Isoprinosine sirup


Aktivna supstanca: Inozin acedoben dimepranol

Isoprinosine je indiciran za liječenje:

  1. Mukokutanih infekcija virusom herpes simpleks tipa 1 ili 2 (labijalni, genitalni).
  2. Genitalnih bradavica uzrokovanih humanim papiloma virusom (HPV) u kombinaciji s lokalnim liječenjem podofilinom ili kirurškom terapijom.
  3. Subakutnog sklerozirajućeg panencefalitisa (SSPE).


Preosjetljivost na djelatnu tvar ili neku od pomoćnih tvari  ili u slučajevima kada bolesnik trenutačno pati od gihta ili ima povišene razine mokraćne kiseline u krvi.

Isoprinosine može prouzročiti prolazno povišenje razine mokraćne kiseline u serumu i u mokraći, koja većinom ostaje u normalnom rasponu (koristeći 420 µmol/l kao gornju granicu), posebice u muškaraca i starijih osoba oba spola. Do povišenja razine mokraćne kiseline dolazi zbog kataboličkog metabolizma inozinske komponente ovog lijeka na mokraćnu kiselinu u ljudi. Razlog tomu nije fundamentalna promjena funkcije enzima ili bubrežnog klirensa povezana s ovim lijekom. Stoga se Isoprinosine treba s oprezom davati bolesnicima koji su u prošlosti imali giht, hiperuricemiju, urolitijazu ili bolesnicima s oslabljenom bubrežnom funkcijom. Tijekom liječenja treba pažljivo nadzirati razinu mokraćne kiseline kod tih bolesnika.

U nekih osoba mogu se pojaviti akutne reakcije preosjetljivosti (urtikarija, angioedem, anafilaksija). U tim slučajevima mora se prekinuti primjena lijeka Isoprinosine.

U slučaju dugotrajnog liječenja mogu se pojaviti bubrežni ili žučni kamenci.

U slučaju dugotrajnog liječenja lijekom Isoprinosine u svih bolesnika potrebno je redovito kontrolirati razinu mokraćne kiseline u serumu, funkciju jetre, krvnu sliku i bubrežne funkcije.

Pšenični škrob u ovom lijeku sadrži samo vrlo nisku razinu glutena i malo je vjerojatno da će uzrokovati probleme ako imate celijakiju. Ako imate alergiju na pšenicu (što je stanje koje je različito od celijakije) ne smijete uzimati ovaj lijek.

Isoprinosine sadrži manitol, koji može imati blagi laksativni učinak.

Lijek se mora uzimati s oprezom s inhibitorima ksantin oksidaze (npr. alopurinol) ili s lijekovima koji imaju urikozurički učinak, uključujući diuretike - tiazidni diuretici (poput hidroklorotiazida, klortalidona, indapamida) ili diuretici Henleove petlje (poput furosemida, torasemida, etakriničke kiseline).

Isoprinosine se može dati nakon, ali ne istodobno s imunosupresivnim lijekovima, budući da bi moglo doći do farmakinetičkog učinka na željene terapijske učinke.

Istodobna primjena sa zidovudinom (azidotimidinom) povećava formiranje nukleotida iz zidovudina preko više mehanizama, koji uključuju povećanu bioraspoloživost zidovudina u plazmi te povećanu unutarstaničnu fosforilaciju u monocitima ljudske krvi. Uslijed toga Isoprinosine povećava učinak zidovudina.

Trudnoća

Kontrolirana ispitivanja koja bi nadzirala rizik za fetus i utjecaj na plodnost u ljudi nisu dostupna. Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na izravan ili neizravan štetan učinak na reprodukciju . Kao mjera opreza, preporučuje se izbjegavati primjenu lijeka tijekom trudnoće.

Dojenje

Nije poznato izlučuje li se inozin acedoben dimepranol u majčino mlijeko. Nema podataka o izlučivanju djelatne tvari ili metabolita u mlijeko životinja. Ne može se isključiti rizik za dojenče. Dojenje treba prekinuti za vrijema liječenja inozin acedoben dimepranolom.

Plodnost

Nema podataka o utjecaju lijeka na plodnost u ljudi. Ispitivanja na životinjama nisu pokazala učinak na plodnost

Isoprinosine ne utječe ili zanemarivo utječe na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa strojevima.

Doziranje

Ukupna dnevna doza se mora podijeliti na više jednakih doza i primijeniti u pravilnim vremenskim razmacima tijekom dana.

Odrasli:

Mukokutani herpes simpleks: 1 g 4 puta dnevno (ukupno 4 g dnevno) kroz 7 do 14 dana. Genitalne bradavice: 1 g 3 puta dnevno (ukupno 3 g dnevno) kroz 14 do 28 dana.

Odrasli i djeca starija od 6 godina (tjelesne mase od 20 i više kg):

Subakutni sklerozirajući panencefalitis (SSPE): 100 mg/kg tjelesne mase na dan, do najviše 4 g dnevno (8 tableta dnevno), podjeljeno u više (od 3 do 8) pojedinačnih doza. Liječenje se provodi kontinuirano, s redovitom procjenom stanja bolesnika i potrebe za nastavkom liječenja.

Stariji:

Nije potrebna prilagodba doze u starijih osoba.

Način primjene

Lijek se primjenjuje kroz usta. Tabletu je potrebno progutati s čašom vode.

Ukupna dnevna doza se mora podijeliti na više jednakih doza i primijeniti u pravilnim vremenskim razmacima tijekom dana.

Kako bi se olakšalo gutanje, tablete se u vrijeme primjene mogu zdrobiti i otopiti u maloj količini napitka s nekim okusom.

Pedijatrijska populacija od 1 do 6 godina (tjelesne mase manje od 20 kg):

U ovoj populaciji liječenje se provodi sirupom.

Nema iskustava s predoziranjem inozinom acedoben dimepranolom. No nisu vjerojatne ozbiljne nuspojave osim povišene razine mokraćne kiseline u tijelu s obzirom na ispitivanja toksičnosti u životinja. Liječenje bi trebalo biti ograničeno na simptomatske i potporne mjere.

Tijekom liječenja lijekom Isoprinosine jedina konzistentno primijećena nuspojava u odraslih, kao i u pedijatrijskoj populaciji, je prolazno povišenje (koje većinom ostaje u normalnom rasponu) razine mokraćne kiseline u mokraći i u serumu, koja se većinom vraća na početne vrijednosti nekoliko dana nakon završetka liječenja.

MedDRA prikaz učestalosti nuspojava:

Vrlo često≥1/10
Često≥1/100 i <1/10
Manje često≥1/1000 i <1/100
Rijetko≥1/10 000 i <1/1000
Vrlo rijetko<1/10 000, uključujući izolirane prijave
NepoznatoNe može se procijeniti iz dostupnih podataka
Klasifikacija organskih sustavaUčestalostNuspojava
Poremećaji uha i labirintaČestovrtoglavica
Poremećaji probavnog sustavaČestopovraćanje, mučnina, osjećaj neugode u području epigastrija
Manje čestoproljev, konstipacija
Nepoznatobol u gornjem dijelu abdomena
Opći poremećaji i reakcije na mjestu primjeneČestoumor, malaksalost
PretrageVrlo čestopovišena mokraćna kiselina u krvi, povišena mokraćna kiselina u urinu
Čestopovišena razina ureje u krvi, povišenje transaminaza, povišenje alkalne fosfataze u krvi
Poremećaji mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkivaČestoartralgija
Poremećaji živčanog sustavaČestoglavobolja
Manje čestosomnolencija
Nepoznatoomaglica
Psihijatrijski poremećajiManje čestonervoza, nesanica
Poremećaji bubrega i mokraćnog sustavaManje čestopoliurija
Poremećaji kože i potkožnog tkivaČestosvrbež, osip
Nepoznatoeritem, angioedem, urtikarija
Poremećaji imunološkog sustavaNepoznatopreosjetljivost, anafilaktička reakcija

Prijavljivanje sumnji na nuspojavu

Nakon dobivanja odobrenja lijeka, važno je prijavljivanje sumnji na njegove nuspojave. Time se omogućuje kontinuirano praćenje omjera koristi i rizika lijeka. Od zdravstvenih radnika traži se da prijave svaku sumnju na nuspojavu lijeka putem nacionalnog sustava prijave nuspojava

Potražite neki drugi lek