OPTODROP


Aktivna supstanca: Dorzolamid

OPTODROP, 20 mg/mL, kapi za oči, rastvor

Lek OPTODROP sadrži dorzolamid koji pripada grupi lekova koji se nazivaju „inhibitori karboanhidraze“.

Ovaj lek se propisuje za sniženje povišenog pritiska u oku i za lečenje glaukoma.

Ovaj lek može da se koristi sam ili kao dopuna drugim lekovima koji snižavaju povišeni krvni pritisak u oku (takozvani beta-blokatori). 



- ako ste alergični (preosetljivi) na dorzolamid-hidrohlorid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka ,
- ako imate teško oštećenje funkcije bubrega ili probleme sa bubrezima ili ste ranije imali kamen u bubregu. 

Obavestite Vašeg lekara o svim zdravstvenim tegobama koje imate (ili ste imali u prošlosti), uključujući probleme sa okom, hirurške intervencije na očima ili ukoliko ste alergični na neki lek.

Ukoliko Vam se javi iritacija oka ili novi problemi sa očima kao što su crvenilo očiju ili otok očnih kapaka, odmah se javite Vašem lekaru.

Ukoliko sumnjate da Vam je ovaj lek izazvao alergijsku reakciju (npr. ospu po koži, tešku reakciju kože ili svrab), prestanite da koristite lek i odmah se javite Vašem lekaru.

Upotreba kod starijih pacijenata
U ispitivanjima je pokazano da je ovaj lek podjednako efikasan kod starijih i mlađih pacijenata.

Upotreba kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre
Obavestite vašeg lekara o svim problemima koje imate ili ste imali sa jetrom.

OPTODROP sadrži benzalkonijum-hlorid
Benzalkonijum-hlorid može izazvati iritaciju očiju. Izbegavati kontakt sa mekim kontaktnim sočivima. Pre primene skinuti kontaktna sočiva i sačekati najmanje 15 minuta pre njihovog ponovnog stavljanja. Poznato je da menja boju mekih kontaktnih sočiva.

Recite Vašem lekaru ukoliko koristite ili planirate da koristite neke druge lekove (i kapi za oči), uključujući i one koji se kupuju bez recepta, posebno druge inhibitore karboanhidraze (kao npr. acetazolamid) ili
sulfonamide.

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća
Ovaj lek ne sme da se uzima tokom trudnoće. Recite Vašem lekaru ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću.

Dojenje
Ukoliko je neophodno lečenje ovim lekom, dojenje se ne preporučuje. Recite Vašem lekaru ukoliko dojite ili nameravate da dojite.

Nisu sprovedene studije o uticaju ovog leka na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanje mašinama. Ovaj lek izaziva neželjene reakcije poput vrtoglavice i zamagljenog vida što može imati uticaja na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanje mašinama. Ne upravljajte motornim vozilima i ne rukujte mašinama dok ne budete sigurni da jasno vidite.

Uvek uzimajte OPTODROP tačno onako kako vam je to rekao vaš lekar. Ukoliko niste sigurni kako da uzimate lek proverite sa vašim lekarom ili farmaceutom.

Ukoliko koristite samo lek OPTODROP, doza je po jedna kap u obolelo oko (oči) tri puta dnevno (ujutru, popodne i uveče).

Ako je vaš lekar preporučio da ovaj lek koristite zajedno sa beta-blokatorom u obliku kapi za oči u cilju sniženja povišenog pritiska u oku, onda je doza po jedna kap leka OPTODROP u obolelo oko (oči) dva puta dnevno (ujutru i uveče).

Ukoliko istovremeno koristite još neke kapi, potrebno je da između primene dva leka napravite pauzu od najmanje 10 minuta.

Ne dozvolite da vrh kapaljke dodirne oko ili okolno tkivo.

Nepropisno rukovanje ovim lekom i kontakt kapaljke sa okom ili okolnim strukturama može kontaminirati kapi za oči, rastvor bakterijama koje mogu izazvati infekcije očiju. Upotreba kontaminiranih rastvora može dovesti do ozbiljnih oštećenja oka i posledično do gubitka vida.

Da biste izbegli moguće zagađenje kapi za oči, uvek prvo operite ruke pre upotrebe ovog leka i ne dozvolite da vrh boce bude u kontaktu sa bilo kojom površinom. Ukoliko vam se čini da je lek moguće zagađen ili ukoliko dobijete infekciju oka odmah se obratite vašem lekaru da vam da savet da li i dalje da nastavite da koristite istu tu bocu.

Uputstvo za upotrebu leka
1. Pre nego što upotrebite lek po prvi put proverite da li je sigurnosna traka na prednjem delu boce netaknuta tj. neprekinuta. Kod neotvorenih boca je normalno da postoji razmak između boce i zatvarača.
2. Skinite sigurnosnu traku da biste mogli da otvorite bocu.
3. Da otvorite bocu odvrnite zatvarač okretanjem, kako je označeno strelicama na vrhu zatvarača. Nemojte da povlačite zatvarač uspravno na gore i u smeru od boce. Ako ovako povučete zatvarač nagore dispenser neće moći da radi ispravno.
4. Zabacite glavu unazad i pažljivo povucite donji kapak oka tako da se formira prostor između kapka i oka.
5. Okrenite bocu nadole, pritisnite lagano palcem ili kažiprstom na mesto označeno kao "mesto koje treba pritisnuti prstom" dok ne izađe samo jedna kap u oko kao što vam je propisao vaš lekar.
NEMOJTE DODIRIVATI OKO ILI OČNI KAPAK VRHOM DISPENSERA.
6. Ako nakon prvog otvaranja boce imate teškoće sa izbacivanjem kapi, ponovo stavite zatvarač na bocu i čvrsto zatvorite (nemojte da previše pričvrstite zatvarač) a zatim ponovo skinite zatvarač okretanjem u suprotnom smeru kao što je to naznačeno strelicama na vrhu zatvarača.
7. Ponovite korake 4 i 5 za drugo oko ako je tako rekao vaš lekar.
8. Vratite zatvarač na mesto, i zatvorite bocu okretanjem sve dok čvrsto zatvorite bocu. Nemojte previše da zatežete zatvarač jer tako možete da oštetite i bocu i zatvarač.
9. Vrh dispensera je napravljen tako da omogući izlaženje samo jedne kapi pa stoga NEMOJTE proširivati otvor na vrhu dispensera.
10. Kad upotrebite sve doze ostaće malo leka u boci. Nemojte da brinete jer je dodato još malo leka, tako da ćete dobiti celokupnu količinu leka koju je Vaš lekar propisao. Ne pokušavajte da uklonite višak leka iz boce.


Dorzolamid kapi za oči su ispitivane kod odojčadi i dece ispod 6 godina starosti, koji su imali povišeni pritisak u oku (očima) ili kod kojih je potvrđen glaukom. Za više informacija, konsultujte se sa Vašim
lekarom.

Ukoliko ste stavili previše kapi u oko ili ukoliko progutate sadržaj boce odmah o tome obavestite vašeg lekara.

Nikada ne uzimajte duplu dozu leka da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek.

Veoma je važno da uzimate ovaj lek tačno na način kako vam je to propisao vaš lekar. Ako propustite dozu uzmite je što je pre moguće. Međutim, ako je već skoro vreme za uzimanje naredne doze, nemojte ponovo da uzimate propuštenu dozu već samo nastavite sa uobičajenim uzimanjem leka u uobičajeno vreme za doziranje. Ne smete da uzimate duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako želite da prestanete sa uzimanjem ovog leka prvo se obratite vašem lekaru.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi upotrebe ovog leka obratite se vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako se kod Vas pojave alergijske reakcije uključujući koprivnjaču, otok lica, usana, jezika i/ili grla što može uzrokovati teškoće pri disanju ili gutanju, prekinite da koristite lek i odmah potražite medicinsku pomoć.

Sledeća neželjena dejstva prijavljena su pri upotrebi aktivne supstance leka OPTODROP tokom kliničkih studija ili tokom post-marketinškog perioda:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Osećaj peckanja i probadanja u oku.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Oboljenje rožnjače sa bolnim i upaljenim očima i zamagljenim vidom (superficijalni tačkasti keratitis), suzenje, iscedak iz oka praćen svrabom (konjunktivitis), zapaljenje kapaka, iritacija kapaka, zamagljen vid, glavobolja, mučnina, gorak ukus i zamor.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Zapaljenje dužice (iridociklitis)

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Utrnulost i žmarci u šakama i stopalima, privremena kratkovidost koja može da se povuče nakon prestanka uzimanja leka, nakupljanje tečnosti ispod mrežnjače (ablacija sudovnjače posle filtracione operacije), bol u oku, kruste na kapcima, nizak pritisak u oku, oticanje rožnjače (praćeno simptomima poremećaja vida), nadraženost oka uključujući crvenilo, kamen u bubregu, vrtoglavica, krvarenje iz nosa, nadraženost ždrela, suva usta, lokalizovani osip na koži (kontaktni dermatitis), ozbiljne kožne reakcije (Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza), alergijske reakcije poput osipa, koprivnjače, svraba, a u retkim slučajevima moguće oticanje usana, očiju i usta, gubljenje daha i dosta retko zviždanje i škripanje u plućima.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Osećaj stranog tela u oku, otežano disanje (dispneja).

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek