REXTOL


Aktivna supstanca: Parikalcitol

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 1 i 2μg

Lek REXTOL je sintetski oblik aktivnog vitamina D.

Aktivni vitamin D je neophodan za normalno funkcionisanje mnogih tkiva u telu, uključujući paratireoidnu žlezdu i kosti. Kod osoba sa normalnom funkcijom bubrega, aktivni oblik vitamina D prirodno stvaraju bubrezi, ali kod oslabljene funkcije bubrega, stvaranje aktivnog vitamina D je značajno smanjena. Stoga lek REXTOL služi kao izvor aktivnog vitamina D, kada organizam ne može da proizvede dovoljne količine, čime se sprečavaju posledice niskih koncentracija vitamina D kod osoba sa oboljenjem bubrega (stadijumi 3, 4 ili 5), tj. sprečavaju se visoke koncentracije paratireoidnog hormona, koje mogu izazvati poteškoće s kostima.




  • ako ste alergični (preosetljivi) na parikalcitol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka 
  • ako imate veoma visoke koncentracije kalcijuma ili vitamina D u krvi

Lekar će Vam reći da li se to odnosi na Vas.

• Važno je da pre početka uzimanja leka ograničite unos fosfora kroz hranu.

• Zbog kontrole nivoa fosfora, možda ćete morati koristiti lekove koji vezuju fosfate. Ako za vezivanje fosfata uzimate lekove na bazi kalcijuma, možda će biti potrebno da vam lekar prilagodi dozu.

• Lekar će tražiti da obavite određene testove krvi kako bi pratio lečenje.

• Kod nekih pacijenata sa hroničnom bubrežnom bolešću u stadijumima 3 i 4, može doći do povećanja vrednosti kreatinina u krvi. Međutim to povećanje ne ukazuje na dodatno slabljenje funkcije bubrega.

Važne informacije o nekim sastojcima leka REXTOL

Lek REXTOL sadrži malu količinu etanola, bezvodnog (alkohola), manje od 100 mg po kapsuli, što može promeniti ili pojačati dejstvo drugih lekova. Ovo može biti štetno za osobe koje pate od bolesti jetre, alkoholizma, epilepsije, imaju povrede ili oboljenje mozga, kao i kod trudnica ili dojilja i kod dece.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta. 

Neki lekovi mogu uticati na dejstvo leka REXTOL ili mogu povećati rizik od pojave neželjenih dejstava. Posebno je važno da obavestite lekara ako uzimate ketokonazol (koristi se za lečenje gljivičnih infekcija, npr. kandidijaze), holestiramine (lekove za snižavanje nivoa holesterola), lekove za srce i krvni pritisak (npr. digoksin i diuretici ili lekovi koji pospešuju izlučivanje tečnosti), zatim lekove koji sadrže visoke nivoe kalcijuma. Takođe je važno da obavestite lekara ako uzimate lekove koji sadrže magnezijum ili aluminijum, npr. neke lekove koji neutrališu kiselinu u želucu (antacidi) i lekove koji vezuju fosfate. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

REXTOL se može uzimati sa hranom ili bez nje.

Ako ste trudni, dojite, mislite da ste trudni, ili planirate da zatrudnite, obavestite lekara pre nego što počnete da uzimate lek REXTOL. 

Nema odgovarajućih podataka o upotrebi parikalcitola kod trudnica. Mogući rizik pri upotrebi nije poznat, pa stoga parikalcitol ne treba uzimati u trudnoći, osim ako to nije neophodno. 

Nije poznato da li se parikalcitol izlučuje mlekom dojilja. Ako uzimate lek REXTOL, kažite to lekaru pre nego što počnete da dojite. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Lek REXTOL ima zanemariv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek REXTOL uvek uzimajte tačno prema uputstvu lekara. Ako niste sasvim sigurni, zatražite dodatnu informaciju od svog lekara ili farmaceuta.

Hronična bolest bubrega u stadijumima 3 i 4

Uobičajena doza je jedna kapsula svaki dan ili svaki drugi dan, do triput nedeljno. Lekar će na osnovu nalaza laboratorijskih testova odlučiti da li treba promeniti dozu. Nakon početka lečenja, dozu leka REXTOL obično treba prilagoditi, zavisno od Vašeg odgovora na lečenje. Lekar će odrediti koja je doza leka REXTOL za Vas odgovarajuća.

Hronična bolest bubrega u stadijumu 5

Uobičajena doza je jedna kapsula svaki drugi dan, do triput nedeljno. Lekar će na osnovu nalaza laboratorijskih testova odlučiti da li treba promeniti dozu. Nakon početka lečenja, dozu leka REXTOL obično treba prilagoditi, zavisno od Vašeg odgovora na lečenje. Lekar će odrediti koja je doza leka REXTOL za Vas odgovarajuća.

Oboljenje jetre

Ako imate blago do umereno oštećenje funkcije jetre, dozu ne treba prilagođavati. Ali, za sada nema iskustava kod pacijenata sa teškom oštećenjem jetre.

Transplantacija bubrega

Uobičajena doza je jedna kapsula svaki dan ili svaki drugi dan, do tri puta nedeljno. Lekar će na osnovu nalaza laboratorijskih ispitivanja da odredi tačnu dozu za Vas. Nakon početka lečenja, obično je potrebno da se prilagodi dozu leka REXTOL, u zavisnosti od Vašeg odgovora na lečenja. Vaš lekar će odrediti koja doza leka REXTOL je za Vas odgovarajuća.

Stariji pacijenti

Iskustva sa primenom leka REXTOL kod pacijenata starijih od 65 godina su ograničena. Uopšteno, nisu uočene značajnije razlike u bezbednosti i efikasnosti leka kod starijih pacijenata u odnosu na mlađe pacijente.

 

Nema podataka o primeni leka REXTOL kod dece i adolescenata.

Prekomerna primena leka REXTOL može dovesti do povećenja koncentracija kalcijuma u krvi, koje mogu biti štetne. Među simptome koji se mogu javiti ubrzo nakon što se uzme previše leka REXTOL ubrajaju se osećaj slabosti i/ili omamljenosti, glavobolja, mučnina ili povraćanje, suva usta, zatvor, bol u mišićima ili kostima i metalni ukus u ustima. 

Među simptome koji se mogu javiti, ako se uzima više leka REXTOL tokom dužeg vremena, ubrajaju se gubitak apetita, pospanost, gubitak telesne mase, suve oči, curenje iz nosa, svrab, osećaj vrućine i grozničavosti, gubitak polnog nagona i jak bol u trbuhu (zbog upale gušterače) i stvaranje bubrežnih kamenaca. Moguće su promene krvnog pritiska, kao i nepravilni srčani otkucaji (palpitacije). Testovi krvi i mokraće mogu pokazati visok holesterol, ureu, azot i povišene nivoe enzima jetre. U retkim slučajevima, lek REXTOL može izazvati mentalne promene, uključujući zbunjenost, pospanost, nesanicu i nervozu.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka REXTOL nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

 

Ako zaboravite da uzmete dozu, uzmite je čim se setite, a onda nastavite sa uobičajenim rasporedom. Ali, ako se već približilo vreme za uzimanje naredne doze, nemojte uzeti dozu koju ste propustili; jednostavno nastavite sa uobičajenim rasporedom doziranja leka REXTOL kao što Vam je lekar ranije propisao (doza i vreme). 

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Važno je da lek REXTOL uzimate kao što Vam je lekar propisao, osim ako Vam lekar ne kaže da prestanete da uzimate ovaj lek.

 U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu

Kao i ostali lekovi, i lek REXTOL može izazvati neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih pacijenata koji uzimaju lek.

Ako se javi neko od dole navedenih neželjenih dejstava, odmah obavestite svog lekara:

• Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

povišen nivo kalcijuma u krvi, kao i povišenje proizvoda kalcijum-fosfata (kod pacijenata sa teškom bubrežnom bolešću).

• Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

alergijske reakcije, osip, snižen nivo paratireoidnog hormona, proliv, grčevi u mišićima, bol u mišićima, mučnina, vrtoglavica, osećaj nelagodnosti ili bol u trbuhu, povraćanje, slabost, osećaj iscrpljenosti, osip, zapaljenje pluća, smanjen apetit, povišen nivo fosfora, smanjen nivo kalcijuma, poremećaj čula ukusa, nepravilni otkucaji srca, zatvor, suva usta, gorušica (gastroezofagealni refluks), akne, svrab, urtikarija, bol, napetost dojki, bol u dojkama, pojava otoka na nogama ili rukama (periferni edem), povećanje koncentracije kreatinina u krvi, promene u testovima funkcije jetre.

• Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.

Otok larinksa, angioedem (npr. nedostatak daha, zviždanja u grudima, svrab ili oticanje lica, usana i jezika)

Ukoliko neželjena dejstva postanu ozbiljna ili primetite neželjena dejstva koja nisu spomenuta u ovom Uputstvu za lek, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek