Repatha
Aktivna supstanca: Evolokumab
Repatha®, 140 mg, rastvor za injekciju u penu sa uloškom
INN: evolokumab
Repatha je lek koji u krvi snižava koncentraciju „lošeg“ holesterola, oblika masti.
Lek Repatha sadrži aktivnu supstancu evolokumab, monoklonsko antitelo (vrsta specijalizovanog proteina dizajniranog za vezivanje na ciljne molekule u telu). Evolokumab je dizajniran za vezivanje na molekul koji se naziva PCSK9, koji utiče na sposobnost jetre da unese holesterol. Vezanjem i uklanjanjem PCSK9, ovaj lek povećava količinu holesterola koja ulazi u jetru i time smanjuje koncentraciju holesterola u krvi.
Lek Repatha se koristi kod pacijenata koji ne mogu da kontrolišu koncentraciju holesterola samo pomoću dijete za snižavanje koncentracije holesterola. Potrebno je pridržavati se dijete za snižavanje koncentracije holesterola za vreme primene ovog leka.
Lek Repatha se koristi:
Lek Repatha se koristi kao dodatak dijeti za snižavanje koncentracije holesterola:
• ako ste odrasla osoba sa visokom koncentracijom holesterola u krvi (primarna hiperholesterolemija [heterozigotna porodična i stečena] ili mešana dislipidemija). Primenjuje se:
- u kombinaciji sa statinima ili drugim lekovima za snižavanje koncentracije holesterola, ako maksimalna doza statina ne snižava dovoljno koncentracije holesterola.
- sam ili u kombinaciji s drugim lekovima za snižavanje koncentracije holesterola, ako statini ne
deluju adekvatno ili ne mogu da se koriste.
• imate 12 ili više godina i visoku koncentraciju holesterola u krvi zbog poremećaja koji se pojavljuje u
Vašoj porodici (homozigotna porodična hiperholesterolemija). Primenjuje se:
- u kombinaciji sa drugim terapijama za snižavanje koncentracije holesterola.
- ako ste alergični na evolokumab ili bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka.
Pre upotrebe leka Repatha, konsultujte se sa lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom ako imate:
- oboljenje jetre,
- teške probleme sa bubrezima.
Poklopac igle koji se nalazi u penu sa uloškom je napravljen od suve prirodne gume (derivat lateksa) koja može izazvati alergijske reakcije.
Lek Repatha sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma i ne bi trebalo da utiče na dijetu sa kontrolisanim unosom natrijuma.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Lek Repatha nije ispitan kod trudnica. Nije poznato da li lek Repatha može da naškodi Vašem nerođenom detetu.
Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Nije poznato da li se lek Repatha izlučuje u majčino mleko.
Važno je da obavestite svog lekara ako dojite ili planirate da dojite. Vaš lekar će Vam tada pomoći pri odlučivanju da li da prestanete da dojite ili da prestanete da uzimate lek Repatha, uzimajući u obzir korist dojenja za dete i korist primene leka Repatha za majku.
Lek Repatha ne utiče ili zanemarljivo utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno kako Vam je lekar propisao. Proverite sa svojim lekarom ako niste sigurni.
Lek Repatha se daje injekcijom pod kožu (potkožno).
Preporučena doza zavisi od oboljenja:
• za lečenje primarne hiperholesterolemije i mešane dislipidemije doza iznosi ili 140 mg svake dve nedelje ili 420 mg jednom mesečno.
• za lečenje homozigotne porodične hiperholesterolemije preporučena početna doza iznosi 420 mg jednom mesečno. Nakon 12 nedelja, Vaš lekar može odlučiti da poveća dozu do 420 mg svake dve nedelje. Ako takođe primate aferezu, postupak sličan dijalizi kojim se holesterol i druge masti uklanjaju iz krvi, Vaš lekar može odlučiti da započnete sa dozom od 420 mg svake dve nedelje kako bi
se lečenje podudaralo sa aferezom.
Ako Vam je lekar propisao dozu od 420 mg, morate da primenite tri pena sa uloškom, jer pojedinačni pen sa uloškom sadrži samo 140 mg leka. Nakon što dostignu sobnu temperaturu, sve doze treba primeniti u roku od 30 minuta.
Ako lekar odluči da Vi ili Vaš negovatelj možete davati lek Repatha, Vi ili Vaš negovatelj morate proći obuku o ispravnom načinu pripreme i davanju leka Repatha. Nemojte pokušavati da primenite lek Repatha dok Vam Vaš lekar ili medicinska sestra ne pokažu kako se to radi.
Pogledajte detaljno „Uputstvo za upotrebu“ na kraju ovog uputstva o načinu čuvanja, pripreme i davanja injekcije leka Repatha kod kuće.
Pre početka primene leka Repatha, potrebno je da budete na dijeti za snižavanje koncentracije holesterola.
Potrebno je pridržavati se dijete za snižavanje koncentracije holesterola za vreme primene leka Repatha.
Ako Vam je lekar propisao lek Repatha zajedno sa drugim lekom za snižavanje koncentracije holesterola, pratite uputstva lekara o tome kako se ti lekovi uzimaju zajedno. U tom slučaju takođe pročitajte i uputstva o doziranju tog drugog leka u njegovom Uputstvu za lek.
Primena leka Repatha nije ispitana kod dece mlađe od 18 godina koja se leče od primarne hiperholesterolemije i mešane dislipidemije.
Primena leka Repatha nije ispitana kod dece mlađe od 12 godina koja se leče od homozigotne porodične hiperholesterolemije.
Odmah obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Uzmite lek Repatha što pre nakon propuštene doze. Zatim, obavestite svog lekara koji će odrediti vreme primene Vaše sledeće doze i pratite novi raspored tačno onako kako Vam je rekao lekar.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Česte neželjene reakcije: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
• Grip (visoka temperatura, bol u grlu, curenje iz nosa, kašalj i drhtavica)
• Obična prehlada, kao što je curenje iz nosa, bol u grlu ili infekcije sinusa (nazofaringitis ili infekcije gornjih disajnih puteva)
• Mučnina
• Bol u leđima
• Bol u zglobovima (artralgija)
• Reakcije na mestu primene, crvenilo, modrice ili bol
• Osip
Povremene neželjene reakcije: mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek
• Koprivnjača, crveni osip na koži koji svrbi (urtikarija)
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]
Potražite neki drugi lek