Kombinovani prašak


Aktivne supstance: Paracetamol, Kofein

Kombinovani prašak, oralni prašak, 400 mg / 50 mg,
Pakovanje: ukupno 10 kom, kesica, 10 x 850 mg
Pakovanje: ukupno 200 kom, kesica, 200 x 850 mg

Kombinovani prašak je blagi analgetik i antipiretik.
Preporučuje se za lečenje većine blagih do umerenih bolova kao što su glavobolja uključujući migrenu, bol u leđima, zubobolja, reumatski bolovi, dismenoreja, bol u grlu kao i febrilnih stanja kod prehlade i gripa.
Nije efikasan u smanjenju inflamacije, s obzirom da paracetamol nema klinički značajnih antiinflamatornih osobina



Hipersenzitivnost na paracetamol, kofein ili neki drugi sastojak leka

Savetuje se oprez pri primeni paracetamola kod pacijenata sa teškim renalnim oštećenjem (rizik od pojave neželjenih dejstava se povećava sa primenom većih doza) i teškim hepatičkim oštećenjem (oboljenja jetre i
virusni hepatitis – povećan rizik od hepatotoksičnosti).
Alkohol povećava rizik od oštećenja jetre koje se može javiti kod predoziranja paracetamolom. Opasnost od predoziranja je veća kod teških alkoholičara i pacijenata sa necirotičnim alkoholnim oboljenjem jetre.
Neophodan je oprez kod dijabetes melitusa, gojaznosti, hronične pothranjenosti, prolongiranog posta, podataka o porodičnim hepatotoksičnim reakcijama u anamnezi ili istovremene virusne infekcije, s obzirom da ova stanja i situacije mogu povećati rizik od toksičnosti paracetamola.
Pacijenta treba savetovati da ne uzima istovremeno druge lekove koji sadrže paracetamol.
Velike doze kofeina treba izbegavati usled povećanog rizika od anksioznosti. Ne savetuje se stalna primena kofeina usled rizika od fiziološke zavisnosti definisane pojavom apstinencijalnih simptoma u toku apstinencije.
Primena kofeina se ne savetuje kod teške hipertenzije, oboljenja srca i poremećaja spavanja.
Lek uzimati samo po potrebi. Osim pod medicinskim nadzorom, prolongirana primena može biti štetna.
Ne prekoračiti utvrđene doze.
Ukoliko simptomi potraju duže od 3 dana, pacijent treba da se posavetuje sa svojim lekarom.
Pacijenta treba savetovati da tokom upotrebe ovog leka izbegava prekomerno uzimanje čaja ili kafe.
Ovaj lek sadrži glukozu. Pacijenti sa retkom glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek. 

Paracetamol
Rizik od toksičnosti paracetamola može biti povećan kod pacijenata koji uzimaju druge, potencijalno hepatotoksične lekove, ili lekove koji indukuju mikrozomalne enzime jetre.
Resorpcija paracetamola može biti ubrzana lekovima kao što je metoklopramid ili domperidon.
Probenecid može uticati na ekskreciju paracetamola i promenu njegove koncentracije u plazmi. Holestiramin redukuje resorpciju paracetamola ukoliko se primeni u toku 1 sata od primene paracetamola.
Oralni kontraceptivi mogu ubrzati klirens paracetamola.
Hronična zloupotreba etanola povećava hepatotoksičnost kod osoba koje uzimaju paracetamol, međutim, akutna upotreba etanola redukuje toksičnost paracetamola preko kompetitivne inhibicije CYP2E1.
Diflunisal povećava koncentracije paracetamola.
Istovremena primena izonijazida je izazvala hepatotoksičnost.
Hronična primena antikonvulziva (fenitoin, karbamazepin, primidon i fenobarbital) može predisponirati pacijente ka hepatotoksičnosti, s obzirom na sposobnost ovih lekova da indukuju P450 2E1.
Halotan može povećati metabolizam paracetamola u jetri.
Metirapon povećava t1/2 paracetamola, sprečava konjugaciju paracetamola glukuronskom kiselinom i može povećati oksidaciju do toksičnog metabolita N-acetil-p-benzohinon-imina (NAPQI).
Inhibitori oksidacije posredstvom CYP P450, kao što je cimetidin, nisu bili efikasni antidoti nakon predoziranja paracetamolom kod ljudi.
Paracetamol pojačava dejstvo antikoagulanasa. Produžena upotreba paracetamola pojačava efekat varfarina i drugih kumarinskih derivata, čak i kratkotrajna primena lekova koji sadrže paracetamol može dovesti do brzog
porasta INR i do povećanja rizika od krvarenja. Povremena primena nema značajnog efekta.
Paracetamol može povećati poluvreme eliminacije hloramfenikola (povećane koncentracije hloramfenikola u plazmi).
Protein-kalorijska malnutricija, gojaznost i loše kontrolisan dijabetes su udruženi sa povećanom aktivnošću CYP2E1 koja može povećati formiranje NAPQI.
Kofein
Pokazalo se da kofein redukuje efikasnost benzodiazepina, interreaguje sa benzodiazepinima na nivou receptora i izaziva mučninu i povraćanje kod nekih ljudi kada se primenjuje istovremeno sa određenim antibioticima
širokog spektra.
Istovremena primena psihostimulanasa sa kofeinom može rezultirati CNS stimulacijom, dovodeći do neželjenih efekata kao što su nervoza, razdražljivost, insomnija ili moguće konvulzije ili srčane aritmije.
Kofein povećava urinarnu ekskreciju litijuma i time može redukovati njegov terapijski efekat.
Inhibitori monoaminooksidaze (MAO), uključujući furazolidon, prokarbazin i selegilin (simpatomimetička neželjena dejstva kofeina mogu dovesti do opasnih srčanih aritmija ili teške hipertenzije kada se velike doze
kofeina primenjuju istovremeno sa MAO inhibitorima).
Izonijazid i meprobamat mogu pojačati efekte kofeina.
Paracetamol i kofein mogu uticati na rezultate pojedinih dijagnostičkih i laboratorijskih testova.
Paracetamol može izazvati lažno povećane vrednosti mokraćne kiseline u serumu ukoliko se koristi metoda
fosfor-volframovom (fosfotungstičnom) kiselinom.
Paracetamol može izazvati lažno snižene vrednosti glukoze u krvi, ukoliko se koristi metoda glukozooksidaza/peroksidaza.
Kofein može uticati na snimanje miokardijalne perfuzije radionuklidima kada se adenozin ili dipiridamol koriste kao dodatak radiofarmaceutskom leku, tako što može obrnuti efekat adenozina ili dipiridamola na protok krvi
kroz miokard.
Smatra se da su ove interakcije od malog kliničkog značaja pri akutnoj primeni propisanog doznog režima.

Kombinacija paracetamol-kofein se ne preporučuje za upotrebu tokom trudnoće zbog mogućeg povećanog rizika od nedovoljne težine novorođenčeta i spontanog pobačaja usled konzumiranja kofeina.
Kofein u majčinom mleku može potencijalno imati stimulativni efekat na bebe koje se doje.
Zbog sadržaja kofeina u ovom leku ne bi ga trebalo koristiti u slučaju da ste trudni ili dojite.

Nema.

Paracetamol
Simptomi i znaci
Simptomi predoziranja paracetamolom u prva 24h mogu da uključe bledilo, mučninu, povraćanje, anoreksiju i
abdominalni bol. Mogu se javiti poremećaji metabolizma glukoze i metabolička acidoza. U slučaju ozbiljnog trovanja, oštećenje jetre može progresirati do encefalopatije, kome i smrti. Oštećenje jetre se može javiti u slučaju prekoračenja količine toksičnih metabolita (koji se obično adekvatno detoksifikju glutationom u slučaju  unosa uobičajenih doza paracetamola). Akutno oštećenje bubrega sa akutnom nekrozom tubula može se javiti čak i u odsustvu ozbiljnih oštećenja jetre. Prijavljeni su i slučajevi srčanih aritmija ili pankreatitisa.
Čak i kada se ne uočavaju značajni rani simptomi predoziranja, pacijente treba hitno uputiti u bolnicu gde će dobiti neodložnu lekarsku pomoć. Moguće je da se ne jave rani simptomi koji prate predoziranje čak i u dozama koje ugrožavaju život. Ingestija više od 12 g paracetamola (24 standardne tablete od 500mg) ili više od 150mg paracetamola po kg telesne mase (9 g kod čoveka od 60kg), može izazvati teško oštećenje jetre. Oštećenje jetre (pokazano kroz povećanje nivoa plazma transaminaze) može postati primetno 8 do 36 sati nakon uzimanja leka.
Biohemijski dokaz maksimalnog oštećenja ne može se utvrditi pre 72-96 sati nakon predoziranja.
Lečenje
Antidoti, kao što je intravenski N-acetilcistein (NAC) ili oralni metionin, štite jetru i efikasno deluju ako se daju u prvih 8 sati posle predoziranja. Efikasnost NAC opada progresivno u zavisnosti od vremena proteklog od
predoziranja, do početka terapije ali unutar granice od 24 sata može se očekivati pozitivno delovanje. Oralni metionin je efikasan ukoliko se primeni 10 do 12 sati nakon predoziranja. Treba razmotriti primenu aktivnog
uglja jedan sat nakon, ako je doza unetog paracetamola veća od 12 g ili 150 mg/kg. Ima malo podataka da je gastrična lavaža od koristi kod pacijenata kod kojih je paracetamol jedina supstanca koju su uneli.
Kofein
Simptomi i znaci
Predoziranje kofeinom može dovesti do epigastričnog bola, povraćanja, diureze, tahikardije ili srčane aritmije, stimulacije CNS (nesanica, nemir, uzbuđenje, nervoza, tremor i konvulzije). Mora se naglasiti da će klinički
značajno predoziranje kofeinom pri upotrebi ovog leka, biti direktno povezano sa ozbiljnim toksičnim delovanjem na jetru usled predoziranja paracetamola.
Lečenje
Nije dostupan specifični antidot, ali odgovarajuće mere, kao što su primena beta adrenergički blokatora mogu
biti korišćene kako bi se predupredila kardiotoksična dejstva.

4.8. Neželjena dejstva
Rezultati opsežne postmarketinške prakse u okviru terapeutskih/navedenih doza su prikazani u tabeli ispod po
klasama i frekvenciji. Sledeće konvencije su korišćene da bi se opisala učestalost javljanja neželjenih dejstava:
veoma često (> 1/10), često (≥ 1/100 <1/ 10), povremeno (≥ 1/1000 <1/ 100), retko(≥ 1/10,000 <1/ 1000), Broj rešenja: 515-01-6106-11-001 od 27.03.2012. za lek Kombinovani prašak, oralni prašak, 10 x (400mg/50mg)
veoma retko (<1/ 10,000), neznatno (ne može se proceniti iz dostupnih podataka).
Organski Sistem Neželjeno dejstvo Učestalost
Paracetamol
Poremećaji krvi i limfnog
sistema
Trombocitopenija
Agranulocitoza
Veoma retko
Poremećaji imunog sistema Anafilaktička reakcija
Kožne alergijske reakcije,
uključujući osip, angioedem i Stevens Johnson sindrom.
Veoma retko
Respiratorni,
torakalni i
medijastinalni
poremećaji
Bronhospazam, kod pacijenata
koji su osetljivi na aspirin i druge NSAIDs.
Veoma retko Hepatobilijarni poremećaji Disfunkcija jetre Veoma retko
Kofein
Centralni nervni sistem Nervoza Nije poznata
Vrtoglavica Nije poznata
Kada se preporučen režim doziranja paracetamol-kofein kombinuje sa dijetetskim unosom kofeina, rezultirajuće veće doze kofeina mogu da povećaju potencijalna neželjena dejstva kofeina, kao što su insomnia, nemir, anksioznost, razdražljivost, glavobolja, gastrointestinalni
poremećaji, tremor i palpitacije.

Potražite neki drugi lek