Remisit


Aktivna supstanca: Sevelamer

Remisit® 800 mg, film tablete
INN: sevelamer

Lek Remisit sadrži sevelamer-karbonat kao aktivnu supstancu. On vezuje fosfate iz hrane u digestivnom traktu i na taj način smanjuje nivo fosfata u krvi.
Lek se koristi za kontrolu hiperfosfatemije (visok nivo fosfata u krvi) kod:
 • odraslih pacijenata koji su na dijalizi (posebna tehnika prečišćavanja krvi).Koristi se kod pacijenata koji su podvrgnuti hemodijalizi (uz pomoć uređaja za filtraciju krvi) ili peritonealnoj dijalizi (koja se odvija tako da se tečnost spolja putem pumpe ubacuje u trbušnu šupljinu, a unutrašnja telesna membrana filtrira krv);
 • pacijenata sa hroničnom (dugotrajnom) bubrežnom bolešću, koji nisu na dijalizi i čiji je nivo fosfata u krvi jednak ili veći od 1,78 mmol/L.
Lek Remisit ne treba koristiti sa drugim metodama lečenja kao što su nadoknada kalcijuma i primena vitamina D, kako bi se sprečio da dođe do razvoja bolesti kostiju.
Povećane vrednosti fosfata u krvi mogu dovesti do stvaranja čvrstih naslaga što se naziva kalcifikacijom.
Ove naslage mogu da očvrsnu na zidovima krvnih sudova i tako dovedu do toga da krv kroz ceo organizam otežano protiče. Povećanje fosfata u serumu takođe može dovesti i do pojave svraba po koži, crvenila očiju, bolova u kostima i preloma kostiju.



  • Imate nizak nivo fosfata u krvi (Vaš lekar će to proveriti na osnovu laboratorijskih analiza)
  • Imate opstrukciju (zastoj u radu) creva
  • Ste alergični (preosetljivi) na sevelamer ili na bilo koju drugu od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav ovog leka (videti odeljak Dodatne infomacije)
Lek Remisit ne smete uzimati:
Posavetujte se sa svojim lekarom, ukoliko se nešto od dole navedenog odnosi na Vas:
  • imate probleme sa gutanjem
  • imate probleme sa motilitetom (pokretljivošću) creva i želuca
  • često povraćate
  • imate aktivno zapaljenje creva
  • bili ste podvrgnuti većoj hirurškoj intervenciji želuca ili creva

Dodatno lečenje:
Kao posledica hronične bolesti bubrega ili zbog lečenja dijalizom, kod Vas može nastati:
  • Nizak ili visok nivo kalcijuma u krvi. Obzirom na to da lek Remisit ne sadrži kalcijum, Vaš lekar Vam može dodatno propisati i tablete kalcijuma
  • Niska količina vitamina D u krvi. Zato, Vaš lekar može da prati nivo vitamina D u krvi i da Vam propiše vitamin D, ukoliko bude potrebno. Ukoliko ne uzimate multivitaminske preparate kod Vas se može razviti i nizak nivo vitamina A, E, K i folne kiseline u krvi i zato Vaš lekar može kod Vas da prati njihov nivo i da propiše dodatne vitamine, ukoliko je potrebno.

Posebna napomena za pacijenta na peritonealnoj dijalizi
Kod Vas se može razviti peritonitis (infekcija tečnosti u trbušnoj duplji) koji je povezan sa peritonealnom dijalizom. Ovaj rizik se može smanjiti striktnim pridržavanjem sterilnih tehnika pri zameni kesa za peritonealnu dijalizu. Odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko primetite bilo kakav novi znak ili simptom poremećaja u trbušnoj duplji (abdomenu) kao što su: otok stomaka, bol, preosetljivost na dodir, ili tvrd stomak, zatvor, groznica, drhtavica, mučnina i povraćanje.
Zbog problema koji se odnose na nizak nivo vitamina A, D, E, K i folne kiseline, treba da očekujete detaljnije praćenje od strane Vašeg lekara.

Lek Remisit sadrži laktozu, monohidrat
U slučaju netolerancije na neke od šećera, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, homeopatske lekove ili visoke doze vitamina.

Lek Remisit ne treba primenjivati istovremeno sa ciprofloksacinom (antibiotik).


