Amoksiklav 2X
Aktivne supstance: Amoksicilin, Klavulanska kiselina
Primena leka Amoksiklav 2X je indikovana u terapiji sledećih infekcija kod odraslih osoba i dece
- akutnog bakterijskog sinuzitisa (adekvatno dijagnostikovanog)
- akutnog otitis media
- akutnih egzacerbacija hroničnog bronhitisa (adekvatno dijagnostikovanih)
- vanbolničkih pneumonija
- cistitisa
- pijelonefritisa
- infekcija kože i mekih tkiva, posebno celulitisa, ujeda životinjskog porekla, teških dentogenih apscesa sa celulitisom koji se širi
- infekcija kostiju i zglobova, posebno osteomijelitisa.
Potrebno je uzeti u obzir zvanične vodiče o adekvatnoj primeni antibakterijskih lekova.
Preosetljivost na aktivne supstance leka, na peniciline ili bilo koju pomoćnu supstancu leka.
Teška reakcija rane preosetljivosti (npr. anafilaksa) na drugi beta-laktamski lek (npr. cefalosporin, karbapenem ili monobaktam) u anamnezi.
Žutica/hepatička insuficijencija usled primene amoksicilina/klavulanske kiseline u anamnezi
Pre započinjanja terapije amoksicilinom/klavulanskom kiselinom, potrebno je pažljivo ispitati postojanje prethodnih reakcija preosetljivosti na peniciline, cefalosporine ili druge beta-laktamske antibiotike Kod pacijenata lečenih penicilinom prijavljene su pojave teških i povremeno fatalnih (anafilaktoidnih) reakcija prosetljivosti. Navedene reakcije će se sa većom verovatnoćom javiti kod osoba sa anamnezom preosetljivosti na penicilin i kod osoba sa atopijskom konstitucijom. U slučaju pojave alergijske reakcije, mora se prekinuti primena terapije amoksicilinom/klavulanskom kiselinom i uvesti odgovarajuću alternativnu terapiju.
U slučaju da je dokazano da je infekcija izazvana mikroorganizmima osetljivim na amoksicilin, potrebno je razmotriti mogućnost prelaska sa terapije amoksicilinom/klavulanskom kiselinom na terapiju amoksicilinom u skladu sa zvaničnim vodičima.
Primena navedene formulacije leka Amoksiklav 2X nije odgovarajuća u slučaju kada postoji visoki rizik da su pretpostavljeni patogeni rezistentni na beta-laktamske antibiotike, mehanizmom koji nije posredovan beta- laktamazama osetljivim na inhibiciju klavulanskom kiselinom. Navedenu formulaciju ne bi trebalo primenjivati u terapiji penicillin rezistentne S. pneumioniae.
Moguća je pojava konvulzija kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili kod pacijenata kod kojih se primenjuju visoke doze leka
U slučaju sumnje na infektivnu mononukleozu, trebalo bi izbegavati primenu amoksicilina/klavulanske kiseline, s obzirom da je pojava morbiliformnog osipa bila udružena sa navedenim stanjem nakon primene amoksicilina.
Istovremena primena alopurinola prilikom primene terapije amoksicilinom može povećati verovatnoću pojave alergijskih kožnih reakcija.
Produžena primena leka može povremeno dovesti do dominantnog rasta neosetljivih mikroorganizama. Pojava generalizovanog eritema praćenog groznicom, udruženog sa pustulama, na početku primene terapije, može predstavljati simptom akutne generalizovane egzantemozne pustuloze (AGEP) Pojava navedene reakcije zahteva prekid primene kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline i u tom slučaju je kontraindikovana svaka kasnija primena amoksicilina.
Savetuje se oprez prilikom primene amoksicilina/klavulanske kiseline kod pacijenata sa znacima oštećenja funkcije jetre
Pojava hepatičkih događaja prijavljivana je uglavnom kod osoba muškog pola i starijih pacijenata i može se povezati sa produženom primenom terapije. Pojava navedenih događaja veoma retko je prijavljena kod dece. U svim populacionim grupama, znaci i simptomi se obično jave tokom ili neposredno nakon primene terapije, ali u pojedinim slučajevima mogu postati očigledni tek nekoliko nedelja po prekidu primene terapije. Navedeni događaji su uglavnom reverzibilne prirode. Događaji hepatičkog porekla mogu biti teški, i u izuzetno retkim slučajevima prijavljeni su smrtni ishodi. Takvi događaji su se gotovo uvek javljali kod pacijenata sa teškim osnovnim oboljenjem ili kod pacijenata koji istovremeno primenjuju terapiju za koju je poznato da može imati hepatička dejstva
Pojava kolitisa udruženog sa primenom antibiotika prijavljena je kod primene gotovo svih antibakterijskih lekova uključujući amoksicilin, i njegova težina može varirati od blagog oblika do kolitisa koji ugrožava život pacijenta (videti odeljak 4.8). Stoga je važno uzeti u obzir navedenu dijagnozu kod pacijenata kod kojih se javi dijareja tokom ili nakon primene bilo kojih antibiotika. U slučaju pojave kolitisa povezanog sa primenom
antibiotika potrebno je odmah prekinuti sa primenom leka Amoksiklav 2X, posavetovati se sa lekarom i započeti sa primenom odgovarajuće terapije. U navedenim okolnostima je kontraindikovana primena antiperistaltičke terapije.
Prilikom produžene primene terapije savetuje se periodično ispitivanje funkcija sistema organa, uključujući funkciju bubrega, jetre i hematopoeze.
Produženje protrombinskog vremena je retko prijavljivano kod pacijenata kod kojih je primenjen amoksicilin/klavulanska kiselina. U slučaju da je propisana istovremena primena antikoagulantne terapije potrebno je odgovarajuće praćenje stanja pacijenta. Može biti neophodno podešavanje doze oralnih antikoagulantnih lekova u cilju održanja nivoa koagulacije na željenom nivou.
Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega potrebno je podešavanje doze leka u skladu sa stepenom oštećenja
Kod pacijenata sa smanjenom produkcijom urina, veoma retko je uočena pojava kristalurije, uglavnom prilikom parenteralne primene terapije. Tokom primene visokih doza amoksicilina savetuje se održavanje odgovarajućeg unosa tečnosti i produkcije urina kako bi se smanjila mogućnost nastanka amoksicilinske kristalurije. Kod pacijenata sa urinarnim kateterom potrebna je redovna provera prohodnosti katetera .
Tokom terapije amoksicilinom, uvek je potrebno primeniti enzimske metode glukoza-oksidaze u cilju ispitivanja prisustva glukoze u urinu zbog moguće pojave lažno pozitivnih rezultata prilikom primene neenzimskih metoda.
Prisustvo klavulanske kiseline u sastavu leka Amoksiklav 2X može uzrokovati nespecifično vezivanje IgG i albumina za membrane eritrocita, dovodeći do lažno pozitivnog Coombs-ovog testa.
Bilo je izveštaja o dobijanju pozitivnih rezultata primenom Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA testa kod pacijenata na terapiji amoksicilinom/klavulanskom kiselinom, za koje je naknadno utvrđeno da nisu imali Aspergillus infekciju. Prijavljene su ukrštene reakcije između polisaharida neaspergilnog porekla i polifuranoza u Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA testu. Stoga je potrebno da se pozitivni rezultati testa kod pacijenata kojima se primenjuje amoksicilin/klavulanska kiselina pažljivo tumače i budu potvrđeni drugim dijagnostičkim metodama.
Oralna antikoagulantna terapija
Oralni antikoagulansi i penicilinski antibiotici imaju široku primenu u praksi bez postojanja izveštaja o interakcijama. Međutim, u literaturi postoje slučajevi povećanog internacionalnog normalizovanog odnosa (INR) kod pacijenata na terapiji održavanja acenokumarolom ili varfarinom i propisanom terapijom amoksicilinom. Ukoliko je istovremena primena ovih lekova neophodna, potrebno je pažljivo pratiti protrombinsko vreme ili INR, uz dodavanje ili povlačenje amoksicilina iz terapije. Dodatno, može biti neophodno podešavanje doza oralne antikoagulantne terapije
Metotreksat
Penicilini mogu smanjiti ekskreciju metotreksata, što može dovesti do povećanja toksičnosti. Probenecid
Ne preporučuje se istovremena primena probenecida. Probenecid smanjuje renalnu tubularnu sekreciju amoksicilina. Istovremena primena probenecida može dovesti do povećanja i produženog održavanja nivoa amoksicilina u krvi, ali ne i klavulanske kiseline. Mikofenolat-mofetil
Nakon početka oralne primene amoksicilina i klavulanske kiseline kod pacijenata koji primaju mikofenolat mofetil, zabeleženo je smanjenje koncentracije aktivnog metabolita mikofenolne kiseline približno 50%, mereno neposredno pre primene sledeće doze leka. Ovo smanjenje koncentracije, aktivnog metabolita mikofenolne kiseline, neposredno pre primene sledeće doze mikofenolat mofetila, ne mora biti tačan pokazatelj promene u ukupnoj izloženosti mikofenolnoj kiselini. Kada ne postoje dokazi o disfunkciji grafta, promena doze mikofenolat mofetila obično nije potrebna. Međutim, tokom istovremene primene ovih lekova i kratko nakon lečenja antibiotikom, pacijent mora biti pod nadzorom lekara.
Trudnoća
Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na postojanje direktnih ili indirektnih štetnih dejstava na trudnoću, embrionalni/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj. Ograničeni podaci o primeni amoksicilina/klavulanske kiseline tokom trudnoće kod ljudi ne ukazuju na postojanje povišenog rizika za nastanak kongenitalnih malformacija. U jednom kliničkom ispitivanju žena sa preterminskom, prevremenom rupturom fetalne membrane, zabeleženo je da profilaktička terapija amoksicilinom/klavulanskom kiselinom može biti udružena sa povišenim rizikom za nastanak nekrotizirajućeg enterokolitisa kod novorođenčadi.
Primenu leka treba izbegavati tokom trudnoće, osim ukoliko lekar smatra da je primena neophodna. Dojenje
Obe aktivne supstance leka se izlučuju u majčino mleko (nisu poznata dejstva klavulanske kiseline na decu koja su dojena). Posledično, moguća je pojava dijareje i gljivične infekcije sluzokože kod odojčeta, tako da je moguće da će biti potreban prestanak dojenja.
Amoksicilin/klavulansku kiselinu treba primeniti tokom dojenja isključivo nakon procene koristi/rizika od primene terapije od strane odgovornog lekara.
Nisu sprovedena klinička ispitivanja dejstava na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. Međutim, moguća je pojava neželjenih dejstava (npr. alergijskih reakcija, vrtoglavice, konvulzija), koje mogu imati uticaja na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama
Doze su izražene kao sadržaj amoksicilina/klavulanske kiseline, izuzev u slučaju kada su izražene doze pojedinačnih komponenti.
Prilikom izbora doze leka Amoksiklav 2X u terapiji infekcije potrebno je uzeti u obzir sledeće:
• očekivane patogene i njihovu osetljivost na antibakterijske lekove (videti odeljak 4.4) • težinu i mesto infekcije • uzrast, telesnu masu i bubrežnu funkciju pacijenta, u skladu sa niže navedenim podacima.
Potrebno je uzeti u obzir primenu drugih oblika i jačina kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline (npr. koji obezbeđuju više doze amoksicilina i/ili različite odnose koncentracija amoksicilina i klavulanske kiseline) onda kada je to neophodno
Kod odraslih osoba i dece telesne mase ≥ 40 kg ova formulacija leka Amoksiklav 2X primenjena prema niže navedenim preporukama obezbeđuje ukupnu dnevnu dozu od 1750 mg amoksicilina/250 mg klavulanske kiseline pri režimu doziranja dva puta dnevno, odnosno 2625 mg amoksicilina/375 mg klavulanske kiseline pri režimu doziranja tri puta dnevno. Kod dece telesne mase < 40 kg, navedena formulacija leka primenjena prema niže navedenim preporukama, obezbeđuje maksimalnu dnevnu dozu od 1000-2800 mg amoksicilina/143-400 mg klavulanske kiseline. Ukoliko se smatra da je potrebna primena više dnevne doze amoksicilina, preporučuje se izbor alternativne formulacije kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline , kako bi se izbegla nepotrebna primena visokih dnevnih doza klavulanske kiseline
Trajanje terapije bi trebalo da bude određeno kliničkim odgovorom pacijenta. Pojedine infekcije (npr. osteomijelitis) zahtevaju primenu terapije tokom dužeg vremenskog perioda. Lečenje ne bi trebalo da traje duže od 14 dana bez ponovljene kliničke procene (videti odeljak 4.4 za informacije u vezi sa produženom terapijom).
Odrasle osobe i deca telesne mase ≥ 40 kg
Preporučene doze:
• uobičajena doza (za sve indikacije): 875 mg/125 mg, dva puta dnevno; • viša doza (posebno u slučaju infekcija, kao što su otitis media, sinuzitis, infekcije donjeg respiratornog trakta i infekcije urinarnog trakta): 875mg/125mg, tri puta dnevno.
Starije osobe
Nije neophodno podešavanje doze leka.
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa klirensom kreatinina (CrCl) višim od 30 mL/min nije potrebno podešavanje doze.
Kod pacijenata sa klirensom kreatinina manjim od 30 mL/min se ne preporučuje primena kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline, sa odnosom amoksicilina i klavulanske kiseline od 7:1, s obzirom da nisu dostupne preporuke o podešavanju doze.
Oštećenje funkcije jetre
Dozirati uz oprez i pratiti funkciju jetre u pravilnim vremenskim razmacima
Način primene
Lek Amoksiklav 2X, film tableta je namenjen za oralnu primenu.
Lek primeniti na početku obroka, kako bi se moguća gastrointestinalna intolerancija svela na najmanju moguću meru, i poboljšala resorpcija amoksicilina/klavulanske kiseline.
Lečenje je moguće započeti parenteralno primenom leka odgovarajućeg farmaceutskog oblika dostupnog na tržištu Republike Srbije, a u skladu sa preporukama navedenim u Sažetku karakteristika leka za intravensku primenu, a potom nastaviti oblikom za oralnu primenu.
Deca telesne mase < 40 kg
Deca mogu biti lečena lekom Amoksiklav 2X u obliku film tablete ili kombinacijom amoksicilina/klavulanske kiseline u obliku praška za oralnu suspenziju. Preporučene doze:
• 25 mg/3,6 mg/kg/dan do 45 mg/6,4 mg/kg/dan, primenjeno u dve podeljene doze; • doza do 70 mg/10 mg/kg/dan, primenjena u dve podeljene doze, se može uzeti u obzir u slučaju pojedinih infekcija (kao što su otitis media, sinuzitis i infekcije donjeg respiratornog trakta). S obzirom da tablete nisu predviđene za deljenje na pola, kod dece telesne mase manje od 25kg ne smeju se primenjivati Amoksiklav 2X tablete.
U dole navedenoj tabeli prikazane su ostvarene doze (mg/kg telesne mase) kod dece telesne mase 25 do 40kg nakon primene jedne film tablete od 875mg/125mg.
Telesna masa [kg] | 40 | 35 | 30 | 25 | Preporučena pojedinačna doza [mg/kg telesne mase] (videti iznad) |
Amoksicilin [mg/kg telesne mase] po jednoj dozi (1 film tableta) | 21,9 | 25,0 | 29,2 | 35,0 | 12,5 – 22,5 (do 35) |
Klavulanska kiselina [mg/kg telesne mase] po jednoj dozi (1 film tableta) | 3,1 | 3,6 | 4,2 | 5,0 | 1,8 – 3,2 (do 5) |
Kod dece mlađe od 6 godina ili telesne mase manje od 25kg bi trebalo dati prednost primeni oralne suspenzije.
Nisu dostupni klinički podaci o primeni kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline u formulacijama 7:1, u dozama višim od 45 mg/6,4 mg po kg telesne mase, dnevno, kod dece mlađe od 2 godine života.
Nema kliničkih podataka o primeni kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline u formulacijama 7:1 kod pacijenata mlađih od 2 meseca. Stoga nije moguće dati preporuke o doziranju za navedenu populaciju.
Simptomi i znaci predoziranja
Moguća je ispoljavanje gastrointestinalnih simptoma i poremećaja ravnoteže tečnosti i elektrolita. Uočena je pojava amoksicilinske kristalurije, koja je u pojedinim slučajevima dovodila do insuficijencije bubrega.
Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili kod pacijenata koji dobijaju visoke doze leka moguća je pojava konvulzija.
Postoje prijavljeni slučajevi taloženja amoksicilina u urinarnim kateterima, uglavnom nakon intravenske primene visokih doza leka. Potrebna je redovna provera prohodnosti katetera
Terapija intoksikacije
Gastrointestinalni simptomi se mogu lečiti simptomatski, uz oprez u pogledu održavanja ravnoteže tečnosti i elektrolita.
Amoksicilin/klavulanska kiselina se iz cirkulacije mogu ukloniti hemodijalizom.
Najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek su dijareja, mučnina i povraćanje.
U daljem tekstu su navedene neželjena dejstva kombinacije amoksicilina/klavulanske kiseline dobijena na osnovu kliničkih ispitivanja i postmarketinškog praćenja, klasifikovana prema MedDRA Klasifikaciji sistema organa.
U cilju klasifikovanja učestalosti pojave neželjenih dejstava korišćena je dalje navedena terminologija. Veoma česta (≥1/10)
Česta (≥1/100 do <1/10) Povremena (≥1/1000 do <1/100)
Retka (≥1/10 000 do <1/1000) Veoma retka (<1/10 000)
Nepoznata (nije moguće proceniti učestalost na osnovu dostupnih podataka)
Infekcije i infestacije | |
Mukokutana kandidijaza | Česta |
Dominantan rast neosetljivih mikroorganizama | Nepoznata |
Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema | |
Reverzibilna leukopenija (uključujući neutropeniju) | Retka |
Trombocitopenija | Retka |
Reverzibilna agranulocitoza | Nepoznata |
Hemolitička anemija | Nepoznata |
Produženje vremena krvarenja i protrombinskog vremena1 | Nepoznata |
Imunološki poremećaji10 | |
Angioneurotski edem | Nepoznata |
Anafilaksa | Nepoznata |
Sindrom sličan serumskoj bolesti | Nepoznata |
Hipersenzitivni vaskulitis | Nepoznata |
Poremećaji nervnog sistema | |
Vrtoglavica | Povremena |
Glavobolja | Povremena |
Reverzibilna hiperaktivnost | Nepoznata |
Konvulzije2 | Nepoznata |
Aseptični meningitis | Nepoznata |
Gastrointestinalni poremećaji | |
Dijareja | Veoma česta |
Mučnina3 | Česta |
Povraćanje | Česta |
Indigestija | Povremena |
Kolitis udružen sa primenom antibiotika4 | Nepoznata |
Crn dlakav jezik | Nepoznata |
Hepatobilijarni poremećaji | |
Porast nivoa AST i/ili ALT5 | Povremena |
Hepatitis6 | Nepoznata |
Holestatska žutica6 | Nepoznata |
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva7 | |
Kožni osip | Povremena |
Pruritus | Povremena |
Urtikarija | Povremena |
Erythema multiforme | Retka |
Stevens-Johnson sindrom | Nepoznata |
Toksična epidermalna nekroliza | Nepoznata |
Bulozni eksfolijativni dermatitis | Nepoznata |
Akutna generalizovana egzantemozna pustuloza (AGEP)9 | Nepoznata |
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema | |
Intersticijalni nefritis | Nepoznata |
Kristalurija8 | Nepoznata |
1. Pojava mučnine je češće udružena sa primenom viših oralnih doza. Ukoliko se gastrointestinalne reakcije ispolje, njihov intenzitet se može smanjiti primenom leka Amoksiklav 2X na početku obroka. 4. Uključujući pseudomembranozni kolitis i hemoragijski kolitis 5. Zabeleženo je blago povećanje nivoa AST i/ili ALT kod pacijenata na terapiji beta-laktamskim antibioticima, ali nije poznat značaj navedenih podataka 6. Pojava navedenih događaja zabeležena je prilikom primene drugih penicilina i cefalosporina 7. Ukoliko dođe do pojave bilo koje reakcije hipersenzitivnog dermatitisa, neophodno je prekinuti primenu terapije |
Potražite neki drugi lek