Rolpryna SR
Aktivna supstanca: Ropinirol
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 2,4 i 8mg
Liječenje Parkinsonove bolesti pod sljedećim uvjetima:
- početno liječenje u obliku monoterapije kako bi se odgodilo uvođenje levodope,
- u kombinaciji s levodopom, tijekom bolesti, kada slabi učinak levodope ili postane nedosljedan te se pojave fluktuacije terapijskog učinka (tzv. "završetak doze" ili "on-off" tip fluktuacije).
- preosjetljivost na djelatnu tvar ili neku od pomoćnih tvari navedenih u dijelu 6.1,
- teško oštećenje funkcije bubrega (klirens kreatinina <30 ml/min) bez redovite hemodijalize,
- oštećenje funkcije jetre.
Ropinirol je povezan sa somnolencijom i epizodama naglog utonuća u san, osobito u bolesnika oboljelih od Parkinsonove bolesti. Zabilježeni su iznenadni nastupi sna tijekom dnevnih aktivnosti, u nekim slučajevima bez svijesti ili znakova upozorenja. Bolesnike se mora na to upozoriti te savjetovati da za vrijeme liječenja ropinirolom budu oprezni tijekom vožnje ili upravljanja strojevima. Bolesnici u kojih je došlo do somnolencije i/ili epizode naglog utonuća u san moraju izbjegavati vožnju ili upravljanje strojevima. Može se razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije.
Bolesnike s teškim psihijatrijskim ili psihotičnim poremećajima ili anamnezom ovih poremećaja ne smiju se liječiti agonistima dopamina osim ako potencijalna korist ne prevagne nad rizikom.
Poremećaji kontrole impulsa
U bolesnika je potrebno redovito praćenje razvoja poremećaja kontrole impulsa. Bolesnike i njihove skrbnike bi trebalo upozoriti da se u ponašanju mogu javiti simptomi poremećaja kontrole impulsa uključujući patološko kockanje, povećan libido, hiperseksualnost, kompulzivno trošenje ili kupovanje, prekomjerno jedenje i kompulzivno jedenje u bolesnika liječenih agonistima dopamina uključujući i Rolprynu SR. Potrebno je razmotriti smanjenje doze/postepeni prekid ako se takvi simptomi razviju.
Neuroleptički maligni sindrom (NMS)
Simptomi koji ukazuju na neuroleptički maligni sindrom zabilježeni su kod naglog prekida terapije dopaminergicima. Stoga se preporučuje postupno ukidanje liječenja
Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem otpuštaju lijek tijekom 24 sata. U slučaju pojave brzog prolaska kroz gastrointestinalni sustav, moguć je rizik od nepotpunog oslobađanja lijeka i prolaska ostataka lijeka u stolicu.
Zbog rizika pojave hipotenzije, preporučuje se mjerenje krvnog tlaka, osobito na početku liječenja u bolesnika s teškom kardiovaskularnom bolesti (posebno koronarnom insuficijencijom).
Sindrom ustezanja od agonista dopamina
Kod prekida liječenja u bolesnika s Parkinsonovom bolešću, doza ropinirola mora se postupno smanjivati. Kada se postupno smanjuje doza ili prekida primjena agonista dopamina, uključujući ropinirol, mogu se pojaviti nemotoričke nuspojave. Simptomi uključuju apatiju, anksioznost, depresiju, umor, znojenje i bol, koja može biti jaka. Bolesnike treba o tome obavijestiti prije postupnog smanjivanja doze agonista dopamina te ih nakon toga redovito pratiti. U slučaju da simptomi potraju, možda će biti neophodno privremeno povećati dozu ropinirola
Halucinacije:
Halucinacije su poznata nuspojava liječenja agonistima dopamina i levodopom. Potrebno je obavijestiti bolesnike da se mogu javiti halucinacije.
Rolpryna SR sadrži laktozu
Bolesnici s rijetkim nasljednim poremećajem nepodnošenja galaktoze, potpunim nedostatkom laktaze ili malapsorpcijom glukoze i galaktoze ne bi smjeli uzimati ovaj lijek.
Ne postoji farmakokinetička interakcija između ropinirola i levodope ili domperidona koja bi zahtijevala prilagodbu doze ovih lijekova.
Neuroleptici i drugi antagonisti dopamina s centralnim djelovanjem, poput sulpirida ili metoklopramida, mogu smanjiti učinkovitost ropinirola te se stoga treba izbjegavati istodobna primjena ovih lijekova s ropinirolom.
U bolesnika liječenih visokim dozama estrogena primijećene su povišene koncentracije ropinirola u plazmi. U bolesnika koji već primaju hormonsko nadomjesno liječenje (HNL), terapija ropinirolom se može normalno uvesti. Međutim, može biti potrebno prilagoditi dozu ropinirola, u skladu s kliničkim odgovorom, ako se HNL prekine ili uvede tijekom liječenja ropinirolom.
Ropinirol se uglavnom metabolizira putem citokroma P450 izoenzima CYP1A2. Farmakokinetičko ispitivanje (s ropinirol tabletama s trenutnim oslobađanjem u dozi od 2 mg tri puta na dan) u bolesnika s Parkinsonovom bolesti pokazalo je da je ciprofloksacin povećao maksimalnu koncentraciju ropinirola (Cmax) za 60 % i površinu ispod krivulje (AUC) za 84%, što ukazuje na potencijalni rizik od razvoja štetnih događaja. Stoga, u bolesnika koji već primaju ropinirol, može biti potrebno prilagoditi dozu ropinirola prilikom uvođenja ili prekidanja terapije lijekovima za koje se zna da inhibiraju CYP1A2, npr. ciprofloksacin, enoksacin ili fluvoksamin.
Farmakokinetičko ispitivanje interakcije između ropinirola (s ropinirol tabletama s trenutnim oslobađanjem u dozi od 2 mg tri puta dnevno) i teofilina, supstrata CYP1A2, u bolesnika s Parkinsonovom bolesti nije otkrilo nikakvu promjenu u farmakokinetici ni ropinirola ni teofilina.
Poznato je da pušenje inducira metabolizam putem CYP1A2 te stoga može biti potrebna prilagodba doze ropinirola ako bolesnici prestanu ili počnu pušiti tijekom liječenja ropinirolom.
U bolesnika koji primaju kombiniranu terapiju antagonistima vitamina K i ropinirola zabilježeni su slučajevi neuravnoteženog INR-a. Nužno je povećano kliničko i biološko praćenje (INR-a).
Trudnoća
Ne postoje adekvatni podaci o primjeni ropinirola u trudnica.
Studije na životinjama pokazale su reproduktivnu toksičnost . Kako nije poznat potencijalni rizik za ljude, preporučuje se ne koristiti ropinirol tijekom trudnoće osim ako potencijalna korist za bolesnicu ne prevagne nad potencijalnim rizikom za fetus.
Dojenje
Pokazalo se da materijal koji potječe od ropinirola prelazi u mlijeko štakorica u malim količinama. Nije poznato izlučuju li se ropinirol i njegovi metaboliti u majčino mlijeko. Ne može se isključiti rizik za dojenče. Dojilje ne bi smjele uzimati ropinirol jer on može inhibirati izlučivanje mlijeka.
Plodnost
Nema podataka o učincima ropinirola na plodnost ljudi. U ispitivanjima utjecaja na plodnost ženki štakora primijećeni su učinci na implantaciju, no nisu primijećeni učinci na plodnost mužjaka .
Bolesnike liječene ropinirolom u kojih dođe do somnolencije i/ili epizoda naglog utonuća u san treba upozoriti da ne smiju voziti niti sudjelovati u aktivnostima u kojima bi smanjena pozornost mogla njih ili druge izvrgnuti riziku ozbiljne ozljede ili smrti (npr. upravljanje strojevima) sve dok takve ponavljajuće epizode i somnolencija ne prođu .
Doziranje
Odrasli
Preporučuje se individualna titracija doze prema učinkovitosti i podnošljivosti.
Početna titracija
Početna doza ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem je 2 mg jednom dnevno tijekom prvog tjedna; od drugog tjedna liječenja potrebno je povisiti dozu na 4 mg jednom dnevno. Reakcija na terapiju može se uočiti pri dozi od 4 mg ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem jednom dnevno.
Bolesnici koji započnu liječenje dozom od 2 mg/dan ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem i u kojih se razviju nuspojave koje ne mogu podnositi, mogu imati koristi od promjene terapije na ropinirol tablete s trenutnim oslobađanjem i nižom dnevnom dozom, koja je podijeljena u tri jednake doze.
Režim liječenja
Bolesnike treba održavati na najnižoj dozi ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem kojom se postiže kontrola simptoma.
Ako se ne postigne ili ne održi zadovoljavajuća kontrola simptoma pri dozi od 4 mg ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem jednom dnevno, dnevna doza se može povisiti za po 2 mg u tjednim ili dužim intervalima sve do doze od 8 mg ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem jednom dnevno.
Ako uz dozu od 8 mg ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem jednom dnevno još uvijek nije postignuta ili održana kontrola simptoma, dnevnu dozu se može povisivati za po 2 mg do 4 mg u intervalima od svaka dva tjedna ili duže. Maksimalna dnevna doza ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem iznosi 24 mg.
Preporučuje se propisivanje bolesnicima najmanjeg broja ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem nužnog za postizanje potrebne doze korištenjem najjače dostupne jačine ropinirol tableta s produljenim oslobađanjem.
Ako je liječenje prekinuto na jedan dan ili više, treba razmotriti ponovno uvođenje lijeka titracijom doze (vidjeti iznad).
Kada se Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem primjenjuju kao dopunska terapija uz levodopu, moguće je postupno smanjivati dozu levodope, ovisno o kliničkom odgovoru. U kliničkim ispitivanjima, doza levodope postupno je smanjivana za oko 30% u bolesnika koji su istodobno uzimali Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem. U bolesnika s uznapredovanom Parkinsonovom bolesti, koji ropinirol tablete s produljenim oslobađanjem uzimaju u kombinaciji s levodopom, može se pojaviti diskinezija tijekom početne titracije Rolpryna SR tableta s produljenim oslobađanjem. U kliničkim ispitivanjima uočeno je da smanjenje doze levodope može umanjiti diskineziju
Prilikom prelaska s drugog agonista dopamina na ropinirol potrebno je slijediti smjernice nositelja odobrenja za stavljanje lijeka u promet o prekidanju liječenja postojećim lijekom prije početka liječenja ropinirolom.
Kao i kod drugih agonista dopamina, ropinirol je potrebno ukidati postupno, smanjujući dnevnu dozu kroz razdoblje od jednog tjedna
Prelazak s ropinirol tableta s trenutnim oslobađanjem na Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem
Bolesnike je moguće preko noći prebaciti s ropinirol tableta s trenutnim oslobađanjem na Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem. Dozu Rolpryna SR tableta s produljenim oslobađanjem treba temeljiti na ukupnoj dnevnoj dozi ropinirol tableta s trenutnim oslobađanjem koju je bolesnik uzimao. Tablica ispod pokazuje preporučenu dozu Rolpryna SR tableta s produljenim oslobađanjem za bolesnike koji prelaze s ropinirol tableta s trenutnim oslobađanjem.
Prelazak s ropinirol tableta s trenutnim oslobađanjem na Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem
Ropinirol tablete s trenutnim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) | Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) |
0,75 - 2,25 | 2 |
3 - 4,5 | 4 |
6 | 6 |
7,5 - 9 | 8 |
12 | 12 |
15 - 18 | 16 |
Ropinirol tablete s trenutnim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) | Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem Ukupna dnevna doza (mg) |
21 | 20 |
24 | 24 |
Nakon prelaska na Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem, doza se može prilagoditi ovisno o terapijskom odgovoru (vidjeti ranije opisane “Početnu titraciju” i “Režim liječenja”).
Starije osobe
Klirens ropinirola je smanjen približno za 15% u bolesnika u dobi od 65 godina ili više. Iako prilagođavanje doze nije potrebno, dozu ropinirola treba individualno titrirati, uz pažljivo praćenje podnošljivosti, do optimalnog kliničkog odgovora. U osoba u dobi od 75 godina ili više može se razmotriti sporija titracija tijekom početka liječenja.
Oštećenje funkcije bubrega
U bolesnika s blagim do umjerenim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina između 30 i 50 ml/min) nije primijećena promjena klirensa ropinirola što upućuje da nije potrebna prilagodba doze u ovoj populaciji.
Studija u kojoj se ispitivala primjena ropinirola u bolesnika sa završnim stadijem bubrežne bolesti (bolesnici na hemodijalizi), pokazala je da je potrebna prilagodba doze u ovih bolesnika i to na sljedeći način: preporučena početna doza lijeka Rolpryna SR je 2 mg jednom dnevno. Sljedeća povećanja doze moraju se temeljiti na podnošljivosti i djelotvornosti lijeka. Najviša preporučena doza lijeka Rolpryna SR za bolesnike na redovitoj hemodijalizi je 18 mg dnevno. Dodatno povišenje doze nakon hemodijalize nije potrebno
Primjena ropinirola u bolesnika s teškim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina manji od 30 ml/min), koji nisu na redovitoj hemodijalizi, nije ispitivana.
Način primjene
Za primjenu kroz usta.
Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem se moraju uzimati jednom dnevno, svaki dan u približno isto doba dana. Tablete s produljenim oslobađanjem mogu se uzimati neovisno o jelu
Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem se moraju progutati čitave i ne smiju se žvakati, drobiti niti dijeliti jer je njihova ovojnica namijenjena osiguranju produljenog oslobađanja.
Rolpryna SR tablete s produljenim oslobađanjem ne preporučuju se kod djece mlađe od 18 godina zbog nedostatka podataka o sigurnosti i učinkovitosti.
Simptomi predoziranja ropinirolom povezani su s njegovom dopaminergičkom aktivnosti. Ti se simptomi mogu ublažiti odgovarajućim liječenjem antagonistima dopamina poput neuroleptika ili metoklopramida.
Zabilježene nuspojave navedene su prema klasi organskih sustava i učestalosti. Navedeno je jesu li ove nuspojave zabilježene tijekom kliničkih ispitivanja u monoterapiji ili kombiniranoj terapiji s levodopom.
Učestalost nuspojava navedenih u nastavku definirana je prema sljedećim pravilima: vrlo često
(≥ 1/10), često (≥ 1/100 i < 1/10), manje često (≥ 1/1000 i < 1/100), rijetko (≥ 1/10 000 i < 1/1000), vrlo rijetko (< 1/10 000), nepoznato (ne može se procijeniti iz dostupnih podataka).
U svakoj skupini učestalosti, nuspojave su prikazane prema ozbiljnosti, silaznim redoslijedom.
Sljedeće su nuspojave zabilježene tijekom kliničkih ispitivanja (s dozama do 24 mg/dan) ili u izvješćima nakon stavljanja lijeka u promet u bolesnika s Parkinsonovom bolešću koji su primjenjivali ropinirol tablete s produljenim oslobađanjem ili ropinirol tablete s trenutnim oslobađanjem.
Monoterapija | Kombinirana terapija | ||
Poremećaji imunološkog sustava | |||
Nepoznato | Reakcije preosjetljivosti (uključujući urtikariju, angioedem, osip, svrbež) | ||
Psihijatrijski poremećaji | |||
Često | Halucinacije | ||
Konfuzija | |||
Manje često | Psihotične reakcije (osim halucinacija) uključujući delirij, deluzije i paranoju | ||
Nepoznato | Patološko kockanje, povećan libido, hiperseksualnost, kompulzivno trošenje ili kupovanje, prekomjerno jedenje i kompulzivno jedenje mogu se javiti u bolesnika liječenih agonistima dopamina uključujući i ropinirol tablete s produljenim oslobađanjem | ||
Agresija*, sindrom dopaminske disregulacije | |||
Poremećaji živčanog sustava | |||
Vrlo često | Somnolencija | Somnolencija** | |
Sinkopa | Diskinezija*** | ||
Često | Omaglica (uključujući vrtoglavicu), iznenadni nastup sna | ||
Manje često | Pretjerana somnolencija tijekom dana | ||
Krvožilni poremećaji | |||
Često | Posturalna hipotenzija, hipotenzija | ||
Manje često | Posturalna hipotenzija, hipotenzija | ||
Poremećaji probavnog sustava | |||
Vrlo često | Mučnina | Mučnina**** | |
Često | Konstipacija, žgaravica | ||
Povraćanje, bol u trbuhu | |||
Poremećaji jetre i žuči | |||
Nepoznato | Jetrene reakcije (uglavnom porast razina jetrenih enzima) | ||
Opći poremećaji i reakcije na mjestu primjene | |||
Često | Periferni edemi | ||
Edemi nogu | |||
Nepoznato | Sindrom ustezanja od agonista dopamina (uključujući apatiju, anksioznost, depresiju, umor, znojenje i bol)***** |
* Agresija je bila povezana sa psihotičnim reakcijama kao i kompulzivni simptomi.
** U kliničkim ispitivanjima kombiniranog liječenja somnolencija je vrlo često bila zabilježena kod formulacije s trenutnim oslobađanjem te često kod formulacije s produljenim oslobađanjem.
*** Kod početne titracije ropinirola u bolesnika s uznapredovanom Parkinsonovom bolesti, može se pojaviti diskinezija.
**** U kliničkim ispitivanjima kombiniranog liječenja mučnina je vrlo često bila zabilježena kod formulacije s trenutnim oslobađanjem te često kod formulacije s produljenim oslobađanjem.
***** Kod postupnog smanjivanja doze ili prekida primjene agonista dopamina, uključujući ropinirol, mogu nastupiti nemotoričke nuspojave
Sindrom ustezanja od agonista dopamina
Kod postupnog smanjivanja doze ili prekida primjene agonista dopamina, uključujući ropinirol, mogu nastupiti nemotoričke nuspojave
Prijavljivanje sumnji na nuspojavu
Nakon dobivanja odobrenja lijeka, važno je prijavljivanje sumnji na njegove nuspojave. Time se omogućuje kontinuirano praćenje omjera koristi i rizika lijeka. Od zdravstvenih radnika traži se da prijave svaku sumnju na nuspojavu lijeka putem nacionalnog sustava prijave nuspojava: navedenog u Dodatku V.
Potražite neki drugi lek