Janumet
Aktivne supstance: Metformin, Sitagliptin
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 850mg + 50mg; 1000mg + 50mg
Lek Janumet sadrži dva različita aktivna sastojka pod nazivom sitagliptin i metformin.
- sitagliptin spada u klasu lekova po imenu DPP-4 inhibitori (inhibitori dipeptidil-peptidaze-4)
- metformin spada u klasu lekova po imenu bigvanidini.
Oni zajedničkim dejstvom kontrolišu nivo šećera u krvi kod odraslih pacijenata sa oblikom dijabetesa koji se zove "dijabetes melitus tip 2". Ovaj lek pomaže u poboljšanju nivoa insulina posle jela i snižava količinu šećera koji stvara Vaše telo. Ovaj lek Vam uz dijetu i fizičku aktivnost pomaže da snizite šećer u krvi. Ovaj lek se može koristiti sam ili sa nekim drugim lekovima za dijabetes (insulin, sulfonilureja ili glitazoni).
Šta je dijabetes tip 2?
Dijabetes tip 2 se naziva još i insulin nezavisni dijabetes melitus ili NIDDM. Dijabetes tip 2 predstavlja stanje u kojem Vaše telo ne proizvodi dovoljno insulina i/ili insulin koji proizvede Vaše telo ne deluje kako bi trebalo. Vaše telo može i da proizvodi previše šećera. Kada se to desi, šećer (glukoza) se nagomilava u krvi. Ako ovo stanje traje duže, može doći do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su oboljenje srca, oboljenje bubrega, slepilo ili amputacija.
- ako ste alergični na sitagliptin ili metformin ili na neki od drugih sastojaka ovog leka
- ako imate dijabetičku ketoacidozu (komplikaciju dijabetesa sa brzim gubljenjem telesne mase,mučninom ili povraćanjem) ili ako ste imali dijabetičku komu
- ako imate problema sa bubrezima
- ako imate tešku infekciju ili ako ste dehidrirali
- ako treba da idete na snimanje rendgenom pri čemu će Vam ubrizgati boju (kontrastno sredstvo).
Moraćete da prestanete da uzimate lek Janumet u vreme snimanja i dva ili nekoliko dana posle
snimanja, kako vam je rekao lekar zavisno od toga kako vam rade bubrezi
- ako ste nedavno imali srčani udar ili ako imate ozbiljne probleme sa cirkulacijom, kao što je "šok" ili teškoće u disanju
- ako imate problema sa jetrom
- ako preterano pijete alkohol (bilo svakog dana bilo povremeno)
- ako dojite
Nemojte uzimati lek Janumet ako se nešto od navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, porazgovarajte sa svojim lekarom, faramaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što uzmete lek Janumet.
Slučajevi upale pankreasa (pankreatitis) zabeleženi su kod pacijenata koji su primali lek Janumet.
Pre nego što počnete da uzimate lek Janumet, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom:
- ako imate ili ste ikada imali oboljenje pankreasa (kao što je pankreatitis)
- ako imate ili ste imali kamen u žuči, ako ste alkoholičar ili imate vrlo visok nivo triglicerida. Ova medicinska stanja mogu povećati Vaše šanse da dobijete pankreatitis, ili da ga dobijete opet.
- ako imate dijabetes tip 1. On se ponekad naziva insulin zavisni dijabetes
- ako imate neke od sledećih simptoma: osećaj hladnoće ili nelagodnosti, tešku mučninu ili povraćanje, bol u stomaku, neobjašnjeno smanjenje težine, grčeve u mišićima ili ubrzano disanje.
Metformin-hidrohlorid, jedan od sastojaka leka Janumet, može da izazove redak ali ozbiljan neželjeni efekat po imenu laktoacidoza (stvaranje mlečne kiseline u krvi) koje može izazvati smrt.
Laktoacidoza predstavlja hitan medicinski slučaj i mora se lečiti u bolnici. Ako primetite neki od simptoma laktoacidoze, prestanite da uzimate lek Janumet i odmah se obratite lekaru
- ako imate ili ste imali alergijske reakcije na sitagliptin, metformin ili lek Janumet
- ako zajedno sa lekom Janumet uzimate sulfonilureju ili insulin, lekove protiv dijabetesa, pošto Vam se može javiti nizak nivo šećera (hipoglikemija). Lekar Vam može smanjiti dozu sulfonilureje ili insulina
- ako ćete imati operaciju pod opštom, spinalnom ili epiduralnom anestezijom. Možda ćete morati da prestanete da uzimate lek Janumet nekoliko dana pre i posle hirurškog zahvata
Ukoliko niste sigurni da li se nešto od navedenog odnosi na Vas, porazgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Janumet.
Lekar će Vam u toku terapije lekom Janumet proveravati funkciju bubrega najmanje jednom godišnje i češće ukoliko ste starija osoba ili ukoliko imate oslabljenu funkciju bubrega ili ako postoji rizik da se ona pogorša.
Naročito su bitni sledeći lekovi:
- lekovi (koji se uzimaju na usta, inhalatorno ili putem injekcija) koji se koriste za lečenje oboljenja koja
- obuhvataju upalu, poput astme ili artritisa (kortikosteroidi)
- specifični lekovi za lečenje visokog krvnog pritiska (ACE inhibitori)
- lekovi koji pospešuju stvaranje mokraće (diuretici)
- specifični lekovi za lečenje bronhijalne astme (β-simpatomimetici)
- kontrastna sredstva na bazi joda ili lekovi koji sadrže alkohol.
- određeni lekovi koji se koriste za stomačne probleme kao što je cimetidin
- digoksin (u terapiji nepravilnog rada srca)
Izbegavati upotrebu alkohola za vreme terapije lekom Janumetjer alkohol povećava rizik za dobijanje laktoacidoze
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate da dobijete dete, pitajte lekara ili farmaceuta za savet, pre nego što uzmete ovaj lek. Ne treba da uzimate lek Janumet u toku trudnoće.
Metformin se u malim količinama izlučuje u ljudskom mleku. Nije poznato da li se sitagliptin izlučuje u humanom mleku. Nije poznato da li se ovaj lek izlučuje u humanom mleku. Ne smete uzimati ovaj lek ako dojite ili planirate da dojite.
Ovaj lek nema uticaj ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost prilikom upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama. Međutim, kod sitagliptina može se pojaviti nesvestica i pospanost, što može uticati na Vašu sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama.
Uzimanjem ovog leka u kombinaciji sa lekovima koji se nazivaju derivati sulfonilureje ili insulinom može doći do hipoglikemije koja može uticati na Vaše psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama ili prilikom rada bez sigurnog oslonca.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je rekao lekar. Ako niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
- Ovaj lek treba uzimati:
o dvaput dnevno oralno
o uz obrok da bi se umanjila mogućnost pojave lošeg varenja.
- Može se desiti da lekar mora da Vam poveća dozu radi postizanja bolje kontrole šećera u krvi. U toku terapije ovim lekom treba da nastavite dijetu i vodite računa da Vam unos ugljenih hidrata bude jednako raspoređen u toku dana. Ukoliko imate perokomernu težinu, nastavite sa dijetom sa manjim unosom kalorija prema uputstvima lekara. Sam lek Janumet verovatno neće izazvati neuobičajeno nizak šećer u krvi (hipoglikemiju). Nizak šećer u krvi se može javiti kada se ovaj lek koristi sa lekom na bazi sulfonilureje ili insulinom, pa lekar može da Vam smanji dozu sulfonilureje ili insulina. Ponekad se može desiti da na kratko morate da prekinete sa uzimanjem leka. Pitajte svog lekara za savet:
- ako imate stanje koje se može dovesti u vezu sa dehidracijom (velikim gubitkom tečnosti iz tela) kao što je mučnina sa teškim oblikom povraćanja, proliv ili groznica, ili ako pijete mnogo manje tečnosti nego što je normalno
- ako imate zakazanu operaciju
- ako treba da dobijete injekciju boje ili kontrasta što je deo postupka snimanja rendgenom
Deca i mlađi od 18 godina ne bi trebalo da koriste ovaj lek. Nije poznato da li je ovaj lek bezbedan i efikasan kada se koristi kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.
Ako uzmete više od propisane doze leka Janumet, odmah se obratite lekaru. Idite u bolnicu ako Vam se jave simptomi laktoacidoze kao što su: osećaj hladnoće ili nelagodnosti, jaka mučnina ili povraćanje, bol u stomaku, neobjašnjiv gubitak na težini, grčevi u mišićima ili ubrzano disanje.
Ako propustite neku dozu, uzmite je čim se setite. Ukoliko se ne setite sve dok ne bude vreme za sledeću dozu,preskočite tu propuštenu dozu i vratite se na redovni raspored uzimanja leka. Nemojte uzimati dvostruku dozu ovog leka.
Nastavite da uzimate lek Janumet sve dok Vam ga lekar propisuje da biste i dalje mogli da kontrolišete šećer u krvi. Ne treba da prestanete sa uzimanjem ovog leka pre nego što se posavetujete sa svojim lekarom .Ako prestanete da uzimate Janumet, može ponovo da vam poraste nivo šećer u krvi.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi drugi lekovi, ovaj lek može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne pojavljuju kod svih pacijenata.
PRESTANITE sa uzimanjem leka Janumet i odmah se obratite lekaru ukoliko primetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava:
Jak i uporan bol u abdomenu (predeo stomaka), koji može da se proširi i do Vaših leđa, sa ili bez mučnine i povraćanja, pošto ovo stanje može biti znak zapaljenja pankreasa (pankreatitisa).
Veoma retko (to može da se desi kod 1 na 10.000 osoba) pacijenti koji uzimaju metformin (jedan od aktivnih sastojaka leka Janumet) mogu da dobiju ozbiljnu bolest koja se zove laktoacidoza (previše mlečne kiseline u Vašoj krvi). Ova pojava je češća kod osoba čiji bubrezi ne rade pravilno. Prekinite sa uzimanjem ovog leka i odmah se obratite Vašem lekaru ako dobijete bilo koji od sledećih simptoma:
mučnina ili povraćanje, bol u stomaku (abdominalni bol), grčevi u mišićima, neobjašnjivi gubitak telesne težine, ubrzano disanje i osećaj hladnoće i neugodnosti.
Prekinite sa uzimanjem ovog leka i odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko dobijete ozbiljnu alergijsku reakciju (učestalost nije poznata), uključujući osip, koprivnjaču i oticanje lica, usana, jezika i grla koje može da uzrokuje otežano disanje ili gutanje. Lekar može da Vam propiše lek za lečenje ove alergijske reakcije, kao i neki drugi lek za lečenje Vašeg dijabetesa.
Kod nekih pacijenata koji su uzimali metformin pojavile su se sledeće neželjene reakcije nakon uvođenja terapije sitagliptinom:
Česte (mogu da se pojave kod do 1 na 10 osoba): nizak nivo šećera u krvi, mučnina, nadutost u stomaku, povraćanje.
Povremene (mogu da se pojave kod do 1 na 100 osoba): bol u stomaku, dijareja, zatvor, pospanost.
Kod nekih pacijenata, prilikom započinjanja istovremene terapije sitagliptinom i metforminom, pojavili su se dijareja, mučnina, nadutost u stomaku, zatvor, bol u stomaku ili povraćanje.
Kod nekih pacijenata, tokom uzimanja ovog leka zajedno sa nekim preparatom sulfonilureje, poput glimepirida,pojavile su se sledeće neželjene reakcije:
Veoma česte (mogu da se pojave kod više od 1 na 10 osoba): nizak nivo šećera u krvi.
Česte: zatvor.
Kod nekih pacijenata, tokom uzimanja ovog leka zajedno sa pioglitazonom, pojavile su se sledeće neželjene reakcije:
Česte: nizak nivo šećera u krvi, oticanje šaka ili nogu.
Kod nekih pacijenata, tokom uzimanja ovog leka zajedno sa insulinom, pojavile su se sledeće neželjene reakcije:
Veoma česte: nizak nivo šećera u krvi.
Povremene: suva usta, glavobolja.
Sledeće neželjene reakcije zabeležene su kod nekih pacijenata tokom kliničkih ispitivanja kada su uzimali
sitagliptin sam (jedan od lekova koji su sastojci leka Janumet) ili tokom upotrebe nakon stavljanja leka u promet
kada su uzimali Janumet ili samo sitagliptin, ili u kombinaciji sa drugim lekovima za lečenje dijabetesa:
Česte: nizak nivo šećera u krvi, glavobolja, infekcija gornjeg respiratornog trakta, zapušen nos ili curenje iz nosa
i bolno grlo, osteoartritis, bol u rukama ili nogama.
Povremene: vrtoglavica, zatvor.
Nepoznata učestalost: problemi sa bubrezima (koji, u nekim slučajevima, zahtevaju dijalizu); povraćanje; bol u zglobovima; bol u mišićima; bol u leđima; intersticijalna bolest pluća.
Kod nekih pacijenata zabeležene su sledeće neželjene reakcije tokom uzimanja samog metformina:
Veoma česte: muka, povraćanje, dijareja, bol u stomaku i gubitak apetita. Ovi simptomi mogu da se pojave kada počnete da uzimate metformin, ali obično nestaju sami od sebe.
Česte: metalni ukus u ustima.
Veoma retke: smanjen nivo vitamina B12, hepatitis (problem sa Vašom jetrom), koprivnjača, crenilo kože (osip) ili svrab kože.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu.
Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinksa sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website:www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]
Potražite neki drugi lek