Bronchobos
Aktivna supstanca: Karbocistein
Bronchobos®, kapsula, tvrda, 375 mg
Karbocistein je mukolitik koji se primenjuje kao adjuvantna terapija kod bolesti respiratornog trakta koje karakteriše prekomerna produkcija ili gust viskozan sekret.
• preosetljivost na karbocistein i/ili na bilo koju od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav leka
• primena kod pacijenata sa aktivnim peptičkim ulkusom.
Bronchobos, kapsule, tvrde sadrže azo boju Sunset yellow (E110), koja može izazvati alergijske reakcije.
Nisu poznate interakcije karbocisteina sa drugim lekovima.
Trudnoća
Iako ispitivanja na pojedinim vrstama sisara nisu pokazala teratogena dejstva karbocisteina, primena leka Bronchobos u prvom trimestru trudnoće se ne preporučuje.
Dojenje
Nisu poznata dejstva karbocisteina, primenjenog u periodu dojenja.
Karbocistein nema poznatih uticaja na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Doziranje
Odrasli (uključujući i starije osobe):
Početna dnevna doza iznosi 2250 mg karbocisteina u podeljenim dozama, koja se pri postizanju zadovoljavajućeg terapisjkog odgovora postepeno smanjuje na 1500 mg na dan u podeljenim dozama; npr. 2 kapsule, tvrde, tri puta na dan, smanjujući dozu na 1 kapsulu, tvrdu četiri puta na dan.
Trajanje terapije
Preporučeno trajanje terapije je 7 do 10 dana. Ukoliko simptomi i dalje traju ili se pogoršavaju ili je potrebno lečenje duže od 10 dana potrebno je obratiti se lekaru koji će odlučiti o daljem nastavku lečenja.
Način primene
Lek Bronchobos, 375 mg, kapsule, tvrde je namenjen za oralnu primenu.
Ne preporučuje se primena leka Bronchobos, 375 mg, kapsule, tvrde, kod dece.
Uobičajena dnevna doza leka je 20 mg/kg telesne mase, u podeljenim dozama. Preporučena doza za decu se ostvaruje primenom leka Bronchobos, sirup u jačini od 125 mg/5 mL.
Kod predoziranja karbocisteinom, gastrična lavaža, praćena posmatranjem može biti korisna. Gastrointestinalne smetnje najčešće se javljaju kod predoziranja ovim lekom.
Sledeća CIOMS klasifikacija učestalosti neželjenih dejstava je korištena, kada je to primenljivo:
Veoma česta: (>1/10); česta (>1/100 do <1/10); povremena(>1/1000 do ≤ 1/100); retka (>1/10000 do ≤1/1000); veoma retka (≤1/10000); nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Imunološki poremećaji
Zabeleženi su slučajevi anafilaktičkih reakcija i fiksnih eruptivnih promena na koži povezanih sa uzimanjem leka (fixed drug eruption).
Gastrointestinalni poremećaji
Zabeleženi su retki slučajevi gastrointestinalnog krvarenja tokom terapije karbocisteinom. Nepoznate učestalosti: povraćanje.
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva
Zabeleženi su slučajevi osipa i alergijskih eruptivnih promena na koži. Izolovani slučajevi buloznog dermatitisa, kao što su Stevens-Johnson sindrom i multiformni eritem, takođe su zabeleženi.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek