tokom najmanje sat vremena (60 minuta),
  • ako trenutno imate ili ste u prošlosti imali nizak nivo kalcijuma u krvi. Posavetujte se sa lekarom. 

Neželjeno dejstvo koje se zove osteonekroza vilice (oštećenje kostiju vilice) je prijavljeno veoma retko tokom postmarketinškog praćenja pacijenata koji su upotrebljavali ibandronsku kiselinu za lečenje osteoporoze. Osteonekroza vilice se takođe može pojaviti nakon prestanka terapije.

Važno je da se pokuša i da se spreči razvoj osteonekroze vilice jer je to bolno stanje koje se teško leči. Da biste smanjili rizik od razvoja osteonekroze vilice, ovo su neke mere predostrožnosti kojih bi trebalo da se pridržavate:

Pre uzimanja ovog leka treba da kažete svom lekaru ili farmaceutu:

  • ako imate bilo kakvih problema sa ustima ili zubima, kao što je loše zdravlje zuba, bolesti desni ili ako planirate vađenje zuba ako ne idete na redovne stomatološke preglede ili niste dugo išli na stomatološki pregled
  • ako ste pušač (jer to može povećati rizik od problema sa zubima)
  • ako ste prethodno bili na terapiji bisfosfonatima (koji se koriste za lečenje ili sprečavanje oboljenja
  • kostiju)
  • ako uzimate lekove koji se zovu kortikosteroidi (kao što su prednizolon ili deksametazon)
  • ako imate rak.

Vaš lekar može zatražiti od Vas da odete na stomatološki pregled (pregled zuba) pre započinjanja terapije lekom Idika.

Tokom terapije treba da održavate dobru oralnu higijenu (uključujući redovno pranje zuba) i da redovno idete na preglede kod zubara. Ako nosite zubnu protezu, pripazite da Vam dobro naleže. Ako ste podvrgnuti lečenju zuba ili ćete biti podvrgnuti operaciji zuba (npr. vađenju zuba), obavestite svog lekara o lečenju zuba i recite svom zubaru da ste na terapiji lekom Idika.

Kontaktirajte odmah svog lekara ili zubara ako primetite bilo koji problem sa ustima ili zubima, kao što su gubitak zuba, bol ili otok, rane koje ne zarastaju ili pojavu iscetka, jer to mogu biti znaci osteonekroze vilice.

Neki pacijenti moraju biti posebno oprezni dok su na terapiji lekom Idika. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego uzmete lek Idika:

  • ako imate bilo kakve poremećaje metabolizma minerala (kao što je nedostatak vitamina D),
  • ako Vaši bubrezi ne funkcionišu kako treba,
  • ako imate bilo kakve probleme sa gutanjem ili varenjem

Ukoliko ne popijete punu čašu obične vode i/ili ako legnete tokom sat vremena posle uzimanje leka Idika, mogu da se jave: iritacija, zapaljenje ili grizlice (ulceracije) jednjaka, često sa simptomima jakog bola u grudima, jakog bola nakon gutanja hrane i/ili tečnosti, jakom mučninom ili povraćanjem. Ako se kod Vas jave ovi simptomi, prestanite sa uzimanjem leka Idika i odmah se obratite Vašem lekaru (vidite odeljak  Kako se uzima lek Idika).

Lek Idika sadrži laktozu, monohidrat
Zbog prisustva laktoze u Idika tabletama, u slučaju intolerancije (nepodnošljivosti) na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste donedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta. To se posebno odnosi na sledeće:

  • Suplementi (dodaci ishrani) koji sadrže kalcijum, magnezijum, gvožđe ili aluminijum, pošto postoji mogućnost da oni utiču na dejstva leka Idika.
  • Acetilsalicilna kiselinu i drugi lekovi iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL) (uključujući ibuprofen, diklofenak-natrijum i naproksen) koji mogu da dovedu do iritacije želuca i creva. Lek Idika može da dovede do iste reakcije. Zbog toga, budite posebno pažljivi ako uzimate lekove protiv bolova ili lekove protiv zapaljenja, dok uzimate lek Idika.

Pošto popijete Vašu mesečnu tabletu leka Idika, sačekajte 1 sat pre nego što uzmete bilo koji drugi lek, uključujući i tablete za loše varenje, suplemente kalcijuma ili vitamine. 

Ne smete da uzimate lek Idika sa hranom. Lek Idika manje je efikasan ako se uzima sa hranom.
Možete da pijete običnu vodu, ali nikakvu drugu tečnost, odnosno pića.

Posle uzimanja leka Idika, sačekajte 1 sat pre uzimanja bilo kakve hrane i pića (videti odeljak Kako se upotrebljava lek Idika).

Lek Idika namenjen je isključivo ženama posle menopauze i ne smeju ga uzimati žene koje još uvek mogu da rađaju.
Ne smete uzimati lek Idika ako ste trudni ili ako dojite.
Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek.

Možete upravljati vozilima i rukovati mašinama pošto se očekuje da lek Idika nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Idika uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Uobičajena doza leka Idika je jedna tableta mesečno.

Kako uzimate tabletu jednom mesečno
Važno je da pažljivo pratite ova uputstva. Ona služe da pomognu kako bi lek Idika dospeo brzo do Vašeg želuca, i na taj način se izbegla iritacija.

  • Uzimajte jednu tabletu leka Idika od 150 mg, jednom mesečno
  • Odaberite jedan dan u mesecu koji ćete najlakše da zapamtite. Jednu tabletu leka Idika možete da uzimate bilo na isti datum (na primer, svakog prvog u mesecu) ili na isti dan (recimo prve nedelje svakog meseca). Opredelite se za datum koji se najbolje uklapa u Vaš način života.
  • Popijte tabletu leka Idika najmanje 6 sati posle uzimanja bilo kakve hrane ili tečnosti (ne računajući običnu vodu).
  • Popijte tabletu leka Idika
  • ujutru, čim ustanete, i
  • pre nego što bilo šta pojedete ili popijete (na prazan stomak).
  • Popijte tabletu uz punu čašu obične vode (najmanje 180 mL).

Nemojte tabletu da pijete sa vodom koja ima visok sadržaj kalcijuma, voćnim sokom ili bilo kojim drugim napitkom. Ako postoji sumnja da je u vodi sa česme visoka koncentracija kalcijuma (tvrda voda), savetuje se upotreba flaširane vode sa niskim sadržajem minerala.

  • Tabletu progutajte celu. Nemojte da je žvaćete, sisate, lomite niti da dozvolite da Vam se rastvori u ustima.
  • U narednih sat vremena (60 minuta) po uzimanju tablete

- Ne smete ležati; ako ne ostanete u uspravnom položaju (stojeći ili uspravljeno sedeći), deo leka može da se vrati u jednjak. 
- Ne smete ništa jesti.
- Ne smete ništa piti (osim obične vode, ukoliko postoji potreba).
- Ne smete uzimati nikakve druge lekove.

  • Pošto sačekate jedan sat, možete da uzmete svoj prvi jutarnji obrok i napitak. Posle tog obroka, možete da legnete, ako želite, i da popijete bilo koji drugi lek koji Vam je potreban.

Nastavak uzimanja leka Idika
Važno je da nastavite da uzimate lek Idika svakog meseca, sve dok Vam tako propisuje Vaš lekar.

Posle 5 godina uzimanja leka Idika, posavetujte se sa Vašim lekarom da li da li bi trebalo da nastavite sa uzimanjem ovog leka.

Lek Idika se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Ako ste greškom uzeli više od jedne tablete, popijte punu čašu mleka i odmah se obratite Vašem lekaru.
Ne smete sami sebi izazivati povraćanje i ne smete ležati – tako možete da dovedete do iritacije jednjaka lekom Idika.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite preskočenu dozu.

  • Ako ste zaboravili da uzmete Vašu tabletu ujutro, na dan koji ste odabrali, nemojte je uzimati kasnije tokom tog dana.

Umesto toga, pogledajte u Vašem kalendaru kada je po rasporedu planirana sledeća doza.

  • Ako ste zaboravili da Vašu tabletu uzmete odabranog dana, a prema rasporedu datum za uzimanje sledeće doze je za samo 1 do 7 dana...

Nikada ne uzimajte dve tablete leka Idika u istoj nedelji. Sačekajte da dođe vreme za sledeću dozu prema planiranom rasporedu i tada je uzmite na uobičajeni način; zatim nastavite sa uzimanjem jedne tablete mesečno na dan koji ste, prema rasporedu, označili na kalendaru.

  • Ako ste zaboravili da Vašu tabletu uzmete odabranog dana, a prema rasporedu, datum za uzimanje sledeće doze je za više od 7 dana...Treba da uzmete jednu tabletu odmah sledećeg jutra; zatim nastavite sa uzimanjem jedne tablete mesečno na dan koji ste, prema rasporedu, označili na kalendaru. 

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Odmah razgovarajte sa lekarom ili farmaceutom ako primetite bilo koje od sledećih ozbiljnih neželjenih dejstava – možda će Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć:

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Jak bol u grudima, jak bol nakon gutanja hrane ili tečnosti, jaka mučnina ili povraćanje, otežano gutanje.

To može da ukazuje na teško zapaljenje jednjaka (cevasti organ koji povezuje usta sa želucem), uz mogućnost postojanja ranica ili suženja jednjaka. 

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • svrab, otok lica, usana, jezika i grla, uz otežano disanje,
  • uporan bol u oku i zapaljenje oka,
  • novonastali bol, slabost i osećaj nelagodnosti u predelu butine, kuka ili prepona. To mogu biti rani znaci upozorenja na mogućnost pojave neuobičajenog preloma butne kosti.
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • bol ili rane u ustima i vilici. To mogu biti rani znaci upozorenja na ozbiljno oboljenje vilice, pod nazivom osteonekroza vilice (odumiranje tkiva kosti vilice),
  • razgovarajte sa svojim lekarom ukoliko imate bol u uhu, iscedak iz uha i/ili infekciju uha. Ovo mogu biti znaci oštećenja kostiju u uhu,
  • ozbiljna alergijska reakcija, koja može biti opasna po život,
  • teške kožne neželjene reakcije.

Ostala moguća neželjena dejstva

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
  • glavobolja
  • gorušica, osećaj nelagodnosti pri gutanju, bol u predelu želuca ili u trbuhu (može da bude posledica zapaljenja želuca), poremećaj varenja, mučnina, proliv
  • grčevi u mišićima, ukočenost mišića i zglobova
  • simptomi slični gripu, uključujući i povišenu telesnu temperaturu, jezu i drhtavicu, opšti osećaj nelagodnosti, bol u kostima i bolovi u zglobovima i mišićima. Obratite se lekaru ili farmaceutu ako Vam bilo koje od neželjenih dejstava pričinjava veće tegobe ili potraje duže od par dana
  • osip.
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
  • vrtoglavica,
  • flatulencija (osećaj nadutosti, gasovi),
  • bol u leđima,
  • umor i iscrpljenost,
  • napadi astme
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • zapaljenje dvanaestopalačnog creva (prvi deo tankog creva), koje prouzrokuje bol u trbuhu,
  • koprivnjača.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek