Elaprase
Aktivna supstanca: Idursulfaza
Lek ELAPRASE je koncentrat za rastvor za intravensku infuziju koji se koristi kao enzimska zamenska terapija za lečenje dece i odraslih sa Hanterovim sindromom (Mukopolisaharidoza II) kada je nivo enzima iduronat-2-sulfataze u telu niži od normalne vrednosti.
Ako bolujete od Hanterovog sindroma, ugljenihidrat koji se naziva glikozaminoglikan i koji se uobičajeno razgrađuje u Vašem telu se ne razgrađuje i sporo se sakuplja u različitim organima Vašeg tela. To prouzrokuje nepravilnu funkciju ćelija i probleme u različitim organima što može dovesti do oštećenja tkiva i prestanka rada organa.
Lek ELAPRASE sadrži aktivnu supstancu idursulfazu koja je zamena za enzim koji je na niskom nivou i tako razgrađuje ugljenihidrat u zahvaćenim ćelijama.
Lek ELAPRASE je predviđen za dugoročno lečenje pacijenata sa Hanterovim sindromom (Mucopolysaccharidosis II, MPS II).
Terapija zamene enzima se uglavnom daje u okviru dugoročnog lečenja.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. Ako ste alergični (preosetljivi) na idursulfazu ili bilo koju drugu pomoćnu supstancu leka ELAPRASE.
Kada uzimate lek Elaprase posebno vodite računa:
Ako ste lečeni lekom ELAPRASE možete doživeti neželjena dejstva tokom ili nakon infuzije. Najčešći simptomi su svrab, osip, urtikarija, groznica,
glavobolja, povećan krvni pritisak i crvenilo. U većini slučajeva možete da primate lek ELAPRASE i ako se pojave ovi simptomi. Ako se pojavi alergijska reakcija posle primanja leka ELAPRASE, odmah kontaktirajte lekara. Moguće je propisivanje dodatnih lekova kao što su antihistaminici i
kortikosteroidi kako bi se lečile ili sprečile alergijske raekcije.
Ako dođe do težih oblika alergijskih reakcija (anafilaktičkog tipa), Vaš lekar će odmah prekinuti infuziju i započeti odgovarajuće lečenje. Možda će biti neophodno da ostanete u bolnici
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.
Nema podataka o interakciji leka ELAPRASE sa drugim lekovima.
Molim Vas da obavestite svog lekara ili apotekara ako ste nedavno uzeli bilo koje druge lekove, uključujući lekove izdate bez recepta
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ne preporučuje se primena leka ELAPRASE tokom trudnoće. Lek ELAPRASE može da prođe u majčino mleko i iz tog razloga ukoliko dojite treba da se konsultujete sa lekarom ili farmaceutom pre početka primene leka.
Nije poznato da li lek ELAPRASE utiče na sposobnost vožnje ili upravljanje mašinama.
Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek ELAPRASE. Ne prekidajte tretman dok se ne posavetujete sa Vašim lekarom iako je nastupilo poboljšanje bolesti.
Lečenje lekom ELAPRASE treba da bude pod nadzorom lekara ili zdravstvenog radnika, npr. medicinske sestre, koji imaju iskustva u lečenju Hunterovog sindroma ili drugih naslednih metaboličkih bolesti.
Lek ELAPRASE pre korišćenja treba da se rekonstituiše u dozi od 9 mg/mL (0.9%) rastvora natrijum hlorida. Uobičajna doza je 0.5 mg (pola miligrama) infuzije za svaki kilogram telesne mase. Kada se rekonstituiše, lek ELAPRASE se daje kroz venu (slobodnim padom). Davanje
intravenske infuzije obično traje od 1 do 3 sata i daje se svake nedelje.
Preporučeno doziranje kod dece i adolescenata je isto kao i kod odraslih.
Ne postoje podaci o slučajevima predoziranja lekom ELAPRASE.
Ako mislite da niste dobili propisanu dozu leka ELAPRASE, intravensku infuziju, molimo Vas kontaktirate svog lekara.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi sa primenom leka ELAPRASE obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, lek ELAPRASE može da izazove neželjena dejstva, mada ih ne doživljavaju svi.
Većina neželjenih dejstava su od blagih do umerenih i u vezi je sa intravenskom infuzijom, mada pojedina mogu da budu veoma ozbiljna. Vremenom broj ovakvih reakcija povezanih sa infuzijom opada.
Ako imate problema sa disanjem, sa ili bez plavkaste kože, odmah to recite Vašem lekaru i zatražite odmah medicinsku pomoć.
Veoma česta neželjena dejstva (mogu se javiti kod više od 1 na 10 ljudi) su:
- Glavobolja;
- Povećan krvni pritisak, crvenilo;
- Gubitak daha, teško disanje;
- Bol u stomaku, mučnina, povraćanje, loša probava, česte i/ili mekane stolice;
- Bol u grudima;
- Urtikarija, osip, svrab;
- Groznica;
- Otok na mestu infuzije;
- Reakcije povezane sa infuzijom
Česta neželjena dejstva (mogu se javiti kod 1 na 10 ljudi) su:
- Vrtoglavica, podrhtavanje;
- Ubrzani otkucaji srca, neravnomerni otkucaji srca, plavičasta koža;
- Smanjeni krvni pritisak;
- Teškoće sa disanjem, kašalj, ubrzano disanje, nizak nivo kiseonika u krvi;
- Otok jezika;
- Crvenilo kože;
- Bol u zglobovima;
- Otok ekstremiteta, otok lica.
Neželjeni efekti za koje se učestalost ne može proceniti iz dostupnih podataka su:
- Ozbiljne alergijske reakcije.
Ukoliko ste primetili neko od navedenih ili bilo koje drugo neželjeno dejstvo koje ovde nije navedeno, molimo Vas da obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek