Povidon jod HF mast


Aktivna supstanca: Povidon jod

Povidon jod HF, 10%, mast
INN: povidon

Lek Povidon jod HF, mast, 10% sadrži aktivnu supstancu povidon-jod koja spada u grupu antiseptika i dezinficijenasa.
Lek Povidon jod HF, mast, 10% je antiseptik širokog spektra za lokalnu terapiju ili prevenciju infekcija kod manjih posekotina i abrazija, jednostavnijih hirurških procedura i malih površina zahvaćenih opekotinama. Lek Povidon jod HF, mast, 10% namenjena je i za lečenje gljivičnih i bakterijskih infekcija kože kao i gnojnih infekcija kože i lečenje infekcija dekubitusa (rane kod nepokretnih pacijenata) i staznih ulkusa (čirevi na koži nastali usled oslabljenje venske cirkulacije).



  • ukoliko znate da imate preosetljivost na povidon-jod ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka, navedenih u odeljku 6,
  • ukoliko imate kožno oboljenje dermatitis herpetiformis – Duhring,
  • ukoliko imate hipertireoidizam (pojačana funkcija štitaste žlezde) ili druge poremećaje štitaste žlezde,
  • pre i neposredno nakon radio-terapije radioaktivnim jodom (sve do završetka ove terapije),
  • kod dece mlađe od 2 godine.

Pre primene leka Povidon jod HF posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Treba izbegavati redovnu ili produženu primenu kod pacijenata sa poremećajima štitaste žlezde, kod pacijenata koji su na terapiji litijumom, kao i kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom (bubrežna slabost).

Zbog rizika od hipertireoidizma (pojačane funkcije štitaste žlezde), razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što ovaj lek primenite:
  • kod starijih pacijenata,
  • ako ste skloni hipertireoidizmu (pojačana funkcija štitaste žlezde) ili ste se lečili od hipertireoidizma ili bolesti štitaste žlezde,
  • ako nameravate da koristite Povidon jod HF, mast duže od 14 dana ili na većim površinama kože,
  • ako imate otok u predelu štitaste žlezde (gušavost sa više nodusa-čvorića u tkivu štitaste žlezde).

U ovakvim slučajevima, lekar treba pažljivo da prati eventualnu pojavu ranih znakova i simptoma razvoja hipertireoidizma 3 meseca po prekidu terapije ovim lekom i ako je potrebno, da prati funkciju štitaste žlezde.

Lek se ne sme progutati.

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Kažite Vašem lekaru ili farmaceutu ako ste koristili ili koristite:
  • druge preparate za lečenje rana,
  • druga sredstva za dezinfekciju kože,
  • neke antiseptike, jer može doći do tamne prebojenosti kože na mestu primene,
  • lekove koji sadrže litijum (redovno ili tokom dužeg vremena).

Istovremena primena leka Povidon jod HF i enzimskih preparata za lečenje rana, dovodi do slabljenja dejstva enzimskih komponenti oba leka. Do ovoga dolazi i kod istovremene primene sa vodonik-peroksidom i taurolidinom, kao i sa sredstvima za dezinfekciju koja sadrže srebro.

Povidon jod HF, mast, 10% se ne sme primeniti istovremeno ili neposredno posle primene sredstava za dezinfekciju koja sadrže živu, jer može doći do pojave hemijskih opekotina.

Lek Povidon jod HF, se ne sme koristiti istovremeno sa ili neposredno posle primene antiseptika na bazi oktenidina, na istim ili okolnim delovima kože, jer se na njima može javiti tamna prebojenost. Kod istovremene terapije litijumom treba izbegavati redovnu primenu leka Povidon jod HF, jer može doći do pojačanja hipotireoidnog dejstva (smanjenje lučenja hormona štitaste žlezde) oba leka.
Usled dejstva povidon-joda, kada se primenjuje Povidon jod HF, mast, 10%, može doći do lažno pozitivnih rezultata različitih dijagnostičkih testova (između ostalih, jedna vrsta testa za određivanje hemoglobina ili glukoze u stolici ili urinu).

Tokom primene povidon-joda, može doći do smetnji u snimanju štitaste žlezde skenerom, u određivanju joda vezanog za proteine i u dijagnostičkim procedurama sa radioaktivnim jodom. Primena povidon-joda može da onemogući planiranu terapiju radioaktivnim jodom. Po prestanku terapije povidon-jodom, neophodno je sačekati najmanje 1-2 nedelje pre sprovođenja narednog snimanja štitaste žlezde skenerom.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primenite ovaj lek.

Lek Povidon jod HF se koristi uz krajnji oprez u trudnoći i u periodu dojenja, i to isključivo posle pažljive procene Vašeg lekara.

Mast koja sadrži povidon-jod, nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama.

Lek Povidon jod HF, mast primenjujte uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Povidon jod HF, mast namenjena je samo za dermalnu upotrebu (lokalnu primenu na koži).

Za lečenje infekcija: primeniti u tankom sloju na obolelo mesto 1 ili 2 puta dnevno, najduže 14 dana.

Za prevenciju infekcija: primeniti u tankom sloju na obolelo mesto 1 do 2 puta nedeljno. Lečenje traje onoliko koliko je to potrebno.

Promene na koži treba da budu čiste i suve pre nanošenja masti. Nakon toga se na tretiranu površinu može staviti gaza ili zavoj.

Lek Povidon jod HF, mast, 10% ne sme se primenjivati kod dece mlađe od 2 godine.


Ukoliko ste primenili veću dozu leka od one koja Vam je preporučena ili je neko drugi slučajno primenio Vaš lek, odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.

Simptomi akutnog trovanja jodom mogu se ispoljiti u vidu bolova u stomaku, grčeva, mučnine, povraćanja, proliva, smanjenog sadržaja tečnosti u organizmu (dehidracije), pada krvnog pritiska (koji perzistira), tendencije ka kolapsu, zapaljenja dela grkljana, povećane sklonosti ka krvarenju, pomodrele kože, oštećenja bubrega, osećaja bockanja i peckanja u rukama i nogama, groznice i nakupljanja tečnosti u plućima.

Posle dugotrajnog unosa većih količina joda, mogu se javiti hipertireoidizam (pojačana funkcija štitaste žlezde), ubrzani rad srca, nemir, drhtanje i glavobolja.

U slučaju manifestacije hipertireoidizma uzrokovanog jodom, zavisno od težine poremećaja, mogu biti potrebne tireostatska terapija, plazmafereza ili tireoidektomija.

Nikada ne primenjujte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da primenite lek!

Ukoliko ste propustili dozu leka, primenite je čim se setite. Međutim, ukoliko se približilo vreme za primenu sledeće doze, nastavite sa primenom leka po preporučenom režimu.

Ukoliko osetite poboljšanje, ne prekidajte lečenje lekom Povidon jod HF, mast bez saveta Vašeg lekara.
Vaš lekar će Vas savetovati kada da prestanete sa terapijom.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.

Zabeležena neželjena dejstva se javljaju sa sledećom učestalošću:

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primenjuju lek):
- preosetljivost (u vidu reakcija preosetljivosti na koži),
- crvenilo stopala kod bolesti perifernih arterija,
- iritacija kože,
- svrab kože,
- mehurići (vezikule) na koži.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji primenjuju lek):
- anafilaktičke reakcije (nagli otok lica, usana, usta, sa otežanim disanjem i gutanjem, osipom po koži ili svrabom),
- pojačana funkcija štitaste žlezde (hipertireoidizam),

Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.
- povećana kiselost krvi (metabolička acidoza),
- poremećaj elektrolita,
- oštećenje funkcije bubrega
- poremećaj gustine krvi (poremećaj osmolarnosti seruma).

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta.
Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek