Perigard plus
Aktivne supstance: Perindopril, Indapamid
Lek Perigard Plus je kombinacija dve aktivne supstance, perindoprila i indapamida. Radi se o antihipertenzivnom leku, odnosno leku koji se koristi u terapiji povišenog krvnog pritiska (hipertenziji).
Perindopril pripada grupi lekova koji se nazivaju inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori).
ACE inhibitori deluju tako što šire krvne sudove i na taj način omogućavaju srcu da lakše pumpa krv kroz njih.
Indapamid je diuretik. Diuretici povećavaju količinu mokraće koju stvaraju bubrezi. Međutim, indapamid je drugačiji od ostalih diuretika, jer samo malo povećava količinu stvorene mokraće (urina).
Svaka od aktivnih supstanci smanjuje krvni pritisak, a obe komponente zajedno kontrolišu Vaš krvni pritisak.
- Ako ste alergični (preosetljivi) na perindopril ili bilo koji drugi ACE inhibitor, ili na indapamid ili bilo koji drugi sulfonamid, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka.
- Ako ste imali simptome kao što su zviždanje u grudima, oticanje lica ili jezika, intenzivan svrab ili ozbiljan osip na koži usled prethodne upotrebe ACE inhibitora, ili ste Vi ili bilo ko iz Vaše porodice imali ove simptome u drugim okolnostima (stanje koje se zove angioedem).
- Ako imate šećernu bolest (dijabetes melitus) ili oštećenu funkciju bubrega i lečite se lekom za snižavanje krvnog pritiska koji sadrži aliskiren.
- Ako imate teško oboljenje jetre ili bolujete od stanja koje se zove hepatična encefalopatija (poremećaj funkcije jetre koje utiče i na funkciju mozga i centralnog nervnog sistema).
- Ako imate ozbiljnu bolest bubrega ili ste na dijalizi.
- Ako imate nisku koncentraciju kalijuma u krvi.
- Ako se sumnja ili je dokazano da imate dekompenzovanu srčanu insuficijenciju (karakteristični simptomi su značajno zadržavanje vode u organizmu, otežano disanje).
- Ako ste trudni duže od tri meseca (takođe je bolje izbegavati primenu leka Perigard Plus i u ranoj fazi trudnoće).
- Ako dojite.
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Perigard Plus:
- Ako imate stenozu aorte (suženje glavnog krvnog suda koji vodi krv iz srca) ili hipertrofičnu kardiomiopatiju (bolest srčanog mišića) ili stenozu bubrežne arterije (suženje krvnog suda koji snabdeva bubreg krvlju).
- Ako imate srčanu slabost ili kakve druge probleme sa srcem.
- Ako imate problema sa bubrezima.
- Ako imate problema sa jetrom.
- Ako bolujete od kolagene vaskularne bolesti (bolest vezivnog tkiva) kao što su sistemski eritemski lupus ili skleroderma.
- Ako imate promene (zadebljanja, suženja) na arterijama (poznate kao ateroskleroza).
- Ako imate hiperparatireoidizam (previše aktivne paratireoidne žlezde).
- Ako imate giht.
- Ako imate dijabetes (šećernu bolest).
- Ako ste na režimu ishrane sa smanjenim unosom soli ili koristite zamene za so koje sadrže kalijum.
- Ako ste na terapiji litijumom ili diureticima koji štede kalijum (spironolakton, triamteren), pošto upotrebu ovih lekova sa lekom Perigard Plus treba izbegavati.
- Ako ste stariji.
- Ako imate fotosenzitivne reakcije.
- Ako imate teške alergijske reakcije sa oticanjem lica, usana, usta, jezika ili grla što može imati za posledicu otežano disanje ili gutanje (angioedem). Ovo se može javiti bilo kada tokom lečenja. Ako Vam se razviju takvi simptomi, treba odmah prekinuti sa uzimanjem leka i odmah se javiti svom lekaru.
- Ako uzimate neki od sledećih lekova za lečenje visokog krvnog pritiska: blokatore receptora angiotenzina II (takođe poznati kao sartani – npr. valsartan, telmisartan, irbesartan), posebno ako imate probleme sa bubrezima povezane sa šećernom bolešću; aliskiren.
Lekar može od Vas zahtevati da u pravilnim vremenskim intervalima proveravate bubrežnu funkciju, krvni pritisak i elektrolite u krvi (npr. kalijum).
- Ako ste pripadnik crne rase možete imati veći rizik od nastanka angioedema i ovaj lek može biti manje efikasan u smanjenju Vašeg krvnog pritiska nego kod pripadnika drugih rasa.
- Ako idete na hemodijalizu koja koristi visokopropusne membrane.
- Ako uzimate bilo koji od sledećih lekova, povećan je rizik od nastanka angioedema: racekadotril (primjenjuje se za lečenje proliva); sirolimus, everolimus, temsirolimus i ostale lekove koji pripadaju grupi lekova koji se nazivaju inhibitori mTOR-a (primenjuju se za sprečavanje odbacivanja presađenih organa).
Angioedem:
Angioedem (teška alergijska reakcija sa oticanjem lica, usana, jezika ili grla sa otežanim gutanjem ili disanjem) prijavljen je kod pacijenata koji su lečeni ACE inhibitorima, uključujući Perigard Plus. Ovo može da se javi bilo kada tokom lečenja. Ako Vam se jave takvi simptomi, prekinite sa uzimanjem leka Perigard Plus i odmah se javite lekaru.
Morate obavestiti svog lekara ako mislite da ste trudni ili planirate trudnoću. Primena leka Perigard Plus se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se uzimati posle trećeg meseca trudnoće, jer može ozbiljno naškoditi Vašoj bebi ako se uzima u ovom periodu.
Kada uzimate lek Perigard Plus, potrebno je da takođe informišete svog lekara:
- ako treba da se podvrgnete anesteziji i/ili bilo kakvoj hirurškoj intervenciji;
- ako ste u posledenje vreme imali proliv, povraćanje ili ste dehidrirali;
- ako treba da se podvrgnete dijalizi ili LDL aferezi (postupak kojim se uklanja holesterol iz krvi pomoću uređaja; LDL-lipoprotein male gustine);
- ako treba da budete lečeni desenzibilizacijom koja se sprovodi da bi se smanjila alergijska reakcija na ubod pčele ili ose;
- ako treba da se podvrgnete medicinskim testovima koji zahtevaju primenu jodnih kontrastnih sredstava (supstance koje omogućavaju vidljivost organa kao što je bubreg ili želudac, na rendgenskom snimku);
- ako Vam se tokom primene leka Perigard Plus jave promene u vidu ili bol u jednom ili oba oka. Ovo može biti znak da Vam se razvija glaukom, povećanje očnog pritiska. Treba da prestanete sa uzimanjem leka Perigard Plus i da potražite medicinsku pomoć.
Sportisti treba da znaju da ovaj lek sadrži aktivnu supstancu (indapamid) koja može da dâ pozitivnu reakciju na doping testu.
Deca i adolescenti
Perigard Plus ne treba davati deci i adolescentima.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Treba izbegavati upotrebu leka Perigard Plus u kombinaciji sa:
- litijumom (koristi se za lečenje manije ili depresije),
- aliskirenom (lekom koji se koristi za lečenje visokog krvnog pritiska) čak i ako ne bolujete od dijabetes melitusa ili ako nemate probleme sa bubrezima,
- diureticima koji štede kalijum (npr. triamteren, amilorid), solima kalijuma,
- estramustinom (koristi se za lečenje raka),
- drugim lekovima za lečenje povišenog krvnog pritiska: inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima i blokatori receptora angiotenzina.
Drugi lekovi mogu uticati na dejstvo leka Perigard Plus. Vaš lekar će možda morati da Vam promeni dozu i/ili preduzme druge mere opreza. Obavestite svog lekara ukoliko uzimate bilo koji od sledećih lekova:
- druge lekove za lečenje visokog krvnog pritiska (antihipertenzivi) uključujući neki blokator receptora angiotenzina II ili aliskiren ili diuretike (lekovi koji povećavaju količinu mokraće koju proizvode bubrezi),
- lekove koji štede kalijum, a koji se koriste u lečenju srčane slabosti: eplerenon i spironolakton u dozama između 12,5 mg i 50 mg na dan,
- lekove koji se često primenjuju u lečenju proliva (racekadotril) ili za sprečavanje odbacivanja presađenih organa (sirolimus, everolimus, temsirolimus i drugi lekovi koji pripadaju grupi koja se naziva inhibitori mTOR-a),
- anestetike,
- jodna kontrastna sredstva,
- moksifloksacin, sparfloksacin (antibiotici: lekovi koji se koriste za lečenje infekcija),
- metadon (koristi se za lečenje bolesti zavisnosti),
- prokainamid (koristi se za lečenje poremećaja srčanog ritma),
- alopurinol (koristi se za lečenje gihta),
- mizolastin, trefenadin ili astemizol (antihistaminici za lečenje polenske kijavice ili alergije),
- kortikosteroide koji se koriste za lečenje različitih stanja kao što su teška astma ili reumatiodni artritis,
- imunosupresive koji se koriste za lečenje autoimunskih bolesti ili nakon transplantacije da bi se sprečilo odbacivanje organa (npr. ciklosporin, takrolimus),
- eritromicin koji se daje u obliku injekcije (antibiotik),
- halofantrin (koristi se za lečenje nekih oblika malarije),
- pentamidin (koristi se za lečenje zapaljenja pluća),
- zlato koje se daje u obliku injekcije (koristi se za lečenje reumatoidnog poliartritisa),
- vinkamin (koristi se za lečenje kognitivnih poremećaja kod starije populacije, uključujući gubitak pamćenja),
- bepridil (koristi se za lečenje angine pektoris),
- sultoprid (koristi se za lečenje psihoza),
- lekove koji se koriste kod problema sa srčanim ritmom (npr. hinidin, hidrohinidin, disopramid, amjodaron, sotalol),
- cisaprid, difemanil (koriste se za lečenje želudačnih i probavnih tegoba),
- digoksin ili drugi srčani glikozidi (za lečenje srčanih tegoba),
- baklofen (koristi se za lečenje mišićne ukočenosti koja se javlja kod bolesti kao što je multipla skleroza),
- lekove za lečenje šećerne bolesti kao što su insulin, metformin, ili gliptini,
- kalcijum, uljučujući i suplemente kalcijuma,
- stimulantne laksative (npr. sena),
- nesteroidne antiinflamatorne lekove (npr. ibuprofen) ili visoke doze salicilata (npr. acetilsalicilna kiselina),
- amfotericin B koji se daje injekcijom (koristi se za lečenje teških glivičnih infekcija),
- lekove za terapiju psihičkih oboljenja kao što su depresija, anksioznost, shizofrenija... (npr. triciklične antidepresive, neuroleptike (kao što su amisulprid, sulpirid, sultoprid, tiaprid, haloperidol, droperidol)),
- tetrakozaktid (za lečenje Kronove bolesti),
- trimetoprim (za lečenje infekcija),
- vazodilatatore uključujući nitrate (lekovi koji šire krvne sudove),
- heparin (lekovi koji se koriste protiv zgrušavanja krvi),
- lekove koji se koriste za lečenje niskog krvnog pritiska, šok ili astmu (npr. efedrin, noradrenalin ili adrenalin).
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Obavestite svog lekara ako mislite da ste trudni (ili postoji mogućnost da zatrudnite). Lekar će Vam savetovati da prestanete da uzimate lek Perigard Plus pre nego što zatrudnite, ili odmah pošto saznate da ste trudni i savetovaće Vas da uzmete neki drugi lek u zamenu za lek Perigard Plus.
Primena leka Perigard Plus se ne preporučuje u ranoj trudnoći. Lek Perigard Plus se ne sme uzimati nakon 3. meseca trudnoće jer može izazvati ozbiljna oštećenja kod Vaše bebe, ukoliko se koristi nakon trećeg meseca trudnoće.
Dojenje
Lek Perigard Plus ne sme da se koristi u toku dojenja. Recite odmah svom lekaru ukoliko dojite ili planirate da počnete sa dojenjem.
Lek Perigard Plus obično ne remeti budnost, ali kod pojedinih pacijenta mogu da nastanu različite reakcije, poput nesvestice i slabosti, kao posledica sniženja krvnog pritiska. Ukoliko se to dogodi, Vaša sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama može da bude smanjena.
Uvek uzimajte lek Perigard Plus onako kako Vam je lekar preporučio. Ako niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Uobičajena doza je jedna tableta dnevno. Lekar Vam može modifikovati način uzimanja leka ukoliko imate oštećenje bubrega.
Preporučljivo je da tabletu uzmete ujutru, pre obroka. Tabletu progutajte sa dovoljnom količinom vode (jedna čaša vode).
/
Ako ste uzeli više tableta nego što Vam je propisano, odmah se javite svom lekaru ili pomoć potražite u najbližoj bolnici. Najčešća posledica predoziranja je sniženje krvnog pritiska.
Ukoliko se pojavi značajno niži krvni pritisak (povezan sa mučninom, povraćanjem, grčevima, vrtoglavicom, pospanošću, zbunjenošću, promenama u količini mokraće koju proizvode bubrezi), može Vam pomoći da legnete sa podignutim nogama.
Važno je da uzimate lek svakog dana u uobičajeno vreme, jer je redovna terapija efektivnija. Međutim, ukoliko ste zaboravili da uzmete lek Perigard Plus sledeću dozu uzmite u uobičajeno vreme. Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.
Terapija hipertenzije je obično doživotna. Pre prekidanja terapije bi trebalo da porazgovarate sa svojim lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ukoliko doživite neko od sledećih neželjenih dejstava, odmah prekinite sa uzimanjem leka i obratite se svom lekaru:
- teška vrtoglavica ili nesvestica kao posledica niskog krvnog pritiska (često - može da se javi kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek);
- bronhospazam (stezanje u grudima, zviždanje pri disanju i kratak dah (povremeno - može da se javi kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek);
- oticanje lica, usana, usta, jezika ili grla, otežano disanje (angioedem) (povremeno - može da se javi kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek);
- teške kožne reakcije, uključujući multiformni eritem (osip na koži koji obično počinje sa crvenim pečatima na licu, rukama ili nogama koji jako svrbe) ili intenzivan osip na koži, koprivnjača, crvenilo kože po celom telu, jak svrab, pojava plikova, ljuštenje i oticanje kože, zapaljenje membrane sluzokože (Stevens Johnson-ov sindrom) ili druge alergijske reakcije (veoma retko - može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek);
- kardiovaskularni poremećaji (nepravilan rad srca, angina (bolovi u grudima, vilici i leđima koji se javljaju pri fizičkom naporu), infarkt) (veoma retko - može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek);
- slabost u rukama i nogama ili poteškoće sa govorom koji mogu biti znak mogućeg moždanog udara (veoma retko - može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek);
- zapaljenje gušterače (pankreatitis) što može izazvati ozbiljne bolove u stomaku i bol u leđima praćene opštim lošim stanjem (veoma retko - može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek);
- žuta prebojenost kože ili očiju (žutica) koja može biti znak hepatitisa (veoma retko - može da se javi kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek);
- nepravilan rad srca koji je životno ugrožavajući (nepoznato - učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka);
- bolest mozga uzrokovana bolešću jetre (hepatična encefalopatija) (nepoznato - učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Neželjena dejstva, navedena po opadajućoj učestalosti mogu biti sledeća:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
- kožne reakcije kod osoba sa predispozicijom za alergijske i astmatične reakcije, glavobolja, nesvestica, vrtoglavica, trnjenje i bockanje u nogama, poremećaji vida, tinitus (zujanje u ušima), kašalj, nedostatak daha (dispnea), stomačne tegobe (mučnina, povraćanje, bol u želucu, anoreksija, bol u stomaku, poremećaji ukusa, suva usta, gorušica ili poremećaji varenja, proliv, zatvor), alergijske reakcije (osip po koži, svrab), grčevi mišića, osećaj umora.
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
- poremećaji raspoloženja, poremećaj spavanja, koprivnjača, purpura (crvene tačkice po koži), stvaranje grozdova mehurića (plikova) po koži, problemi sa bubrezima, impotencija, znojenje, povećan broj eozinofila (vrsta belih krvnih zrnaca), promene u laboratorijskim nalazima: povišen nivo kalijuma u krvi koji se vraća na normalu nakon prekida lečenja, nizak nivo natrijuma u krvi, jaka pospanost, nesvestica, palpitacije (osećaj lupanja srca), tahikardija (ubrzan rad srca), hipoglikemija (veoma nizak nivo šećera u krvi) kod pacijenata koji boluju od šećerne bolesti, vaskulitis (zapaljenje krvnih sudova), suvoća usta, fotosenzitivne reakcije (pojačana osetljivost kože na sunce), artralgija (bol u zglobovima), mialgija (bol u mišićima), bol u grudima, malaksalost, periferni edem, groznica, povišen nivo uree u krvi, povišen nivo kreatinina u krvi, padovi.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
- pogoršanje psorijaze, promene u laboratorijskim parametrima: povećana vrednost enzima jetre, visok nivo bilirubina u serumu, umor.
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
- konfuzija, eozinofilna pneumonija (redak oblik zapaljenja pluća), rinitis (zapušen nos ili curenje iz nosa), teške bolesti bubrega, promene u broju krvnih ćelija kao što su mali broj belih i crvenih krvnih zrnaca, niska vrednost hemoglobina, mali broj trombocita, povišen nivo kalcijuma u krvi, poremećena funkcija jetre.
Neželjena dejstva nepoznate učestalosti (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):
- abnormalni EKG nalaz, promene u laboratorijskim nalazima: nizak nivo kalijuma, visok nivo mokraćne kiseline i visok nivo šećera u krvi, kratkovidost (miopija), zamagljen vid, oštećenje vida. Ukoliko bolujete od sistemskog eritemskog lupusa (bolest vezivnog tkiva), Vaše stanje se može pogoršati.
Mogu nastati i poremećaji krvi, bubrega, jetre ili pankreasa, kao i promene u laboratorijskim parametrima (testovima krvi). Vaš lekar može tražiti da se urade analize krvi kako bi pratio Vaše stanje.
Potražite neki drugi lek