Mixtard 30 Penfill
Aktivne supstance: Insulin humani kristalni 30%, Insulin humani protamin izofan 70%
Mixtard® 30 Penfill®
suspenzija za injekciju u ulošku, 100 i.j/ml, 5 x 3ml
Mixtard® je humani insulin za lečenje dijabetesa. Mixtard predstavlja mešavinu insulina brzog i dugog dejstva. To znači da će lek početi da snižava nivo šećera u krvi oko 30 minuta nakon primene, a dejstvo leka će trajati oko 24 sata.
- Ako ste alergični (preosetljivi) na ovu vrstu insulina, metakrezol ili na neki od ostalih sastojaka leka (videti pod 7 Ostale informacije ). Proverite znake alergije pod 5 Moguća neželjena dejstva.
- Ako osetite simptome hipoglikemije (hipo je skraćenica za hipoglikemijsku reakciju i predstavlja simptome niskog šećera u krvi). Videti više o hipoglikemiji pod 4 Šta preduzeti u hitnom slučaju
- Ako imate problema sa bubrezima ili jetrom, ili sa nadbubrežnom žlezdom, hipofizom ili tireoidnom žlezdom
- Ako konzumirate alkoholna pića: obratite pažnju na znake hipoglikemije i nikada ne pijte alkoholna pića na prazan stomak
- Ako se bavite fizičkim vežbama više nego što je to uobičajeno ili ako želite da promenite uobičajen način ishrane
- Ako ste bolesni: obavezno nastavite da uzimate insulin.
- Ako putujete u inostranstvo: putovanje kroz različite vremenske zone može uticati na potrebu za insulinom i vreme davanja injekcija.
Mnogi lekovi utiču na metabolizam glukoze u organizmu, što može da se odrazi na potrebnu dozu insulina.
Ovde su navedeni lekovi koji mogu da utiču na terapiju insulinom. Obratite se svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste skoro uzimali druge lekove, čak i one kupljene bez recepta.
Vaša potreba za insulinom se može promeniti ako istovremeno uzimate:
oralne antidijabetičke lekove, inhibitore monoamino oksidaze (MAOI), beta-blokatore, inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE), acetilsalicilnu kiselinu, anaboličke steroide, sulfonamide, oralna kontraceptivna sredstva, tiazidne diuretike, glukokortikoide, tireoidne hormone, beta-simpatomimetike, hormon rasta, danazol, oktreotid i lanreotid.
Ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite: obratite se svom lekaru za savet.
Upravljanje motornim vozilom i rukovanje mašinama
Ako vozite, koristite alate ili upravljate mašinama: obratite pažnju na znake hipoglikemije.Vaša sposobnost koncentracije i reagovanja može biti smanjena za vreme hipoglikemije. Nikada nemojte upravljati motornim vozilom ili rukovati mašinama ako osetite da nailazi hipoglikemija. Konsultujte se sa svojim lekarom da li je uopšte uputno da vozite auto ili rukujete mašinama ako imate česte napade hipoglikemije ili ako Vam je teško da prepoznate znake upozorenja na hipoglikemiju.
Ako Vas je Vaš lekar preveo sa jedne vrste insulina na drugu, može se ukazati potreba za prilagoñavanjem doze.
U roku od 30 minuta nakon ubrizgavanja ovog insulina obavezno uzmite obrok ili užinu koja sadrži ugljene hidrate.
Preporučuje se redovno merenje nivoa šećera u krvi.
Pre korišćenja leka Mixtard
- Uvek proverite oznake na pakovanju da biste se uverili da je to odgovarajuća vrsta insulina
- Uvek proverite uložak, uključujući gumeni klip (zatvarač). Ne koristite ga ukoliko se može zapaziti bilo kakvo oštećenje ili ako postoji prostor izmeñu gumenog klipa i oznake bele boje. U tom slučaju vratite lek dobavljaču. U vezi instrukcija o načinu primene pogledajte uputstvo za upotrebu priloženo uz odgovarajući sistem za davanje insulina
- Dezinfikujte gumenu membranu medicinskim tupferom
- Uvek koristite novu iglu za svako ubrizgavanje kako biste izbegli rizik od kontaminacije.
- U insulinskim infuzionim pumpama
- Ako ispustite, oštetite ili polomite Penfill ili sistem za davanje insulina u kome se nalazi Penfill jer postoji rizik da insulin iscuri
- Ako nije propisno čuvan ili je bio zamrznut (videti pod 6 Čuvanje leka Mixtard)
- Ako suspenzija insulina nije ujednačene bele boje i ravnomerno zamućena nakon resuspendovanja
Penfill uložak je namenjen za upotrebu pomoću odgovarajućih Novo Nordisk sistema za davanje insulina i NovoFine igala.
Ako upotrebljavate Mixtard 30 Penfill i neki drugi insulin u takoñe u Penfill ulošku, obavezno koristite dva posebna sistema za davanje insulina.
Resuspendovanje insulina
Resuspendovanje je lakše kada insulin dostigne sobnu temperaturu.
Pre ubacivanja Penfill uloška u sistem za davanje insulina, okrećite uložak gore-dole iz položaja a u položaj b i nazad (videti sliku), tako da se staklena kuglica pomera sa jednog kraja uloška na drugi najmanje 20 puta.
Ponovite ovaj postupak najmanje 10 puta pre svakog ubrizgavanja. Postupak se ponavlja sve dok suspenzija ne postane ravnomerno zamućena ujednačene bele boje. Posle resuspenzije, postupite prema svim navedenim uputstvima za ubrizgavanje bez odlaganja.
Proverite da li je najmanje 12 jedinica preostalo u ulošku, koliko je neophodno da bi se omogućilo ravnomerno resuspendovanje. Ukoliko je u ulošku preostalo manje od 12 jedinica, upotrebite novi Mixtard 30 Penfill.
Kako se koristi ovaj insulin
Mixtard je predviñen za potkožno ubrizgavanje (supkutano). Nikada ne ubrizgavajte insulin direktno u venu ili mišić. Uvek menjajte mesta ubrizgavanja, da biste izbegli potkožne otvrdline (videti pod 5 Moguća neželjena dejstva). Najbolja mesta da sebi ubrizgate injekcije insulina su: prednji deo stomaka (abdomen), zadnjica, prednji deo butina ili nadlaktica. Insulin će delovati brže ako ga ubrizgate u predelu stomaka.
Kako ubrizgati ovaj insulin
- Ubrizgajte insulin potkožno. Koristite tehniku ubrizgavanja po savetu lekara ili medicinske sestre specijalizovane za dijabetes, a prema uputstvu priloženom uz odgovarajući sistem za davanje insulina
- Iglu zadržite pod kožom još najmanje 6 sekundi da bi obezbedili potpuno ubrizgavanje celokupne odabrane doze
- Posle svakog ubrizgavanja obavezno uklonite upotrebljenu iglu i odložite Mixtard bez igle. U suprotnom, tečnost može da iscuri i izazove netačno doziranje.
Šta treba preduzeti u hitnom slučaju
Ako dođete u stanje hipoglikemijeStanje hipoglikemije nastaje kada je nivo šećera u krvi suviše nizak.
Upozoravajući znaci hipoglikemije se mogu javiti iznenada i mogu da se ispolje kao: hladan znoj, hladna bleda koža, glavobolja, ubrzano lupanje srca, osećaj mučnine, jak osećaj gladi, privremene promene vida, pospanost, neuobičajen umor i slabost, nervoza ili drhtavica, anksioznost, osećaj zbunjenosti, teškoće u koncentraciji.
Ako osetite bilo koji od ovih simptoma: uzmite glukozu u tabletama ili užinu bogatu šećerom (slatkiše, keks, voćni sok), zatim se odmorite.
Nemojte nikako primenjivati insulin ako osetite da nastupa hipoglikemija.
Za svaki slučaj, uvek sa sobom nosite glukozu u tabletama, slatkiše, keks ili voćni sok.
Objasnite roñacima, prijateljima i bliskim kolegama da Vas, ako se onesvestite, moraju okrenuti na bok i hitno pozvati lekarsku pomoć. U tom slučaju, nikako ne smeju da Vam daju bilo kakvu hranu ili piće, jer to može izazvati gušenje.
- Ako se ozbiljna hipoglikemija ne leči, može da izazove oštećenje mozga (privremeno ili trajno), pa čak i smrt
- Ako nastupi hipoglikemija od koje ste izgubili svest ili imate učestale hipoglikemije, obratite se lekaru, jer je možda neophodno ponovo odrediti i prilagoditi dozu ili vreme uzimanja insulina, ishranu ili fizičku aktivnost.
Ako izgubite svest, možete se brže oporaviti ukoliko primite injekciju hormona glukagon od strane lica koje je za to obučeno. Nakon primene glukagona, potrebno je da, čim se osvestite uzmete glukozu ili užinu bogatu šećerom. Ako ne reagujete na glukagon, moraćete biti smešteni u bolnicu radi daljeg lečenja. Pošto primite injekciju glukagona, kontaktirajte svog lekara ili hitnu medicinsku službu da bi se ustanovilo zašto nastupaju napadi hipoglikemije, odnosno da bi se sprečila njihova pojava.
Uzroci hipoglikemije
Hipoglikemija nastaje kada Vam je šećer u krvi suviše nizak, što se može desiti:
• Ako uzimate veću dozu insulina od neophodne
• Ako malo jedete ili propuštate obroke
• Ako se bavite fizičkim vežbama više nego obično.
Ako Vam je šećer u krvi previše visok
Hiperglikemija nastaje kada je šećer u krvi suviše visok.
Znaci upozorenja se pojavljuju postepeno. To su: učestalo mokrenje, osećaj žeñi, gubitak apetita, osećaj mučnine (ili povraćanje), osećaj pospanosti ili umora, crvena, suva koža, suva usta i acetonski zadah iz usta.
Ako primetite neki od ovih znakova: proverite nivo svog šećera u krvi, ako ste u mogućnosti proverite urin na prisustvo ketona, a odmah nakon toga potražite lekarski savet.
Ovo mogu biti znaci veoma ozbiljnog stanja zvanog dijabetička ketoacidoza, koje, ako se ne leči, može dovesti do dijabetičke kome i smrti.
Uzroci hiperglikemije
• Zaboravili ste da uzmete insulin
Str.
• Konstantno uzimate manju dozu insulina nego što Vam je potrebno
• Imate infekciju ili groznicu
• Jedete više nego obično
• Upražnjavate fizičke vežbe reñe nego obično
Kao i svi lekovi, i Mixtard može ispoljiti neželjena dejstva, koja se, međutim, ne moraju javiti kod svih.
Mixtard može da izazove hipoglikemiju (suviše nizak nivo šećera u krvi). Videti savete pod 4 Šta treba preduzeti u hitnom slučaju
Povremeno prijavljivana neželjena dejstva
(manje od 1 pacijenta u 100 slučajeva)
Promene na mestu ubrizgavanja (lipodistrofija). Ako suviše često ubrizgavate insulin na isto mesto, masno tkivo ispod kože na tom mestu može da se istanji (lipoatrofija) ili zadeblja (lipohipertrofija). Menjanje mesta prilikom svakog ubrizgavanja može da doprinese sprečavanju pojave ovakvih promena na koži. Ako primetite udubljenja na koži ili da Vam koža otvrdnjava na mestu ubrizgavanja, obratite se svom lekaru ili medicinskoj sestri spezijalizovanoj za dijabetes, jer ove reakcije mogu postati ozbiljnije prirode, ili mogu da izazovu promene u resorpciji insulina koji se ubrizgava u takvo mesto.
Znaci alergije. Na mestu ubrizgavanja mogu se pojaviti lokalne alergijske reakcije (crvenilo, otok, svrab). One obično nestaju posle nekoliko nedelja primene insulina. Ako ne nestanu, obratite se svom lekaru.
Potražite odmah lekarsku pomoć :
• Ako se znaci alergije prošire na ostale delove tela, ili
• Ako se odjednom osetite loše i počnete da se znojite, ako Vam je muka (povraća Vam se), ako imate poteškoće u disanju, osetite ubrzano lupanje srca, vrtoglavicu ili Vam se čini da ćete se onesvestiti.
Možda imate veoma retku, ozbiljnu alergijsku reakciju na Mixtard ili neki od sastojaka leka (sistemska alergijska reakcija). Videti takoñe upozorenja pod 2 Pre upotrebe leka Mixtard Dijabetička retinopatija (promene na očnom dnu). Ako imate dijabetičku retinopatiju, a regulacija šećera u krvi se naglo poboljša, stanje retinopatije se može pogoršati. Potražite savet lekara.
Otekli zglobovi. Kada počnete sa primenom insulina, zadržavanje vode može da prouzrokuje pojavu otoka oko članaka i ostalih zglobova, koji se, međutim, brzo povlače.
Bolna neuropatija (bol prouzrokovan oštećenjem nerva). Ako se regulacija šećera u krvi naglo poboljša, možete osetiti žarenje, peckanje i probadajući bol – to se naziva akutna bolna neuropatija i obično je prolaznog karaktera. Ako ne prestane, potražite savet lekara.
Vrlo retko prijavljivana neželjena dejstva (manje od 1 pacijenta u 10 000 slučajeva)
Problemi sa vidom. Kada prvi put počnete terapiju insulinom, može doći do poremećaja vida, što obično brzo prolazi.
Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno, ili pak uočite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara, medicinsku sestru specijalizovanu za dijabetes ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek