Aremed
Aktivna supstanca: Anastrozol
Aremed®, film tablete, 1mg
Lek Aremed je indikovan u:
- terapiji hormon-receptor pozitivnog uznapredovalog karcinoma dojke kod žena u postmenopauzi;
- adjuvantnoj terapiji kod žena u postmenopauzi sa hormon-receptor pozitivnim ranim invazivnim karcinomom dojke;
- adjuvantnoj terapiji ranog invazivnog karcinoma dojke kod hormon-receptor pozitivnih žena u postmenopauzi, koje su 2 do 3 godine lečene adjuvantnim tamoksifenom.
Anastrozol je kontraindikovan kod:
- trudnica ili žena u periodu laktacije;
- pacijentkinja sa poznatom preosetljivošću na anastrozol ili bilo koju od pomoćnih supstanci
- Jezgro tablete: laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni; celuloza, mikrokristalna; natrijum-skrobglikolat tip A; silicijum-dioksid, koloidni bezvodni; povidon K30; magnezijum-stearat; talk
- Obloga tablete: hipromeloza; Makrogol 400; titan-dioksid ( E171); talk
Opšta upozorenja
Anastrozol ne treba primenjivati kod žena u premenopauzi. Kod svake pacijentkinje gde postoji sumnja u vezi sa hormonalnim statusom, menopauzu bi trebalo biohemijski ustanoviti (luteinizirajući hormon (LH), folikulo stimulirajući hormon (FSH) i/ili nivo estradiola). Ne postoje podaci koji bi podržali primenu anastrozola sa LHRH analozima.
Istovremenu primenu leka Aremed sa tamoksifenom ili terapijom koja sadrži estrogen treba izbegavati jer može umanjiti njegovo farmakološko dejstvo.
Uticaj na gustinu koštane mase
Pošto lek Aremed snižava nivo estrogena u cirkulaciji, može prouzrokovati smanjenje mineralne gustine kostiju sa mogućim posledičnim povećanjem rizika od preloma.
Kod žena koje imaju dijagnostikovanu osteoporozu, ili kod kojih postoji rizik za razvoj osteoporoze, neophodno je, kod započinjanja terapije odrediti gustinu koštane mase, a zatim je periodično kontrolisati u pravilnim vremenskim razmacima. Ukoliko je neophodno treba započeti sa lečenjem ili prevencijom osteoporoze i, zatim, pažljivo pratiti efekte takve terapije. Primena specifičnih terapija (npr. terapija bifosfonatima) može da zaustavi dalji gubitak gustine koštane mase prouzrokovan primenom anastrozola kod žena u postmenopauzi.
Pacijentkinje sa oslabljenom funkcijom jetre
Primena anastrozola nije ispitivana kod pacijentkinja sa karcinomom dojke koje imaju umereno ili teško oštećenje jetre. Izloženost anastrozolu može biti povećana kod pacijentkinja sa oštećenjem jetre (videti poglavlje 5.2). Kod pacijentkinja sa umerenim i teškim oštećenjem jetre, Aremed treba primenjivati sa oprezom (videti poglavlje 4.2). Lečenje treba da bude zasnovano na proceni koristi i rizika za svakog pojedinačnog pacijenta.
Pacijentkinje sa oslabljenom funkcijom bubrega
Primena leka Aremed nije ispitivana kod pacijentkinja sa karcinomom dojke koje imaju teško oštećenje bubrega. Izloženost anastrozolu nije povišena kod pacijentkinja sa teškim oštećenjem bubrega (GRF< 30mL/min, videti poglavlje 5.2). Kod pacijentkinja sa teškim oštećenjem bubrega, Aremed treba primenjivati sa oprezom.
Pedijatrijska populacija
Lek Aremed ne treba davati deci i adolescentima jer nije potvrđena bezbednost i efikasnost primene leka kod ove grupe pacijenata.
Aremed ne bi trebalo koristiti kod dečaka sa nedostatkom hormona rasta koji su na terapiji hormonom rasta. U ključnoj kliničkoj studiji, nije pokazana efikasnost, niti je uspostavljena bezbednost. Budući da anastrozol snižava nivo estradiola, Aremed se ne sme koristiti kod devojčica sa nedostatkom hormona rasta koje su na terapiji hormonom rasta. Nisu dostupni dugoročni podaci o bezbednosti kod dece i adolescenata.
Pomoćne supstance
Ovaj lek sadrži laktozu. Pacijentkinje sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju da upotrebljavaju ovaj lek.
In vitro anastrozol inhibira CYP 1A2, 2C8/9 i 3A4 enzime. Kliničke studije sa antipirinom i varfarinom su pokazale da anastrozol u dozi od 1mg ne utiče značajno na inhibiciju metabolizma antipirina i R- i S-varfarina, ukazujući da je malo verovatno da će kombinovana primena anastrozola sa drugim lekovima koji se metabolišu putem CYP enzima dovesti do klinički značajnih interakcija.
Enzimi koji posreduju u metabolizovanju anastrozola nisu identifikovani. Cimetidin, slabi, nespecifični inhibitor CYP enzima, ne utiče na plazma koncentraciju anastrozola. Nije poznat uticaj jakih CYP inhibitora.
Pregledom baze podataka o bezbednosti leka tokom kliničkih ispitivanja, nisu otkrivene klinički značajne interakcije kod pacijentkinja koje su dobijale anastrozol sa drugim, često propisivanim lekovima. Nisu zabeležene klinički značajne interakcije sa bifosfonatima.
Kombinovanu terapiju anastrozola sa tamoksifenom ili lekovima koji sadrže estrogene ne treba primenjivati jer može poništiti farmakološko dejstvo anastrozola.
Trudnoća
Nema podataka o primeni anastrozola u trudnoći. Ispitivanja na životinjama pokazuju reproduktivnu toksičnost. Primena leka Aremed je kontraindikovana u trudnoći.
Dojenje
Nema podataka o primeni leka Aremed u toku dojenja. Primena anastrozola je kontraindikovana u toku dojenja.
Fertilitet
Uticaj terapije lekom Aremed na fertilitet kod ljudi nije ispitivan. Ispitivanja na životinjama ukazuju na reproduktivnu toksičnost.
Postoji mala verovatnoća da lek Aremed utiče na sposobnost prilikom upravljanja motornim vozilima ili rukovanja mašinama. Ipak, pacijentkinje treba upozoriti da se tokom lečenja mogu javiti malaksalost i pospanost. U tim fazama treba biti oprezan prilikom rukovanja mašinama i upravljanja motornim vozilima.
Odrasli, uključujući i starije osobe:
Pojedinačna dnevna doza iznosi 1 mg (1 tableta) i uzima se oralno.
Za žene u postmenopauzi sa hormon-receptor pozitivnim ranim invazivnim karcinomom dojke preporučeno trajanje adjuvantne hormonske terapije je 5 godina.
Nije potrebno menjati dozu kod pacijenata sa blagim ili umerenim oblicima oboljenja bubrega (Klirens anastrozola (CL/F) nakon oralne primene je bio otprilike 30% niži kod dobrovoljaca sa stabilnom cirozom jetre u odnosu na kontrolnu grupu (Studija 1033IL/0014). Međutim, koncentracija anastrozola u plazmi kod ispitanika sa cirozom jetre je bila u opsegu vrednosti koncentracija kod zdravih dobrovoljaca u drugim ispitivanjima. Koncentracija anastrozola u plazmi, zabeležena tokom dugoročnih studija efikasnosti kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre, je bila slična koncentracijama zabeleženim kod pacijenata bez oštećenja jetre. U Studiji 1033IL/0018, klirens anastrozola (CL/F), nakon oralnog doziranja, nije bio promenjen kod ispitanika sa teškim poremećajem funkcije bubrega (GFR < 30mL/min), što je u skladu sa činjenicom da se anastrozol primarno eliminiše metabolizmom. Koncentracija anastrozola u plazmi, zabeležena tokom dugoročnih studija efikasnosti kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega, je bila slična koncentracijama zabeleženim kod pacijenata bez ovih poremećaja. Kod pacijenata sa teškim poremećajem funkcije bubrega, anastrozol treba dozirati sa oprezom). Kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrežne funkcije, anastrozol treba primenjivati sa oprezom.
Nije potrebno menjati dozu kod pacijenata sa blagim oblicima oboljenja jetre. Kod pacijenata sa umerenim i teškim oštećenjem funkcije jetre potreban je poseban oprez.
Aremed, film tablete se uzimaju oralno.
Lek ne treba davati deci usled nedovoljnih podataka o bezbednosti i efikasnosti
Lek Aremed ne treba davati deci i adolescentima jer nije potvrđena bezbednost i efikasnost primene leka kod ove grupe pacijenata
Aremed ne bi trebalo koristiti kod dečaka sa nedostatkom hormona rasta koji su na terapiji hormonom rasta. U ključnoj kliničkoj studiji, nije pokazana efikasnost, niti je uspostavljena bezbednost. Budući da anastrozol snižava nivo estradiola, Aremed se ne sme koristiti kod devojčica sa nedostatkom hormona rasta koje su na terapiji hormonom rasta. Nisu dostupni dugoročni podaci o bezbednosti kod dece i adolescenata.
Primena anastrozola nije indikovana kod dece i adolescenata. Efikasnost ovog leka nije dokazana u ispitivanjima kod ove populacije pacijenata. Broj ispitivane dece je bio veoma ograničen da bi se doneli bilo kakvi zaključci o bezbednosti. Nema dostupnih podataka o efektima dugoročne primene anastrozola kod dece i adolescenata.
Evropska Agencija za lekove se odrekla obaveze da dostavlja rezultate ispitivanja primene anastrozola u jednoj ili više podgrupa pedijatrijske populacije niskog rasta koji je posledica nedostatka hormona rasta (GHD), prevremenog muškog puberteta (testotoksikoze), ginekomastije i McCune- Albright sindroma.
Sprovedena je randomizovana, dvostruko-slepa, multicentrična studija na 52 dečaka u pubertetu (uzrasta od 11- 16 godina) sa nedostatkom hormona rasta, koji su bili podvrgnuti terapiji anastrozolom 1 mg dnevno u trajanju od 12 do 36 meseci ili placebu, u kombinaciji sa hormonom rasta. Samo 14 ispitanika na anastrozolu je završilo ispitivanje u trajanju od 36 meseci.
Nisu utvrđene statistički značajne razlike u odnosu na placebo u parametrima rasta u odnosu na predviđenu visinu u odraslom dobu, visinu, visinu SDS (standardni rezultat devijacije) i brzinu rasta. Podaci o konačnoj visini nisu dostupni. Broj ispitivane dece je bio veoma ograničen da bi se doneli neki zaključci o bezbednosti leka, ali je zabeleženo povećanje stope fraktura i trend smanjenja gustine koštanog tkiva u anastrozol grupi u odnosu na placebo.
U daljem tekstu navedena su neželjena dejstva iz kliničkih studija, post-marketinških studija ili spontano prijavljenih neželjenih reakcija. Ukoliko nije posebno naznačeno, učestalost je dobijena na osnovu broja prijavljenih neželjenih dejstava u velikoj studiji faze III sprovedenoj kod 9366 žena u postmenopauzi, sa operabilnim karcinomom dojke, koje su lečene 5 godina adjuvantnom terapijom (anastrozol, tamoksifen, pojedinačno ili u kombinaciji (ATAC studija)).
Neželjene reakcije navedene u nastavku su klasifikovane prema učestalosti i klasi organskog sistema (System Organ Class- SOC). Učestalost je definisana na sledeći način: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do <1/10), povremeno (≥ 1/1,000 do < 1/100), retko (≥ 1/10,000 do <1/1,000), i veoma retko (<1/10,000). Najčešća prijavljena neželjena dejstva su glavobolja, crvenilo lica, mučnina, osip, bolovi u zglobovima, ukočenost zglobova i astenija.
Poremećaji metabolizma i ishrane
često | anoreksija, hiperholesterolemija |
povremeno | hiperkalcemija (sa ili bez povećanja vrednosti paratiroidnog hormona) |
Poremećaji nervnog sistema
veoma često | glavobolja |
često | somnolencija, sindrom karpalnog tunela* senzorni poremećaji (uključujući paresteziju, gubitak čula ukusa, poremećaj čula ukusa) |
Vaskularni poremećaji
veoma često | rumenilo lica |
Gastrointestinalni poremećaji
veoma često | mučnina |
često | dijareja, povraćanje |
Hepatobiliarni poremećaji
često | povišen nivo alkalne fosfataze, alanin aminotransferase i aspartat aminotransferaze u serumu |
povremeno | porast gama-gt (GGT) i bilirubina, hepatitis |
Poremećaj na nivou kože i potkožnog tkiva
veoma često | osip |
često | proređivanje kose (alopecija), alergijske reakcije |
povremeno | urtikarija |
retko | multiformni eritem, anafilaktoidne reakcije, kutanozni vaskulitis (uključujući i neke izveštaje o Henoch-Schönlein purpura)** |
veoma retko | Stevens-Johnson sindrom, angioedem |
Poremećaj mišićno- skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva
veoma često | artalgija/ukočenost zglobova, artritis, osteoporoza |
često | bol u kostima, mijalgija |
povremeno | ukočenost zglobova prstiju “trigger finger” |
Poremećaji reproduktivnog sistema i na nivou
dojki
često: vaginalna suvoća, vaginalno krvarenje***
Opšti poremećaji i poremećaji na mestu primene
veoma često: Astenija
* Sindrom karpalnog tunela prijavljen je kod pacijentkinja koje su dobijale terapiju anastrozola u kliničkim studijama u većem broju u odnosu na one koje su primale tamoksifen. Međutim, većina ovih slučajeva javila se kod pacijentkinja sa identifikovanim faktorima rizika za razvoj ovog stanja.
** Kako kutanozni vaskulitis i Henoch-Schönlein purpura nisu primećeni tokom ATAC studije, učestalost pojave ovih događaja se može smatrati „retkom“ (≥ 0,01% i < 0,1%), na osnovu najgore vrednosti sa gledišta procene.
***Vaginalno krvarenje prijavljeno je povremeno, uglavnom kod pacijentkinja sa uznapredovalim karcinomom dojke, prvih nekoliko nedelja nakon prelaska sa jedne vrste hormonske terapije na lečenje anastrozolom. Ukoliko se krvarenje ne zaustavi spontano, neophodno je sprovesti dodatne dijagnostičke postupke.
Tabela u nastavku pokazuje učestalost prethodno definisanih neželjenih dejstava u ATAC studiji, nakon medijalnog follow-up perioda od 68 meseci nezavisno od uzroka, koji su zabeleženi kod pacijentkinja za vreme terapije i tokom 14 dana posle završetka lečenja.
Neželjeni efekti | Anastrozol
(N=3092) | Tamoksifen
(N=3094) |
Crvenilo lica | 1104 (35,7%) | 1264 (40,9%) |
Bol/ukočenost u zglobovima | 1100 (35,6%) | 911 (29,4%) |
Poremećaji raspoloženja | 597 (19,3%) | 554 (17,9%) |
Zamor/astenija | 575 (18,6%) | 544 (17,6%) |
Mučnina i povraćanje | 393 (12,7%) | 384 (12,4%) |
Frakture | 315 (10,2%) | 209 (6,8%) |
Frakture kičme, kuka ili ručnog zgloba | 133 (4,3%) | 91 (2,9%) |
Fraktura ručnog zgloba | 67 (2,2%) | 50 (1,6%) |
Fraktura kičme | 43 (1,4%) | 22 (0,7%) |
Fraktura kuka | 28 (0,9%) | 26 (0,8%) |
Katarakta | 182 (5,9%) | 213 (6,9%) |
Vaginalno krvarenje | 167 (5,4%) | 317 (10,2%) |
Ishemijska bolest srca | 127 (4,1%) | 104 (3,4%) |
Angina pektoris | 71 (2,3%) | 51 (1,6%) |
Infarkt miokarda | 37 (1,2%) | 34 (1,1%) |
Koronarna arterijska bolest | 25 (0,8%) | 23 (0,7%) |
Ishemija miokarda | 22 (0,7%) | 14 (0,5%) |
Vaginalna sekrecija (odliv) | 109 (3,5%) | 408 (13,2%) |
Svaki poremećaj sa prisutnom tromboembolijom u venama | 87 (2,8%) | 140 (4,5%) |
Duboki poremećaji u venama sa prisutnom tromboembolijom, uključujući emboliju pluća (PE) | 48 (1,6%) | 74 (2,4%) |
Ishemijski cerebrovaskularni događaji | 62 (2,0%) | 88 (2,8%) |
Karcinom endometrijuma | 4 (0,2%) | 13 (0,6%) |
Učestalost fraktura u grupama ispitanica, nakon 68 meseci kliničkog praćenja, iznosila je 22 na 1000 bolesničkih godina za anastrozol i 15 na 1000 bolesničkih godina za tamoksifen posle medijalnog follow-up perioda od 68 meseci. Uočeni stepen fraktura prilikom primene anastrozola je sličan opsegu vrednosti kod populacije odgovarajuće starosti u postmenopauzi. Incidenca osteoporoze je bila 10,5% kod pacijentkinja lečenih anastrozolom i 7,3% kod pacijentkinja lečenih tamoksifenom.
Nije analizirano da li na učestalost fraktura i osteoporoze primećenih u ATAC studiji kod pacijentkinja na terapiji anastrozolom, utiču zaštitni efekat tamoksifena, specifični efekat anastrozola ili zbir ovih mehanizama.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek