Buscolysin


Aktivna supstanca: Hioscin butilbromid

 BUSCOLYSIN®, 20 mg/mL, rastvor za injekciju

Aktivna supstanca leka Buscolysin, hioscin-butilbromid, ima spazmolitičko dejstvo. Spazmolitički lekovi su oni koji opuštaju grčeve unutrašnjih organa, npr.organa za varenje, žučnih, urinarnih i ženskih reproduktivnih organa i tako smanjuju bol. Koriste se kod kolika (stomačni bolovi koje karakterišu talasi jakog i slabog intenziteta bez precizno određene lokacije) i bolova koji nastaju u navedenim organima.

Buscolysin, 20mg/1mL ampule se primenjuju u kratkotrajnoj terapiji spazma glatke muskulature u gastrointestinalnom, bilijarnom i urogenitalnom sistemu (želudac, creva, žučna kesa, urinarni sistem), uključujući žučne i bubrežne kolike.

Buscolysin, 20mg/1mL ampule mogu se takođe koristiti kao pomoć u dijagnostičkim i terapeutskim postupcima, gde spazmi mogu biti problem, npr. u gastroduodenalnoj endoskopiji i radiologiji.



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. 

Lek Buscolysin ne smete koristiti:

- ako ste alergični (preosetljivi) na hioscin-butilbromid ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka,

- ako patite od mijastenije gravis (bolest koju karakteriše izrazita slabost mišića ili čak nemogućnost kretanja tela),

- ako je prisutan megakolon (masivno proširenje debelog creva),

- ukoliko imate ubrzan srčani rad (ako Vam srce ubrzano kuca),

- ako imate visok očni pritisak (glaukom uskog ugla), a za šta trenutno ne uzimate nikakvu medicinsku terapiju,

- ako imate problema sa radom creva,

- ako Vam je uvećana prostata i imate poteškoća pri mokrenju.

Ukoliko primate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (antikoagulanse), lekar Vam neće davati injekcije u mišić, jer to može dovesti do pojave hematoma (modrica).

Posebne mere opreza se preporučuju u sledećim slučajevima:

· Ako imate bilo kakve srčane probleme;

· Ukoliko imate groznicu;

· Ukoliko imate problema sa štitnom žledom, kao što je pojačani rad štitne žlezde.

Vaš lekar će Vas uputiti da potražite hitan savet očnog lekara u slučaju razvoja jakog bola u oku ili crvenila uz prateći gubitak vida pošto to može biti znak povišenog očnog pritiska u slučaju nedijagnostikovanog i zbog toga

nelečenog glaukoma uskog ugla.

Nakon davanja injekcije leka Buscolysin, zabeleženi su slučajevi pojave anafilakse (ozbiljna alergijska reakcija), uključujući i epizode šoka. Kao što je to slučaj sa svim lekovima koji izazivaju takve reakcije, i pacijenti koji primaju Buscolysin injekcije treba da su pod medicinskim nadzorom.

Buscolysin injekcije treba koristiti sa oprezom u stanjima praćenim ubrzanim srčanim radom (kao što je to u slučaju

pojačanog rada štitne žlezde), kod srčane slabosti, i u operacijama srca gde on može dodatno ubrzati srčani rad. Zbog mogućnosti antiholinergika da smanje znojenje, Buscolysin treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa groznicom (povišenom telesnom temperaturom).

 

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Obavestite svog lekara ukoliko uzimate:

- triciklične antidepresive (za lečenje depresije),

- antihistaminike (lekove za lečenje nekih alergijskih poremećaja i mučnina pri putovanju),

- beta-simpatomimetičke agense (za lečenje slabosti rada srca/ili astme),

- kinidin (za lečenje nepravilnog rada srca),

- amantadin (za lečenje Parkinsonove bolesti),

- dizopiramid (za lečenje nepravilnog rada srca) – ovaj lek može da utiče na pokretljivost gastrointestinalnog trakta, ubrza pražnjenje želuca i spreči povraćanje,

- fenotiazin ili haloperidol (za lečenje šizofrenije i drugih psihijatrijskih bolesti),

- butirofenon (za lečenje šizofrenije i drugih psihijatrijskih bolesti)

- druga antoholinergička sredstva npr. ipratropijum ili tiortopijum ili salbutamol (za lečenje hronične opstruktivne bolesti pluća), jer dejstvo ovih lekova može biti pojačano davanjem leka Buscolysin.

Takođe, obavestite svog lekara ako uzimate metoklopramid (lek za suzbijanje mučnine i povraćanja), jer delovanje leka Buscolysin i metoklopramida može biti smanjeno.

Nema podataka vezanih za korišćenje Buscolysin rastvora za injekciju sa hranom ili pićem.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća: Ne bi trebalo da dobijate lek Buscolysin ako ste u drugom stanju, osim ako Vaš lekar drugačije ne odredi.

Dojenje: Hioscin-butilbromid se delimično izlučuje u majčino mleko i zbog toga se ne preporučuje njegova primena u toku dojenja, osim ako Vaš lekar drugačije ne odredi.

Injekcije Buscolysin mogu dovesti do poremećaja vida. Ako se to desi, ne upravljajte vozilima i mašinama nakon primene Buscolysin injekcija sve dok Vam se vid ne normalizuje.

Buscolysin rastvor za injekciju se može davati na dva načina: sporo intravenski i intramuskularno od strane kvalifikovanih medicinskih radnika.

Dozu i trajanje terapije određuje Vaš lekar. Uobičajena početna doza je 1 ampula, a ukoliko je potrebno nakon pola sata možete primiti još jednu dozu.

Ukoliko je Buscolysin ordiniran zbog endoskopije doziranje može biti češće. Ne sme se prekoračiti maksimalna dnevna doza od 5 ampula (100 mg).

Rastvarač:

Buscolysin rastvor za injekcije može se rastvarati sa glukozom ili 0.9% natrijum-hloridom.

 Kod dece se primena leka Buscolysin ne preporučuje.

S obzirom da se Buscolysin primenjuje od strane kvalifikovanog medicinskog radnika pod nadzorom lekara, predoziranje je skoro nemoguće. Ipak, ako mislite da Vam je primenjeno više leka nego što bi trebalo, obavestite vašeg lekara.

Simptomi koje možete očekivati: suva usta, crvenilo kože, poteškoće pri mokrenju, ubrzan rad srca, zatvor i prolazni poremećaji vida.

Ukoliko se javi neki od ovih simptoma, odmah se obratite Vašem lekaru ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi kako bi se preuzele potrebne mere u vidu simptomatske terapije ili eliminacije leka iz organizma.

Buscolysin rastvor za injekciju se aplikuje od strane kvalifikovanih medicinskih radnika, a o prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru.

Kao i svi drugi lekovi i Buscolysin može imati neželjena dejstva, ali se ona ne moraju ispoljiti kod svih pacijenata koji primaju lek.

Odmah se javite Vašem lekaru ukoliko primetite neku od sledećih ozbiljnih neželjenih reakcija na lek, jer Vam je u tom slučaju možda potrebno hitno lečenje:

- alergijske reakcije na lek kao što su osip, svrab;

 - ozbiljne alergijske reakcije (anafilaksa) kao što su: otežano disanje, vrtoglavica, osećaj slabosti, šok;

- bolno, crveno oko i gubitak vida.

Ostala prijavljena neželjena dejstva:

- poremećaji akomodacije oka,

- ubrzan rad srca,

- pad krvnog pritiska,

- talasi crvenila,

- suva usta,

- vrtoglavica,

- zatvor,

- poremećaji znojenja

- poteškoće pri mokrenju.

Retko se može javiti bol na mestu primene (posebno ukoliko Vam je data injekcija u mišić).

Ne može se isključiti da pod izvesnim okolnostima Buscolysin može proći kroz krvno-moždanu barijeru i dovesti do neželjenih dejstava, u vidu psihijatrijskih poremećaja (npr. zbunjenost). 

Ukoliko neka od neželjenih reakcija postane ozbiljna, ili primetite neku neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu, kontaktirajte vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek