PK Merz


Aktivna supstanca: Amantadin sulfat

PK - Merz®, rastvor za infuziju, 200 mg/500 mL, 10 x 500 mL

Lek PK - Merz sadrži aktivnu supstancu amantadin-sulfat, koja pripada grupi lekova pod nazivom antiparkinsonici. PK - Merz rastvor za infuziju se koristi:
  • Kao intenzivna i inicijalna terapija akinetičkih kriza (potpuna nepokretnost koja nastupa iznenada) kod akutnog pogoršanja simptoma parkinsonizma
  • Kod smanjene budnosti kod postkomatoznih stanja različite geneze, u okviru ukupnog terapijskog pristupa u uslovima stacionarnog lečenja.



- Ako ste alergični (preosetljivi) na amantadin ili bilo koju pomoćnu supstancu
- U slučaju teške dekompenzovane insuficijencije srca (stadijum NYHA IV)
- U slučaju poremećaja rada srca (kardiomiopatija, miokarditis)
- U slučaju poremećaja sprovodnog sistema srca (blokada prenosnog sistema između pretkomore i komore – npr.AV blok II i III stepena)
- U slučaju usporenog rada srca (manje od 55 otkucaja u minuti)
- U slučaju određenih neuobičajenih EKG nalaza (produženi QT interval ili uočljivi U-talasi)
- U slučaju kongenitalnog QT sindroma u porodičnoj anamnezi (oboljenje srca)
- Kad postoji istorija ozbiljnih srčanih disritmija (ventrikularna aritmija uključujući torsades de pointes)
- U slučaju smanjene koncentacije kalijuma i magnezijuma u krvi

PK - Merz rastvor za infuziju se ne sme koristiti u kombinaciji sa budipinom ili drugim lekovima koji produžavaju QT – interval (videti odeljak “Primena drugih lekova”).

PK - Merz rastvor za infuziju se ne treba koristiti kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrežne funckije (klirens kreatinina manji od 10 mL/min).

Ako patite od:
- Uvećanja prostate (hipertrofije prostate)
- Povišenog očnog pritiska (glaukoma zatvorenog ugla)
- Oštećenja bubrežne funkcije (bubrežne insuficijencije različitog stepena ozbiljnosti), videti odeljak “Doziranje kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom”
- Prethodnih ili postojećih poremećaja praćenih stanjima agitacije ili konfuzije
- Delirijuma i ozbiljnih mentalnih poremećaja (egzogenih psihoza)
- Kod pacijenata koji se leče memantinom (videti odeljak “Primena drugih lekova”).

Stariji pacijenti:
Potreban je poseban oprez pri određivanju doze kod starijih pacijenata, naročito onih sa poremećajem praćenim stanjem agitacije i konfuzije, kao i onih koji pate od delirijuma (videti odeljak “Kako se upotrebljava lek PK - Merz rastvor za infuziju”).

Ostale informacije važne za upotrebu leka PK - Merz rastvor za infuziju:
Vaš lekar će snimiti EKG (50 mm/s) pre početka terapije i posle prve i treće nedelje terapije lekom i odrediti korigovani QT interval (QTc), izračunat po Bazett-ovoj formuli. Kontrola EKG-a je potrebna i kasnije, pre svakog povećanja doze, kao i dve nedelje nakon svakog povećanja doze. Vaš lekar će i dalje vršiti kontrole EKG-a bar jednom godišnje.

U slučaju pojave simptoma kao što su lupanje srca, vrtoglavica ili nesvestica treba prekinuti primenu PK - Merz rastvora za infuziju i odmah se obratiti lekaru ili se javiti službi hitne medicinske pomoći.

Kod pacijenata sa ugrađenim elektrostimulatorom srca (pejsmejkerom) nije moguće odrediti tačan QT interval, stoga će Vaš lekar, uz konsultaciju sa Vašim kardiologom, odlučiti da li da počnete sa primenom leka.

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega postoji rizik od kumulacije aktivne supstance usled pogoršanja filtracione funkcije bubrega, što može dovesti do pojave simptoma predoziranja. Iz tog razloga lekar će pažljivo prilagoditi dozu i redovno pratiti brzinu glomerularne filtracije tokom primene PK - Merz, rastvora za infuziju (videti odeljak “Kako se upotrebljava lek PK - Merz rastvor za infuziju”).

Kod pacijenata sa organskim oštećenjem mozga (disfunkcija mozga) i prethodno postojećim konvulzivnim napadima potreban je poseban oprez u toku primene PK - Merz, rastvora za infuziju, jer se pojedini individualni simptomi oboljenja mogu pogoršati, a mogu se javiti i epileptični napadi.

Pacijenti koji su skloni konvulzivnim napadima, uključujući i one koji koji su ranije imali napade, kao i pacijenti sa kardiovaskularnim poremećajima, moraju biti pod redovnim nadzorom lekara, tokom istovremene primene redovne terapije i PK - Merz, rastvor za infuziju.

Ako se kod Vas javi osećaj lupanja srca, vrtoglavica ili kratkotrajna nesvestica, odmah treba prekinuti primenu PK – Merz, rastvora za infuziju i obratiti se lekaru radi provere srčanog ritma.

Ukoliko nema poremećaja u ritmu srca, a interakcije sa drugim lekovima nisu prisutne i lek nije kontraindikovan iz drugih razloga, primena leka PK - Merz, rastvora za infuziju, može da se nastavi. (videti odeljak “Moguća neželjena dejstva”)

Treba izbegavati nagli prekid terapije PK - Merz , rastvora za infuziju, jer to može dovesti do još većeg pogoršanja pokretljivosti pacijenata sa Parkinsonovom bolešću ili, u najgorem slučaju, učiniti ih nepokretnim. Kod istovremene primene PK - Merz rastvora za infuziju sa neurolepticima (lekovi za terapiju mentalnih i emocionalnih poremećaja) postoji opasnost, od razvoja životno ugrožavajućeg stanja (neuroleptički maligni sindrom), u slučaju nagle obustave terapije PK – Merz, rastvorom za infuziju. Ovaj sindrom je povezan sa
naglim porastom telesne temperature, ukočenošću mišića, kao i poremećajem autonomnog nervnog sistema.

Kod pacijenata sa Parkinsonovom bolesti često se javljaju simptomi kao što su: nizak krvni pritisak, pojačano lučenje pljuvačke, pojačano znojenje, povišena telesna temperatura, akumulacija toplote, otoci i depresija. Kod lečenja ovih pacijenata treba naročito uzeti u obzir neželjena dejstva i interakcije leka PK – Merz.

Obavestite odmah svog lekara ako imate problema sa mokrenjem.

Neophodno je da se obratite oftalmologu ukoliko primetite simptome kao što su smanjenje oštrine vida ili zamagljen vid, kak obi se oftalmološkim pregledom isključio edem kornee kao potencijalni uzrokUkoliko se postavi dijagnoza edema kornee (rožnjače), lekar će obustaviti terapiju lekom PK-Merz , rastvorom za infuziju.

Edem kornee, koji nastaje kao posledica primene PK-Merz rastvora za infuziju, povlači se nakon mesec dana od
obustave primene leka.

Važne informacije o nekim sastojcima leka PK - Merz
Boca za infuziju sa 500 mL rastvora za infuziju sadrži 77 mmol natrijuma (1770 mg natrijuma). Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata na kontrolisanoj natrijumskoj dijeti.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Lek PK-Merz se ne sme primenivati u kombinaciji sa drugim lekovima za koje je poznato da mogu da produže QT interval:
  • Pojedini antiaritmici klase IA (npr. hinidin, dizopiramid, prokainamid) i klase III (npr. amjodaron, sotalol)
  • Pojedini antipsihotici (npr.tioridazin, hlorpromazin, haloperidol, pimozid)
  • Pojedini triciklični i tetraciklični antidepresivi (npr.amitriptilin)
  • Pojedini antihistaminici (npr astemizol, terfenadin)
  • Pojedini makrolidni antibiotici (npr ertitromicin, klaritromicin)
  • Pojedini hinolonski antibiotici (npr sparfloksacin)
  • Lekovi za lečenje gljivičnih infekcija (antimikotici, derivati azola), kao i
  • Pojedini drugi lekovi kao što su budipin, halofantrina, kotrimoksazola, pentamidina, cisaprida ili bepridila

Ovaj spisak nije sveobuhvatan. Kod primene drugih lekova sa amantadinom, lekar će proveriti u Sažetku karakteristika leka da li postoji mogućnost produženja QT intervala, odnosno opasnost od interakcije sa amantadinom. Zato je važno da obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek u toku terapije lekom PK-Merz.

Istovremena primena PK – Merz, rastvora za infuziju sa drugim antiparkinsonicima je moguća. U cilju izbegavanja neželjenih dejstava (npr. psihotičkih reakcija) može biti neophodno smanjenje doze drugih lekova ili svih lekova u kombinaciji.

Dodatna primena amantadina za profilaksu i terapiju influence tipa A nije opravdana, i treba je izbegavati, naročito zbog opasnosti od predoziranja.
Studije interakcija primene PK - Merz rastvora za infuziju sa drugim antiparkinsonicima (npr. levodopom, bromokriptinom, triheksifenidilom) i memantinom nisu sprovedene (videti odeljak “Moguća neželjena dejstva”).

Istovremena primena PK - Merz rastvora za infuziju sa drugim lekovima ili aktivnim supstancama iz dole navedene liste može dovesti do sledećih interakcija:
Antiholinergici:
Pojačavanje neželjenih dejstava supstanci koje inhibiraju efekte acetilholina tj. antiholinergika (konfuzije i halucinacije) u kombinaciji sa npr. triheksifenidilom, benzatropinom, skopolaminom, biperidinom, orfenadrinom…
Simptatomimetici sa indirktnim dejstvom na CNS (centralni nervni sistem):
Pojačavaju centralna dejstva amantadina.
Alkohol:
Smanjuje se tolerancija na alkohol.
Levodopa (antiparkinsonik):
Uzajamno pojačanje terapijskog dejstva. Stoga se PK - Merz, rastvor za infuziju i levodopa mogu istovremeno koristiti.
Memantin (lek za terapiju demencije):
Memantin može da pojača terapijsko dejstvo, ali i neželjena dejstva PK - Merz, rastvora za infuziju (videti odeljak “Kada uzimate lek PK - Merz posebno vodite računa “).
Ostali lekovi:
Istovremena primena kombinacije diuretika npr.triamteren-hidrihlortiazid može smanjiti klirens amantadina, što može dovesti do toksične koncentracije leka u plazmi, uz poremećaj kretanja, konvulzije i konfuziju. Stoga istovremenu primenu leka PK - Merz i ovih lekova treba izbegavati.
Imajte u vidu da se ove informacije odnose i na lekove koje ste do skoro koristili.

Neophodno je izbegavati konzumiranje alkoholnih pića, pošto ovaj lek smanjuje toleranciju na alkohol.

Trudnoća:
Nema dostupnih podataka o primeni leka PK-Merz rastvora za infuziju kod trudnica.
Bilo je prijavljenih slučajeva zdravo rođene dece, ali i slučajeva sa komplikacijama u toku trudnoće, kao i slučajeva sa urođenim malformacijama.
Ispitivanja na životinjama pokazala su da amantadin ima štetno dejstvo na nerođeno dete.
Potencijalni rizik za ljudsku populaciju nije poznat.
Stoga je primena leka u trudnoći opravdana jedino u slučaju kada lekar smatra da je apsolutno neophodna.
Ukoliko se lek primenjuje u toku prvog trimestra trudnoće, neophodan je pregled ultrazvukom. Ukoliko se lek propisuje pacijentkinji koja je u reproduktivnom periodu, preporuka je da se odmah konsultuje sa lekarom ukoliko planira trudnoću ili sumnja da je trudna, kako bi lekar mogao da donese odluku o daljem nastavku terapije PK-Merz, rastvorom za infuziju.

Dojenje:
Amantadin prelazi u majčino mleko. Ako lekar smatra da je primena leka u periodu dojenja apsolutno neophodna, novorođenče mora biti pod nadzorom lekara zbog moguće pojave neželjenih dejstava leka(osip, retencija urina, povraćanje). Ako smatra da je neophodno, Vaš lekar će Vas posavetovati da prekinete dojenje. 
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Ne može se isključiti dejstvo leka na pažnju i budnost, kao i sposobnost oka da promeni fokus (akomodaciju oka), uključujući i one izazvane usled interakcija sa drugim lekovima primenjenim u terapiji parkinsonizma. Stoga je moguće, posebno na početku terapije, da dođe do daljeg pogoršanja sposobnosti upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama, nezavisno od same bolesti.

U slučaju neočekivanih i iznenadnih događaja, nećete biti u mogućnosti da brzo reagujete. Zato nemojte upravljati motornim vozilom ili bilo kojim drugim prevoznim sredstvom, niti rukovati bilo kojom električnom mašinom, bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom. Takođe, imajte u vidu da se navedene sposobnosti dodatno umanjuju pod dejstvom alkohola.

Parkinsonov sindrom
Kod akutnog pogoršanja simptoma parkinsonizma, u vidu akinetičke krize, treba intravenski primeniti 200 mg amantadin-sulfata u 500 mL infuzionog rastvora 1-3 puta dnevno.

Brzina infuzije ne bi trebalo da pređe 55 kapi u minuti, što je ekvivalentno primeni infuzije u trajanju od 3 sata.
Kod starijih pacijenata, posebno onih sa stanjem agitacije i konfuzije, ili sindromom delirijuma, potrebno je primeniti niže početne doze.Pri kombinovanoj terapiji sa drugim antiparkinsonicima lekar će odrediti dozu leka individualno.

Stanja smanjene budnosti
Za povećanje budnosti u postkomatoznim stanjima različitog porekla može se pokušati sa sporijom infuzijom 200 mg amantadin-sulfata (trajanja preko 3 sata) u periodu 3-5 dana. U zavisnosti od kliničke slike, terapija se može nastaviti sa, ukoliko je moguće, oralnom primenom, dozom od 200 mg amantadin-sulfata dnevno, u periodu do 4 nedelje.

Doziranje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega:
Kod pacijenata sa oštećenjem bubrežne funkcije doziranje treba prilagoditi stepenu smanjenja bubrežnog klirensa (izraženo preko brzine glomerularne filtracije GFR), kako je prikazano u tabeli:

GFR Doza Interval doziranja
(mL/min) (amantadin-sulfat 200 mg/500 mL)
__________________________________________________________________________________________
80 – 60 100 mg svakih 12 h
60 – 50 200 mg i 100 mg naizmenično svakog drugog dana
50 – 30 100 mg jednom dnevno
30 – 20 200 mg dvaput nedeljno
20 – 10 100 mg triput nedeljno
< 10 i pacijenti na hemodijalizi 200 mg i 100 mg jednom nedeljno ili svake druge nedelje
_________________________________________________________________________________________
Za procenu GFR može da se primeni sledeća formula:
 (140 – godine starosti) x masa
ClKr = ------------------------------
 72 x kreatinin
gde je ClKr = klirens kreatinina u mL/min
kreatinin = koncentracija kreatinina u serumu u mg/100 mL

Ovako se dobija tačna procena vrednosti klirensa kreatinina za muškarce, dok je vrednost kod žena oko 85% izračunate vrednosti za muškarce, tako da je dobijena vrednost komparabilna sa GFR procenom na osnovu klirensa inulina (normalna vrednost kod odraslih je 120 mL/min).
Amantadin se limitirano dijalizuje (samo oko 5%).

Način primene:
Intravenska primena.

Trajanje primene:
U zavisnosti od indikacije i individualnog odgovora na terapiju, Vaš lekar će odlučiti o dužini primene leka.

Nema podataka o primeni ovog leka kod dece.

Nakon primene veće doze PK - Merz, rastvora za infuziju nego što je propisana ili u slučaju predoziranja usled veće brzine infuzije nego što je preporučena, preduzimaju se uobičajene mere da bi se sprečila životna ugroženost pacijenta.
Akutno trovanje, usled predoziranja, se manifestuje simptomima: mučninom, povraćanjem, razdražljivošću, podrhtavanjem, nestabilnim hodom, zamagljenim vidom, letargijom, depresijom, poteškoćama u govoru i konvulzijama (prijavljen je jedan slučaj maligne srčane aritmije).
U slučaju istovremene primene PK-Merz infuzije, rastvora za infuziju sa drugim antiparkinsonicima zabeležena su stanja konfuzije sa halucinacijama, ponekad uključujući komu i grčeve mišića.

S obzirom na to da mala frakcija leka može da se dijalizira (oko 5 %), primena dijalize nije svrsishodna.
U slučaju životne ugroženosti pacijenta potrebna je dodatna intenzivna nega.
Terapijske mere koje treba primeniti podrazumevaju nadoknadu tečnosti, acidifikaciju urina radi bržeg izlučivanja leka, po potrebi sedaciju, antikonvulzivne mere i primenu antiaritmika (lidokain i.v.).
Specifična terapija lekovima ili antidot nisu poznati. Za tretman neurotoksičnih simptoma (opisanih ranije) može da se primeni fizostigmin intravenski (kod odraslih 1 - 2 mg na svaka 2 sata, kod dece 2 x 0,5 mg u intervalima od 5 – 10 minuta, do maksimalno 2 mg).
Ukoliko je neophodno, Vaš lekar će snimiti EKG i pratiti stanja koja mogu dovesti do poremećaja srčanog ritma (srčane disritmije) kao što su poremećaj nivoa elektrolita (nedostatak kalijuma i magnezijuma u krvi) ili usporenog rada srca.

Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek.
Nikada se ne daje dupla doza da bi se nadoknadila preskočena doza.

Terapija PK - Merz rastvorom za infuziju se nikako ne sme prekinuti na Vašu inicijativu bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom.
Obavezno obavestite Vašeg lekara ukoliko želite da prekinete terapiju zbog nepodnošljivosti ili poboljšanja simptoma.

Ne smete naglo prekidati terapiju lekom, jer prekid može izazvati pogoršanje simptoma bolesti, kao i pojavu simptoma obustave. Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Lek PK - Merz infuzija, rastvor za infuziju, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Procena neželjenih dejstava zasnovana je na sledećoj učestalosti:
Veoma česta mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
Česta mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
Povremena mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek
Retka mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek
Veoma retka mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek
Nepoznata učestalost učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka

Moguća neželjena dejstva:
Česta:

  • Poremećaj sna
  • Motorni nemir i psihička uznemirenost
  • Retencija (zadržavanje) urina kod pacijenata sa uvećanjem prostate (hipertrofijom prostate)
  • Kod predisponiranih, starijih pacijenata mogu se javiti paranoidne egzogene psihoze, praćene vizuelnim halucinacijama (videti stvari koje realno ne postoje).. Ovo neželjeno dejstvo se češće javlja tokom kombinovane terapije lekom PK - Merz , ratsvora za infuziju sa drugim antiparkinsonicima (npr. levodopom, bromokriptinom) ili memantinom.
  • Kožna reakcija karakteristična za amantadin, mramorni izgled kože (livedo reticularis), ponekad praćena oticanjem donjeg dela nogu i članaka
  • Mučnina
  • Vrtoglavica
  • Suvoća usta
  • Poremećaj regulacije cirkulacije u uspravnom položaju ili prilikom ustajanja (ortostatska disregulacija)

Retka:

  • Zamagljen vid

Veoma retka:

  • Poremećaj krvne slike, kao npr. smanjenje broja leukocita i trombocita (leukopenija i trombocitopenija)
  • Srčane aritmije, kao što su: ventrikularna tahikardija, ventrikularna fibrilacija, torsades des pointes i produženje QT intervala. U najvećem broju slučajeva, ovi poremećaji su povezani sa predoziranjem, istovremenom primenom pojedinih lekova ili prisustvom faktora rizika za pojavu srčanih aritmija (videti odeljak “Lek PK-Merz ne smete koristiti”).
  • Prolazan gubitak vida
  • Povećana osetljivost na svetlost
  • Nepravilan srčani ritam, sa ubrzanim radom srca
  • Epileptički napadi, uglavnom kod pacijenata koji su prekoračili propisanu dozu
  • Grčevi u mišićima i poremećaj osećaja u udovima

Gore navedena neželjena dejstva su ređe prijavljivana kod infuzione primene leka PK-Merz.

Veoma retka:

  • Generalizovana akutna alergijska reakcija (anafilaktička reakcija) nakon infuzione primene

Nepoznata učestalost:

  • Edem kornee (rožnjače), koji prolazi nakon obustave terapije

Neophodno je da se obratite oftalmologu ukoliko primetite simptome kao što su smanjenje oštrine vida ili zamagljen vid, kako bi se oftalmološkim pregledom isključio edem kornee kao potencijalni uzrok.


Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestitelekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek