Influvac


Aktivna supstanca: Vakcina protiv gripa

Influvac®,15 mikrograma/doza + 15 mikrograma/doza + 15 mikrograma/doza, suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu

Influvac je vakcina. Ova vakcina pomaže Vašoj zaštiti ili zaštiti Vašeg deteta od gripa (influence), a naročito osobama koje su u povećanom riziku od pratećih komplikacija. Upotreba vakcine Influvac bi trebalo da se bazira na zvaničnim preporukama. 

Kada se osobi primeni Influvac vakcina, imuni sistem (prirodna odbrana organizma) stvara svoju zaštitu (antitela) protiv bolesti. Nijedan od sastojaka vakcine ne može prouzrokovati grip. 

Grip je bolest koja se brzo prenosi, a izazvana je različitim sojevima virusa gripa koji mogu da se menjaju svake godine. Zbog toga je možda potrebno da se Vi ili Vaše dete vakcinišete svake godine. Najveći rizik od dobijanja gripa je tokom hladnih meseci, između oktobra i marta. Ukoliko Vi ili Vaše dete niste vakcinisani protiv gripa na jesen, i dalje je razumno da se vakcinišete do proleća, s obzirom da postoji rizik za Vas i Vaše dete od infekcije do tog perioda. Vaš lekar će Vam preporučiti najbolje vreme za vakcinaciju. 

Influvac vakcina će pružiti zaštitu Vama ili Vašem detetu protiv sojeva tri tipa virusa, koji su sadržani u vakcini, i to nakon 2 do 3 nedelje posle primene. 

Period inkubacije gripa je nekoliko dana, pa ako ste izloženi gripu neposredno pre ili posle vakcinacije postoji mogućnost oboljevanja. 

Vakcina Vas neće zaštititi od prehlade, iako su neki simpomi slični simptomima gripa.



Da biste bili sigurni da je vakcina Influvac odgovarajuća za Vas ili Vaše dete, važno je da kažete svom lekaru ili farmaceutu ako se bilo koja od dole navedenih stavki može odnositi na Vas ili Vaše dete. Ukoliko postoji bilo šta što ne razumete, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za objašnjenje.

Lek Influvac ne smete koristiti:

Ukoliko ste Vi ili Vaše dete alergični (preosetljivi) na:

- aktivne supstance, ili
- bilo koju komponentu vakcine Influvac, ili
- na bilo koju pomoćnu materiju koja može biti prisutna u malim količinama, kao što su jaja (ovoalbumin ili kokošiji proteini), formaldehid, cetiltrimetilamonijum bromid, polisorbat 80 ili gentamicin (antibiotik koji se koristi za terapiju infekcija).
- Ukoliko Vi ili Vaše dete imate bolest praćenu povišenom temperaturom ili akutnu infekciju, vakcinaciju treba odložiti do oporavka.

Potrebno je da obavestite Vašeg lekara pre vakcinacije ukoliko Vi ili Vaše dete imate slab imuni odgovor (imunodeficijencija ili primena lekova koji utiču na imuni sistem). 

Vaš doktor će odlučiti da li Vi ili Vaše dete treba da primite vakcinu. 

Ako, iz bilo koga razloga, Vi ili Vaše dete dajete krv na analizu u okviru nekoliko dana posle vakcinacije protiv gripa, molimo Vas da obavestite svog lekara da ste primili vakcinu. Kod nekoliko pacijenata koji su prethodno bili vakcinisani protiv gripa, primećeni su lažno pozitivni rezultati analize krvi. 

Kao i sa svim vakcinama, može se desiti da Influvac vakcina ne pruži potpunu zaštitu svim osobama koje su vakcinisane.

Molimo Vas da obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko Vi ili Vaše dete uzimate ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

- Influvac vakcina se može primeniti, istovremeno, sa drugim vakcinama, ali u različite udove. Potrebno je znati da neželjena dejstva mogu biti pojačana.
- Imunološki odgovor može biti oslabljen u slučaju imunosupresivne terapije, kao što su kortikosteroidi, citotoksični lekovi ili radioterapija.

Nije primenjivo.

Obavestite svog lekara ukoliko ste trudni ili mislite da ste trudni. 

Vakcina protiv gripa se može koristiti tokom svih faza trudnoće. Obimniji podaci o vakcinaciji su dostupni za drugi i treći trimestar, u poređenju sa prvim trimestrom, mada podaci iz široke svetske upotrebe influenca vakcine ne pokazuju bilo koju neželjenu reakciju na plod ili majku do koje bi dovodila vakcina protiv influence.

Influvac vakcina se može koristiti u periodu dojenja. 

Vaš doktor ili farmaceut će odlučiti da li je potrebno da primite Influvac vakcinu.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim doktorom ili farmaceutom.

Influvac nema ili ima zanemarljivi uticaj na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Doziranje 

Odrasli primaju jednu dozu od 0,5 ml.  

Način i metod primene:

Vaš lekar će primeniti preporučenu dozu vakcine davanjem injekcije intramuskularno ili duboko supkutano (pod kožu). 

Ukoliko imate nekih pitanja o upotrebi ovog leka, pitajte svoga lekara ili farmaceuta.

Upotreba kod dece

Deca starija od 36 meseci primaju jednu dozu od 0,5 ml. 

Deca starosti od 6 meseci do 35 meseci mogu da prime jednu dozu od 0,25 ml ili jednu dozu od 0,5 ml u skladu sa zvaničnim nacionalnim preporukama.

Ako Vaše dete nije prethodno primilo vakcinu protiv gripa, potrebno je dati drugu dozu posle vremenskog razmaka od najmanje 4 nedelje.

Ukoliko imate nekih pitanja o upotrebi ovog leka, pitajte svoga lekara ili farmaceuta.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Nije primenjivo.

Kao i drugi lekovi, Influvac vakcina može prouzrokovati neželjena dejstva, mada se ona ne ispoljavaju kod svih.

Tokom kliničkih ispitivanja su primećena sledeća neželjena dejstva, koja su na osnovu svoje učestalosti procenjena kao povremena (javljaju se kod 1 do 10 pacijenata od 100):

-glavobolja
-znojenje
-bol u mišićima (mijalgija), bol u zglobovima (artralgija)
-groznica, generalno loš osećaj (malaksalost), drhtanje, umor,
-lokalne reakcije na mestu injekcije: crvenilo, otok, bol, potkožna tačkasta krvarenja (ekhimoza), otvrdnuće (induracija) oko mesta primene vakcine.

Ove reakcije obično nestaju u okviru 1- 2 dana bez lečenja.

Pored gore navedenih, uobičajenih neželjenih efekata, sledeća neželjena dejstva su zapažena nakon što se vakcina pojavila na tržištu:

- alergijske reakcije:
- u retkim slučajevima koji zahtevaju hitnu medicinsku pomoć, usled nemogućnosti cirkulatornog sistema da održi dovoljan protok krvi kroz različite organe (šok)
- otok koji je najuočljiviji na glavi i vratu, uključujući i lice, usne, jezik, grlo ili neki drugi deo tela (angioedem), u veoma retkim slučajevima
- kožne reakcije, koje se mogu proširiti po celom telu, kao što su svrab (pruritus, urtikarija), osip
- zapaljenje krvnih sudova koje može rezultovati kožnim osipom (vaskulitis) i u veoma retkim slučajevima prolaznim problemima sa bubrezima
- bol duž nervnih puteva (neuralgija), poremećaj u doživljavanju dodira, bola, toplog ili hladnog (parestezija), grčevi (konvulzije) povezani sa groznicom, neurološki poremećaji koji mogu rezultovati ukrućenim vratom, konfuzijom, otupelošću, bolom i slabošću udova, gubitkom ravnoteže, gubitkom refleksa, paralizom jednog dela ili celog tela (encefalomijelitis, neuritis, Guillain- Barre sindrom),
- prolazno smanjenje broja određenog tipa ćelija u krvi, koje se nazivaju krvne pločice; njihov nizak broj može prouzrokovati pojačano stvaranje modrica i krvarenje (prolazna trombocitopenija), prolazno oticanje žlezda u vratu, ispod pazuha ili na preponama (prolazna limfadenopatija).

Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili ukoliko primetite bilo koja neželjena dejstva koja nisu navedena u ovom uputstvu, molimo da obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek