Cosopt bez konzervanasa
Aktivne supstance: Dorzolamid, Timolol
Cosopt®bez konzervansa, 0,5%/2%, kapi za oči, rastvor timolol/dorzolamid
Lek Cosopt bez konzervansa sadrži dve aktivne supstance: timolol-maleat i dorzolamid-hidrohlorid.
- Timolol pripada grupi lekova koji se nazivaju „beta blokatori“.
- Dorzolamid pripada grupi lekova koji se nazivaju „inhibitori karboanhidraze“.
Ovi lekovi snižavaju pritisak u oku na različite načine.
Lek Cosopt bez konzervansa je indikovan u lečenju povišenog pritiska u oku kod pacijenata sa glaukom otvorenog ugla ili pseudoeksfolijativnim (kapsuliranim) glaukomom kada lokalna monoterapija betablokatorom nije dovoljna.
- ako ste alergični na timolol-maleat, dorzolamid-hidrohlorid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedeno u delu 6.);
- ako trenutno imate ili ste ranije imali respiratorne probleme kao što je to astma ili teški hronični opstruktivni bronhitis (teška bolest pluća koja može da uzrokuje pojavu škripanja i zviždanja u grudnom košu, otežano disanje, i/ili uporan i dugotrajan kašalj);
- ako imate usporene otkucaje srca, srčanu insuficijenciju ili poremećaj srčanog ritma (nepravilne otkucaje srca);
- ako imate teško oboljenje bubrega ili probleme sa bubrezima ili ste ranije imali kamen u bubregu;
- ako vam je povišena kiselost krvi usled nagomilavanja hlorida u krvi (hiperhloremijska acidoza).
Ako niste sigurni da li treba da koristite Cosopt bez konzervansa obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Pre nego što počnete da koristite lek Cosopt bez konzervansa obratite se Vašem lekarom. Obavestite Vašeg lekara ako imate ili ste imali bilo koje zdravstvene probleme ili probleme sa očima:
- koronarna bolest srca (simptomi mogu da uključuju bol ili osećaj teskobe u grudnom košu, gubitak daha ili gušenje), srčana insuficijencija, nizak krvni pritisak.
- poremećaj srčane frekvencije, poput usporenih otkucaja srca.
- problemi sa disanjem, astma, ili hronična opstruktivna bolest pluća.
- problemi sa slabom cirkulacijom (kao što je Raynaud-ova bolest ili Raynaud-ov sindrom).
- dijabetes, zato što timolol može da maskira znake i simptome niskog nivoa šećera u krvi.
- prekomerna aktivnost štitaste žlezde, zato što timolol može da maskira znake i simptome.
Pre nego što se podvrgnete nekoj operaciji, obavestite Vašeg lekara da uzimate lek Cosopt bez konzervansa zato što timolol može da promeni dejstvo nekih lekova koji se koriste u anesteziji.
Takođe, obavestite Vašeg lekara ako imate bilo kakve alergije ili anafilaktičke reakcije.
Obavestite Vašeg lekara ako imate slabost u mišićima ili imate dijagnozu miastenije gravis.
Ako se kod Vas pojavi bilo kakva nadraženost oka ili bilo koji drugi novi problemi sa očima kao što je crvenilo oka ili oticanje očnih kapaka, odmah se obratite Vašem lekaru.
Ukoliko sumnjate da lek Cosopt bez konzervansa kod Vas izaziva alergijske reakcije ili reakcije preosetljivosti (na primer osip na koži, ozbiljne reakcije na koži ili crvenilo i svrab u oku) prestanite sa upotrebom leka Cosopt bez konzervansa i odmah se obratite Vašem lekaru.
Obavestite Vašeg lekara ako se kod Vas pojavi infekcija oka, ako povredite oko, imate hiruršku intervenciju na oku, ili se pojavi neka reakcija uključujući nove simptome ili pogoršanje postojećih simptoma.
Kada se Cosopt bez konzervansa ukapa u oko može da ima efekat na ceo Vaš organizam.
Cosopt bez konzervansa nije ispitivan kod pacijenata koji nose kontaktna sočiva. Ako koristite meka kontaktna sočiva pre upotrebe leka Cosopt bez konzervansa konsultujte se sa Vašim lekarom.
Upotreba kod starijih pacijenata U ispitivanjima je pokazano da je efekat leka Cosopt (formulacija sa konzervansom) sličan kod starijih i kod mlađih pacijenata.
Upotreba kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre Obavestite Vašeg lekara o svim problemima koje imate ili ste imali sa jetrom.
Lek Cosopt bez konzervansa može da utiče na dejstvo drugih lekova i, takođe, drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Cosopt bez konzervansa, uključujući i druge kapi za oči koje se koriste za lečenje glaukoma. Obavestite Vašeg lekara ako koristite, ili nameravate da koristite, lekove za snižavanje krvnog pritiska, lekove za srce ili lekove za lečenje dijabetesa. Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste u skorije vreme uzimali, bilo koje druge lekove. Ovo je posebno važno ako:
- koristite lekove za snižavanje krvnog pritiska ili lekove za lečenje bolesti srca (kao što su to blokatori kalcijumovih kanala, beta blokatori ili digoksin);
- koristite lekove za lečenje poremećaja ili nepravilnog rada srca kao što su to blokatori kalcijumovih kanala, beta blokatori ili digoksin;
- koristite druge kapi za oči koje sadrže neki beta blokator;
- koristite neki drugi inhibitor karboanhidraze kao što je to acetazolamid;
- koristite inhibitore monoaminooksidaze (MAO inhibitori):
- koristite neki parasimpatomimetik koji vam je možda propisan da biste lakše mokrili.
Parasimpatomimetici su takođe posebna vrsta lekova koji se ponekad koriste da bi se uspostavio normalan rad creva;
- koristite narkotike kao što je morfin koji se koristi u terapiji umerenog do teškog bola;
- koristite lekove za lečenje dijabetesa;
- koristite lekove za lečenje depresije, poznate pod imenom fluoksetin ili paroksetin;
- koristite lekove sa sulfo grupama
- uzimate kinidin (lek koji se koristi za lečenje bolesti srca i nekih vrsta malarije).
Trudnoća i dojenje Pre početka upotrebe bilo kog leka posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Primena u trudnoći Nemojte uzimati lek Cosopt bez konzervansa tokom trudnoće, osim ukoliko Vaš lekar smatra da je to neophodno.
Primena tokom dojenja Nemojte uzimati lek Cosopt bez konzervansa tokom dojenja. Timolol može da prođe u mleko dojilje. Obratite se Vašem lekaru za savet pre uzimanja bilo kog leka tokom dojenja.
Nisu sprovedene studije o uticaju ovog leka na sposobnosti prilikom upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama. Cosopt bez konzervansa izaziva neželjena dejstva poput zamućenog vida što može da utiče na Vašu sposobnost da upravljate vozilom i/ili rukujete mašinama. Nemojte da upravljate vozilom ili rukujete mašinama sve dok ne budete sigurni da se osećate dobro i da vam je vid bistar.
Uvek koristite ovaj lek tačno onako kako Vam je to rekao Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni kako da koristite lek proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Vaš lekar će ustanoviti koja je doza odgovarajuća za Vas i koliko dugo treba da traje lečenje.
Preporučena doza je jedna kap u obolelo oko (oči) ujutro i uveče.
Ako koristite lek Cosopt bez konzervansa zajedno sa drugim kapima za oči, primenu ovih različitih kapi za oči treba vremenski razdvojiti - najmanje 10 minuta.
Ne menjajte dozu leka bez konsultacije sa Vašim lekarom.
Ukoliko imate bilo kakvih poteškoća pri primeni Vaših kapi za oči, potražite pomoć od člana porodice ili staratelja.
Ne dozvolite da jednodozni kontejner dodirne oko ili okolno tkivo. Ovo može dovesti do povrede oka. Takođe, kontejner može postati kontaminiran (zagađen) bakterijama koje mogu da izazovu infekciju oka koja može da dovede do ozbiljnog oštećenja oka, pa čak i gubitka vida. Da biste izbegli moguću kontaminaciju kontejnera sa pojedinačnom dozom, operite ruke pre upotrebe leka i ne dozvolite da vrh kontejnera dotakne bilo koju površinu.
Uputstvo za upotrebu: Rastvor iz jednog jednodoznog kontejnera leka Cosopt bez konzervansa mora da se upotrebi, odnosno primeni u obolelo oko/oči, odmah nakon otvaranja. Pošto sterilnost rastvora ne može da se održi nakon otvaranja jednodoznog kontejnera, za svaku sledeću upotrebu mora da se otvori novi kontejner i taj kontejner mora da se odbaci odmah nakon upotrebe.
Prezentacija 1
1. Otvoriti kesicu koja sadrži 15 zasebnih jednodoznih kontejnera. U kesici se nalaze tri stripa od kojih svaki sadrži po 5 jednodoznih kontejnera. Zabeležiti datum prvog otvaranja kesice.
2. Prvo oprati ruke, a zatim odlomiti sa stripa jedan jednodozni kontejner i odvrnuti zatvarač okretanjem.
3. Zabaciti glavu unazad i pažljivo povući donji kapak oka tako da se formira prostor između kapka i oka. Ne dozvoliti da bilo koji deo kontejnera dodirne oko ili predeo oko oka.
Ukoliko niste sigurni kako da primenite lek, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
4. Ukapati jednu kap u obolelo oko/oči na način kako Vam je objasnio lekar. Nemojte treptati dok ukapavate kap u oko. Svaki jednodozni kontejner sadrži dovoljnu količinu rastvora za oba oka.
5. Nakon ukapavanja kapi Cosopt bez konzervansa, treba pritisnuti prstom ugao oka, pored nosa ili zatvorite oči na 2 minuta. Ovo pomaže da lek ne dospe u cirkulaciju, odnosno u ostale delove tela.
6. Nakon ukapavanja kapi, da bi se sprečila kontaminacija rastvora bez konzervansa, iskorišćeni kontejner treba baciti, čak iako je u njemu preostalo još rastvora.
7. Čuvati preostale jednodozne kontejnere u kesici. Preostali jednodozni kontejneri moraju da se upotrebe u roku od 15 dana nakon prvog otvaranja kesice. Ukoliko nakon 15 dana od otvaranja kesice, u kesici preostane još kontejnera, treba ih bezbedno odbaciti i otvoriti novu kesicu. Važno je nastaviti upotrebu kapi za oči onako kako je propisao lekar.
Prezentacija 2
1. Otvoriti kesicu koja sadrži 15 zasebnih jednodoznih kontejnera. U kesici se nalaze tri stripa od kojih svaki sadrži po 5 jednodoznih kontejnera. Zabeležiti datum prvog otvaranja kesice.
2. Prvo oprati ruke, a zatim odlomiti sa stripa jedan jednodozni kontejner i odvrnuti zatvarač okretanjem. Zapaziti da otvoreni jednodozni kontejner ima „peraja“ sa obe strane vrha kontejnera, kao što je prikazano na dijagramu ispod:
3. Držite jednodozni kontejner tako da su „peraja“ na stranama kontejnera u ravni sa horizontalom između unutrašnjeg i spoljašnjeg ugla oka, kao što je prikazano na slici ispod. Zabaciti glavu unazad i pažljivo povući donji kapak oka tako da se formira prostor između kapka i oka. Ne dozvoliti da bilo koji deo kontejnera dodirne oko ili predeo oko očiju.
Ukoliko niste sigurni kako da primenite lek, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
4. Ukapati jednu kap u obolelo oko/oči na način kako je objasnio lekar. Nemojte treptati dok ukapavate kap u oko. Svaki jednodozni kontejner sadrži dovoljnu količinu rastvora za oba oka.
5. Nakon ukapavanja kapi Cosopt bez konzervansa, treba pritisnuti prstom ugao oka, pored nosa ili zatvorite oči na 2 minuta. Ovo pomaže da lek ne dospe u cirkulaciju, odnosno u ostale delove tela.
6. Nakon ukapavanja kapi, da bi se sprečila kontaminacija rastvora bez konzervansa, iskorišćeni kontejner treba baciti, čak iako je u njemu preostalo još rastvora.
7. Čuvati preostale jednodozne kontejnere u kesici. Preostali jednodozni kontejnere moraju da se upotrebe u roku od 15 dana nakon prvog otvaranja kesice. Ukoliko nakon 15 dana od otvaranja kesice, u kesici preostane još kontejnera, treba ih bezbedno odbaciti i otvoriti novu kesicu. Važno je nastaviti upotrebu kapi za oči onako kako je propisao lekar.
Prezentacija 3
1. Otvoriti kesicu koja sadrži 15 zasebnih jednodoznih kontejnera. U kesici se nalaze tri stripa od kojih svaki sadrži po 5 jednodoznih kontejnera. Zabeležiti datum prvog otvaranja kesice.
2. Prvo oprati ruke, a zatim odlomiti sa stripa jedan jednodozni kontejner i odvrnuti zatvarač okretanjem. Zapaziti da otvoreni jednodozni kontejner ima „peraja” sa obe strane vrha kontejnera, kao što je prikazano na dijagramu ispod:
3. Držite jednodozni kontejner tako da su „peraja” na stranama kontejnera u ravni sa horizontalom između unutrašnjeg i spoljašnjeg ugla oka, kao što je prikazano na slici ispod. Zabaciti glavu unazad i pažljivo povući donji kapak oka tako da se formira prostor između kapka i oka. Ne dozvoliti da bilo koji deo kontejnera dodirne oko ili predeo oko očiju.
Ukoliko niste sigurni kako da primenite lek, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
4. Ukapati jednu kap u obolelo oko/oči na način kako je to objasnio lekar. Nemojte treptati dok ukapavate kap u oko. Svaki jednodozni kontejner sadrži dovoljnu količinu rastvora za oba oka.
5. Nakon ukapavanja kapi, Cosopt bez konzervansa, pritisnite prstom ugao oka, pored nosa, ili zatvorite oči na 2 minuta. Ovo pomaže da lek ne dospe u cirkulaciju, odnosno u ostale delove tela.
6. Nakon ukapavanja kapi, da bi se sprečila kontaminacija rastvora bez konzervansa, iskorišćeni kontejner treba baciti, čak iako je u njemu preostalo još rastvora.
7. Čuvati preostale jednodozne kontejnere u kesici. Preostali jednodozni kontejneri moraju da se upotrebe u roku od 15 dana nakon prvog otvaranja kesice. Ukoliko nakon 15 dana od otvaranja kesice, u kesici preostane još kontejnera, treba ih bezbedno odbaciti i otvoriti novu kesicu. Važno je nastaviti upotrebu kapi za oči onako kako je propisao lekar.
Iskustvo sa upotrebom leka Cosopt (formulacija sa konzervansom) kod odojčadi i dece je ograničeno.
Ako ste stavili previše kapi u oko ili progutali bilo koju količinu sadržaja bočice, pored drugih dejstava, možete da osetite ošamućenost, otežano disanje ili da osećate da Vam srce radi sporije. Odmah se obratite Vašem lekaru.
Veoma je važno da koristite lek Cosopt bez konzervansa tačno na način kako vam je to propisao Vaš lekar. Ako propustite dozu uzmite je što je pre moguće. Međutim, ako je došlo vreme za uzimanje naredne doze, nemojte da uzimate propuštenu dozu već samo nastavite sa uobičajenim uzimanjem
leka u uobičajeno vreme za doziranje.
Ne smete da uzimate duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako želite da prestanete sa primenom ovog leka prvo se obratite Vašem lekaru.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi sa upotrebom ovog leka obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
U većini slučajeva možete da nastavite sa primenom kapi, osim ukoliko se pojave ozbiljne neželjene reakcije. Ako ste zabrinuti, obratite se lekaru ili farmaceutu. Nemojte da prestanete sa uzimanjem leka Cosopt bez konzervansa pre nego što o tome porazgovarate sa Vašim lekarom.
Generalizovane alergijske reakcije, uključujući oticanje ispod kože, mogu da se pojave na delovima tela poput lica i udova, i mogu da dovedu do opstrukcije disajnih puteva što dovodi do otežanog gutanja ili disanja; pojava koprivnjače ili osipa koji svrbi, lokalizovanog i generalizovanog osipa, svraba, ozbiljnih, iznenadnih alergijskih reakcija koje su opasne po život.
Prijavljene su sledeće neželjene reakcije izazvane lekom Cosopt bez konzervansa ili nekom od aktivnih supstanci leka bilo tokom kliničkih ispitivanja ili nakon stavljanja leka u promet:
Veoma česte (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Osećaj peckanja i probadanja u oku, izmenjen osećaj ukusa.
Česte (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Crvenilo oka/očiju i okoline, suzenje ili svrab oka/očiju, kornealna erozija (oštećenje prednjeg sloja očne jabučice), oticanje i/ili nadraženost oka/očiju i okoline, osećaj da se nešto nalazi u oku, smanjena osetljivost rožnjače (nemanje osećaja da je nešto upalo u oko i nemanje osećaja bola u oku), bol u oku, suve oči, zamućen vid, glavobolja, sinuzitis (osećaj napetosti ili punoće u nosu), mučnina, slabost/umor i malaksalost.
Povremene (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Vrtoglavica, depresija, zapaljenje dužice, poremećaji vida sa refraktivnim promenama (u nekim slučajevima zbog obustavljanja terapije mioticima), usporen rad srca, nesvestica, otežano disanje (dispnea), loša probava i pojava kamena u bubregu.
Retke (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): Sistemski lupus eritematozus (bolest imunskog sistema koja može da izazove zapaljenje unutrašnjih organa), utrnulost ili žmarci u šakama ili stopalima, nesanica, noćne more, gubitak memorije, pojačanje znakova i simptoma miastenije gravis (mišićni poremećaj), smanjena seksualna želja, moždani udar, privremena kratkovidost koja može da se povuče nakon prestanka upotrebe leka, odvajanje sloja ispod mrežnjače koji sadrži krvne sudove, nakon filtracione operacije što može da dovede do poremećaja vida, padanje očnih kapaka (oko ostaje napola zatvoreno), dupli vid, stvaranje krasti na očnom kapku, oticanje rožnjače (sa simptomima poremećaja vida), nizak pritisak u oku, zvukovi poput zvonjave u ušima, nizak krvni pritisak, promene u ritmu ili brzini rada srca, kongestivna srčana insuficijencija (bolest srca praćena kratkim dahom i oticanjem stopala i nogu zbog nagomilavanja tečnosti), edem (nagomilavanje tečnosti), cerebralna ishemija (smanjen dotok krvi u mozak), bol u grudima, palpitacije (ubrzan i/ili nepravilan rad srca), srčani udar, Raynaud-ov fenomen, oticanje ili hladnoća u šakama i stopalima i smanjena cirkulacija krvi u rukama i nogama, grčevi u nogama i/ili bol u nogama prilikom hodanja (klaudikacija), nedostatak vazduha, oslabljeno disanje, curenje nosa, krvarenje iz nosa, stezanje vazdušnih puteva u plućima, kašalj, nadraženost grla, suva usta, proliv, kontaktni dermatitis, opadanje kose, osip na koži belo-sive boje (psoriaziformni osip), Peyronie-ova bolest (koja može da izazove zakrivljenost penisa), reakcije alergijskog tipa poput osipa, koprivnjače, svraba, u retkim slučajevima moguće oticanje usana, očiju i usta, zviždanje u plućima, ili teške kožne reakcije (Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza).
Kao i drugi lekovi koji se primenjuju u oko, timolol se resorbuje u krvi. Ovo može da izazove slična neželjena dejstva kao ona uočena kod beta blokatora koji se uzimaju oralno. Pojava neželjenih dejstava nakon lokalne primene u oko je ređa nego kada se lekovi uzimaju, na primer, oralno ili primaju u vidu injekcije. Navedena dodatna neželjena dejstva uključuju reakcije zabeležene kod betablokatora tokom korišćenja u lečenju bolesti oka:
Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
Nizak nivo šećera u krvi, srčana insuficijencija, jedna vrsta poremećaja u radu srca, bol u stomaku, povraćanje, bol u mišićima koji nije uzrokovan fizičkim naporom, seksualna disfunkcija.
Prijavljivanje neželjenih reakcija Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija website: www.alims.gov.rs e-mail: [email protected]
Potražite neki drugi lek