Nilacef


Aktivna supstanca: Cefuroksim

Lek Nilacef sadrži cefuroksim, antibiotik iz grupe cefalosporina i namenjen je lečenju infekcija različitih delova tela izazvanih osetljivim bakterijama. Deluje tako što ubija osetljive bakterije. Lek Nilacef je efikasan u lečenju velikog broja bakterijskih infekcija, kao što su: infekcije disajnih puteva,
infekcije uha, grla i nosa, infekcije mokraćnih kanala i bubrega, infekcije kostiju i zglobova, ginekološke infekcije, infekcije mekih tkiva, septička stanja, meningitis (zapaljenje moždanih ovojnica), gonoreja (kapavac) i druge infekcije. Lekar će Vam možda dati lek Nilacef pre hirurške intervencije da bi Vas zaštitio od moguće infekcije. Lek Nilacef se primenjuje u obliku infuzije ili injekcije direktno u venu (i.v.) ili u obliku injekcije u mišić (i.m.)



Lek Nilacef ne smete koristiti ukoliko:
- ste alergični (preosetljivi) na cefuroksim ili druge antibiotike iz grupe cefalosporina.

- ukoliko ste ranije imali alergijske reakcije na penicilin ili druge β-laktamske antibiotike
- ukoliko imate oštećenje bubrega - ukoliko istovremeno koristite snažne diuretike (lekove za izbacivanje tečnosti) ili antibiotike iz grupe aminoglikozida, a preporučene su Vam velike doze leka Nilacef - kao i kod primene drugih antibiotika u terapiji meningitisa, tako i pri primeni cefuroksima može doći do oštećenja sluha, blagog ili umerenog stepena

- kao i pri primeni ostalih antibiotika, prolongirana primena cefuroksima može izazvati prekomeran rast neosetljivih mikroorganizama (Candida, vrste enterokokusa, Clostridium difficile), što može zahtevati i prekid terapije
- ukoliko ni 72 sata od početka primene leka Nilacef ne dolazi do poboljšanja znakova bolesti, lekar će
razmotriti njegovu dalju primenu. 

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:
- oralne kontraceptive (lekove za sprečavanje začeća)- cefuroksim može uticati na stepen resorpcije oralnih kontraceptiva i time smanjiti njihovu efikasnost
- antibiotike iz grupe aminoglikozida (npr. gentamicin, amikacin, neomicin itd.)
- snažne diuretike (lekove za izbacivanje tečnosti) kao npr. furosemid.
Lek Nilacef može uticati na rezultate pojedinih testova za određivanje nivoa glukoze u urinu. 

Uzimanje hrane i pića nema uticaja na lek Nilacef .

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Nema podataka o bezbednosti primene cefuroksima tokom trudnoće i dojenja, pa će Vaš lekar proceniti da li je primena ovog leka neophodna.

Nema podataka da lek Nilacef može uticati na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama

ziranje kod odraslih
- Većina infekcija: 750 mg tri puta dnevno (i.m. ili i.v.)
- Teže infekcije: 1500 mg tri puta dnevno (i.v.).
Učestalost i.m. ili i.v. injekcije se može povećati i lek davati na 6 sati ukoliko je potrebno, do ukupne doze od 3-6 g/dan.
- Pneumonija (upala pluća): 1500 mg dva puta dnevno i.v. ili i.m u trajanju od 48-72 sata, a nakon toga preći na oralnu terapiju (oralno 500 mg cefuroksima 7 dana). Dužina trajanja lečenja zavisi od kliničkog stanja pacijenta i njegovog odgovora na terapiju.
- Hronični bronhitis: 750 mg dva puta dnevno i.v. ili i.m. u trajanju od 48-72 sata, nakon čega se prelazi na oralnu terapiju (oralno 500 mg cefuroksima 5-7 dana). Dužina trajanja lečenja zavisi od kliničkog stanja pacijenta i njegovog odgovora na terapiju.
- Gonoreja (seksualno prenosiva bolest): pojedinačna doza od 1500 mg (može i 2 puta po 750 mg)
- Meningitis: 3 g, i.v. na 8 sati.
- Sprečavanje pojave infekcija u toku i nakon operacija abdomena, karlice i ortopedskih operacija: 1500 mg, i.v. u vreme dobijanja anestezije, a zatim 2 x 750 mg, i.m. 8 i 16 sati kasnije.
- Sprečavanje pojave infekcija u toku i nakon operacije totalne zamene zgloba: 1500 mg praška cefuroksima pomešano sa cementom za formiranje zgloba.
- Sprečavanje pojave infekcija u toku i nakon operacija na srcu, plućima, jednjaku i krvnim sudovima: 1500 mg, i.v. u vreme dobijanja anestezije, a zatim 3 x 750 mg, i.m. narednih 24-48 sati.

- Većina infekcija: 60 mg/kg/dan podeljeno u 3 ili 4 doze. Mogu se primeniti doze od 30 do 100 mg/kg/dan.
- Meningitis: 200 do 240 mg, i.v./kg/dan podeljeno u 3 do 4 doze. Doza se može, nakon 3 dana ili nakon poboljšanja stanja deteta smanjiti na 100 mg/kg/dan i.v. Doziranje kod novorođenčadi (uzrast do mesec dana)
- Većina infekcija: 30 do 100 mg/kg/dan u 2 do 3 podeljene doze.
- Meningitis: početna doza 100 mg/kg/dan intravenski, ali lekar može odrediti dozu i od 50 mg/kg/dan i.v. 

Mala je verovatnoća da ćete dobiti veću količinu leka nego što bi trebalo,obzirom da ćete lek primiti u bolnici, ali ukoliko ipak mislite da ste dobili preveliku dozu leka obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Mogući znakovi mogu biti napadi (konvulzije). 

S obzirom da će Vam lekar ili medicinska sestra dati lek Nilacef mala je verovatnoća da nećete dobiti lek u propisano vreme. Nikada ne uzimajte duplu dozu leka da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek

Važno je ne prekidati uzimanje leka Nilacef i pridržavati se saveta lekara.
Ukoliko imate neka pitanja koja se odnose na upotrebu leka Nilacef obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Lek Nilacef kao i svi drugi lekovi, može dovesti do pojave neželjenih dejstava, mada se ona ne moraju pojaviti kod svih.
Veoma retko se može javiti iznenadna i teška alergijska reakcija na lek Nilacef . Ukoliko Vam se javi nešto od navedenog odmah se javite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri:
- otok lica, usana, jezika i drugih delova tela
- otežano disanje.
Ostala neželjena dejstva uključuju:
Povremena (javljaju se kod manje od 1 na 100 ljudi):
- povišena telesna temperatura (groznica), drhtavica, gušobolja ili drugi znaci infekcije, laka pojava modrica. Ovo mogu biti znaci poremećaja krvnih ćelija. Veoma retka (javljaju se kod manje od 1 na 10 000 ljudi):
- upala debelog creva i proliv, ponekad sa primesama krvi, bolom i groznicom
- reakcija kože poznata pod nazivom erythema multiforme, sa simptomima: crvenkasto-ljubičaste mrlje po dlanovima i stopalima sa svrabom, ospa nalik na koprivnjaču, preosetljivost površine usta, očiju i intimnih delova. Moguća je i pojava groznice i osećaja umora.
- druge teške reakcije kože: promene boje kože, ispupčenja ispod kože, plikovi, pustule, ljuštenje kože, crvenilo, bol, svrab, raslojavanje kože. Ovo može biti udruženo sa groznicom, glavoboljom i bolovima u telu.
- ospa ili tačkaste mrlje ispod površine kože ili pojava modrica. Ovo je posledica zapaljenja zida krvnih sudova kao alergijske reakcije. To može udruženo sa bolovima u zglobovima (artritis) i problemima sa bubregom.
Ukoliko Vam se desi nešto od prethodno navedenog odmah se javite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri, jer je neophodno da Vam se prekine terapija lekom Nilacef . Ponekad Vam se mogu javiti manje ozbiljne kožne reakcije, kao što su:
 ospa (okrugle, ružičasto-crvene mrlje) praćena umerenim svrabom, koprivnjača na podlakticama, nogama, dlanovima, rukama ili stopalima. Ova neželjena dejstva se javljaju povremeno (javljaju se kod manje od 1 na 100 ljudi). Ukoliko Vam se javi neko od ovih neželjenih dejstava javite se lekaru, jer je neophodno da Vam se prekine terapija lekom Nilacef .
Pored već pomenutih mogu Vam se javiti i sledeća neželjena dejstva:
Česta (javljaju se kod manje od 1 na 10 ljudi):
- promena broja krvnih ćelija
- prolazno povećanje vrednosti enzima jetre
- bol i upala na mestu davanja injekcije.
Povremena (javljaju se kod manje od 1 na 100 ljudi):
- ospa po koži
- svrab
- snižena koncentracija hemoglobina, pozitivan Coombs-ov test
- snižen broj belih krvnih zrnaca u krvi
- prolazno povišenje vrednosti bilirubina u krvi
- mučnina
- proliv
- bol u stomaku.
Retka (javljaju se kod manje od 1 na 1 000 ljudi):
- prekomerni rast kandide (gljivične infekcije vagine, usne duplje i kože)- u ovom slučaju možete dobiti lekove za terapiju kandide
- otežano zgrušavanje krvi (što možete primetiti po pojavi krvarenja iz nosa ili ukoliko se posečete)
- groznica udružena sa alergijskom reakcijom koja prestaje nakon prekida terapije Veoma retka (javljaju se kod manje od 1 na 10 000 ljudi):
- prekomerno raspadanje crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija). Simptomi uključuju: umor, glavobolja, otežano disanje, vrtoglavica, bledilo, žuta prebojenost kože i beonjača
- upala krvnih sudova kože
- problemi sa bubrezima.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek