Jardiance


Aktivna supstanca: Empagliflozin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 10 i 25mg

Lek Jardiance sadrži aktivnu supstancu empagliflozin, koja deluje tako što u bubrezima blokira protein koji se zove natrijum-glukozni kotransporter 2 (SGLT2). SGLT2 sprečava izlučivanje glukoze putem urina tako što resorbuje glukozu u krvotok dok se krv filtrira u bubrezima. Blokiranjem tog proteina ovaj lek dovodi do izlučivanja glukoze (šećera u krvi) putem urina, a nivoi glukoze u krvi, koji su
suviše visoki zbog dijabetes melitusa tip 2 (šećerne bolesti tip 2), na ovaj način se snižavaju.
Vaš lekar Vam je propisao ovaj lek kako bi Vam se smanjio nivo šećera u krvi.

  • Lek Jardiance se koristi za lečenje dijabetes melitusa tip 2 (šećerne bolesti tip 2) kod odraslih pacijenata (starosne dobi od 18 godina i starijih), kada se dijabetes melitus tip 2 (šećerna bolest tip 2) ne može kontrolisati samo dijetom i fizičkom aktivnošću.
  • Lek Jardiance se može koristiti bez drugih lekova kod pacijenata koji ne mogu da uzimaju metformin (drugi lek za lečenje dijabetesa). 
  • Lek Jardiance se takođe može koristiti sa drugim lekovima. To mogu biti lekovi koji se uzimaju oralno ili insulin koji se daje putem injekcije.

Važno je da nastavite sa dijetom i fizičkom aktivnošću prema preporukama koje ste dobili od Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinske sestre.


Šta je dijabetes tip 2 (šećerna bolest tip 2)?
Dijabetes tip 2 (šećerna bolest tip 2) je bolest za koju su odgovorni kako Vaši geni tako i Vaš način života. Ako imate dijabetes tip 2 (šećernu bolest tip 2), Vaš pankreas ne stvara dovoljnu količinu
insulina, kojim se kontroliše nivo glukoze u Vašoj krvi, pa Vaše telo ne može efikasno da koristi sopstveni insulin. To dovodi do visokih nivoa glukoze u krvi, što može dovesti do medicinskih problema kao što su bolesti srca, bolesti bubrega, slepilo i slaba cirkulacija u ekstremitetima.



- ako ste alergični na empagliflozin ili neki drugi sastojak ovog leka.

Obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre nego što uzmete lek Jardiance:
  • ako imate „dijabetes melitus tip 1“ (šećernu bolest tip 1). Ovaj tip bolesti se obično javlja u mladosti i Vaš organizam uopšte ne proizvodi insulin.
  • ako imate povećane nivoe „ketonskih tela“ u urinu ili krvi, koji su potvrđeni laboratorijskim testovima. To je znak „dijabetičke ketoacidoze“ – komplikacije koja se može javiti ako imate dijabetes (šećernu bolest), a čiji znaci uključuju nagli gubitak telesne mase, osećaj mučnine ili povraćanje, zadah slatkog mirisa, sladak ili metalni ukus u ustima ili neuobičajen miris urina ili znoja. 
  • ako imate ozbiljno oštećenje bubrega - Vaš lekar može zahtevati da uzimate drugi lek. 
  • ako imate 75 ili više godina, pojačano izlučivanje urina usled delovanja leka može uticati na poremećaj ravnoteže tečnosti u Vašem telu i povećati rizik od dehidratacije. Mogući znaci dehidratacije su navedeni u odeljku 4, „Moguća neželjena dejstva“ pod „dehidratacija“. 
  • ako imate 85 ili više godina, ne smete početi terapiju lekom Jardiance. 
  • ako Vam je muka, imate dijareju ili groznicu ili ako ne možete da jedete ili pijete. Ova stanja mogu uzrokovati dehidrataciju. Vaš lekar može zahtevati od Vas da prestanete da uzimate lek
Jardiance sve dok se ne oporavite, kako bi se sprečio preveliki gubitak telesne tečnosti.
  • ako imate ozbiljnu infekciju bubrega ili urinarnog trakta sa groznicom. Vaš lekar može zahtevati da prekinete terapiju lekom Jardiance sve dok se ne oporavite.
Glukoza u urinu

Zbog načina delovanja ovog leka, Vaš urin će pokazati pozitivan test na šećer tokom uzimanja ovog leka.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Jardiance
Lek Jardiance sadrži laktozu
Lek Jardiance sadrži laktozu (mlečni šećer).
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ako ste do nedavno uzimali, ili ćete možda uzimati bilo koji drugi lek.


Važno je da kažete svom lekaru:
  • ako uzimate lek koji se koristi za uklanjanje tečnosti iz organizma (diuretik). Vaš lekar možezahtevati da prestanete da uzimate lek Jardiance. Mogući znaci prekomernog gubitka tečnosti iz organizma navedeni su u odeljku 4 “Moguća neželjena dejstva”.
  • ako uzimate druge lekove koji snižavaju nivo šećera u Vašoj krvi kao što su insulin ili neki od lekova iz grupe „sulfonilureja“. Vaš lekar će možda želeti da Vam smanji dozu ovih drugih lekova, kako bi sprečio pojavu prekomernog snižavanja nivoa šećera u krvi (hipoglikemija).

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da zatrudnite, pre uzimanja ovog leka, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Nemojte uzimati lek Jardiance ako ste trudni. Nije
poznato da li lek Jardiance može da naškodi nerođenom detetu. Nemojte uzimati lek Jardiance ako dojite. Nije poznato da li lek Jardiance prolazi u mleko žena.

Jardiance ima zanemarljivo dejstvo na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Uzimanje ovog leka u kombinaciji sa lekovima koji se nazivaju sulfonilureje ili sa insulinom može dovesti do prekomernog snižavanja nivoa šećera u krvi (hipoglikemija), što može izazvati pojavu simptoma poput drhtavice, znojenja i poremećaja vida, pa može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Nemojte voziti ili koristiti druge alate ili rukovati mašinama, ako osećate vrtoglavicu tokom uzimanja leka Jardiance.

Ovaj lek uvek uzimajte tačno onako kako Vam je to propisao Vaš lekar. Ako niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Koliko leka da uzimate
  • Početna doza leka Jardiance je jedna tableta od 10 mg jednom dnevno. Vaš lekar će da odluči da li dozu treba povećati na 25 mg jednom dnevno. 
  • Vaš lekar može ograničiti dozu na 10 mg jednom dnevno ako imate problema sa bubrezima. 
  • Vaš lekar će propisati jačinu leka koja odgovara Vašem stanju. Ne menjate svoju dozu, osim ukoliko Vam Vaš lekar propiše tako.
Kako da uzimate ovaj lek
  • Celu tabletu progutajte sa vodom. 
  • Tabletu možete uzeti sa hranom ili bez nje. 
  • Tabletu možete uzeti u bilo koje vreme dana. Ipak, pokušajte da uzimate lek svakog dana u isto vreme. Tako ćete se lakše setiti da treba da uzmete lek.
Lekar Vam može propisati lek Jardiance u kombinaciji sa drugim lekom za lečenje dijabetesa (šećerne bolesti). Zapamtite da za najbolje rezultate po Vaše zdravlje sve lekove treba da uzimate tačno onako kako ih propiše lekar.
Dijeta i fizička aktivnost mogu pomoći da Vaše telo što bolje iskoristi šećer u krvi. Važno je da se tokom uzimanja leka Jardiance pridržavate dijete i bavite fizičkom aktivnošću, u skladu sa preporukama Vašeg lekara.

Lek Jardiance se ne preporučuje deci i adolescentima mlađim od 18 godina, jer lek nije ispitan kod ovih pacijenata.

Ako ste uzeli više leka Jardiance nego što je trebalo, odmah se posavetujte sa Vašim lekarom ili odmah idite u bolnicu. Ponesite pakovanje leka sa sobom

Šta treba da uradite ukoliko ste zaboravili da uzmete tabletu, zavisi od toga koliko je vremena preostalo do naredne doze.
  • Ako do Vaše naredne doze ima 12 sati ili više, uzmite lek Jardiance čim se setite. Narednu dozu zatim uzmite u uobičajeno vreme.
  • Ako do Vaše naredne doze ima manje od 12 sati, preskočite propuštenu dozu. Narednu dozuzatim uzmite u uobičajeno vreme. 
  • Nemojte uzimati dvostruku dozu leka Jardiance da nadoknadite propuštenu.

Nemojte da prestanete da uzimate ovaj lek, a da se prvo ne posavetujete sa Vašim lekarom. Vaš nivo šećera u krvi se može povećati ako prestanete da uzimate lek Jardiance.
Ako imate bilo kakva dodatna pitanja o upotrebi ovog leka, posavetujte se sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.

Lek Jardiance kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Obratite se svom lekaru što pre ako primetite sledeća neželjena dejstva:
Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija), veoma često (može se javiti kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Ako uzimate lek Jardiance zajedno sa drugim lekom koji može izazvati nizak nivo šećera u krvi, kaošto su sulfonilureja ili insulin, rizik od pojave niskog nivoa šećera u krvi je veći. Znaci niskog nivoa šećera u krvi mogu obuhvatati sledeće:
  • drhtavica, znojenje, osećaj snažne potištenosti ili konfuzije (zbunjenosti), brze otkucaje srca 
  • izraženu glad, glavobolju
Vaš lekar će Vas savetovati kako da popravite nizak nivo šećera u krvi i šta da uradite ako dobijete bilo koji od gore navedenih znakova. Ako imate simptome niskog nivoa šećera u krvi, uzmite tablete glukoze, obrok sa velikim sadržajem šećera ili popijte voćni sok. Zatim izmerite nivo šećera u krvi, ako je moguće, i mirujte.
Infekcija urinarnog trakta, česta (može se javiti kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Znaci infekcije urinarnog trakta:
  • osećaj peckanja pri mokrenju 
  • urin zamućenog izgleda 
  • bol u karlici ili na sredini leđa (kada je u pitanju infekcija bubrega)
Nagon za mokrenjem ili češće mokrenje mogu da se jave zbog načina delovanja leka Jardiance, ali budući da ovo takođe mogu biti i znaci infekcije urinarnog trakta, ako primetite pojačanje ovih simptoma, obratite se Vašem lekaru.
Dehidratacija, povremena (može se javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
Znaci dehidratacije nisu specifični, ali mogu uključivati:
  • neuobičajenu žeđ 
  • ošamućenost ili vrtoglavicu prilikom ustajanja 
  • nesvesticu ili gubitak svesti
Druga neželjena dejstva tokom uzimanja leka Jardiance:
Često
  • gljivična infekcija usta ili polna gljivična infekcija 
  • pojačano mokrenje ili češća potreba za mokrenjem 
  • svrab
Povremeno
  • naprezanje ili bol kod pražnjenja bešike

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek