Rhophylac 300


Aktivna supstanca: Anti-D (Rho) imunoglobulin, humani

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena

  • Profilaksa pre porođaja
    • Planirana profilaksa pre porođaja
    • Profilaksa pre porođaja usled sledećih komplikacija u toku trudnoće:

      Abortus/preteći abortus, vanmaterična trudnoća ili mola hidatidoza, intrauterina fetalna smrt (IUFD), transplacentalno krvarenje (TPH) koje nastaje kao posledica krvarenja pre porođaja (APH), amniocenteze, biopsije horiona ili usled obstetričkih intervencija kao npr. okretanje bebe u položaj da lakše može da prođe kroz vaginalni kanal, invazivne intervencije, kordocenteze, tupe abdominalne traume ili terapeutske intervencije na fetusu.

  • Profilaksa nakon porođaja .
  • Porođaj Rh(D)-pozitivne ( D, Dslabi, Dparcijalni) bebe

Terapija Rh(D)-negativnih odraslih osoba, dece i adol escenata (uzrasta 0-18 godina) nakon inkompatibilne transfuzije Rh(D)-pozitivne krvi ili drugih proizvoda koji sadrže crvena krvna zrnca npr. koncentrata trombocita.



Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju od pomoćnih materija . Preosetljivost na imunoglobuline humanog porekla.

Intramuskularna primena je kontraindikovana kod osoba sa teškom trombocitopenijom ili drugim poremećajima hemostaze.

Kod primene posle porođaja, anti-D imunoglobulin se daje majci. Ne sme se davati novorođenčetu.

Proizvod nije namenjen Rh(D)-pozitivnim osobama, niti osobama koje su već imunizovane Rh(D) antigenom. Prave alergijske reakcije su retke, ali vrsta alergijskog odgovora na anti-D imunoglobulin se može desiti.

Lek Rhophylac 300 sadrži malu količinu IgA. Iako se anti-D imunoglobulin uspešno koristi u terapiji kod pacijenata sa selektivnom deficijencijom IgA, takvi pacijenti mogu da razviju antitela na IgA, usled čega može doći do pojave anafilaktičke reakcije nakon primene derivata krvi koji sadrži IgA. Lekar stoga mora da proceni korist terapije lekom Rhophylac 300 u odnosu na mogući rizik od nastajanja reakcije preosetljivosti.

Retko, humani anti D-imunoglobulin može prouzrokovati pad krvnog pritiska uz anafilaktičku reakciju, čak i kod pacijenata koji su ranije imali dobar odgovor na terapiju imunoglobulinima humanog porekla.

Sumnja na alergijsku ili anafilaktičku reakciju, zahteva neodložan prekid primene leka. U slučaju šoka, treba preduzeti važeće medicinske standarde u terapiji.

Kod pacijenata koji su primili inkompatibilne transfuzije ili prime velike doze anti D-imunoglobulina potrebno je pratiti kliničke i biološke parametre zbog rizika od hemolize.

Postoje izveštaji da je intramuskularna upotreba leka Rhophylac 300 kod pacijenata sa indeksom telesne mase (BMI) ≥30 udružena sa rizikom od nedostatka efikasnosti. Stoga se kod pacijenata sa BMI ≥30 preporučuje intravenska primena.

Lek Rhophylac 300 sadrži do 11,5 mg (0,5 mmol) natrijuma po špricu. To treba imati u vidu kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Informacije o bezbednosti primene u odnosu na transmisivne agense:

Standardne mere prevencije infekcija koje potiču od upotrebe medicinskih proizvoda pripremljenih iz ljudske krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining individualnih donacija i pulova plazme na specifične markere infekcija i primenu efektivnih koraka u proizvodnji kojima se inaktiviraju/uklanjaju virusi. Uprkos tome, kada se primenjuje medicinski proizvod pripremljen iz ljudske krvi ili plazme, ne može se potpuno isključiti mogućnost prenošenja infektivnih agenasa. Ovo se takođe odnosi i na viruse i ostale patogene nepoznatog porekla.

Mere koje se preduzimaju su efikasne kod virusa sa omotačem kao što je virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), a mogu imati ograničenu efikasnost kod virusa bez omotača kao što je hepatitis A (HAV) i parvovirus B19.

Generalno, imunoglobulini nisu povezani sa infekcijama hepatistis A virusom ili parvovirusom B 19. Moguće je da antitela koja su sadržana u ovom leku štite od tih infekcija.

Strogo je preporučeno da se svaki put kada se lek Rhophylac 300 primeni, zabeleži ime pacijenta i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i serije leka.

Uticaj na serološke testove

Nakon injekcije imunoglobulina prolazni porast pasivno prenesenih antitela u krv pacijenta može rezultirati lažno pozitivnim rezultatima seroloških testova.

Pasivni prenos antitela do antigena eritrocita, npr. A, B, C, D mogu interferirati sa nekim serološkim testovima za antitela na crvena krvna zrnca, na primer antiglobulinski test (Coombs’test) posebno kod Rh(D) pozitivnih novorođenčadi, čije majke su primile profilaksu pre porođaja.

Vakcine koje sadrže žive at enuisane viruse

Aktivnu imunizaciju vakcinama koje sadrže žive viruse (npr. male boginje, zauške ili rubela) treba odložiti za 3 meseca nakon poslednje primene anti-D imunoglobulina, budući da efikasnost vakcine živih virusa u suprotnom može da se smanji.

Ako je potrebno dati anti-D imunoglobulin u periodu od 2-4 nedelje po vakcinaciji živim virusima, efikasnost takve vakcinacije može da se smanji.

Fertilitet

Nisu sprovedene studije u kojima je ispitivan uticaj leka Rhophylac 300 na fertilitet životinja.

Ipak, klinička iskustva sa humanim anti-D imunoglobulinom ukazuju da ne treba očekivati štetne efekte na fertilitet.

Trudnoća

Ovaj lek je namenjen za upotrebu u toku trudnoće.

Podaci dobijeni za ograničen broj od 432 dece čije su majke pre porođaja primile lek Rhophylac 300, ne ukazuju na neželjene efekte ovog leka na trudnoću ili zdravlje fetusa/ novorođenčeta.

Dojenje

Ovaj lek se može koristiti u toku dojenja.

Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko. Nisu zabeležena neželjena dejstva leka kod dece 256 žena koje su primile lek Rhophylac 300 posle porođaja, niti kod dece od 139 žena koje su nakon porođaja primile lek Rhophylac 200.

Lek Rhophylac 300 nema uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.

Doziranje:

Dozu anti-D imunoglobulina treba odrediti prema nivou izloženosti Rh(D) - pozitivnim crvenim krvnim ćelijama i treba zasnovati na činjenici da se 0,5 mL Rh(D) - pozitivnih crvenih krvnih ćelija ili 1 mL Rh(D) - pozitivne krvi neutralizuje sa približno 10 mikrograma (50 i.j.) anti-D imunoglobulina.

Na osnovu kliničkih studija izvedenih sa lekom Rhophylac 300, preporučeni su dole navedeni režimi doziranja. 

Takođe, treba uzeti u obzir i preporuke za doziranje i režime doziranja za humani anti-D imunoglobulin za intramuskularnu i intravensku primenu, koje su date u drugim zvaničnim vodičima.

Prevencija Rh(D) imunizacije kod Rh(D)-negativnih žena:

  • Profilaksa pre porođaja: preporučena doza je jedna doza od 300 mikrograma (1500 i.j.) primenjena kao intravenska ili intramuskularna injekcija.
    • Planirana profilaksa pre porođaja:

      Jedna doza od 300 mikrograma primenjena između 28. i 30. nedelje gestacije.

    • Profilaksa pre porođaja kod pratećih komplikacija u toku trudnoće:

    Jednu dozu od 300 mikrograma treba primeniti što je pre moguće u roku od 72 sata, i ako je potrebno može se ponoviti na svakih 6 do 12 nedelja u toku trajanja trudnoće.

  • Profilaksa nakon porođaja: za intravensku primenu dovoljna je doza od 200 mikrograma (1000 i.j.). Ukoliko se primenjuje intramuskularno, preporučena doza je 200 mikrograma (1000 i.j.) do 300 mikrograma (1500 i.j.).

Za primenu nakon porođaja, lek treba dati majci, što je pre moguće, u roku od 72 sata od rođenja deteta koje je Rh(D)-pozitivno ( D, Dslabi, Dparcijalni ). Ako je proteklo više od 72 sata, ne treba izostaviti primenu leka, već lek treba primeniti što je pre moguće.

Doza posle porođaja se mora dati iako je primenjena profilaksa pre porođaja, čak i ako se aktivnost doze date pre porođaja još uvek može dokazati u serumu majke.

Ukoliko se sumnja na veliko fetomaternalno krvarenje (>4mL (0,7%-0,8% žena)), npr. u slučaju kod fetalne/neonatalne anemije ili intrauterine smrti fetusa, potrebno je odrediti stepen krvarenja pogodnom metodom, npr. primenom Kleihauer-Betke testa elucije kiselinom za detekciju fetalnog HbF ili protočne citometrije kojom se posebno detektuju Rh(D)-pozitivne ćelije.

Dodatne doze anti-D imunoglobulina bi prema tome trebalo primenti (10 mikrograma ili 50 i.j.) na 0,5 mL crvenih krvnih zrnaca fetusa.

Inkompatibilne transfuzije crvenih krvnih ćelija (RBCs)

Preporučena doza je 20 mikrograma (100 i.j.) anti-D imunoglobulina na 2mL primljene transfuzije Rh(D)- pozitivne krvi ili na 1mL primljenog koncentrata eritrocita. Odgovarajuću dozu je potrebno odrediti uz konsultaciju sa specijalistom transfuziologom. Testovi za praćenje Rh(D)-pozitivnih crvenih krvnih ćelija treba da se ponavljaju svakih 48 sati, a primenu anti-D imunoglobulina treba nastaviti sve dok se Rh pozitivne crvene krvne ćelije potpuno ne uklone iz cirkulacije. Najveća doza od 3000 mikrograma (15000 i.j.) je dovoljna u slučaju velikih inkompatibilnih transfuzija, nezavisno od toga da li je zapremina transfuzije veća od 300 mL Rh(D)-pozitivne krvi.

Preporučena je intravenska primena jer se tako odmah postižu visoke koncentracije u plazmi. Ako se intramuskularno primenjuje, velike doze treba davati u u toku nekoliko dana 

Način primene:

Primenjuje se sporom intravenskom injekcijom.

Ukoliko su potrebne velike doze (> 2mL za decu ili > 5mL za odrasle), a primenjuje se intramuskularno, preporučuje se primena u podeljenim dozama na različitim mestima na telu.

Ukoliko je intramuskularna injekcija kontraindikovana (u slučaju poremećaja krvarenja), lek Rhophylac treba primeniti intravenski.

Pacijenti sa prekomernom telesnom masom:

Kod pacijenata sa indeksom telesne mase (BMI) ≥30 preporučuje se intravenska primena leka .

S obzirom da doziranje u slučaju inkompatibilne transfuzije zavisi od unete zapremine Rh(D) pozitivne krvi ili RBC koncentrata, smatra se da se preporučena doza za decu i adolescente (0-18 godina) ne razlikuje od doze za odrasle. Međutim, odgovarajuća doza treba da se odredi u dogovoru sa lekarom, specijalistom transfuziologije.

Posledice predoziranja nisu poznate.

Sažetak profila bezbednosti

Najozbiljnije neželjene reakcije zapažene tokom terapije su preosetljivost ili alergijske reakcije koje retko mogu dovesti do naglog pada krvnog pritiska i anafilaktičkog šoka, čak i kada pacijent prilikom prethodne terapije nije pokazao preosetljivost.

Tabelarni pregled neželjenih reakcija

Prateće neželjene reakcije zabeležene su kod 592 pacijenta u kliničkim studijama, kao i na osnovu postmarketinškog iskustva. Zbirna tabela, dole predstavljena, je organizovana prema MedDRA klasifikaciji sistema organa (SOC and Preferred Term Level).

Učestalost ispoljavanja neželjenih reakcija je opisana na osnovu sledećih kriterijuma:

Veoma česte (≥1/10), česte (≥1/100, <1/10), povremene (≥1/1 000, <1/100), retke (≥1/10 000, <1/1 000), veoma retke (<1/10 000).

Klase sistema organa (SOC, MedDRA)Neželjene reakcijeUčestalost
Imunološki poremećajiPreosetljivost, anafilaktički šokRetko
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljaPovremeno
Kradiološki poremećajiTahikardijaRetko
Vaskularni poremećajiHipotenzijaRetko
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiDispnejaRetko
Gastrointestinalni poremećajiMučnina, povraćanjeRetko
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkivaReakcije na koži,eritem,svrabPovremeno
Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkivaArtalgijaRetko
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneGroznica, malaksalost, drhtavicaPovremeno
Na mestu primene injekcije: otok, bol, eritem, induracija, toplina, svrab, osipRetko

Bilo je spontanih prijava slučajeva pojave ozbiljne intravaskularne hemolize kada je anti (D) primenjen intravenski Rh (D) pozitivnim pacijentima koji boluju od imune trombocitopenijske purpure (ITP). Prijavljene su i hemolize koje su rezultirale smrću. Učestalost ove neželjene reakcije nije poznata.


Potražite neki drugi lek