Mucosolvan
Aktivna supstanca: Ambroksol hlorid
Mucosolvan,sirup, 30 mg/5 m
Ambroksol, aktivni sastojak leka MUCOSOLVAN, povećava lučenje sekreta u disajnim putevima, olakšava iskašljavanje i ublažava kašalj.
Mucosolvan se koristi za sekretornu terapiju (izbacivanje sluzi) kod akutnih i hroničnih bolesti, povezanih sa bronhopulmonalnom sekrecijom sluzi i oštećenjem njenog transporta.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma,preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Lek MUCOSOLVAN ne smete koristiti:
- Ako ste alergični (preosetljivi) na ambroksol hidrohlorid ili na bilo koji drugi sastojak leka MUCOSOLVAN.
- Ako patite od nekih retkih naslednih poremećaja koja mogu biti neuskladiva sa pomoćnim materijama
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Lek se može koristiti kod dece do 2 godine samo po preporukama Vašeg lekara. Terapija ne bi trebalo da traje duže od 4-5 dana bez saveta lekara.
Ako Vam je oslabljena funkcija bubrega i jetre, obratite se Vašem lekaru pre uzimanja leka MUCOSOLVAN.
Zabeleženi su vrlo retki slučajevi pojave teških i ponekad životno ugrožavajućih reakcija na lek kao što je Stivens Džonsonov sindrom (ozbiljne promene površinskog sloja kože) i toksična epidermalna nekroliza (TEN) reakcija na lek u kojoj se veliki delovi površnih slojeva kože razdvajaju od dubljih slojeva kože.
Može takođe zahvatiti oči, usta, grlo i bronhijalno stablo) koji su se vremenski podudarali sa davanjem mukolitičkih supstanci (supstance koje razlažu mucin) kao što je ambroksol hidrohlorid. Ako dođe do pojave novih lezije na koži ili sluznici, odmah potražiti savet lekara i kao meru predostrožnosti obustaviti terapiju lekom MUCOSOLVAN.
Važne informacije o nekim sastojcima leka MUCOSOLVAN
5 ml sirupa sadrži 1.2 g sorbitola, što je 4.9 g sorbitola po maksimalnoj preporučenoj dnevnoj dozi (20 ml). Bolesnici sa retkim naslednim nepodnošenjem fruktoze ne bi trebalo da uzimaju ovaj lek. On može imati blago laksativno dejstvo.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Sa ovim lekom nisu zabeležene nikakve klinički značajne nepovoljne interakcije sa drugim lekovima.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
MUCOSOLVAN se ne preporučuje tokom trudnoće, a posebno ne tokom prvog trimstra trudnoće.
MUCOSOLVAN se ne preporučuje za upotrebu kod majki koje doje jer se ambroksol hidrohlorid izlučuje u mleko dojilja.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama nije zabeležen. Studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama nisu rađene.
Uvek uzimajte MUCOSOLVAN tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Uobičajena doza je:
Odrasli i deca preko 12 godina: 10 ml 2 puta na dan
Ovaj režim je pogodan za terapiju akutnih poremećaja respiratornog trakta i za inicijalnu terapiju hroničnih stanja u trajanju do 14 dana.
Ako Vam ne bude bolje nakon lečenja akutnih respiratornih bolesti lekom MUCOSOLVAN, morate se obratiti svom lekaru.
MUCOSOLVAN možete uzimati nezavisno od unosa hrane.
Ako Vam ne bude bolje nakon lečenja akutnih respiratornih bolesti lekom MUCOSOLVAN, morate se obratiti svom lekaru.
MUCOSOLVAN možete uzimati nezavisno od unosa hrane
Deca uzrasta 6 - 12 godina: 5 ml 2 - 3 puta na dan
Deca uzrasta 2 - 5 godina: 2.5 ml 3 puta na dan
Deca uzrasta 1 - 2 godine: 2.5 ml 2 puta na dan
Ova formulacija veće jačine je za inicijalnu terapiju; ova doza se može prepoloviti posle 14 dana.
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka MUCOSOLVAN nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!
Nisu zabeleženi nikakvi posebni simptomi predoziranja kod ljudi do sada. Prateći slučajna predoziranja i/ili greške u lečenju, prijavljeni neželjeni efekti su u skladu sa poznatim neželjenim efektima leka MUCOSOLVAN kod preporučene doze i mogu zahtevati simptomatsku terapiju.
Ako ste zaboravili da uzmete lek, uzmite dozu čim se setite ali ne uzimajte duplu dozu da nadomestite preskočeno. Zatim, sledeću dozu uzmite kao obično.
Lek MUCOSOLVAN, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Učestalost pojave neželjenih dejstava:
Veoma česta neželjena dejstva: češće od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek; Česta neželjena dejstva: kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek; Povremena neželjena dejstva: kod 1-10 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek; Retka neželjena dejstva: kod 1-10 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek;
Veoma retka neželjena dejstva: ređe od 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek Nije poznata: ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka.
Poremećaji nervnog sistema
Česta: poremećaj ukusa
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Česta: smanjena osetljivost grla (utrnulost)
Gastrointestinalni poremećaji:
Česta: mučnina, smanjena osetljivost usta i jezika (utrnulost) Povremena: proliv, povraćanje, poremećaj varenja, suva usta, bol u trbuhu
Nije poznata: suvo grlo
Poremećaji kože i potkožnog tkiva:
Retka: ospa, koprivnjača
Nije poznata: angioedem (nagli otok kože ili sluzokože koji može izazvati otežano disanje), svrab
Poremećaji imunog sistema:
Nije poznata:preosetljivost, anafilaktičke reakcije (brzo napredujuće, životno ugrožavajuće alergijske reakcije) uključujući anafilaktički šok (iznenadna, ozbiljna i ponekad fatalna alergijska reakcija koju karakteriše otežano disanje, kolaps cirkulacije i naglo oticanje).
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek