Integrilin


Aktivna supstanca: Eptifibatid

Integrilin®, 2 mg/mL, rastvor za injekciju

Lek Integrilin je inhibitor agregacije krvnih pločica (trombocita). To znači da pomaže u sprečavanju stvaranja krvnih ugrušaka. 

Lek Integrilin se primenjuje kod odraslih osoba sa manifestacijama ozbiljne koronarne insuficijencije definisane kao spontani i nedavni bol u grudima sa elektrokardiografskim abnormalnostima ili biološkim promenama. Obično se upotrebljava sa acetilsalicilnom kiselinom (aspirinom) i nefrakcionisanim heparinom.



Lek Integrilin ne smete primati:

- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na eptifibatid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka

- ukoliko ste nedavno imali krvarenje iz želuca, creva, bešike ili drugih organa, na primer ako ste uočili abnormalnu pojavu krvi u stolici ili mokraći (izuzimajući menstrualno krvarenje) u proteklih 30 dana;

- ukoliko ste imali moždani udar u proteklih 30 dana ili bilo koju drugu vrstu izliva krvi u mozak (hemoragijski moždani udar) (obavezno obavestite svog lekara ukoliko ste ikada ranije imali moždani udar);

- ukoliko ste imali tumor na mozgu ili stanje koje utiče na krvne sudove mozga;

- ukoliko ste imali veliku operaciju ili ozbiljnu povredu u poslednjih 6 nedelja;

- ukoliko imate ili ste imali problem sa krvarenjem;

- ukoliko imate ili ste imali poremećaj zgrušavanja krvi ili smanjen broj krvnih pločica (trombocita);

- ukoliko imate ili ste imali ozbiljno povećanje krvnog pritiska (hipertenzija);

- ukoliko imate ili ste imali ozbiljna oboljenja jetre ili bubrega;

 - ukoliko primate terapiju drugim lekom, istog tipa kao lek Integrilin. 

Obavestite svog lekara ako ste imali bilo koje od navedenih stanja. Ako imate bilo kakva pitanja u vezi sa primenom leka Integrilin, obratite se svom lekaru ili bolničkom farmaceutu ili medicinskoj sestri.

  • Lek Integrilin preporučuje se za primenu samo kod odraslih pacijenata, koji se nalaze u bolnici u koronarnim jedinicama.
  • Lek Integrilin nije namenjen za primenu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godine života.
  • Pre i u toku lečenja lekom Integrilin, uzorci Vaše krvi biće analizirani, kao mera bezbednosti u cilju ograničavanja rizika od neočekivanog krvarenja.
  • Tokom lečenja lekom Integrilin, pažljivo će biti praćena pojava znakova neuobičajenog ili neočekivanog krvarenja.

 

 

 

 

Da bi se izbegle interakcije sa drugim lekovima, obavestite svog lekara ili bolničkog farmaceuta ili medicinsku sestru, ukoliko koristite ili ste donedavno koristili ili ćete možda koristiti bilo koje druge lekove istovremeno sa lekom Integrilin, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta. Ovo se posebno odnosi na:

  •  oralne antikoagulanse, koji razređuju krv ili
  •  lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi, uključujući varfarin, dipiridamol, tiklopidin, acetilsalicilnu kiselinu (aspirin) (izuzev lekova koji se primenjuju zajedno sa lekom Integrilin)


Ne preporučuje se primena leka Integrilin tokom trudnoće. Ako ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru. Vaš lekar će proceniti koristi od primene leka Integrilin za Vas, u odnosu na rizike od ove terapije po Vašu bebu. 

Ukoliko dojite, potrebno je da prekinete dojenje tokom perioda terapije.

Uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama nije od značaja, pošto se lek Integrilin isključivo koristi u bolničkim uslovima.

Lek Integrilin se primenjuje intravenski, direktnom injekcijom, nakon koje se primenjuje infuzija (infuzija kap po kap). Doza leka koja se primenjuje određuje se na osnovu Vaše telesne mase. 

Preporučena doza leka je 180 mikrograma/kg primenjena kao bolus injekcija (brza intravenska injekcija), nakon koje se primenjuje infuzija (infuzija kap po kap) od 2 mikrograma/kg/minuti u trajanju do 72 sata. 

Ukoliko imate oboljenje bubrega, doza infuzije može biti smanjena na 1 mikrogram/kg/minuti. 

Ukoliko se tokom terapije lekom Integrilin izvodi perkutana koronarna intervencija (PCI), primena intravenskog rastvora može se nastaviti i do 96 sati.

Takođe je neophodno da Vam bude primenjena doza acetilsalicilne kiseline (aspirina) i heparina (ukoliko nisu kontraindikovani u Vašem slučaju).

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, bolničkom farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Lek Integrilin se primenjuje kod odraslih osoba 

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. 

Veoma česta neželjena dejstva: Mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek 

- manja ili velika krvarenja (npr. krv u mokraći, krv u stolici, povraćanje krvi ili krvarenje pri hirurškim procedurama).

- anemija (smanjenje broja crvenih krvnih ćelija) . 

Česta neželjena dejstva: Mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

- zapaljenje vena. 

Povremena neželjena dejstva: Mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek 

- smanjenje broja krvnih pločica (krvne ćelije neophodne za zgrušavanje krvi).

- smanjenje prokrvljenosti mozga.

Veoma retka neželjena dejstva: Mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek 

- ozbiljna krvarenja (npr. krvarenje unutar abdomena, u mozgu i u plućima).

- fatalna krvarenja.

- ozbiljno smanjenje broja krvnih pločica (krvne ćelije neophodne pri zgrušavanju krvi)

- osip na koži (kao što je koprivnjača).

- iznenadne, ozbiljne alergijske reakcije.

Ukoliko primetite bilo kakav znak krvarenja, odmah obavestite svog lekara, bolničkog farmaceuta ili medicinsku sestru. Veoma retko, krvarenje može postati veoma ozbiljno ili završiti smrću. Mere bezbednosti, u cilju sprečavanja navedenih posledica uključuju redovne analize krvi i preglede, kao i pažljivo praćenje od strane zdravstvenih stručnjaka koji brinu o Vama. 

Ukoliko se kod Vas razvije ozbiljna alergijska reakcija ili koprivnjača, odmah obavestite svog lekara, bolničkog farmaceuta ili medicinsku sestru.

Ostali događaji koji se mogu javiti kod pacijenata koji primaju ovu vrstu terapije, uključuju one koji su povezani sa stanjem koje se već leči, kao što su brz i nepravilan rad srca, nizak krvni pritisak, šok i srčani zastoj.

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek