Flunisan
Aktivna supstanca: Fluoksetin
Lek FLUNISAN sadrži fluoksetin, koji spada u grupu selektivnih inhibitora preuzimanja serotonina (SSRI), i ima antidepresivno dejstvo.
FLUNISAN se koristi u sledećim stanjima:
Odrasli
- Velike depresivne epizode
- Opsesivno kompulzivni poremećaji
- Bulimija nervoza: FLUNISAN je indikovan kao dodatak psihoterapiji u cilju smanjenja proždrljivosti i povećanog pražnjenja creva.
Deca i adolescenti uzrasta 8 godina i više
Umerene do teške, velike depresivne epizode, ukoliko nema poboljšanja depresije posle 4-6 sesija psihoterapije. Antidepresivi se mogu dati detetu ili mladoj osobi sa umerenom do teškom depresijom samo u kombinaciji sa psihoterapijom.
- Ako Vam se pojavi osip ili druga alergijska reakcija (svrab, otečene usne ili lice ili otežano disanje), prestanite odmah da uzimate tablete i odmah kontaktirajte svog lekara.
- Ako uzimate druge lekove protiv depresije poznate kao neselektivni ili reverzibilni inhibitori monoamino oksidaze (MAO) tipa A, jer se mogu pojaviti ozbiljne, čak i fatalne reakcije. U inhibitore MAO spadaju nialamid, iproniazid, selegilin, moklobemid, fenelzin, tranilcipromin, izokarboksazid i toloksaton.
Terapiju fluoksetinom treba započeti tek posle 2 nedelje po prekidu terapije ireverzibilnim inhibitorom MAO (kao što je tranilcipromin) i sledećeg dana po prestanku terapije reverzibilnim inhibitorom MAO (kao što je moklobemid).
Nemojte uzimati nikakve inhibitore MAO najmanje 5 nedelja od prestanka uzimanja fluoksetina. Ako je lek FLUNISAN propisan za dug vremenski period i/ili u visokoj dozi, lekar će Vam preporučiti još duži interval.
- Ako imate epilepsiju ili je došlo do pojave veće učestalosti epi napada. Odmah se obratite lekaru, možda će biti potreban prekid terapije FLUNISANOM
- Ako imate ili ste imali maniju u prošlosti. Ako doñe do pojave manične epizode odmah se obratite lekaru, možda će biti potreban prekid terapije FLUNISANOM
- Ako imate dijabetes. Obratite se lekaru, možda će biti potrebno da Vam prilagodi dozu insulina ili nekog drugog leka protiv dijabetesa
- Ako imate neko oboljenje jetre. Obratite se lekaru, možda će biti potrebno da Vam prilagodi doziranje
- Ako imate neko srčano oboljenje
- Ako uzimate diuretike (lekove za izbacivanje suvišne tečnosti iz organizma), posebno ako spadate u grupu starijih pacijenata
- Ako ste na elektrokonvulzivnoj terapiji
- Ako imate sklonost ka krvarenju ili Vam se javljaju modrice
- Ako uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi
Odmah obavestite Vašeg lekara ako se javi povišena temperatura, ukočenost ili podrhtavanje mišića, promene u mentalnom stanju, kao što su konfuzija, iritabilnost ili ekstremna uznemirenost – možda patite od serotoninskog sindroma ili neuroleptičkog malignog sindroma. Iako se ovaj sindrom retko javlja, može dovesti do stanja koja potencijalno ugrožavaju život. Možda će biti potreban prekid terapije FLUNISANOM.
Odmah se obratite lekaru ako doñe do pogoršanja depresije ili anksioznog poremećaja i imate samoubilačke misli. Ako patite od depresije i/ili anksioznog poremećaja, nekada vam se mogu javiti misli o samopovreñivanju ili samoubistvu. Ovi simptomi mogu biti izraženi na početku terapije antidepresivima, s obzirom da je ovim lekovima potrebno izvesno vreme da počnu da deluju, uglavnom oko dve nedelje, mada ponekad i duže.
Moguće je da će češće da Vam se javljaju ovakve misli:
- Ako ste ranije razmišljali o samopovređivanju ili samoubistvu
- Ako ste u grupi mlañih odraslih osoba. Informacije iz kliničkih studija pokazuju povećan rizik od samoubilačkog ponašanja kod odraslih psihijatrijskih pacijenata, mlađih od 25 godina, koji se leče antidepresivima.
Ako ste razmišljali o samopovređivanju ili samoubistvu bilo kada, kontaktirajte svog lekara i pođite smesta u bolnicu. Možda bi pomoglo da ispričate partneru ili bliskom prijatelju da ste depresivni ili imate anksiozni poremećaj i zamolite ih da pročitaju ovo uputstvo. Možete da ih pitate da Vam kažu da li misle da se Vaša depresija ili anksioznost pogoršavaju ili da li su zabrinuti zbog promena u Vašem ponašanju.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno (unazad 5 nedelja) uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
FLUNISAN može uticati na dejstvo nekih drugih lekova. Ovo se posebno odnosi na sledeće lekove:
- Izvesni inhibitori MAO (lekovi koji se koriste za lečenje depresije). Neselektivni inhibitori MAO i inhibitori MAO tipa A (moklobemid) ne smeju se koristiti istovremeno sa lekom FLUNISAN, zbog moguće pojave teških ili čak fatalnih reakcija (serotoninski sindrom) Neki inhibitori MAO tipa B (selegilin) mogu se koristiti istovremeno sa lekom FLUNISAN ako ste pod pažljivim nadzorom lekara.
- Litijum, triptofan – postoji povećan rizik od pojave serotoninskog sindroma kada se ovi lekovi primenjuju istovremeno sa lekom FLUNISAN. Potrebne su češće lekarske kontrole.
- Fenitoin (lek za lečenje epilepsije). S obzirom da FLUNISAN može uticati na nivo fenitoina u krvi, lekar će Vam sa oprezom uvoditi fenitoin u terapiju i češće Vas kontrolisati.
- Klozapin (lek za lečenje izvesnih mentalnih poremećaja), tramadol (lek protiv bolova) ili triptani (lekovi protiv migrene) – postoji povećan rizik od pojave povišenog krvnog pritiska i serotoninskog sindroma.
- Flekainid ili enkainid (lekovi za srčane bolesti), karbamazepin (lek za epilepsiju), triciklični antidepresivi (npr. imipramin, desipramin ili amitrptilin). Postoji mogućnost da lek FLUNISAN izmeni nivo ovih lekova u krvi, pa će možda Vaš lekar morati da smanji njihovu dozu kada se koriste
- sa lekom FLUNISAN.
- Varfarin ili drugi lekovi koji se koriste protiv zgrušavanja krvi – FLUNISAN može izmeniti dejstvo ovih lekova na krv. Ako terapija lekom FLUNISAN počinje ili se prekida dok uzimate varfarin, lekar će Vam uraditi odgovarajuće analize krvi.
- Dok ste na terapiji lekom FLUNISAN ne uzimajte biljne preparate koji sadrže kantarion, pošto postoji povećan rizik od pojave neželjenih efekata. Ako ove preparate već uzimate u trenutku započinjanja terapije lekom FLUNISAN, obustavite njihovu primenu i recite to lekaru.
Možete uzimati lek FLUNISAN sa ili bez hrane, kako više volite. Morate izbegavati uzimanje alkohola za vreme lečenja ovim lekom.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Trudnoća
Prema raspoloživim podacima, ne postoji povećan rizik pri primeni ovog leka u trudnoći. FLUNISAN se može primenjivati tokom trudnoće, ali uz mere opreza, posebno za vreme kasne trudnoće i neposredno pred početak porođaja, s obzirom da su prijavljeni sledeći neželjeni efekti kod novorođenčadi: iritabilnost (razdražljivost), tremor (drhtanje), hipotonija (mlitavost mišića), dugotrajan plač, teškoće pri sisanju i uspavljivanju.
Dojenje
Fluoksetin i njegov metabolit, norfluoksetin, se izlučuju putem mleka. Neželjeni događaji su prijavljeni kod odojčadi. Ukoliko je terapija lekom FLUNISAN neophodna, treba razmotriti prekid dojenja; međutim ukoliko se nastavi s dojenjem, lekar Vam može propisati najmanju efektivnu dozu ovog leka.
FLUNISAN može uticati na Vašu sposobnost procenjivanja ili veštinu upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama. Ne bi trebalo da upravljate motornim vozilom ili rukujete mašinama pre savetovanja sa lekarom.
Lek FLUNISAN uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar.Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Nemojte uzeti više kapsula nego što Vam je lekar propisao.
FLUNISAN tablete progutajte sa vodom. Nemojte ih žvakati.
Odrasli:
Uobičajeno doziranje je:
- Depresija: preporučena doza je jedna tableta (20 mg) dnevno. Vaš lekar će proceniti i korigovati doziranje, ako je neophodno, u periodu 3 do 4 nedelje od početka lečenja. Ako je potrebno, doziranje se postepeno može povećavati do maksimalno 3 tablete (60 mg) dnevno. Doze se povećavaju oprezno, da bi se osigurao odgovarajući efekat sa najmanjom dozom leka. Ne možete se odmah osećati bolje čim počnete da uzimate lek protiv depresije. To je uobičajeno, jer ublažavanje simptoma depresije može da se dogodi tek posle prvih nekoliko nedelja lečenja. Pacijent sa depresijom se mora lečiti najmanje 6 meseci.
- Bulimia nervosa: preporučena doza je 3 tablete (60 mg) dnevno.
- Opsesivno-kompulzivni poremećaj: preporučena doza je 1 tableta (20 mg) dnevno. Vaš lekar će proceniti i prilagoditi doziranje posle 2 nedelje lečenja, ako je neophodno. Ako je potrebno, doziranje se postepeno može povećavati do maksimalno 3 tablete (60 mg) dnevno. Ukoliko ne doñe do poboljšanja tokom 10 nedelja, Vaš lekar će preispitati Vaše lečenje ovim lekom.
Stariji:
Vaš lekar će povećavati dozu sa više opreza i, generalno, dnevna doza ne bi trebalo da preñe 2 tablete (40 mg). Maksimalna doza je 3 tablete (60 mg) dnevno.
Oštećena funkcija jetre:
Ako imate oboljenje jetre ili koristite lekove koji mogu da deluju na FLUNISAN, Vaš lekar može propisati nižu dozu ili Vam reći da koristite FLUNISAN svaki drugi dan.
Primena kod dece i adolescenata između 8 i 18 godina
Kod pacijenata mlañih od 18 godina postoji povećan rizik od pojave neželjenih efekata, kao što su pokušaj samoubistva, samoubilačke misli, neprijateljsko ponašanje (uglavnom agresija, otpor i bes) pri primeni leka FLUNISAN. Zato ga treba primenjivati kod dece i adolescenata uzrasta 8 do 18 godina u terapiji umerenih do teških velikih depresivnih epizoda (u kombinaciji sa psihoterapijom) ali ne i kod drugih indikacija.
Pritom, dostupne su samo ograničene informacije koje se odnose na dugoročnu bezbednost primene fluoksetina u odnosu na rast, pubertet, mentalni, emocionalni i razvoj ponašanja kod ove starosne grupe.
Uprkos tome, lekar može propisati lek FLUNISAN pacijentu mlađem od 18 godina za umerene do teške velike depresivne epizode u kombinaciji sa psihoterapijom, jer je procenio da je to u njegovom najboljem interesu. Ako je Vaš lekar propisao lek FLUNISAN pacijentu ispod 18 godina, a vi želite da to prodiskutujete, vratite se do njega. Morate obavestiti lekara ukoliko se bilo koji od ogre navedenih simptoma razvio ili pogoršao kod pacijenta ispod 18 godina koji uzima ovaj lek.
Deca i adolescenti od 8 do 18 godina sa depresijom:
Lečenje mora da započne i nadgleda specijalista. Početna doza je 10 mg dnevno. Posle 1-2 nedelje, Vaš lekar može povećati dozu na 20 mg dnevno. Doza se povećava oprezno da bi se osigurao odgovarajući efekat sa najmanjom dozom leka. Manja težina deteta zahteva i manju dozu. Vaš lekar će ponovo razmotriti potrebu produžetka lečenja preko 6 meseci i lečenje će biti ponovo razmotreno ukoliko nije bilo nikakvog poboljšanja.
Lek FLUNISAN ne treba davati deci ispod 8 godina.
Ukoliko ste uzeli previše tableta, poñite do najbliže bolnice, urgentnog centra ili odmah razgovarajte sa Vašim lekarom.
Ponesite pakovanje leka FLUNISAN sa sobom, ako možete.
Simptomi predoziranja uključuju mučninu, povraćanje, epi napade, srčane tegobe (od nepravilnog rada srca do srčanog zastoja), plućne tegobe i znake izmenjenog mentalnog stanja (od uznemirenosti do kome).
Ne uzimajte duplu dozu da bi ste nadoknadili preskočenu dozu, uzmite sledeću dozu leka FLUNISAN u uobičajeno vreme sledećeg dana.
Uzimanje leka u isto vreme svakoga dana, može Vam pomoći da zapamtite da ga redovno uzimate.
- Nemojte prekidati uzimanje leka FLUNISAN bez savetovanja sa lekarom, čak iako se osećate bolje. Važno je da nastavite da uzimate lek.
- Budite sigurni da ne ostanete bez leka.
Kada prestanete da uzimate lek FLUNISAN, možete osetiti sledeće efekte: vrtoglavicu, trnjenje, poremećaje spavanja (snažne, žive snove, noćne more, nesanicu); osećaj nemira ili pokretljivosti, neuobičajen umor ili slabost; uznemirenost; mučninu/povraćanje; tremor (drhtanje); glavobolju.
Većina ljudi smatra da su svi simptomi prestanka uzimanja leka FLUNISAN blagi i nestaju za nekoliko nedelja. Ako imate simptome prestanka uzimanja leka, kontaktirajte lekara.
Prilikom prestajanja uzimanja leka FLUNISAN, Vaš lekar će Vam pomoći tako što će smanjivati postepeno dozu, tokom jedne do dve nedelje, što će pomoći da se smanji mogućnost razvijanja ovih simptoma.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o upotrebi leka FLUNISAN, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Potražite neki drugi lek