ReQuip Modutab


Aktivna supstanca: Ropinirol

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 2, 4 i 8mg

Lek Requip Modutab se koristi u terapiji Parkinsonove bolesti u sledećim slučajevima:

  • u inicijalnoj terapiji, kao monoterapija, u cilju odlaganja uvođenja levodope
  • u kombinovanoj terapiji sa levodopom, kada u toku razvoja bolesti efekat levodope oslabi ili postane neadekvatan i jave se oscilacije u terapijskom efektu leka ("end of dose" ili "on-off" tipovi fluktuacija)


  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na neku od pomoćnih supstanci
  • Teška insuficijencija bubrega (klirens kreatinina < 30mL/min) bez redovne hemodijalize.
  • Kod pacijenata sa oštećenjem jetre.

Primena ropinirola je bila udružena sa pospanošću i epizodama iznenadnog padanja u san, posebno kod pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti. Povremeno je zabeležen nastanak iznenadnog padanja u san tokom dnevnih aktivnosti, u pojedinim slučajevima bez ikakvog znaka upozorenja. Pacijenti moraju biti obavešteni o navedenim pojavama i savetovani na oprez ukoliko voze ili rukuju mašinama tokom terapije ropinirolom. Pacijenti koji osete pospanost i/ili im se dogodila epizoda iznenadnog padanja u san ne smeju da voze ili rukuju mašinama. U navednom slučaju može se razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije.

Kod pacijenata sa izraženim psihijatrijskim ili psihotičnim poremećajima ili sa postojanjem ovih poremećaja u anamnezi ne treba primeniti dopaminske agoniste osim ukoliko potencijalna korist prevazilazi moguće rizike primene leka.

Poremećaj kontrole impulsa

Potrebno je redovno pratiti stanje pacijenata u pogledu razvoja poremećaja kontrole impusa. Potrebno je da pacijenti, kao i osobe koje brinu o njima, budu svesni da kod pacijenata koji su na terapiji agonistima dopamina uključujući i terapiju lekom Requip Modutab može doći do pojave simptoma promene ponašanja uključujući patološko kockanje, povišen libido, hiperseksualnost, epizode nekontrolisanog trošenja novca ili kupovine, impulsivno unošenje hrane (povećan unos hrane u kratkom vremenskom periodu) ili nekontrolisano unošenje hrane (unos veće količine hrane od količine potrebne da zadovolji glad). Ukoliko dođe do pojave navedenih simptoma, potrebno je razmotriti smanjenje doze ili postepeno ukidanje terapije.

Tablete leka Requip Modutab su formulisane u cilju postepenog oslobađanja aktivne supstance unutar perioda od 24h. Ukoliko dođe do brzog prolaska leka kroz gastrointestinalni trakt, postoji rizik od nepotpunog oslobađanja aktivne supstance pa se ostaci leka mogu naći u stolici.

Preporučuje se kontrola krvnog pritiska usled rizika od hipotenzije, posebno na početku primene terapije, kod pacijenata sa teškim kardiovaskularnim oboljenjima (posebno u slučaju koronarne insuficijencije).

Ovaj lek sadrži laktozu.

Pacijenti sa retkim naslednim poremećajem intolerancije galaktoze, nedostatkom Lapp laktaze ili malapsorpcijom glukozo-galaktoze ne smeju da koriste ovaj lek.

Napomena koja se odnosi isključivo na tablete sa produženim oslobađanjem, jačine 4 mg:

Lek Requip Modutab, jačine 4 mg, sadrži azo boju Sunset yellow FCF (E110), koja može da izazove alergijske reakcije.

Ne postoje farmakokinetičke interakcije između ropinirola i levodope ili domperidona koje bi dovele do neophodnog prilagođavanja doze ropinirola.

Neuroleptici i drugi aktivni antagonisti dopamina koji deluju centralno, kao što su sulpirid ili metoklopramid, mogu da umanje efikasnost ropinirola, pa stoga treba izbegavati istovremenu upotrebu navedenih lekova.

Kod pacijenata lečenih visokim dozama estrogena zapažene su povišene koncentracije ropinirola u plazmi. Kod pacijenata koji već primaju hormosku supstitucionu terapiju (HST), ropinirol se u terapiju uvodi na uobičajen način. Međutim, ukoliko se prekine primena HST ili se HST uvede tokom terapije ropinirolom, može biti neophodno prilagođavanje doze ropinirola, u skladu sa kliničkim odgovorom pacijenta.

Ropinirol se uglavnom metaboliše pomoću izoenzima CYP1A2 citohroma P450. Ispitivanje farmakokinetike sprovedeno kod pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti uz primenu ropinirola u obliku film tablete sa trenutnim oslobađanjem u dozi od 2 mg, tri puta dnevno, pokazalo je da ciprofloksacin povećava Cmax za 60%, a PIK ropinirola za 84%, sa potencijalnim rizikom od pojave neželjenih događaja. Stoga je kod pacijenata koji primenjuju ropinirol potrebno prilagoditi dozu ropinirola ukoliko se u terapiju uvode ili se prekida terapija lekovima koji inhibiraju CYP1A2, npr. ciprofloksacin, enoksacin ili fluvoksamin.

Ispitivanje farmakokinetičkih interakcija kod pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti između ropinirola primenjenog u obliku film tableta sa trenutnim oslobađanjem u dozi od 2 mg, tri puta dnevno i teofilina, koji je supstrat CYP1A2, nije pokazalo promenu farmakokinetike ni jednog od navedena dva leka.

Poznato je da pušenje indukuje metabolizam CYP1A2, stoga može biti potrebno prilagođavanje doze ukoliko pacijent prestane ili počne da puši tokom terapije ropinirolom.

Zabeleženi su slučajevi izmenjene vrednosti INR kod pacijenata koji u terapiji primenjuju kombinaciju ropinirola i antagonista vitamina K. Neophodno je intenzivno praćenje kliničkih i bioloških parametara (INR).

Trudnoća

Nisu dostupni odgovarajući podaci o primeni ropinirola kod žena u drugom stanju.

Ispitivanja na životinjama ukazala su na reproduktivnu toksičnost leka. S obzirom da nije poznat potencijalni rizik kod ljudi, ne preporučuje se primena ropinirola tokom trudnoće, osim ukoliko potencijalna korist za pacijenta ne prevazilazi potencijalni rizik po fetus.

Dojenje

Ne preporučuje se primena ropinirola kod majki koje doje, zbog mogućeg prekida laktacije.

Pacijenti kod kojih se tokom terapije ropinirolom javljaju pospanost i epizode iznenadnog padanja u san, ne smeju upravljati motornim vozilom ili rukovati mašinama jer mogu dovesti u opasnost i sebe i druge, i to sve dok se navedeni neželjeni efekti ne povuku .

Za oralnu primenu.

Odrasli

Preporučuje se individualno prilagođavanje doze u zavisnosti od efikasnosti i tolerancije na lek. Lek Requip Modutab se primenjuje jednom dnevno, približno u isto vreme svakog dana. Lek Requip Modutab može biti primenjen uz obrok ili nezavisno od njega 

Tablete je potrebno progutati cele, ne žvakati ih, ne lomiti ili deliti.

Inicijalna titracija doze

Početna doza ropinirola, u obliku tablete sa produženim oslobađanjem, iznosi 2 mg primenjena jednom dnevno tokom prve nedelje terapije; navedenu dozu treba povećati na 4 mg primenjenu jednom dnevno, počev od druge nedelje terapije. Terapijski odgovor se može uočiti pri primeni doze od 4 mg ropinirola, u obliku tablete sa produženim oslobađanjem, jednom dnevno.

Kod pacijenata koji započnu terapiju primenom ropinirola u obliku tableta sa produženim oslobađanjem, u dozi od 2 mg/dnevno, kod kojih se jave neželjena dejstva koja ne mogu dapodnesu, može biti od koristi prelazak na terapiju ropinirolom u obliku film tableta sa trenutnim oslobađanjem u manjim dnevnim dozama, podeljenim u tri jednake pojedinačne doze.

Terapijski režim

Preporučuje se održavanje terapije najmanjom dozom ropinirola u obliku tablete sa produženim oslobađanjem, kojom se postiže kontrola simptoma bolesti.

Ukoliko se ne postigne ili ne održi zadovoljavajuća kontrola simptoma bolesti primenom ropinirola u obliku tableta sa produženim oslobađanjem u dozi od 4 mg jednom dnevno, dnevna doza se može povećavati za po 2 mg unutar perioda od nedelju dana ili duže, do doze ropinirola od 8 mg primenjene jednom dnevno u obliku tableta sa produženim oslobađanjem.

Ukoliko se ipak ne postigne ili ne održi zadovoljavajuća kontrola simptoma ni primenom doze ropinirola od 8 mg jednom dnevno u obliku tableta sa produženim oslobađanjem, dnevna doza se može povećavati za po 2 mg do 4 mg u razmacima od dve nedelje ili duže. Maksimalna dnevna doza ropinirola u obliku tablete sa produženim oslobađanjem iznosi 24 mg.

Preporučuje se da se pacijentima propiše najmanja količina ropinirola u obliku tableta sa produženim oslobađanjem koja je neophodna za postizanje potrebne doze, primenom najveće dostupne jačine tableta sa produženim oslobađanjem.

Ukoliko se terapija prekine tokom jednog dana ili duže, potrebno je razmotriti mogućnost ponovnog otpočinjanja terapije uz odgovarajuću titraciju doze (videti gorenavedeni tekst).

Ukoliko se lek Requip Modutab, primenjuje kao adjuvantna terapija primeni levodope, moguće je postepeno smanjivati dozu levodope, u zavisnosti od kliničkog odgovora. U kliničkim ispitivanjima, doza levodope smanjivana je postepeno za približno 30% od početne doze kod pacijenata koji su istovremeno primenjivali lek Requip Modutab. Kod pacijenata sa uznapredovalom Parkinsonovom bolešću, koji uzimaju lek Requip Modutab u kombinovanoj terapiji sa levodopom, može se javiti diskinezija pri inicijalnoj titraciji doze leka Requip Modutab. U okviru kliničkih ispitivanja pokazano je da smanjenje doze levodope može dovesti do ublažavanja diskinezije

Kada se prelazi sa terapijskog režima drugim agonistom dopamina na ropinirol, neophodno je pridržavati se uputstva nosioca dozvole za promet u vezi prekida primene leka, pre početka primene ropinirola.

Kao i u slučaju ostalih agonista dopamina, neohodno je postepeno prekidati terapiju ropinirolom, smanjenjem dnevne doze tokom perioda od nedelju dana.

Prelazak sa terapije lekom Requip(film tablete sa trenutnim oslobađanjem) na terapiju lekom Requip Modutab (tablete sa produženim oslobađanjem)

Pacijenti mogu preći sa terapije lekom Requip (film tablete sa trenutnim oslobađanjem) na terapiju lekom Requip Modutab (tablete sa produženim oslobađanjem) unutar kratkog vremenskog perioda. Doza leka Requip Modutab (tablete sa produženim oslobađanjem) mora biti zasnovana na ukupnoj dnevnoj dozi leka Requip (film tablete sa trenutnim oslobađanjem) koju je pacijent primenjivao. U tabeli navedenoj u daljem tekstu, prikazane su preporučene doze leka Requip Modutab (tablete sa produženim oslobađanjem) za pacijente koji prelaze sa terapije lekom Requip (film tablete sa trenutnim oslobađanjem):

Prelazak sa terapije lekom Requip, film tableta (sa trenutnim oslobađanjem) na terapiju lekom Requip Modutab, tableta sa produženim oslobađanjem

Requip, film tableta sa trenutnim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg)Requip Modutab, tableta sa produženim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg)
0,7 – 2,252
3 – 4,54
66
7,5 – 98
1212
15 – 1816
2120
2424

Nakon prelaska na terapiju lekom Requip Modutab, doza leka se može prilagoditi u skladu sa terapijskim odgovorom (videti odeljke “Inicijalna titracija doze” i “Terapijski režim”).

Deca i adolescenti

Ne preporučuje se primena leka Requip Modutab kod dece uzrasta ispod 18 godina, usled nedostatka podataka o efikasnosti i bezbednosti primene leka.

Starije osobe

Klirens ropinirola je smanjen za približno 15% kod pacijenata starosti 65 godina i starijih. Iako se ne zahteva prilagođavanje doze, potrebno je individualno odrediti dozu ropinirola, uz pažljivo praćenje podnošljivosti

do postizanja optimalnog odgovora. Kod pacijenata starosti 75 godina i starijih može se razmotriti sporija titracija doze na početku terapije.

Poremećaj funkcije bubrega

Kod pacijenata sa blagom do umerenom bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina između 30 i 50mL/min) nije uočeno smanjenje klirensa ropinirola, što ukazuje da nije neophodno prilagođavanje doze u ovoj populaciji pacijenata.

U studiji koja je ispitivala primenu ropinirola kod pacijenata u krajnjem stadijumu oboljenja bubrega (pacijenti na hemodijalizi), pokazano je da kod ovih pacijenata treba izvršiti prilagođavanje doze na sledeći način: preporučena inicijalna doza leka Requip Modutab je 2 mg jednom dnevno. Dalje povećanje doze treba da se zasniva na pažljivom praćenju podnošljivosti i efikasnosti. Preporučena maksimalna doza leka Requip Modutab je 18 mg/dan kod pacijenata koji su na redovnoj hemodijalizi. Dodatne doze nakon hemodijalize nisu potrebne 

Primena ropinirola kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrega (klirens kreatinina <30 mL/min) koji nisu na redovnoj dijalizi, nije ispitivana.

Ne preporučuje se primena leka Requip Modutab kod dece uzrasta ispod 18 godina, usled nedostatka podataka o efikasnosti i bezbednosti primene leka.

Simptomi predoziranja ropinirolom su povezani sa njegovom dopaminergičkom aktivnošću. Simptomi predoziranja se mogu ublažiti odgovarajućom terapijom antagonistima dopamina, kao što su neuroleptici ili metoklopramid.

Neželjena dejstva leka navedena su u daljem tekstu prema klasi sistema organa i učestalosti javljanja. Neželjena dejstva prijavljena tokom kliničkih ispitivanja primene ropinirola u monoterapiji ili primene adjuvantne terapije levodopi su dodatno obeležena.

Učestalost javljanja neželjenih dejstava definisana je kao: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100, <1/10), povremena (≥1/1.000, <1/100), retka (≥1/10.000, <1/1.000), veoma retka (<1/10.000), nepoznata (učestalost nije moguće proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Unutar svake grupe učestalosti, neželjena dejstva su prikazana prema opadajućoj ozbiljnosti simptoma.

Neželjena dejstva leka navedena u daljem tekstu prijavljena su ili tokom kliničkih ispitivanja Parkinsonove bolesti primenom leka Requip Modutab, tableta sa produženim oslobađanjem ili primenom leka Requip, film tablete sa trenutnim oslobađanjem u dozi do 24 mg/dnevno ili tokom postmarketinškog praćenja.

MonoterapijaAdjuvantna terapija
Imunološki poremećaji
NepoznataReakcije preosetljivosti (uključujući urtikariju, angioedem, osip, pruritus)
Psihijatrijski poremećaji
ČestaHalucinacije
Konfuzija
PovremenaPsihotične reakcije (izuzev halucinacija), uključujući delirijum, deluzije, paranoju
NepoznataPatološko kockanje, povišen libido, hiperseksualnost, epizode nekontrolisanog trošenja novca ili kupovine, impulsivno unošenje hrane (povećan unos hrane u kratkom vremenskom periodu) ili nekontrolisano unošenje hrane (unos veće količine hrane od količine potrebne da zadovolji glad) se mogu javiti kod pacijenata koji su na terapiji agonistima dopamina, uključujući i terapiju lekom Requip
Modutab (videti odeljak 4.4. Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)
NepoznataAgresivno ponašanje*
Poremećaji nervnog sistema
Veoma čestaSomnolencija SinkopaSomnolencija** Diskinezija***
ČestaVrtoglavica (uključujući vertigo)
PovremenaIznenadno padanje u san, preterana pospanost tokom dana
Vaskularni poremećaji
ČestaPosturalna hipotenzija, hipotenzija
PovremenaPosturalna hipotenzija, hipotenzija
Gastrointestinalni poremećaji
Veoma čestaMučninaMučnina****
ČestaOpstipacija, gorušica
Povraćanje, abdominalni bol
Hepatobilijarni poremećaji
NepoznataHepatičke reakcije, uglavnom porast vrednosti enzima jetre
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
ČestaPeriferni edemi
Otok nogu

* Agresivno ponašanje je bilo udruženo sa psihotičnim reakcijama, kao i sa simptomima kompulsivnog ponašanja

** Somnolencija je bila prijavljena veoma često u okviru kliničkih ispitivanja primene adjuvantne terapije uz primenu film tableta sa trenutnim oslobađanjem, a često u okviru kliničkih ispitivanja primene adjuvantne terapije uz primenu tableta sa produženim oslobađanjem

*** Kod pacijenata sa uznapredovalom Parkinsonovom bolešću, može se javiti diskinezija pri inicijalnoj titraciji doze ropinirola. U okviru kliničkih ispitivanja pokazano je da smanjenje doze levodope može dovesti do ublažavanja diskinezije 

**** Mučnina je bila prijavljena veoma često u okviru kliničkih ispitivanja primene adjuvantne terapije uz primenu film tableta trenutnim oslobađanjem, a često u okviru kliničkih ispitivanja primene adjuvantne terapije uz primenu tableta sa produženim oslobađanjem

Potražite neki drugi lek