Zymaxid


Aktivna supstanca: Gatifloksacin

Zymaxid®; kapi za oči, rastvor; 5mg/mL 

Zymaxid su kapi za oči koje se koriste za lečenje infekcije očiju kao što su neke vrste konjuktivitisa. Zymaxid pripada grupi lekova koji se zovu fluorohinolonski antibiotici.



Lek Zymaxid kapi za oči, rastvor, ne smete koristiti: 

  • ako ste alergični (preosetljivi) na gatifloksacin, druge lekove iz ove grupe (hinoloni) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci u leku Zymaxid.

Kada uzimate lek Zymaxid, posebno vodite računa:

• Dugotrajna upotreba može da dovede do nove bakterijske infekcije koja ne reaguje na Zymaxid.

• Pacijenti koji nose meka (hidrofilna) kontaktna sočiva treba da skinu kontaktna sočiva pre primene leka i sačekaju 10-15 minuta nakon ukapavanja leka Zymaxid pre nego što ponovo stave meka kontaktna sočiva. Meka kontaktna sočiva mogu da apsorbuju konzervans iz leka Zymaxid, benzalkonijum hlorid, što može dovesti do njihove prebojenosti.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Zymaxid

Zymaxid sadrži konzervans, pod nazivom benzalkonijum hlorid, koji može da promeni boju mekih sočiva i izazove iritaciju oka.

 Uglavnom, ne bi trebalo da nosite kontaktna sočiva tokom primene ovog proizvoda. Međutim, u nekim situacijama primena kontaktnih sočiva je neizbežna. U tim situacijama, uklonite sočiva pre korišćenja leka Zymaxid.

Obavezno kažite lekaru ili farmaceutu ako koristite ili ste nedavno koristili neke druge lekove, uključujući lekove koji se nabavljaju bez recepta.

 

Pitajte Vašeg doktora ili farmacuta pre nego što uzmete bilo koji lek. 

Trudnoća

Ako ste trudni ili mislite da ste možda trudni, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što upotrebite Zymaxid.

Dojenje

Nije poznato da li lek Zymaxid prolazi u mleko dojilje. Posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Zymaxid tokom dojenja.

Vaš vid može na kratko da bude zamućen neposredno nakon korišćenja leka Zymaxid. Ne treba da upravljate vozilom ili koristite mašine sve dok se vid ponovo ne razbistri.

Uvek uzimajte Zymaxid kako vam je rekao lekar. Ako niste sigurni kako treba da ga uzimate proverite sa lekarom ili farmaceutom.

Odrasli 

Uobičajena doza leka Zymaxid je jedna kap ukapana u svako obolelo oko/oči na svaka 2 sata u budnom stanju, do 8 puta dnevno prvog dana. Zatim, jedna kap 2 do 4 puta dnevno u obolelo oko/oči u budnom stanju od drugog do sedmog dana.

 

Uvek uzimajte Zymaxid kako vam je rekao lekar. Ako niste sigurni kako treba da ga uzimate proverite sa lekarom ili farmaceutom.

Zymaxid ne treba da koriste deca mlađa od 1 godine. 

Deca (1 godina starosti i starija)

Uobičajena doza leka Zymaxid je jedna kap ukapana u svako obolelo oko/oči na svaka 2 sata u budnom stanju, do 8 puta dnevno prvog dana. Zatim, jedna kap 2 do 4 puta dnevno u obolelo oko/oči u budnom stanju od drugog do sedmog dana.

 

Ako upotrebite više kapi leka Zymaxid nego što bi trebalo, nije verovatno da će to izazvati neko oštećenje. Stavite sledeću(e) kap(i) u uobičajeno vreme. Ako ste zabrinuti, razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako zaboravite dozu, primenite je odmah kada se setite, osim ako skoro nije vreme za sledeću dozu, i u tom slučaju treba da propustite zaboravljenu dozu. Zatim, upotrebite sledeću dozu u uobičajeno vreme i nastavite sa normalnom rutinom.

Nemojte uzimati duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Zymaxid treba da se koristi na način kako je preporučio lekar. Ako imate bilo kakva dodatna pitanja u vezi upotrebe ovog leka, pitajte svog lekara ili farmaceuta.

 

Kao i svi lekovi, ovaj lek može prouzrokovati neželjena dejstva, iako se ona ne pojavljuju kod svakoga. Neželjena dejstva koja utiču na oči

• Pogoršanje konjuktivitisa (zapaljenje površinskog dela oka)
• Iritacija oka
• Bol u očima
• Naduvenost površinskog dela oka
• Konjuktivalna hemoragija (krvarenje iz površinskog dela oka)
• Suve oči
• Iscedak iz oka
• Edem (otok) očnih kapaka
• Povećana lakrimacija (suzenje)
• Keratitis (zapaljenje centralnog prednjeg dela oka)
• Papilarni konjuktivitis
• Smanjena oštrina vida

Opšta neželjena dejstva

• Promena osećaja ukusa, metalni ukus u ustima
• Glavobolja
Ako osetite bilo koje neželjeno dejstvo, posavetujte se svojim lekarom ili farmaceutom. To obuhvata sva moguća neželjena dejstva koja nisu navedena u ovoj brošuri.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek