DuoTrav


Aktivne supstance: Travoprost, Timolol

DuoTrav®; kapi za oči, rastvor; 5mg/mL + 40 mikrograma/mL
Pakovanje: boca sa kapaljkom, 1x 2,5 mL

DuoTrav, kapi za oči, rastvor je kombinacija dve aktivne supstance (timolol i travoprost). Travoprost je analog prostaglandina koji povećava oticanje očne vodice iz oka, koji snižava očni pritisak. Timolol je beta blokator koji smanjuje stvaranje tečnosti u oku. Ove dve supstance zajedno smanjuju pritisak u oku.

DuoTrav kapi za oči se koriste u lečenju visokog očnog pritiska kod odraslih, uključujući starije osobe. Povišen
očni pritisak može da dovede do bolesti koja se zove glaukom.



  • ako ste alergični na travoprost, prostaglandine, timolol, beta-blokatore ili bilo koju od pomoćnih supstanci leka (vidite odeljak 6)
  • ako imate ili ste ranije imali probleme sa disanjem kao što je astma, težak hronični opstruktivni bronhitis (teško oboljenje pluća koje može da izazove šištanje, poteškoće sa disanjem i/ili dugotrajan kašalj), ili druge oblike problema sa disanjem 
  • ako imate težak oblik polenske kijavice
  • ako imate usporen rad srca, srčana slabost ili poremećaje srčanog ritma (nepravilan rad srca)
  • ako je površina oka mutna.

Pitajte svog lekara za savet ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas.

Pre upotrebe ovog leka obavestite lekara ako imate ili ste ranije imali:

  • koronarnu srčanu bolest (simptomi mogu biti bol u grudima ili stezanje u grudima, gubitak daha ili gušenje), srčanu slabost, nizak krvni pritisak
  • poremećaj srčanog ritma kao što je usporen rad srca
  • probleme sa disanjem, astmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća
  • poremećaj cirkulacije (slaba cirkulacija krvi) (kao što je Raynaud-ova bolest ili Raynaud-ov sindrom)
  • dijabetes. Timolol može da prikrije znakove i simptome niske koncentracije šećera u krvi
  • pojačanu aktivnost štitaste žlezde. Timolol može prikriti znakove i simptome bolesti štitaste žlezde.
  • Pre hirurške intervencije, obavestite lekara, da koristite lek DuoTrav, jer timolol može da izmeni dejstvo nekih lekova koji se koriste tokom anestezije.
  • Ako imate mijasteniju gravis (hronična neuromišićna slabost)
  • Ako dobijete težak oblik alergijske reakcije (osip na koži, crvenilo i svrab oka) za vreme korišćenja leka DuoTrav, čime god da je ona bila izazvana, terapija adrenalinom možda neće biti efikasna kao što je uobičajeno. Prema tome, kad god treba da dobijete još neki lek, upozorite svog lekara da već uzimate lek DuoTrav.
  • Ako ste imali operaciju katarakte, razgovarajte sa svojim lekarom pre upotrebe leka DuoTrav.
  • Ako trenutno imate ili ste imali zapaljenje oka razgovarajte sa svojim lekarom pre upotrebe leka DuoTrav.
  • Lek DuoTrav može da promeni boju Vaše dužice (obojeni deo oka). Ova promena može biti trajna.
  • Lek DuoTrav može da poveća dužinu, debljinu, boju i/ili broj trepavica i može da dovede do neuobičajenog rasta dlaka na Vašim kapcima.
  • Travoprost se može resorbovati preko kože pa ga zbog toga ne treba primenjivati kod trudnica i žena koje pokušavaju da zatrudne. Ako proizvod dođe u kontakt sa kožom treba ga odmah isprati.

Važne informacije o nekim sastojcima leka DouTrav

  • Lek DuoTrav sadrži ricinusovo ulje, polioksil, hidrogenizovano 40 i propilenglikol koji mogu dovesti do reakcija na koži i iritacije kože.

Lek DuoTrav može da utiče na dejstvo drugih lekova koje koristite, uključujući i druge kapi za oči za lečenje glaukoma, kao što i ti drugi lekovi mogu da utiču na delovanje leka DuoTrav. Obavestite svog lekara ako koristite ili nameravate da koristite lekove za sniženje krvnog pritiska, lečenje oboljenja srca uključujući hinidin (koristi se za lečenje srca i nekih oblika malarije), terapiju šećerne bolesti ili antidepresive kao što su fluoksetin i paroksetin.
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste donedavno uzimali i druge lekove uključujući lekove koji se kupuju bez recepta.

Ne koristite lek DuoTrav ako ste trudni osim ako vaš doktor proceni da je to neophodno. Ukoliko postoji mogućnost da zatrudnite, morate koristiti odgovarajuću kontracepciju tokom upotrebe leka.

Ne koristite lek DuoTrav ako dojite. Lek DuoTrav može preći u Vaše mleko.

Pitajte Vašeg lekara za savet pre nego što uzmete bilo koji lek tokom perioda dojenja.

Moguće je da Vam neko vreme posle ukapavanja leka DuoTrav vid bude zamućen. Nemojte upravljati motornim vozilom niti rukovati mašinama dok to ne prođe.

Koristite DuoTrav, kapi za oči rastvor, samo na način koji Vam je Vaš lekar preporučio. Konsultujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

Uobičajena doza

Po jedna kap u obolelo oko ili oči, jednom dnevno – ujutro ili uveče. Ukapavajte lek u oko u isto vreme svakog dana.

Ukapavajte DuoTrav u oba oka samo ako Vam je lekar tako preporučio. Lek koristite onoliko dugo koliko Vam je to lekar odredio.

DuoTrav koristite samo za ukapavanje u oko.

  • Neposredno pre prve upotrebe, bocu i kapaljku izvadite iz kesice (slika 1) i zabeležite datum otvaranja na za to određeno mesto na pakovanju.
  • Uzmite bočicu leka DuoTrav i ogledalo.
  • Operite ruke.
  • Odvrnite poklopac.
  • Držite bočicu, usmerenu na dole, između palca i kažiprsta.
  • Zabacite glavu unazad. Povucite na dole kapak čistim prstom, dok se ne otvori “džep” između kapka i oka.Tu treba da ukapate lek (slika 2).
  • Prinesite vrh bočice oku. Koristite ogledalo ako Vam je potrebno.
  • Ne dodirujte oko niti kapak, okolnu kožu niti druge površine vrhom bočice. Tako se mogu zagaditi kapi.
  • Nežno stisnite bočicu da izađe samo po jedna kap leka DuoTrav (slika 3)
  • Posle ukapavanja leka DuoTrav, pritisnite prstom ugao oka uz nos u trajanju od 2 minuta (slika 4). To će sprečiti da lek DuoTrav dopre u ostale delove tela.
  • Ako koristite kapi za oba oka, ponovite postupak i za drugo oko
  • Odmah po upotrebi čvrsto zatvorite bočicu
  • Koristite samo jednu bočicu. Ne otvarajte spoljašnju kesicu dok Vam nije potrebna bočica.

Koliko treba koristiti
◀ videti prethodno
Ukoliko kap ne uspete da ukapate u oko, pokušajte ponovo.

Ukoliko koristite i neke druge kapi za oči, neka prođe bar 5 minuta između stavljanja DuoTrav i drugih kapi.
Ako imate još neko pitanje o ovom leku, pitajte lekara ili farmaceuta.

Ukoliko nosite meka kontaktna sočiva. Ne koristite kapi dok imate sočiva. Nakon ukapavanja kapi sačekajte 15 minuta pre nego što ponovo stavite sočiva.

Lek DuoTrav nije namenjen za upotrebu kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti.

Ukoliko ste ukapali više leka DuoTrav nego što treba, isperite oko toplom vodom. Ne ukapavajte više kapi dok ne dođe vreme za sledeću dozu.

Ukoliko zaboravite da ukapate lek DuoTrav, nastavite sa sledećom dozom, po planu. Ne ukapavajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu. Doza nikada ne treba da bude veća od jedne kapi po obolelom oku na dan.

Ukoliko prestanete da ukapavate lek DuoTrav a da niste obavestili svog doktora, pritisak u Vašim očima neće biti kontrolisan što može dovesti do gubitka vida.

Kao i svi lekovi, i lek DuoTrav, kapi za oči, rastvor, može da dovede do neželjenih dejstava mada ih ne dobijaju svi pacijenti.

Možete da nastavite da i dalje ukapavate lek DuoTrav ukoliko neželjena dejstva nisu ozbiljna. Ukoliko ste zabrinuti, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom. Ne prekidajte terapiju lekom DuoTrav bez konsultacije sa svojim lekarom.

Veoma česta neželjena dejstva
(mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko
Crvenilo oka

Česta neželjena dejstva
(mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko
Zapaljenje površine oka sa oštećenjem površine, bol oka, zamućen vid, poremećaj vida, suvo oko, svrab oka, nelagodnost u oku, znaci i simptomi iritacije oka (žarenje, peckanje).

Povremena neželjena dejstva
(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko
Zapaljenje površine oka, zapaljenje očnih kapaka, otok konjuktive, pojačan rast trepavica, zapaljenje dužice, zapaljenje oka, preosetljivost na svetlo, oslabljen vid, zamor očiju, alergija u predelu oka, otok oka, pojačano lučenje suza, crvenilo očnih kapaka, promena boje očnih kapaka.

Opšta neželjena dejstva
Alergija na lek, vrtoglavica, glavobolja, povišen ili snižen krvni pritisak, gubitak daha, pojačan rast dlaka, slivanje u grlo, zapaljenje kože i svrab, usporen ritam rada srca.

Retka neželjena dejstva
(mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

Dejstva na oko
Istanjivanje površine oka, zapaljenje žlezda u očnim kapcima, pucanje kapilara u oku, perutanje očnih kapaka, neuobičajeno postavljene trepavice, neuobičajen rast trepavica.

Opšta neželjena dejstva
Nervoza, nepravilan rad srca, gubitak kose, promena glasa, poteškoće pri disanju, kašalj, iritacija grla, koprivnjača, izmenjene vrednosti laboratorijskih analiza jetre, promena boje kože, potamnjenje kože, žeđ, malaksalost, osećaj nelagodnosti u nosu, prebojenost mokraće, bol u šakama i stopalima.

Nepoznata učestalost
(učestalost se ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Dejstva na oko
spušten kapak (oko je poluzatvoreno).

Opšta neželjena dejstva
osip, srčana slabost, bol u grudima, moždani udar, nesvestica, depresija, astma, ubrzan rad srca, utrnulost ili osećaj trnjenja, lupanje srca, otok donjih udova, poremećaj ukusa.

Dodatno:
Lek DuoTrav je kombinacija 2 aktivne supstance. Kao i ostali lekovi za okularnu upotrebu, travoprost i timolol (beta-blokator) se resorbuju u krvotok. Ovo može izazvati neželjena dejstva slična onim koja nastaju prilikom intravenske i/ili oralne primene beta-blokatora. Pojava neželjenih dejstava nakon lokalne okularne primene je manja u poređenju sa primenom istih lekova oralnim putem ili intravenski. Navedena su neželjena dejstva koja uključuju reakcije zabeležene prilikom primene lekova iz grupe beta-blokatora, u terapiji oboljenja oka:

Dejstva na oko: zapaljenje očnih kapaka, zapaljenje rožnjače, odvajanje sloja ispod mrežnjače koji sadrži krvne sudove a nakon filtracione hirurgije, što može dovesti do poremećaja u vidu, smanjena osetljivost rožnjače, erozija rožnjače (oštećenje prvog sloja očne jabučice), duple slike, promena boje dužice.

Opšta neželjena dejstva
Srce i cirkulacija: usporen rad srca, lupanje srca, otok (zadržavanje tečnosti), promene u ritmu i brzini rada srca, kongestivna srčana insuficijencija (oboljenje srca koje prati nedostatak daha i oticanje stopala i nogu usled zadržavanja tečnosti), tip poremećaja srčanog ritma, srčani zastoj, nizak krvni pritisak, Raynaud-ov fenomen, hladne šake i stopala, smanjen dotok krvi u mozak.

Sistem organa za disanje: suženje disajnih puteva u plućima (pre svega kod pacijenata sa već postojećim oboljenjima), poteškoće tokom disanja, zapušen nos.

Nervni sistem i opšti poremećaji: problemi sa spavanjem (nesanica), noćne more, gubitak pamćenja, gubitak snage i energije.

Sistem organa za varenje: poremećaj čula ukusa, mučnina, loše varenje, proliv, suva usta, bol u stomaku, povraćanje.

Alergija: opšte reakcije preosetljivosti uključujući otok ispod kože koji može nastati u predelu lica i udovima, a koje mogu da zapuši disajne puteve, što može dovesti do poteškoća prilikom gutanja i disanja, lokalizovani ili opšti osip, svrab, teška i po život opasna alergijska reakcija.

Koža: kožni osip sa belo sivom prebojenošću (osip nalik psorijazi) ili pogoršanje psorijaze, ljuštenje kože.

Skeletno-mišićni sistem: pojačanje znakova i simptoma mijastenije gravis (poremećaj mišića), neobičan osećaj nalik mravinjanju, slabost/umor mišića, bol u mišićima koji nije uzrokovan fizičkom aktivnišću.

Reprodukcija: seksualna disfunkcija, smanjen libido.

Metabolizam: smanjena koncentracija šećera u krvi

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili farmaceuta ili
medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu.
Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene
reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek