Metoject


Aktivna supstanca: Metotreksat

Metoject je rastvor za injekciju.

Metotreksat je antagonist folne kiseline koji pripada klasi citotoksičnih agenasa, poznatih kao antimetaboliti. Deluje kompetitivnom inhibicijom enzima dihidrofolat-reduktaze, čime inhibiše sintezu DNK.

Metoject je indikovan za lečenje:

  • aktivnog reumatoidnog artritisa kod odraslih bolesnika,
  • poliartikularnog oblika aktivnog juvenilnog idiopatskog artritisa, teške i generalizovane psoriasis vulgaris, naročito plak-tipa i psorijaznog artritisa kod odraslih bolesnika.

Reumatoidni artritis (RA) je hronična bolest kolagena, koju karakteriše upala sinovijalnih membrana (membrana zgloba). Ove membrane proizvode tečnost koja deluje kao podmazivač u mnogim zglobovima. Upala izaziva zadebljanje membrane i oticanje zgloba. Juvenilni artritis zahvata decu i adolescente mlađe od 16 godina. Poliartritični oblici su oni, u kojima je 5 ili više zglobova zahvaćeno tokom prvih 6 meseci bolesti.

Psorijazni artritis je vrsta artritisa sa psorijaznim lezijama na koži i noktima, naročito na zglobovima prstiju ruku i nogu.

Psoriasis vulgaris je česta hronična bolest kože, koju karakterišu crvene mrlje, pokrivene debelim, suvim, srebrnastim i priljubljenim naslagama.

Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.




Lek Metoject ne smete uzimati:

  • ako ste preosetljivi (alergični) na metotreksat ili bilo koji drugi sastojak Metojecta,
  • ako patite od oboljenja jetre, bubrega ili krvi,
  • ako unosite dosta alkohola,
  • ako patite od teške infekcije, npr. tuberkuloze ili HIV,
  • ako patite od čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu,
  • ako ste trudni ili dojite,
  • ako istovremeno primate živu vakcinu,
  • ako patite od sindroma imunodeficijencije.

Obratite posebnu pažnju na Metoject:

  • ako ste stariji ili ako ste generalno lošeg zdravlja,
  • ako Vam je poremećena funkcija jetre,
  • ako patite od dehidracije.

Čak i kada se Metoject primenjuje u malim dozama, postoji rizik od neželjenih dejstava. Da bi se oni blagovremeno otkrili, u pravilnim intervalima treba ponavljati lekarske preglede i laboratorijske testove.

Pre započinjanja lečenja, treba uzeti uzorke krvi, u cilju sprovoñenja izvesnih testova, na primer, u cilju provere funkcije Vaše jetre ili bubrega. Vaš lekar će takoñe proveriti da li imate tuberkulozu ili hepatitis.

Različiti pregledi će se sprovoditi najmanje jednom mesečno za vreme prvih šest meseci, a posle ovog perioda najmanje jednom u tri meseca.


Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Efekti lečenja mogu biti izmenjeni, ako se Metoject primenjuje zajedno sa nekim drugim lekovima, npr. antiepilepticima, sedativima, kontraceptivima i nekim vrstama antibiotika.

Vitamini koji sadrže folnu kiselinu mogu da smanje efekte vaše terapije i trebalo bi ih uzimati samo ako Vam to savetuje Vaš lekar.

Trebalo bi da izbegavate vakcinaciju živom vakcinom u isto vreme kada primate Metoject.




Za vreme lečenja Metoject-om treba izbegavati upotrebu alkohola kao i prekomerno konzumiranje kafe, osvežavajućih pića koja sadrže kofein i crni čaj.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Primena u periodu trudnoće:

 Metoject ne smete uzimati za vreme trudnoće. Muškarci i žene za vreme terapije treba da primenjuju adekvatnu kontracepciju, kao i u toku šest meseci nakon što je lečenje Metoject-om prekinuto.

Primena u periodu dojenja:

Dojenje treba prekinuti pre i za vreme upotrebe Metoject-a.

Neželjena dejstva koja pogañaju centralni nervni sistem, npr. umor i vrtoglavica, mogu da se pojave za vreme lečenja Metoject-om. Stoga, sposobnost upravljanja motornim vozilima i mašinama može da bude umanjena u pojedinim slučajevima. Ako iskusite umor ili pospanost, ne treba da vozite, ni da upravljate mašinama.

Ukoliko mislite da lek METOJECT suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Metoject se kao injekcija primenjuje isključivo jednom nedeljno. Zajedno sa svojim lekarom, Vi odlučujete koji je dan u nedelji najpogodniji za primenu leka. Metoject može da se ubrizga intramuskularno (u mišić), intravenski (u venu) ili subkutano = s.c. (pod kožu). 

Vaš lekar odlučuje o dozi, koja se prilagođava individualno Vama. O trajanju tretmana odlučuje Vaš lekar. Ako osetite da je efekat Metoject-a prejak ili preslab, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Upotreba kod dece je ograničena na intramuskularnu primenu zbog ograničenih podataka o potkožnoj i intravenskoj primeni.

Metoject se kao injekcija primenjuje isključivo jednom nedeljno.

Ukoliko mislite da lek METOJECT suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka METOJECT nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Postupajte po preporukama Vašeg lekara. Ne menjajte dozu sami.

Ako posumnjate da ste uzeli previše Metoject-a, odmah kontaktirajte svog lekara. On će odlučiti o adekvatnom lečenju, u zavisnosti od težine intoksikacije.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Ne uzimajte dvostruku dozu da nadoknadite zaboravljenu pojedinačnu dozu. Pitajte svog lekara za savet. Uzmite dozu koju Vam je Vaš lekar prepisao što pre i potom nastavite da je primate jednom nedeljno.

Kao i svi lekovi, Metoject može imati neželjena dejstva.

Učestalost, kao i stepen težine neželjenih dejstava zavisi od doziranja i učestalosti primene. Pošto teška neželjena dejstva mogu da se jave čak i pri malim dozama, važno je da ste pod redovnim nadzorom svog lekara.

Najčešća neželjena dejstva su od strane hematopoeznog sistema i gastrointestinalnog trakta.

Mogu da se jave sledeća neželjena dejstva:

Poremećaji organa za varenje:

  • Veoma česta: zapaljenje usta, poremećaj varenja, mučnina, gubitak apetita.
  • Česta: oralne ulceracije, dijareja.
  • Povremena: upala grla, upala creva, povraćanje.
  • Retka: gastrointestinalni čirevi, poremećaj u nedovoljnoj apsorciji nekih hranljivih materija
  • Veoma retka: hematemeza (povraćanje krvi), obilno krvarenje, toksični megakolon

Poremećaji kože i potkožnog tkiva:

  • Česti: osip, crvenilo kože, svrab.
  • Povremeni: povećana osetljivost na svetlost, gubitak kose, povećani broj reumatskih čvorića, herpes zoster, zapaljenje krvnih sudova, herpesu sličan osip po koži, koprivnjača.
  • Retki: povećana pigmentacija kože, bubuljice, mnogobrojna tačkasta krvarenja u koži.
  • Veoma retki: plikovi na koži udruženi sa groznicom, sindrom opečene kože, povećana pigmentacija noktiju, upala zanoktica, furunkuloza, prošireni krvni sudovi kože.

Opšti poremećaji:

  • Retki: alergijske reakcije, alergijski šok, alergijsko zapaljenje krvnih sudova, groznica, crvenilo očiju, infekcija, trovanje krvi, poremećaj zarastanja rana, nakupljanje tečnosti oko pluća i srca, smanjen broj antitela u krvi.

Poremećaji nervnog sistema:

  • Česti: glavobolja, umor, pospanost. Povremeni: vrtoglavica, konfuzija, depresija. Veoma retki: poremećaj vida, bol, gubitak snage ili osećanje obamrlosti ili mravinjanje u rukama i nogama, promene čula ukusa (metalni ukus), grčevi, paraliza, teška glavobolja sa groznicom.

Poremećaji jetre:

  • Veoma česti: uticaj na jetru (povećanje jetrinih enzima).
  • Povremena: ciroza, atrofija jetre, nastanak ožiljnog tkiva, masna degeneracija jetre.

Poremećaji pluća:

  • Česti: zapaljenje pluća, alergijska plućna reakcija. Simptomi koji ukazuju na ovu reakciju su: suv, neproduktivni kašalj, kratak dah i groznica.
  • Retki: fibroza pluća, zapaljenje pluća, kratak dah i bronhijalna astma.

Krvni poremećaji:

  • Česti: poremećaj formiranja krvnih ćelija sa smanjenjem belih i/ili crvenih krvnih zrnaca i/ili krvnih pločica (leukopenija, anemija, trombocitopenija).
  • Povremeni: smanjenje krvnih ćelija i pločica. Veoma retki: nagli pad belih krvnih zrnaca, teška supresija koštane srži.

Poremećaji urogenitalnog trakta:

  • Povremena: upale i čirevi mokraćne bešike ili vagine, poremećena funkcija bubrega, poremećeno mokrenje. Retki: zatajivanje bubrega, poremećeno izlučivanje mokraće, poremećaj elektrolita. Veoma retki: gubitak polnog nagona, impotencija, oštećena spermatogeneza, menstrualni poremećaj, vaginalni sekret.

Poremećaji mišićno-skeletnog i vezivnog tkiva:

  • Povremeni: bol u zglobovima, mišićni bol, osteoporoza.

Drugi poremećaji:

  • U izolovanim slučajevima: maligno uvećanje limfnih žlezda (limfom).

Kada se Metoject primenjuje intramuskularno, na mestu ubrizgavanja može da se pojavi lokalna reakcija (npr. osećaj pečenja) ili oštećenje tkiva.

Ako primetite bilo koje od neželjenih dejstava, koji se ne pominju u ovom uputstvu, obavestite svog lekara ili svog farmaceuta.



Potražite neki drugi lek