Renvela
Aktivna supstanca: Sevelamer
Renvela®, prašak za oralnu suspenziju, 2.4 g
Pakovanje:ukupno 60 kom, kesica, 60 x 2.4 g
Lek Renvela sadrži sevelamer karbonat kao aktivnu supstancu. On vezuje fosfate iz hrane u digestivnom traktu i tako smanjuje nivo fosfata u krvi.
Pacijenti čiji bubrezi slabo funkcionišu, nisu u stanju da kontrolišu nivo serumskog fosfora u svojoj krvi. Količina fosfata tako raste (Vaš lekar to naziva hiperfosfatemijom). Porast nivoa fosfora u serumu može da dovede do čvrstih naslaga u organizmu što se naziva kalcifikacijom. Ove naslage mogu da očvrsnu Vaše krvne sudove i dovedu do toga da krv kroz ceo organizam otežano protiče. Povećanje fosfora u serumu takođe može dovesti i do pojave svraba po koži, crvenila očiju, bolova u kostima i preloma kostiju.
● ako imate nizak nivo fosfata u krvi (Vaš lekar će to proveriti)
● ako imate opstrukciju (začepljenja) creva
● ako ste alergični (preosetljivi) na sevelamer ili na bilo koji od sastojaka ovog leka (videti deo Dodatne informacije)
Posavetujte se sa svojim lekarom, ukoliko se nešto od dole navedenog odnosi na Vas:
● imate problema sa gutanjem
● imate problema sa motilitetom (pokretljivošću) u Vašem stomaku, odnosno crevima
● često ste bolesni
● imate aktivno zapaljenje creva
● bili ste podvrgnuti većoj hirurškoj intervenciji u stomaku ili crevima
Bezbednost i efikasnost kod dece (ispod 18 godina starosti) nije utvrđena. Zato se ne preporučuje primena leka Renvela kod dece.
Dodatno lečenje:
Bilo zbog stanja Vaših bubrega ili zbog lečenja dijalizom, kod Vas se može razviti:
● nizak ili visok nivo kalcijuma u krvi. Pošto lek Renvela ne sadrži kalcijum, Vaš lekar Vam može propisati i tablete kalcijuma
● niska količina vitamina D u krvi. Zato Vaš lekar može da prati nivo vitamina D u krvi i da Vam propiše vitamin D, ukoliko bude potrebno. Ukoliko ne uzimate multivitaminske preparate kod Vas se može razviti i nizak nivo vitamina A, E, K i folne kiseline u krvi i zato, Vaš lekar može kod Vas da prati njihov nivo i da propiše dodatne vitamine, ukoliko je potrebno.
Posebna napomena za pacijente na peritonealnoj dijalizi
Kod Vas se može razviti peritonitis (infekcija tečnosti u trbušnoj duplji) koji je povezan sa peritonealnom dijalizom. Ovaj rizik se može smanjiti striktnim pridržavanjem sterilnih tehnika pri zameni kesa za peritonealnu dijalizu. Odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko primetite bilo kakav novi znak ili simptom poremećaja u trbušnoj duplji (abdomenu) kao što su: otok stomaka, bol, preosetljivost na dodir, ili tvrd stomak, zatvor, groznica, drhtavica, mučnina i povraćanje.
Zbog problema koji se odnose na nizak nivo vitamin A, D, E, K i folnu kiselinu, treba da očekujete detaljnije praćenje od strane Vašeg lekara.
Molimo Vas da kažete svom lekaru ukoliko uzimate ili ste skoro uzimali druge lekove, uključujući i lekove nabavljene bez lekarskog recepta.
Lek Renvela ne treba primenjivati istovremeno sa ciprofloksacinom (antibiotik).
Ukoliko istovremeno sa lekom Renvelal uzimate i lekove za poremećaje srčanog ritma ili epilepsiju, treba da konsultujete Vašeg lekara.
Lek Renvela može umanjiti efekte lekova kao što su ciklosporin, mikofenolat mofetil i takrolimus (lekovi koji se koriste za ublažavanje imunog odgovora) pri istovremenoj primeni. Vaš lekar će Vas posavetovati ukoliko uzimate ove lekove.
Nedostatak hormona tiroidne (štitne) žlezde može povremeno da se javi kod pojedinih ljudi koji su na terapiji levotiroksinom (koristi se u terapiji niskog nivoa tireoidnih hormona) i lekom Renvela. Stoga, Vaš lekar može češće da prati nivoe tireoidno-stimulantnog hormona u Vašoj krvi.
Vaš lekar će proveriti da li postoje interakcije između leka Renvela i drugih lekova koje redovno uzimate.
Renvela prašak se uzima uz obrok.
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate da zatrudnite, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što počnete da uzimate ovaj lek. Nije poznato da li lek Renvela može da naškodi nerođenim bebama.
Recite Vašem lekaru ako nameravate da dojite bebu. Nije poznato da li lek Renvela može da prođe kroz majčino mleko i naškodi Vašoj bebi.
Posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek.
Nisu sprovedena ispitivanja o uticaju leka Renvela na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama. Ukoliko ste pod dejstvom leka, nemojte voziti, ni koristi bilo kakve alate, niti mašine.
Lek Renvela treba da uzimate onako kako Vam je to propisao lekar. Lekar će Vam odrediti dozu prema nivou fosfora u serumu.
2.4 g praška za oralnu suspenziju treba rastvoriti u 60 ml vode za svaku kesicu. Popijte lek u roku od 30 minuta nakon pripreme. Važno je da popijete svu tečnosti. Možda će biti potrebno da u čašu ponovo sipate vodu, blago promućkate i popijete je da bi bili sigurni da ste uneli celu količinu praška.
Početna doza leka Renvela koja se preporučuje je 2.4-4.8g na dan, podeljena na jednake doze uz tri obroka. Tačnu početnu dozu i režim primene odrediće Vaš lekar.
U nekim slučajevima lek Renvela treba uzimati istovremeno sa drugim lekovima. Vaš lekar Vas može posavetovati da taj drugi lek uzimate jedan sat pre, ili tri sata posle uzimanja leka Renvela, ili može smatrati da je potrebno praćenje nivoa tog drugog leka u krvi.
Vaš lekar će Vam periodično kontrolisati nivo fosfora u krvi i može podešavati dozu leka Renvela kada je to potrebno da se dostigne odgovarajući nivo fosfata u krvi.
Bezbednost i efikasnost kod dece (ispod 18 godina starosti) nisu utvrđene. Zato se ne preporučuje se upotreba leka Renvela kod dece.
Kod pacijenata nisu zabeleženi slučajevi predoziranja lekom Renvela .
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Renvela nego što je trebalo, odmah se obratite Vašem lekaru.
Ukoliko ste propustili da uzmete jednu dozu leka, ovu dozu preskočite, a sledeću uzmite u uobičajeno vreme uz obrok. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadomestili zaboravljenu (preskočenu) dozu.
Kao i svi drugi lekovi i lek Renvela može da izazove neželjena dejstva, koja se ne javljaju kod svih pacijenata.
Kod pacijenata koji su uzimali lek Renvela zabeležena su sledeća neželjena dejstva:
Veoma česta (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata):
povraćanje, zatvor, bol u gornjem delu trbuha, mučnina;
Česta (javljaju se kod 1 na 10 pacijenata):
proliv, bol u trbuhu, loše varenje, nadimanje.
Tokom kliničke primene leka Renvela registrovani su slučajevi svraba, osipa, usporen intestinalni motilitet pokretljivost)/opstrukcija creva i pucanje zida creva (perforacija).
Pošto zatvor može da bude rani simptom koji prethodi veoma retkim slučajevima crevne opstrukcije, molimo Vas da o tome odmah obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Ako je imate neko neželjeno dejstvo, porazgovarajte o tome sa svojim lekarom. Ovo uključuje bilo koje neželjeno dejstvo koje nije pomenuto u ovom uputstvu.
Potražite neki drugi lek