Lek Remisit može da smanji efekte lekova kao što su ciklosporin, mikofenolat mofetil i takrolimus (lekovi koji se koriste za ublažavanje imunog odgovora) pri istovremenoj primeni. Vaš lekar će Vas posavetovati ukoliko uzimate ove lekove.

Nedostatak hormona tireoidne (štitaste) žlezde može povremeno da se javi kod pojedinih ljudi koji su na terapiji levotiroksinom (koristi se u terapiji niskog nivoa tireoidnih hormona) i lekom Remisit. Stoga Vaš lekar može češće pratiti nivoe tireoidno-stimulantnog hormona u Vašoj krvi.
Ukoliko istovremeno sa lekom Remisit uzimate i lekove za poremećaje srčanog ritma ili epilepsiju, treba da konsultujete Vašeg lekara.

Pri istovremenoj primeni sa nekim lekom iz grupe inhibitora protonske pumpe (lekovi za smanjenje lučenja želudačne kiseline), ili čira na želucu kao što su omeprazol, pantoprazol ili lansoprazol, prijavljeni su vrlo retki slučajevi povišenja nivoa fosfata u krvi, zbog čega se morate posavetovati sa svojim lekarom pre primene leka Remisit.

Vaš lekar će proveriti da li postoje interakcije između leka Remisit i drugih lekova koje redovno uzimate.

Remisit tablete se uzimaju uz obrok.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate da zatrudnite, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što počnete da uzimate ovaj lek. Nije poznato da li lek Remisit može uticati na nerođeno dete.

Dojenje

Recite Vašem lekaru ako nameravate da dojite bebu. Nije poznato da li lek Remisit može da prođe kroz majčino mleko i naškodi Vašoj bebi.

Ukoliko imate neka pitanja, obratite se Vašem lekaru.

Nisu sprovedena ispitivanja o uticaju leka Remisit na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama. Ukoliko ste pod dejstvom leka, nemojte voziti, ni koristi bilo kakve alate, niti mašine.

Lek Remisit uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.  Lekar će Vam odrediti dozu prema nivou fosfora u serumu.

Preporučena početna doza Remisit tableta za odrasle i starije pacijente (˃65 godina) iznosi jedna do dve tablete od 800 mg uz svaki obrok, tri puta dnevno.

Tablete se moraju progutati cele. Nemojte ih gnječiti, žvakati ili lomiti na delove.


U nekim slučajevima lek Remisit treba uzimati istovremeno sa drugim lekovima. Vaš lekar može Vas posavetovati da taj drugi lek uzimate jedan sat pre, ili tri sata posle uzimanja leka Remisit, ili može smatrati da je potrebno praćenje nivoa tog drugog leka u krvi.

Vaš lekar će periodično kontrolisati nivo fosfora u krvi putem biohemijskih analiza i u skladu sa tim rezultatima podešavati dozu leka Remisit, kada je to potrebno, kako bi se dostigao odgovarajući nivo fosfata u krvi.

Bezbednost i efikasnost kod dece (ispod 18 godina starosti) nije utvrđena. Zato se ne preporučuje primena leka Remisit kod dece.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka od onoga što Vam je preporučeno ili je neko drugi slučajno uzeo Vaš lek, odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.

Ako ste propustili jednu dozu, tu dozu preskočite,a sledeću uzmite u običajeno vreme uz obrok.Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Ukoliko osetite poboljšanje, ne prekidajte lečenje lekom Remisit bez saveta Vašeg lekara.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Kod pacijenata koji su uzimali lek Remisit zabeležena su sledeća neželjena dejstva:

Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Mučnina, zatvor, bol u gornjem delu trbuha povraćanje, ;

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Proliv, bol u trbuhu, loše varenje, nadimanje;

Veoma retka: (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)
Preosetljivost na aktivnu supstancu leka ili na bilo koju drugu koja ulazi u satav leka. Nepoznata: (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka) Tokom primene leka registrovani su i slučajevi opstrukcije creva i ileusa/subileusa (privremeni prekid u radu
creva), perforacije creva (pucanje zida creva), kao i svraba i sitnozrnastog osipa po koži.
Pošto zatvor može da bude rani simptom koji prethodi veoma retkim slučajevima crevne opstrukcije, molimo Vas da o tome odmah obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek